Jazvečík, profil plemena a chovné stanice
Štandard, povaha, výchova a starostlivosť o plemeno jazvečík
Jazvečík je ikonické plemeno psov s nezameniteľným výzorom a povahou. S jeho slávnou dlhou a nízkou postavou, krátkymi nohami a ostražitou, odvážnou a temperamentnou povahou sa azda nenájde nik, kto by toto výnimočné plemeno nespoznal.
Jazvečíky boli vyšľachtené ako vyhľadávacie a lovecké psy, známe aj ako brloháre, schopné loviť jazvece (odtiaľ pochádza aj pomenovanie jazvečík), králiky, líšky a iné zvieratá, ktoré sa ukrývajú v úzkych norách. Vo väčších počtoch boli jazvečíky dokonca používané aj na lov diviakov.
I keď nie sú jazvečíky bežcami na dlhé trate alebo vytrvalými plavcami, sú neúnavnými psami pre akúkoľvek aktivitu. V súčasnosti sa využívajú ako výborné strážne psy, lovecké psy, no najmä ako vynikajúce spoločenské a rodinné psy aj do bytu. Ich odvážna, nezávislá a z času na čas tvrdohlavá povaha si získala milióny fanúšikov po celom svete a aj preto sa stal jazvečík jedným z najobľúbenejších psích plemien aj na Slovensku.
História
História plemena jazvečík siaha až do obdobia pred 600 rokmi a jej pramene môžeme hľadať v Nemecku. „Dachshund“ znamená v doslovnom preklade jazvečí pes a presne na lov jazvecov bol jazvečík vyšľachtený. Jeho úlohou bolo vyhľadať jazvečiu noru, vyhrabať si cestu do nory a uloviť jej obyvateľa. Na tento účel je prispôsobené aj dlhé, tenké telo s krátkymi nohami, prispôsobenými na hrabanie. Jazvec s ostrými zubami a pazúrmi je nebezpečným protivníkom pre psa akejkoľvek veľkosti, no inteligencia, odvaha, vytrvalosť a sila jazvečíka mu dokáže čeliť.
Plemeno jazvečík bolo pravdepodobne vyšľachtené z francúzskych stavačov a pinčov a následným krížením s inými plemenami na dosiahnutie rozličných veľkostí a typov srsti. Už od 19. Storočia bol šľachtený vo viacerých prevedeniach srsti – dlhá srsť na chladnejšie podnebia a drsná srsť do tŕnistých prostredí ako aj vo viacerých veľkostiach podľa účelu, na ktorý sa plemeno používalo (lov líšok, králikov, diviakov). Stále častejšie sa jazvečíky začali používať aj ako spoločenské plemeno a preto bola postupne uprednostňovaná menšia veľkosť jazvečíkov.
Koncom 19. storočia bol vytvorený štandard plemena a následne sa založil aj prvý klub chovateľov jazvečíka v Nemecku.
Štandard plemena
Použitie: lovecký pes nad aj pod zemou
Klasifikácia FCI: 4. skupina - Jazvečíky
Celkový vzhľad: Nízke, predĺžené a kompaktné telo s krátkymi nohami a výrazným osvalením. Hlavu nosí vzpriamene s ostražitým výrazom. Celkový vzhľad je typický pre jednotlivé pohlavia. Napriek krátkym nohám je veľmi pohyblivý a svižný.
Dôležité proporcie: pri odstupe od zeme asi jednu tretinu výšky v kohútiku by mala tvoriť dĺžka tela v harmonickom pomere k výške v kohútiku, asi 1:1,7–1,8.
Plemeno jazvečík sa rozdeľuje na tri veľkosti a tri variácie srsti. Podľa veľkosti rozoznávame štandardné jazvečíky, trpasličie jazvečíky a králičie jazvečíky, zatiaľ čo podľa srsti ich rozdeľujeme na krátkosrsté, drsnosrsté (hrubosrsté) a dlhosrsté.
