Snežienka vs. bleduľa


snežienky a bledule

Snežienka alebo bleduľa? Aké jarné cibuľky to vlastne pestujeme a ako sa rozlišujú?

„Umřel nám zimy král, síla jeho tříští; Vesno, v tvých kadeřích koruna se blýští. Něhou ty kraluješ, sypeš na nás kvítí, že stačíš okrášliť každé živobytí. Žij, Vesno spanilá, svět tě v lásce slaví, do růží rozkvítej, zůstaň u nás v zdraví!“ (Zima a Vesna- B. Klimšová)

Kedysi ľudia verili, že o takýchto časoch bohyňa jari Vesna zaháňa zlú zimu. Jej zbraňou bolo teplo, zeleň a iste aj jarné kvety- snežienky a bledule.Ľudia si tieto dve nežné krásky často zamieňajú a preto vám ich teraz trochu priblížim.

Snežienka jarná (Galanthus nivalis) 

snežienka jarnáSnežienka jarná je asi tá najznámejšia, najslávnejšia. Vesna ju vraj stvorila z ľadového cencúľa. Nemci ju volajú snežný zvonček, anglicky hovoriace národy snežná kvapka, v Čechách je to podsnežník. Je to naša domáca rastlina, pôvodom vraj zo západnej Európy, rastie hlavne v lesoch, hájoch, na lúkach. Zvyčajne vo veľkých množstvách a pohľad na takú krásu je k nezaplateniu. Kvitne od februára do apríla. Často jej nevadí ani sneh.

snežienkyJe krásna a jedovatá, obsahuje alkaloidy, vyvolávajúce zvracanie, hnačky, najviac ich je v cibuľke. Jed však nie je pre človeka smrteľný a telo ho dokáže samo odstrániť. Alkaloidy v snežienke sú ale na druhej strane aj liečivé, látky obsiahnuté v cibuľke podľa výskumov dokážu spomaliť Alzheimerovu chorobu, vyrábajú sa z nich lieky na Parkinsonovu chorobu, sú dobré na posilnenie pamäti, neuralgie a iné. Na Kaukaze vraj starí ľudia jedli snežienkové cibuľky aby sa cítili mladšie a posilnili si mozog. Varili z nich aj čaj na vyliečenie detskej obrny. Nie je to však žiadny návod na domáce použitie, a doma rozhodne takto so snežienkami neexperimentujte! 

Málokto vie, že na snežienky sa už druhová ochrana nevzťahuje. Sú však zaradené do Červeného zoznamu ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska v kategórii potenciálne ohrozených. Boli chránené do roku 2003, hlavne kvôli masívnemu zberu kvetov pred dňom žien- smutný to darček. Samozrejme sa ďalej nemôžu trhať v oblastiach, kde platí tretí, štvrtý alebo piaty stupeň územnej ochrany – ide o národné parky, prírodné rezervácie, chránené areály a podobne. Napríklad NPR Zoborská lesostep má ochranný stupeň 5.

snežienky v snehu

Okrem toho, že je snežienka symbolom jari, je aj symbolom smrti- teda konkrétne v Anglicku je rozšírená povera, že ak niekomu dáte snežienku, želáte si jeho smrť. Toľko k MDŽ snežienkovej romantike. Snežienka ako ozdoba záhrady, je šľachtená už od 16.st., dnes vraj existuje okolo 200 kultivarov, ktoré vznikli krížením rôznych druhov rodu Galanthus. Zaujímavý je napríklad kultivar ‘Art Noveau’ zo zelenými fľakmi, kultivar ‘Green Tear’ je takmer celý zelený, či kultivar ‘Hippolyta’, ktorý je plnokvetý.

Zaujímavosťou je, že rozmnožovaniu snežienok napomáhajú mravce. Na semienkach snežienok je totižto rohovitý prívesok, ktorý im chutí- jeho roznášaním vlastne prenesú celé semienko a rastlinu tak vysejú do okolia.

Bleduľa jarná (Leucojum vernum)

bleduľa rastlinaLetmým pohľadom by ste si bleduľu možno pomýlili so snežienkou, no je vlastne veľmi odlišná. Na rozdiel od bielučkého a štíhleho kvetu snežienky je bleduľa ako načechraná suknička so zelenými škvrnkami na vrchnej strane lupeňov. Jej latinské meno je odvodené od slova leucós= biely a vernus= jarný. Kvitne o čosi neskôr ako snežienka a vydrží kvitnúť v priemere kratšie (február-marec). V našej prírode sa už vyskytuje veľmi málo, takže je vzácna a chránená. Je súčasťou Červeného zoznamu ohrozených druhov cievnatých rastlín Slovenska v kategórii ohrozených. Rastie hlavne na vlhkých lúkach a vo vlhkých lesoch. Jej poddruh Leucojum vernum subsp. carpaticum rastie u nás iba na východnom Slovensku, líši sa hlavne žltými škvrnkami na kvetoch. Jeho spoločenská hodnota sa uvádza na 49,79 eur.

Tieto rastliny sú veľmi zraniteľné, takže ak ich chcete pestovať v záhradke, je jednoduchšie, lacnejšie a hlavne etickejšie zohnať si dostupné cibuľky z obchodu. Okrem toho sa množia dosť pomaly, čo nijak nepomáha ich rozšíreniu v prírode. Bleduľa jarná je rovnako ako snežienka jedovatá. Obsahuje mnohé alkaloidy, otravy bleduľou sa prejavujú slinením, zvracaním, hnačkami a celkovou slabosťou.

biele kvietky

Existuje aj bleduľa letná (Leucojum aestivum), kvitnúca od apríla do mája. U nás je to ohrozený, zraniteľný druh. Je vyššieho vzrastu, až do 50cm, a jej kvety nevyrastajú zo stonky samostatne, ale vo zväzkoch po 3-7 kusov. Bleduľa sa pestuje od 15.st., v dnešnej dobe existujú už mnohé kultivary, podobne ako u snežienky. Napríklad kultivar ‘Gertrude Wister’ z mohutnými dvojitými kvetmi, alebo čisto biely kultivar ‘Null Punkte‘.

Tak čo, už rozlíšite snežienku od bledule? Verím, že áno. :-) Stojí za to, pestovať ich v záhradke- hlavne keď na svete existuje toľko fantastických kultivarov. A určite stojí za to chrániť ich prirodzené populácie v prírode a učiť to aj ďalšie generácie.

Autor: Petra Trojanovič

www.greycat.sk



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…