Plemeno romanovská ovca a jeho chov
Romanovské ovce nachádzajú vďaka svojim vlastnostiam uplatnenie aj v moderných chovoch oviec.
Plemeno romanovská ovca pochádza z horného povodia rieky Volgy v Rusku (severovýchodne od Moskvy) a ich meno je odvodené od rovnomenného názvu mesta Romanov. Do západnejších častí Európy a následne do celého sveta sa romanovské ovce rozšírili v 18. Storočí.
Plemeno Romanovská ovca
Romanovské ovce majú stredný až veľký telesný rámec a krátky chvost v čom sa podobajú iným severoeurópskym plemenám oviec. Hmotnosť tohto bezrohého plemena oviec dosahuje pri baranoch 55 až 80 kg zatiaľ čo pri ovciach 40 až 50 kg.
Plemeno romanovská ovca má tmavošedé sfarbenie s typickou bielou lysinou na hlave. Ich vlna je polojemná a je špecifická tým, že svetlejšia podsada je dlhšia ako tmavé pesíky (po ostrihaní je romanovská ovca tmavá). Jahňatá sa rodia čierne. Kožuchy romanovských oviec sú veľmi kvalitné – hebké a ľahké, no napriek tomu pevné s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami.
Romanovské ovce sú veľmi silné a počasiu odolné zvieratá. Veľmi dobre sa prispôsobili chladnému vnútrozemskému počasiu a kratšiemu vegetačnému obdobiu. Vďaka tomu romanovské ovce dospievajú veľmi rýchlo (už v 3 až 4 mesiaci) a môžu sa rozmnožovať v akomkoľvek ročnom období a to až dva krát ročne. Nie je pritom zvláštnosťou ak sa bahnici narodia štvorčatá, pätočatá alebo dokonca šestorčatá (zaznamenaný rekord je 9 jahniat v jednom vrhu).
Použitie plemena romanovská ovca
Romanovské ovce sa tradične využívajú ako kožuchové plemeno no vďaka svojim reprodukčným schopnostiam sa dnes často používajú aj ako plodné plemeno. Pre plemeno sú vhodnejšie intenzívne podmienky chovu. Dobré chovné podmienky sú dôležité najmä počas bahnenia a po bahnení.
Plodnosť romanovských oviec sa využíva pri krížení s inými (najmä mäsovými) plemenami a to tak že bahnica romanovskej ovce sa necháva pripustiť baranmi plemien ako napr. suffolk alebo texel. Romanovská ovca dokáže v priebehu dvoch rokov vrhnúť až tri krát (tri až päť jahniat v každom vrhu) čo zabezpečuje vysokú produkciu jahniat s vysokou výťažnosťou. Vďaka tomu sa romanovské ovce v súčasnosti využívajú v mnohých vysokoprodukčných chovoch.