Ktoré orechy môžete pestovať aj u seba na záhrade a ktoré radšej prenechať odborníkom?


druhy orechov

Patríte medzi milovníkov orechov? Potom pravdepodobne viete, akú širokú ponuku rôznych orieškov si môžete zaobstarať v obchodoch. Existuje ale aj niekoľko druhov, ktoré si môžete vypestovať sami aj v našich zemepisných podmienkach.

Ktoré to sú a ktoré naopak radšej prenechať zahraničným farmárom?

Na úvod si treba uvedomiť, že mnoho stromov plodiacich orechy môže dosahovať do výšky aj niekoľko desiatok metrov. Niektoré orechy navyše v našich podmienkach ani nevypestujete, pokiaľ medzi vaše najobľúbenejšie patria napríklad para orechy, tak sa s ich pestovaním u vás na záhrade rovno rozlúčte. Orechy, ktoré u nás naopak vypestujete určite sú ale napríklad orechy vlašské.

Orech kráľovský – vaše vlastné vlašské orechy

Vlašské orechy sú v našej časti sveta typickým zástupcom orechov. Ostatne nie je náhoda, že v hovorovej reči pod všeobecným pojmom „orech“ chápeme práve vlašský orech.

Orechy úplne bežne rastú na záhradách vidieckych domov. Prečo by ste si ich nemohli vysadiť aj na záhradu domu moderného? Ide o krásny statný strom, ktorý rastie desiatky rokov a plodí neuveriteľné množstvo orechov. Po niekoľkých rokoch nebudete schopní úrodu sami spracovať, a ešte sa podelíte so známymi a príbuznými.

Kde orech pestovať? Tento strom preferuje vlhšiu pôdu. Bude rád za priestrannejšiu časť záhrady, kde bude mať priestor pre svoju „kráľovskú“ korunu. Až vyrastie, vznikne pod stromom príjemný tieň vhodný na rodinné posedenie.

Lieska – domáce lieskové oriešky

Tiež lieskové oriešky u nás majú podobne ako tie vlašské dlhoročnú tradíciu. Ostatne aj samotný pojem „oriešok“ v bežnej reči označuje práve lieskový orech. Spomenúť môžeme aj jednu z najobľúbenejších tuzemských filmových rozprávok Tri oriešky pre Popelku, ktorá dokazuje, ako je táto plodina u nás populárna.

Oriešky môže v našich zemepisných šírkach plodiť lieska obyčajná (možno pestovať ako strom aj ker, navyše sa dobre tvaruje) alebo mohutnejšia lieska turecká. Aj lieskam sa v našich podmienkach skvele darí. Preferujú kyprejšiu pôdu a vlhšie prostredie. Inak sú ale nenáročné a čoskoro vás potešia pravidelnou bohatou úrodou.

Lieskové orechy sú bohaté na rôzne vitamíny, ale aj minerály ako je napríklad železo, vápnik, fosfor alebo draslík.

Vypestovať si môžete aj orechy, pri ktorých by ste to možno nečakali

Zoznam orieškov, ktoré si môžete doma vypestovať, ale týmito dvoma typickými zástupcami nekončí. Dariť sa u nás totiž môže aj orechovcovi pekanovému (plodia chutné pekanové orechy). Vypestovať môžete aj domáce mandle, arašidy alebo jedlé gaštany. Pre niektoré z týchto rastlín už ale môže byť nevyhnutné vytvoriť vhodné podmienky - hodia sa tak napríklad na pestovanie v kvetináči, ktorý môžete na zimu premiestniť do tepla, alebo napríklad vo fóliovníku či skleníku.

Ktoré orechy prenechať radšej odborníkom?

Pokiaľ radi experimentujete, ušetríme vám čas niektorými typmi orechov, kde je skrátka lepšie staviť na ponuku kamenných a internetových predajcov. Ide napríklad o makadamové orechy (makadamie celolistá), para orechy (juvie ztepilá), pistácie (rečík pistáciový) a vlastne väčšinu ďalších druhov mimo vyššie spomenuté. Väčšinou platí, že tieto stromy zle znášajú chlad. Pochádzajú z dažďových pralesov alebo polopúštnych oblastí. V našich podmienkach tak tieto rastliny buď neprežijú zimu, alebo nebudú ani napriek všetkej snahe plodiť.



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…