Čivava, malá telom, veľká srdcom
Myslím si, že čivava sa stala veľmi známym a populárnym plemenom, no napriek tomu by som Vám rada toto plemeno ešte predstavila a priblížila
Pôvod plemena Čivava
Čivava je najmenšie plemeno psov. Jej pôvod pochádza z Mexika. Podľa povesti bola ochrancom zomrelých náčelníkov na ceste do sveta duchov. Trocha strašidelné, čo poviete? Prvý názov nebol čivava, ale mexicko - texaský, alebo arizonský pes. Postupom času im bolo pridelené meno chihuahua podľa mesta, v ktorom ich mexičania podľa legiend predávali turistom. V roku 1904 sa dostala prvá čivava do zápisu Amerického kynologického klubu.
Štandard plemena Čivava
Čivava sa vyznačuje guľatou „jabĺčkovou“ hlavou, veľkými netopierími ušami a krásnymi guľatými očami. Poznáme dve varianty osrstenia: dlhosrstá a krátkosrstá, srsť pĺzne hlavne na jar. Niektorí neznalí plemena si myslia, že čivavy sa delia aj podľa veľkosti na: mini, strednú a veľkú. Samozrejme, že to nie je pravda. Štandardná váha je do 3kg. Zúbky by mali byť nožnicového skusu. Jej povaha je priateľská, prítulná, napriek tomu, že má rada svoj kľud a niekedy odvážne drzá voči iným psom.
Šteniatka sa považujú za donosené po 58. dňoch od prvého pripustenia so psíkom. Priemerný počet šteniatok sú tri, ale samozrejme je to individuálne a počet sa môže líšiť.
Môj príbeh s čivavou
Ja som sa s prvou čivavou zoznámila v mojich 15 rokoch, keď môj ocino priniesol malé chlpaté klbko menom Cyndy Anabra z Kmochova Zátiší. Bola to láska na prvý pohľad. Stala sa plnohodnotným členom rodiny a neodmysliteľnou súčasťou našich životov. Keď nás Cyndy po 12 rokoch opustila na zlyhanie srdiečka, ostalo veľké prázdno v našom živote. Po niekoľkých rokoch som s manželom rozhodla založiť si vlastnú chovateľskú stanicu a venovať sa tomuto „telom malému, ale srdcom veľkému“ plemenu. Zaregistrovala som sa v klube Čivav a Papilonov, v ktorom sa stretávajú a odovzdávajú si svoje poznatky nadšenci a milovníci tohto krásneho plemena. Klub taktiež usporadúva klubové výstavy, ale samozrejme čivava nemôže chýbať na žiadnej inej výstave usporadúvanou FCI. Čivava je zaradená do 9. skupiny FCI do spoločenských plemien.
Ja a moja dcérka Hanka /11/ veľmi rady navštevujeme výstavy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Našťastie aj ona si zamilovala toto plemeno a zúčastňuje sa detskej súťaže na výstavách pod názvom Junior Handling, kde sa jej veľmi dobre darí a môže sa tak zdokonaľovať a stále si rozširovať svoje vedomosti.
Pre koho je čivava určená
Z vlastných skúseností môžem čivavu odporučiť každému kto ma rád malé živé striebro. Aj keď sa nájdu výnimky, ktoré majú rady kľud. Čivava je vo všeobecnosti temperamentné plemeno, ktoré ohlási každú návštevu. Ako o každé plemeno aj o ňu sa treba postarať, čo sa týka učenia návykov ohľadom hygieny , vyčesávania srsti, čistenia ušiek a pravidelného očkovania a odčervovania. Vo všeobecnosti sa k čivavke treba správať ako k členovi rodiny, dopriať jej pravidelnú vyváženú stravu teplo domova a veľa lásky. Ak jej toto všetko doprajete verím, že to bude pre vás láska na celý život. Ak sa neviete rozhodnúť medzi Čivavou alebo iným plemenom, musíte zvážiť načo psíka chcete. Pokial chcete psíka ktorý vám bude robiť spoločnosť v takmer každom okamihu života čivava je to pravé plemeno .Píšem "takmer " pretože určite nemôžete rátať s tým, že bude utekať dlhé trate vedľa bicykla, alebo žiť niekde na dvore aby vám ochránila majetok. Čivava je plnohodnotný člen rodiny a tak sa k nej treba správať.
Všetkých čitateľov pozdravujem a nezabudnite: psík nie je vec, ale živá bytosť a podľa toho sa k nemu treba správať, milo, hlavne s pochopením a niekedy aj poriadnou dávkou trpezlivosti.