Vaječné škrupiny ako hnojivo a ochrana pred škodcami


vaječné škrupiny ako hnojivo

V omelete ich vidíme neradi, ale v záhrade sú viac než vítané. Pri správnom použití budú vaječné škrupiny vaším lacným a rýchlym pomocníkom.

Môžete ich použiť ako organické hnojivo v okrasných aj zeleninových záhonoch a tiež ako ochranu pred škodcami, ktorí vám znehodnocujú úrodu. Ak máte radi vajcia, škrupiny rozhodne nevyhadzujte. Vaša záhrada sa vám odmení.

Vaječné škrupiny ako organické hnojivo

Vaječné škrupiny obsahujú vysoký podiel (90 – 93 % z celkového obsahu minerálnych látok) vápnika, ktorý je pre rastliny podobne nevyhnutný ako pre ľudí. Keďže ide o prírodný vápnik, ľahko sa vstrebáva a rýchlo účinkuje pri akútnom nedostatku v pôde. Okrem toho vajcia obsahujú vo svojich škrupinách aj malý podiel ďalších, pre rastliny užitočných živín – predovšetkým horčík, fosfor, draslík, železo, fluór, zinok.

Vaječné škrupiny prinesú vašej záhrade okrem výživovej hodnoty aj ďalšie benefity:

  • znižujú kyslosť pôdy,
  • uvoľňujú a prevzdušňujú substrát,
  • podporujú klíčenie semien a rozvoj koreňového systému.

Aké vajcia použiť

Ako organické hnojivo sú najlepšie škrupiny z domácich vajec. V prípade, že takúto možnosť nemáte, použite aj vajíčka z pultov predajní. Odporúčame vajcia z podstieľkového chovu alebo z voľného výbehu, ktoré majú hrubšiu a pevnejšiu škrupinu. Aby sa vám hnojenie nepredražilo, vyhľadajte si najlepšie ceny na vajcia v obchodoch s potravinami. Keďže ide o základnú potravinu, vždy sa nájdu reťazce, ktoré majú vajíčka v akcii.

Ideálne je začať so zberom škrupín ešte v zimnom období, kedy je škrupina odolnejšia a obsahuje viac vápnika. Pre hnojenie vždy použite škrupinu zo surových vajec. Ak sa chystáte v záhrade aplikovať škrupiny z varených vajíčok (napríklad ako ochranu pred škodcami), vždy ich dôsledne zbavte vnútornej membrány. Zabránite tak šíreniu baktérií v záhrade.

Ktorým rastlinám prospieva hnojivo z vaječných škrupín

Vaječné škrupiny znižujú kyslosť pôdy. Sú teda vhodné len pre rastliny, ktorým sa darí v neutrálnych až zásaditých pôdach. Konkrétne sa využívajú napríklad pre hnojenie paradajok, paprík, uhoriek, zemiakov, cibule, mrkvy, baklažánu či ovocných stromov. Naopak nevhodné sú pre jahody, kapustu, špenát či fazuľu.

škrupiny ako hnojivo

Ako pripraviť a aplikovať hnojivo z vaječných škrupín

Výživné organické hnojivo môžete na záhony aplikovať v podobe drviny alebo zálievky. V oboch prípadoch je potrebné škrupiny pripraviť na ďalšie použitie. Dôkladne ich umyte a nechajte úplne vysušiť. Pre urýchlenie procesu môžete použiť teplovzdušnú rúru. Nastavte ju na nízku teplotu, pri ktorej sa škrupiny vysušia, ale nezníži sa ich výživová hodnota. Následne škrupiny rozdrvte tĺčikom, valčekom alebo použite mlynček na kávu či mixér.

Hnojenie drvinou z vaječných škrupín

Pripravenú drvinu môžete zapracovať priamo do pôdy pri jarnej výsadbe alebo sejbe. Ak sadíte do jamky, môžete na dno nasypať za hrsť vaječnej drviny. Pri siatí zas jemne posypte semienka. V tomto prípade sú ideálne na prášok pomleté škrupiny. Pre hnojenie v priebehu vegetačného obdobia vmiešajte škrupiny do kompostu.

Príprava tekutého hnojiva z vaječných škrupín

Rozdrvené škrupiny z 5 až 6 vajec zalejte 3 litrami vody. Nechajte lúhovať, kým roztok nenadobudne charakteristický zápach. Následne aplikujte ako zálievku na záhony. Môžete zriediť vodou v pomere 1:1.

Vaječné škrupiny v boji proti škodcom

Vaječné škrupiny sa používajú najmä v boji proti slimákom v záhrade. Na rozdiel od chemických postrekov predstavujú bio riešenie. Umyté a vysušené vaječné škrupiny v tomto prípade rozdrvte na väčšie kúsky a nahrubo nimi zasypte okolie záhonov. Pre slimákov tým vytvoríte ťažko prekonateľnú prekážku. Priebežne, ako budete v domácnosti spotrebovávať vajcia, zásyp škrupín dopĺňajte. Dážď totiž môže škrupinky zmyť alebo zmäkčiť, čím stratia svoju účinnosť.



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

ako sadiť zeleninu vedľa seba

Partnerské pestovanie zeleniny alebo čo s čím sadiť

Čo je to Partnerské pestovanie zeleniny? Partnerské alebo spoločné pestovanie rastlín je spôsob vysádzania dvoch alebo viacerých rastlín v tesnej blízkosti tak aby z toho navzájom benefitovali. Zo skúseností vieme, že…

ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…

nakladanie kapusty

Ako naložiť kyslú kapustu

Kyslú kapustu je možné zakúpiť v každých potravinách, tá kupovaná však často neobsahuje to, čo by pravá poctivá kyslá kapusta mala obsahovať. Reč je najmä o mikroflóre kvasenej kapusty vďaka čomu je taká zdravá. Preto…

sušené paradajky recept

Ako si pripraviť domáce sušené paradajky

Aj vy máte tento rok bohatú úrodu paradajok a neviete čo s nimi? Existuje mnoho spôsobov ako rajčiny zužitkovať, no medzi tie najlepšie patrí príprava sušených paradajok. Spôsobov ako použiť sušené paradajky je…

rozmnožovanie rastlín odrezkami

Množenie rastlín odrezkami

Rozmnožovanie rastlín pomocou odrezkov je rýchly a jednoduchý spôsob ako zadarmo získať viac rastlín. Týmto spôsobom môžete značne znížiť vaše náklady vynaložené na záhradu. Jediná rastlina vám vie dať mnoho odrezkov…