Plemeno oviec suffolk a jeho chov
Ovce suffolk dokazujú svoju jedinečnosť už viac ako 200 rokov a sú azda najznámejším plemenom oviec na svete.
Plemeno suffolk vyniká svojou odolnosťou a výbornou reprodukčnou schopnosťou. Vďaka silnejšej konštitúcii a vynikajúcej kvalite mäsa sa ovce suffolk považujú najmä za mäsové plemeno s vysokým reprodukčným potenciálom. Mäso suffolk oviec má vynikajúcu chuť s vyšším podielom mäsa oproti tuku.
Ovce Suffolk boli pôvodne vyšľachtené v Anglicku začiatkom 19. Storočia krížením baranov plemena southdown s norfolkskými rohatými ovcami. Výsledkom bolo zlepšenie vlastností oboch pôvodných plemien. Po plemene southdown zdedilo plemeno Suffolk svoju väčšiu konštitúciu tela (mäsitosť), vysokú kvalitu vlny a pokojnú povahu, zatiaľ čo od divokých norfolských rohatých oviec si zobralo odolnosť voči drsným podmienkam a svalnaté a odolné telo prispôsobené na prekonávanie veľkých vzdialeností za potravou. Meno Suffolk dostalo toto plemeno oviec podľa rovnomerného grófstva na východe Anglicka.
Plemeno oviec suffolk
Plemeno suffolk je známe svojou robustnou stavbou tela, atraktívnou čiernou hlavou a čiernymi nohami. Toto bezrohé plemeno má dlhé, hrubé telo s nevystupujúcimi ramenami a vzpriameným postojom, ktoré je dobre obrastené svalmi. Silné, vysoké nohy zabezpečujú robustnému telu dobrú stabilitu a sú odolné proti bežným ochoreniam nôh oviec. Ovca suffolk sa vyznačuje krátkou polojemnou a kvalitnou vlnou, ktorej výťažnosť je 50 až 55%. Plemeno suffolk disponuje i vysokou rezistenciou proti vnútorným parazitom. Toto plemeno sa vďaka svojej odolnosti prispôsobí akýmkoľvek (i drsnejším) klimatickým podmienkam. Ovciam Suffolk vyhovuje oplotkový no i celoročný systém pastvy.
Barany suffolk dosahujú v dospelosti hmotnosť 100 až 130 kg, bahnice vážia od 75 do 85 kg. Rúno bahníc má hmotnosť 3,5 až 4,5 kg, je jemné a husté a vlna má priemernú dĺžku (5-8,5 cm). Vo svete sa vyskytujú rôzne typy s rozdielnymi telesnými rámcami a sfarbením (anglický, americký, austrálsky a iné). Americký typ je väčší a ťažší (bahnice 110 kg a barany až 160 kg ).
Plemeno Suffolk vyniká svojimi reprodukčnými schopnosťami. Barany Suffolk hýria aktivitou a ich podiel na počet bahníc je nižší ako u iných plemien, takže na produkciu jahniat je potrebný menší počet baranov a kratší čas na oplodnenie. Barany Suffolk sú navyše dlhoveké, takže ich nie je potrebné často nahrádzať.
Bahnice okotia väčšinou 2 jahňatá a ich materské a mliečne vlastnosti sú dobré. Jahňatá sa rodia s úzkymi lebkami a nevystupujúcimi ramenami čo minimalizuje problémy a potrebnú starostlivosť pri pôrodoch.
Využitie plemena Suffolk
Ovce Suffolk sa bežne využívajú ako vynikajúce mäsové plemeno s vysokou reprodukčnou schopnosťou. Vďaka vysokej kvalite mäsa sa využívajú i na produkciu jahňaciny (v ideálnych podmienkach dorastajú jahňatá suffolk do jatočnej veľkosti už po 9 až 12 týždňoch pri hmotnosti 50 až 55 kg).
Barany suffolk sa často využívajú i na kríženie s inými mäsovými, či vlnovými plemenami, podľa požadovaných vlastností jahniat.
Zdroje: ansi.okstate.edu, suffolks.com.au