Farby srsti:
a) Jednofarebné jazvečíky: červená, červenožltá, žltá, všetky s alebo bez prímesi čiernej srsti.
b) Dvojfarebné jazvečíky: sýta čierna alebo hnedá
c) Škvrnité (tigrované, pásikavé) jazvečíky: základ farby srsti je vždy tmavá farba (čierna, červená alebo sivá).
d) Iné farby
Rozmery a hmotnosť:
Štandardný jazvečík: obvod hrudníka väčší ako 35 cm. Maximálna hmotnosť cca. 9 kg.
Trpasličí jazvečík: obvod hrudníka 30 a 35 cm (meraný vo veku minimálne 15 mesiacov). Maximálna hmotnosť cca. 4 kg
Králičí jazvečík: obvod hrudníka do 30 cm (meraný vo veku minimálne 15 mesiacov). Maximálna hmotnosť cca. 3,5 kg
Vek dožitia: 12 až 16 rokov
Chovné stanice plemena jazvečík
Výber vhodného chovateľa má veľký vplyv nie len na výzor a zdravie, ale aj na povahové vlastnosti šteniatok, pretože kľúčové prvé týždne (9 až10 týždňov) strávi vo svojej rodnej chovnej stanici, kde dostáva tú správnu výživu a kde sa formuje jeho povaha, vzťah k ľuďom a iným psom.
Dobrý chovateľ vám poradí pri výbere toho správneho šteniatka vhodného pre rôzne povahy a pre rôzne životné štýly. Jednotlivé chovné stanice sú väčšinou zamerané na jeden typ jazvečíka (napr. štandardný hrubosrstý jazvečík, či iné). So šteniatkom jazvečíka dostanete aj preukaz pôvodu, kde sú okrem informácií o psíkovi zaznamenané aj exteriérové, zdravotné a povahové vlastnosti jeho predkov v podobe výsledkov výstav, skúšok, zvodov a bonitácií a výsledkov veterinárnych vyšetrení, ktoré tvoria akýsi rodný list šteniatka, bez ktorého by ste si šteniatko vyberali naslepo. V správnej chovnej stanici vám ochotne poradia ako sa o psíka starať, ako postupovať pri jeho výchove a radi vám odpovedia na akékoľvek otázky ohľadne chovu jazvečíkov.
Pri hľadaní vhodného chovateľa vám pomôže prehľad chovateľských staníc jazvečíkov.
Povaha jazvečíka
Jazvečík je priateľské plemeno s vyrovnanou povahou (ani bojazlivý ani agresívny). Jazvečíky sú bystré, živé a niekedy až priveľmi odvážne. Boli vyšľachtené tak, aby boli samostatné a vytrvalé čo však znamená, že sú aj často tvrdohlavé a vždy si nájdu svoj vlastný spôsob ako sa zachovať v danej situácii. Jazvečíky majú povesť veľkých zabávačov rodiny, s ktorou sa aj veľmi radi maznajú. Sú veľmi sociálne a s členmi svojej rodiny nadväzujú úzke vzťahy, takže im najlepšie bude priamo v domácnosti a nie na dvore či v koterci.
Jazvečíky väčšinou nedôverujú cudzím osobám a hlasno štekajú ak zaregistrujú akýkoľvek náznak ohrozenia, čo z nich robí veľmi dobrých strážnych psov. Hlasitosť ich štekania je väčšia ako u plemien podobnej veľkosti.
Povaha jazvečíkov sa môže líšiť aj v závislosti od typu srsti. Hrubosrsté jazvečíky majú v krvi aj niečo z teriéra a preto môžu mať dobrodružné chúťky a byť všade tam kde sa niečo deje. Dlhosrsté jazvečíky bývajú naopak pokojnejšie a tichšie. Povaha Krátkosrstých jazvečíkov je niečo medzi tým.
Ako všetky psy, aj jazvečíky potrebujú skorú socializáciu a zoznámenie sa s novými ľuďmi, zvieratami, prostrediami a situáciami, pokým sú ešte mladé. Nezávislá a tvrdohlavá povaha jazvečíkov je niekedy výzvou pre chovateľov, ktorí chcú jazvečíka vycvičiť, no pozitívne založený výcvik zameraný na odmeňovanie dobrého správania a nie na prísne rozkazy a tresty, dokáže z každého jazvečíka spraviť dobre ovládateľného psa. Kľúčom k úspešnému výcviku je konzistentnosť a trpezlivosť. Zvoľte radšej kratšie a častejšie lekcie zábavnou a zaujímavou formou, pretože jazvečíky sa rýchlo začnú nudiť a nezabúdajte na to, že jazvečíky majú aj skvelý čuch a radi stopujú korisť, pričom sú sústredené na svoj cieľ a vtedy vás nemusia vnímať.
