Zlatý retriever - profil plemena
Štandard, povaha, výchova a starostlivosť o plemeno zlatý retriever
Zlatý retriever patrí k najznámejším a najobľúbenejším plemenám psov na svete a je na to hneď niekoľko dôvodov. Toto stredne veľké plemeno so silným, svalnatým telom sa vyznačuje priateľskou povahou, hravosťou a inteligenciou vďaka čomu sa stal obľúbeným rodinným psom vhodným aj k menším deťom, no zároveň v jeho žilách koluje krv lovca a športovca, takže je využiteľný aj na prácu či rôzne športové aktivity. Zlaté retrievery alebo aj “goldeny“, ako sa občas nazývajú, dobre vychádzajú s ľuďmi, sú dôverčivé, hravé a relatívne ľahko cvičiteľné a tak nie sú pre svoje okolie nebezpečné. V neposlednom rade sú zlaté retrievery atraktívne aj svojím zovňajškom s ich charakteristickou hustou, lesklou srsťou zlatistej farby, podľa ktorej bolo plemeno nazvané a s ich nezameniteľným úsmevom.
Zlaté retrievery sú aktívne psy, ktoré si vyžadujú každodennú dávku pohybu a mentálneho cvičenia v podobe hier, výcviku alebo rôznych športov, takže sú vhodné len pre aktívnych ľudí, ktorí ich nenechajú neustále zavretých doma alebo v koterci. Ak im však doprajete dostatočné množstvo aktivity, odvďačia sa Vám úžasnou oddanosťou, radostným prístupom k životu a hravosťou, ktorú si toto plemeno udržiava po celý život.
Plemeno zlatý retriever vyniká ako poľovné plemeno, v úlohe vyhľadávacích služobných psov, asistenčných psov či psov používaných na terapiu. Uplatňuje sa v športových disciplínach ako sú agility, výcvik poslušnosti či iné aktivity, pri ktorých môže využiť svoju energiu a intelekt. Zlatý retriever je však v prvom rade skvelý rodinný pes milujúci svoju rodinu a vďaka tomu si získal milióny priaznivcov po celom svete.
História
Plemeno zlatý retriever vzniklo v 19. storočí v Škótsku a o jeho vznik sa zaslúžil najmä barón Dudley Marjoribanks, ktorého cieľom bolo vytvoriť plemeno určené na retrieverské využitie (prinášanie zostreleného vodného vtáctva) s vynikajúcim čuchom, ktoré by bolo viac vnímavé ako vtedajšie stavače a španiele používané na lov vodného vtáctva. Zároveň bolo jeho cieľom, aby bolo nové plemeno lojálne voči svojej rodine a malo vyrovnanú povahu vhodnú na chov v domácnosti.
Plemeno vznikalo medzi rokmi 1840 až 1890 na škótskej vysočine, kde Marjoribanks najskôr skrížil žltého teriéra s dnes už neexistujúcim plemenom tweedový vodný španiel a následne pridal do tohto mixu aj írskeho setera a plemeno bloodhound. Po niekoľkých generáciách výberu psov s požadovanými vlastnosťami vytvoril konzistentnú líniu pracovných retrieverov, ktoré boli základom pre nasledovný vývoj plemena.
Začiatkom 20. storočia bolo toto plemeno čoraz obľúbenejšie medzi športovými lovcami, začalo sa objavovať aj na výstavách a svoju popularitu si postupne získavalo aj v Severnej Amerike a iných častiach sveta. V roku 1911 bolo prvý krát uznané v Anglicku ako samostatné plemeno pod názvom “žltý alebo zlatý retriever“ a v roku 1920 sa jeho pomenovanie napokon zmenilo na zlatý retriever. V súčasnosti patrí zlatý retriever medzi 10 najobľúbenejších plemien na svete a teší sa veľkej popularite najmä v úlohe rodinného psa.
