Plemeno hovädzieho dobytka Jersey a jeho chov
Výnimočnosť mliečneho plemena Jersey tkvie vo vysokej úžitkovosti v porovnaní s ich veľkosťou.
Mlieko od plemena Jersey má oproti iným plemenám vysoký obsah tuku (5%), bielkovín (4%) a vysoký obsah minerálov, čo ho predurčuje na výrobu mliečnych výrobkov ako maslo, smotanu, syry a zakysané mliečne produkty. Ich mlieko je tiež farebnejšie vďaka prítomnému karoténu získaného z trávy. Plemeno Jersey navyše vytvára mlieko s väčšou efektivitou, čo má význam najmä v oblastiach s obmedzenými potravinovými zdrojmi. Výhodou tohto plemena sú aj ľahké pôrody a dobrý zdravotný stav zvierat. Inak časté problémy s ochorením vemien alebo končatín sa u tohto plemena takmer nevyskytujú. Jersey sa pritom dokáže prispôsobiť na rôzne klimatické podmienky a spôsoby hospodárenia. Vďaka týmto vlastnostiam spojeným s miernou povahou je plemeno Jersey vhodné najmä pre malých chovateľov produkujúcich svoje vlastné mliečne výrobky.
Pôvod plemena
Na základe rozsiahleho výskumu vzniklo toto mliečne plemeno krížením tura domáceho, rozšíreného do Európy z Ázie a pôvodného európskeho tura divého v dobe kamennej (cca.10 tis. rokov p.n.l). Na ostrov Jersey, nachádzajúcom sa pri francúzskom pobreží sa predchodcovia tohto plemena dostali pravdepodobne z pobrežných oblastí Francúzska Normandia a Bretaň, kde boli nájdené jedince hovädzieho dobytka podobné plemenu Jersey.
Najprudší rozmach zaznamenalo toto plemeno od polovice 19. Storočia až po prvú svetovú vojnu, kedy sa dobytok Jersey vďaka jeho jedinečným vlastnostiam rozšíril po celom svete. Plemeno Jersey môžeme dnes nájsť vo väčších počtoch v Austrálii, Novom Zélande, USA, Dánsku, VB, Južnej Afrike a Zimbabwe no v menších počtoch na celom svete.
Na samotnom ostrove Jersey si zachováva plemeno čistý rodokmeň tým, že na ostrov je zakázaný import hovädzieho dobytka už 150 rokov a na ostrove nájdete len hovädzí dobytok plemena Jersey.
Charakteristické znaky plemena Jersey
Jersey je relatívne nízke plemeno dosahujúce hmotnosť v dospelosti 400 až 500 kg u kráv a 550 až 820 kg u býkov. Kravy Jersey sú jemnejšej no pevnej konštitúcie s rovnými líniami. Ich charakteristickým prvkom je menšia hlava, chrbát v jednej úrovni od krku až po zadné stehná a územčisté plné telo. Pre Jersey je typické slabohnedé sfarbenie, no farby môžu prechádzať od svetlej béžovej až po tmavo sivú a možné sú aj farebné fľaky. Pravá Jersey má však vždy čierny mulec(nos) ohraničený bielou srsťou. Čierne sfarbenie nájdeme aj okolo očí, na rohoch, paznechtoch a na konci chvosta. Sotva sa nájde plemeno s príťažlivejším zovňajškom ako Jersey. Býky plemena Jersey sú v porovnaní s inými mliečnymi plemenami menšie no extrémne svalnaté. Na rozdiel od kráv sú temperamentnejšie a nepoddajnejšie, takže manipulácia s nimi je náročnejšia.
Fakty o Jersey
Hovädzí dobytok Jersey je dobre prispôsobivý na rôzne klimatické podmienky. Veľmi dobre znáša horúčavy a vďaka zhustnutej srsti počas zimy aj chladnú klímu.
Jersey sa oproti iným plemenám dožíva dlhšieho produkčného veku čo taktiež redukuje náklady na produkciu mlieka. Jedna krava vyprodukuje ročne cca. 5000kg mlieka, no niektoré jedince dosahujú produkciu až 9 000 kg mlieka ročne.
Jersey je veľmi odolné proti ochoreniam, čo značne uľahčuje starostlivosť. Výnimkou je hypokalcemia, na ktorú sú teľné kravy Jersey náchylné a ktorú je potrebné v prípade výskytu ošetriť.
Teliatka Jersey majú pri narodení len 25kg, takže prvé pôrody sa v 96% prípadoch zaobídu bez asistencie a pri ďalších pôrodoch toto percento stúpa na 99%.
Kravy Jersey sú veľmi plodné a dospievajú skoro – prvé pôrody dosahujú už v 19 mesiacoch, pričom intervaly otelenia sú krátke.
Obsah tuku v mlieku je u plemena jersey vyšší o 25% a obsah bielkovín vyšší o 18% v porovnaní s priemerom. Konverzia krmiva na mlieko je pritom u Jersey v porovnaní s ostatnými plemenami efektívnejšia.
Zdroje: www.jerseycattle.org , www.ansi.okstate.edu, www.jerseycanada.com