Vzťah k deťom a iným zvieratám
Jazvečík je jedno z najvhodnejších plemien aj k menším deťom v rodine. Rád sa s nimi hrá a svojou váhou a výškou ich neohrozuje. Každý pes by mal byť však riadne socializovaný a predstavený deťom a naopak deti sa musia naučiť ako so psíkom zaobchádzať (ako pristupovať k psovi, ako s ním manipulovať a nevyrušovať ho pokým sa kŕmi alebo spí). V každom prípade by nemali ostať deti so psom bez dozoru, aby ste zabránili hryzeniu, ťahaniu za chvost či uši z akejkoľvek strany.
Jazvečíky vychádzajú dobre aj s inými domácimi zvieratami a to najmä ak sú s nimi socializované ešte pokiaľ sú šteniatkami. Často sa stavajú do dominantnej pozície čo môže spôsobiť konflikty ak sa stretnú s rovnako dominantným jedincom.
Zdravie
Jazvečíky sú vo všeobecnosti zdravé psy, no tak ako všetky plemená, aj tieto psy sú náchylnejšie na určité ochorenia. Nie každého jazvečíka tieto ochorenia postihnú, no je dôležité o nich vedieť, pokiaľ si toto plemeno chcete zaobstarať. Pri kúpe šteniatka si preverte zdravie jeho rodičov, čím zistíte aké bude mať predispozície na ochorenia, ktoré postihujú jazvečíky najviac:
Chondrodysplázia (IVDD - Intervertebral Disc Disease)
Jazvečíky sú obzvlášť náchylné na problémy s chrbticou. Jedným z týchto problémov je ochorenie medzistavcových platničiek (IVDD), ktoré je dedičného pôvodu. Prejavuje sa neschopnosťou psa postaviť sa na zadné nohy, paralýzou a niekedy aj stratou kontroly nad vyprázdňovaním. Jeho podstatou je opotrebenie a poškodenie medzistavcových platničiek a narušenie nervových dráh smerujúcich z miechy. Preto je dôležité nepreťažovať chrbticu jazvečíka behaním po schodoch alebo skokmi z veľkej výšky a ak jazvečíka držíme v rukách je potrebné poskytnúť mu dostatočnú oporu chrbta. Liečba je podobná ako pri ľudských problémoch s platničkami – od protizápalových liekov, cez rehabilitáciu, chirurgický zákrok, až po vozík pre paralyzované psy.
Epilepsia
Jazvečíky sú tiež náchylné na epileptické záchvaty. Ak má váš pes záchvaty, zoberte ho k veterinárovi, ktorý určí liečbu. V mnohých prípadoch sa epilepsia kontroluje liekmi.
Progresívna atrofia sietnice (PRA)
Jazvečíky sú náchylné na progresívnu atrofiu sietnice – degeneratívne ochorenie buniek sietnice, ktoré môže dospieť až k slepote. PRA je detekovateľná roky pred tým ako sa u psa prejaví. V súčasnosti je možné progresívnu atrofiu sietnice vylúčiť aj prostredníctvom DNA testov a vyberať si šteniatka z chovov, ktoré gény spôsobujúce túto chorobu nemajú.
Torzia žalúdka
Torzia žalúdka sa vyskytuje najmä pri väčších plemien psov so širokým hrudníkom, no keďže aj jazvečík má širokú hruď, vyskytuje sa aj pri tomto plemene. Ide o akútny, život - ohrozujúci stav, pri ktorom sa psovi pretočí žalúdok. Dochádza k nemu najmä ak pes zožerie naraz väčšie množstvo jedla, vody a následne sa prudko pohybuje. Žalúdok sa nafúkne, pretiahne a pretočí sa okolo svojej osi. Dochádza k priškrteniu pažeráka a okolitých ciev, čo má za následok ešte väčšiu tvorbu plynov a odumieranie vnútorných orgánov v dôsledku nedokrvenia. Torzia žalúdka si vyžaduje okamžitý zásah veterinára.