Štandard plemena
Použitie: poľovný pes - retriever
Klasifikácia FCI: 8. skupina – retrievre, sliediče a vodné psy; 1. sekcia – retrievre s pracovnou skúškou
Celkový vzhľad: Symetrický, vyvážený, aktívny, silný pes s priateľským výrazom
Povaha a správanie: Poslušný, inteligentný pes s prirodzenou chuťou pracovať, priateľský a dôverčivý. Príliš agresívne alebo bojazlivé psy sú diskvalifikované z chovu.
Farby srsti: akýkoľvek odtieň zlatej alebo krémovej, no nie červenej alebo mahagónovej. Zopár bielych chlpov na hrudi je prípustných.
Výška v kohútiku: psy 56 – 61 cm, suky 51 – 56 cm
Vek dožitia: 10 až 12 rokov
Chovné stanice plemena zlatý retriever
Výber vhodného chovateľa má veľký vplyv nie len na výzor a zdravie ale aj na povahové vlastnosti šteniatok zlatých retrieverov, pretože kľúčové prvé týždne (9 až 10 týždňov) strávia vo svojej rodnej chovnej stanici, kde dostávajú tú správnu výživu a kde sa formuje ich povaha, vzťah k ľuďom a iným psom.
Dobrý chovateľ vám poradí pri výbere toho správneho šteniatka vhodného pre rôzne povahy a pre rôzne životné štýly. So šteniatkom zlatého retrievera dostanete aj preukaz o pôvode psa, kde sú okrem informácií o psíkovi zaznamenané aj exteriérové, zdravotné a povahové vlastnosti jeho predkov v podobe výsledkov výstav, skúšok, zvodov a bonitácií a výsledkov veterinárnych vyšetrení, ktoré tvoria akýsi rodný list šteniatka, bez ktorého by ste si šteniatko vyberali naslepo. V správnej chovnej stanici vám ochotne poradia ako sa o psíka starať, ako postupovať pri jeho výchove a radi vám odpovedia na akékoľvek otázky ohľadne chovu zlatých retrieverov.
Pri hľadaní vhodného chovateľa vám pomôže prehľad chovných staníc zlatých retrieverov.
Povaha zlatého retrievera
Zlatý retriever má vo všeobecnosti jemnú a kľudnú povahu, no zároveň je plný energie. Toto plemeno bolo vyšľachtené aby pracovalo spolu s ľuďmi a splnilo všetko čo vidí svojmu pánovi na očiach.
Napriek jeho vyrovnanej povahe potrebuje zlatý retriever správnu výchovu aby naplnil potenciál plemena. Tak ako každý pes, aj zlatý retríver si vyžaduje skorú socializáciu a zoznámenie sa s rôznymi situáciami, ľuďmi a zvieratami v prítomnosti pokojného a sebavedomého majiteľa, pokým je ešte šteniatkom, aby nebol v dospelosti agresívny alebo príliš bojazlivý. Zlaté retrievery sú pomerne ľahko cvičiteľné, pretože sa snažia svojim majiteľom v maximálnej miere vyhovieť, takže stačí už len zvoliť správnu metódu výcviku – metódou pozitívneho odmeňovania dobrého správania a nie prostredníctvom trestov.
Tréning a pohyb je u zlatého retrievera priam žiaduci, pretože má množstvo energie, ktorú je potrebné každý deň vybiť. A aj keď sú niektoré jedince aktívnejšie ako iné, potrebujú vynakladať každý deň fyzickú aj psychickú námahu aby boli spokojné. V opačnom prípade si často vybíjajú svoju energiu okusovaním, hrabaním, štekaním a inými spôsobmi, ktoré sa už majiteľovi nemusia páčiť. Ideálnou aktivitou pre zlatých retrieverov môže byť tréning poslušnosti, agility, fresbee alebo akýkoľvek šport pri ktorom môžu využiť svoje fyzické a mentálne schopnosti naplno.
Kvôli priateľskej a neagresívnej povahe nie je zlatý retriever vhodným strážnym psom. Nechceným návštevníkom väčšina retrievrov ochotne ukáže, kde máte skryté cennosti. Golden je zároveň spoločenský pes, takže mu bude najlepšie v tesnej blízkosti svojej rodiny v domácnosti a nie neustále vonku ako typický strážny pes.