Cushingov syndróm - Hyperadrenokorticizmus
Podstatou tohto ochorenia je nadprodukcia hormónu kortizol, ktorý sa tvorí v kôre nadobličiek (tá je kontrolovaná hypofýzou), a ktorého úlohou je regulácia metabolizmu cukrov, bielkovín a tukov. Príznakmi tohto ochorenia môžu byť nadmerné močenie a nadmerné pitie vody, problémy s pokožkou a srsťou, nadváha a iné symptómy. Častou príčinou tohto ochorenia sú nádory na nadobličkách či na hypofýze. Liečba je väčšinou medikamentózna (lieky na zníženie hladiny kortizolu), prípadne chirurgická.
Cukrovka u psov
Cukrovka sa niekedy objavuje aj u jazväčíkov, najmä ak sú obézne. Príznakom cukrovky u psov môže byť nadmerné močenie, smäd a strata váhy napriek zvýšenému apetítu. Liečba spočíva v diéte a v podávaní inzulínu.
Ak hľadáte šteniatko jazvečíka, nájdite si dobrého chovateľa, ktorý dbá na kvalitu a zdravie svojich psov a do chovu nezaraďuje psíky, ktoré majú predispozíciu na ochorenia, ktoré budete musieť riešiť v budúcnosti. Vyhnete sa tak starostiam a výdavkom, ktoré k ochoreniam psov neodmysliteľne patria.
Starostlivosť o jazvečíky
Pohyb
Mnoho majiteľov považuje prechádzku okolo domu za dostatočnú aktivitu pre jazvečíka, no nemôžu byť ďalej od pravdy. Jazvečík totižto potrebuje dostatočnú fyzickú aktivitu nielen na to, aby ostal vo forme, no aj preto aby si budoval silné svalstvo, ktoré udrží a ochráni jeho chrbticu. Jazvečík má krátke nohy, takže s ním nemusíte denne behať 20 km, no dve dlhšie prechádzky denne sú potrebné na to, aby ostal jazvečík fit.
Jazvečíky majú veľa energie, ktorú radi vybíjajú prechádzkami, hrou s ľuďmi či inými psami, milujú lov a hrabanie a radi aportujú, takže to môžete využiť pri aktivitách s jazvečíkom.
Krmivo
Pri kŕmení je potrebné dobre odhadnúť kŕmnu dávku, pretože jazvečíky majú sklon k obezite. Množstvo krmiva závisí od veľkosti, veku, metabolizme a aktivity jazvečíka, takže vždy je to individuálne. Vyberajte si kvalitné krmivo, ktoré je tvorené prevažne živočíšnou zložkou. Viac o množstve a kvalite krmiva pre psov nájdete v téme správne krmivo pre psov.
Starostlivosť o srsť a čistotu jazvečíka
Jazvečíky sú nenáročným plemenom. Plznú, no nie priveľmi a ak sa práve nevyváľajú v špine, netreba ich často kúpať. Krátkosrstým jazvečíkom stačí čistiť srsť vlhkou utierkou, zatiaľ čo hrubosrsté a dlhosrsté jazvečíky potrebujú aj občasné prečesanie aby sa im srsť nezauzľovala.
Špeciálna pozornosť u všetkých jazvečíkov by sa mala venovať ich previsnutým ušiam, ktoré sú náchylné na plesňové a bakteriálne infekcie. Z tohto dôvodu je potrebné čistiť uši vlhkou handričkou raz týždenne.
Ďalšia starostlivosť vrátane strihania pazúrov, čistenia zubov a dodržiavania základnej hygieny sa v podstate nelíši od starostlivosti o iné plemená psov.
Užitočné informácie:
1. Prehľad chovných staníc plemena jazvečík: chovné stanice jazvečík
2. Kompletný zoznam veterinárov a veterinárnych ambulancií: veterinári
3. Slovenský klub chovateľov jazvečíkov: www.jazvecik.sk
Zdroje: www.jazvecik.sk, www.vetstreet.com, www.dogtime.com, www.dachshundhealth.org.uk