Deti a iné zvieratá
Zlaté retrievery patria k najvhodnejším psom vhodným do rodín aj s menšími deťmi, pretože deti doslova milujú a užívajú si s nimi detské hry. Zlaté retrievre si sami uchovávajú hravú detskú povahu do vysokého veku, takže budú ochotne nosiť klobúk, ktorý im deti nasadia a s trpezlivosťou sa s nimi budú hrať a podnikať výpravy za dobrodružstvom. Sú ideálnou kombináciou k aktívnym deťom, s ktorými sa môžu hrať a vzájomne si vybíjať energiu.
Avšak tak ako všetky psy, aj zlaté retrievery musia byť skoro socializované a naučené ako sa majú správať k deťom a samozrejme deti sa musia naučiť ako sa správať k psovi. Mali by sa naučiť ako k psovi pristupovať (nikdy nie keď spí alebo žerie), dotýkať sa ich a nikdy ich nenechať psa ťahať za chvost, alebo mu inak ubližovať. A samozrejme stále platí, že žiaden pes by nemal zostať s malým dieťaťom bez dozoru.
Vďaka priateľskej povahe vychádza väčšina zlatých retrieverov dobre aj s inými zvieratami pokiaľ sú správne a dostatočne skoro s nimi socializované a zoznámené.
Zdravie
Zlaté retrievery sú vo všeobecnosti zdravé a silné psy, no tak ako všetky plemená, aj tieto psy sú náchylnejšie na určité ochorenia. Nie každého zlatého retrievera tieto ochorenia postihnú, no je dôležité o nich vedieť, pokiaľ sa tomuto plemenu chcete venovať. Pri kúpe šteniatka si preverte zdravie jeho rodičov, čím zistíte aké bude mať predispozície na ochorenia, ktoré postihujú zlaté retrievery najviac:
Je dedičné ochorenie pri ktorom zadné končatiny dobre nezapadajú do kĺbových lôžok čo spôsobuje voľnosť kĺbového spoja a vedie k postupnej degeneratívnej artritíde bedrových kĺbov a k ich nehybnosti. Na dyspláziu bedrových kĺbov sú zlaté retrievery obzvlášť náchylné a preto by ste si pri výbere šteniatka mali preveriť, aký stupeň DBK (0 - 4) mali rodičia šteniatka. Žiaden z rodičov by nemal mať stupeň DBK vyšší ako 1. Vhodným výberom rodičov sa tak vyhnete zdravotným komplikáciám, ktoré sa objavia s postupujúcim vekom psa.
Dysplázia lakťového kĺbu
Ide o rovnaké ochorenie ako vyššie spomínaná DBK, no postihuje lakťové kĺby. Nevyskytuje sa tak často ako dysplázia bedrových kĺbov.
Disektívna osteochondróza (OCD - Osteochondrosis Dissecans)
Je to ortopedické ochorenie kĺbov spôsobené nesprávnym rastom kĺbovej chrupavky. Zvyčajne sa vyskytuje v lakťových kĺboch, no bola pozorovaná aj v ramenách. Spôsobuje bolestivé stuhnutie postihnutého kĺbu, v najhorších prípadoch vedie až k znehybneniu kĺbu (pes nedokáže ohnúť nohu). Disektívna osteochondróza môže byť pozorovaná už v 4. – 9. mesiaci veku psa. Za jednu z príčin tohto ochorenia sa považuje prekrmovanie šteniatok a podávanie krmív s až príliš vysokým obsahom bielkovín.
Šedý zákal u psov
Tak ako u ľudí aj šedý zákal u psov znamená svetlé škvrny v oku pripomínajúce zákal. Môžu sa rozvinúť v akomkoľvek veku psa a často neovplyvňujú zrak, no v niektorých prípadoch znamenajú obmedzenie videnia. Aj tomuto ochoreniu sa dá predísť dobrým výberom rodičov šteniatok. Šedý zákal u psov je možné chirurgicky odstrániť s dobrými výsledkami.
Progresívna atrofia sietnice (PRA)
Labradory sú náchylné na progresívnu atrofiu sietnice – degeneratívne ochorenie buniek sietnice, ktoré môže dospieť až k slepote.
Subaortická stenóza
Je vrodená srdcová vada spôsobená zúženým priechodom medzi ľavou srdcovou komorou a aortou v oblasti pod aortálnou chlopňou. Môže spôsobovať slabosť, odpadávanie a v niektorých prípadoch aj náhlu smrť.
Torzia žalúdka
Torzia žalúdka sa vyskytuje najmä pri väčších plemenách psov so širokým hrudníkom. Ide o akútny, život - ohrozujúci stav, pri ktorom sa psovi pretočí žalúdok. Dochádza k nemu najmä ak pes zožerie naraz väčšie množstvo jedla, vody a následne sa prudko pohybuje. Žalúdok sa nafúkne, pretiahne a pretočí sa okolo svojej osi. Dochádza k priškrteniu pažeráka a okolitých ciev, čo má za následok ešte väčšiu tvorbu plynov a odumieranie vnútorných orgánov v dôsledku nedokrvenia. Torzia žalúdka si vyžaduje okamžitý zásah veterinára.
Hypotyreóza
Toto ochorenie je spôsobené nedostatočnou produkciou hormónu tyroxín štítnou žľazou. Tyroxín je hormón zodpovedný za správny vývoj a fungovanie metabolizmu. Príznakmi môžu byť kožné problémy a problémy so srsťou, znížená fyzická aktivita, únava, nadváha, pohlavné problémy, obmedzený rast a mentálna retardácia u šteniat. Liečba je celoživotná a spočíva v pravidelnom užívaní tyroxínu. Zlatý retriever patrí k plemenám, ktoré majú k tomuto ochoreniu genetickú predispozíciu
Von Willenbrandova choroba
Je dedičné ochorenie spôsobujúce nedostatočnú zrážanlivosť krvi. Jej príznakmi môžu byť nadmerné krvácanie pri poraneniach, krvácanie z ňufáka, krvácajúce ďasná, prípadne krvácanie v črevách. Väčšina psov s touto poruchou môže bez vážnejších problémov prežívať, no mali by byť vyradené z chovu.
Epilepsia
Goldeny sú tiež náchylné na epileptické záchvaty. Ak má váš pes záchvaty, zoberte ho k veterinárovi, ktorý určí liečbu. V mnohých prípadoch sa epilepsia kontroluje liekmi.
Alergie
Niektoré zlaté retrievery môžu tak ako ľudia trpieť rôznymi typmi alergií (napríklad na určité jedlo alebo alergény vo vzduchu). V prípade, že sa pes neustále škriabe alebo oblizuje labky a pokožku, vyhľadajte veterinára.
Medzi ďalšie ochorenia ktoré sa u labradorov môžu objaviť patria hemangiosarkóm, osteosarkóm, iné nádorové ochorenia a ušné infekcie.
Ak hľadáte šteniatko zlatého retrievera, nájdite si dobrého chovateľa, ktorý dbá na zdravotný stav svojho chovu a upozorní vás na prípadné ochorenia, ktorými trpeli rodičia šteniatok. Predídete tak mnohým problémom a zdravotným komplikáciám vášho psíka. Každé podozrenie na ochorenie konzultujte so svojim veterinárom.
Krmivo pre goldeny
Zlaté retrievery milujú jedlo a majú obzvlášť veľký sklon k obezite ak ich denná dávka krmiva nezodpovedá energii vynaloženej pohybom. Špeciálne si je potrebné dať pozor na vhodnú výživu goldenov medzi 4. a 7. mesiacom ich veku – teda v období najprudšieho rastu a správneho vývinu kostí a kĺbov šteniatka.
Viac informácií o potrave pre dospelé psy a šteniatka nájdete tu: správne krmivo pre psov a starostlivosť o šteniatka
Starostlivosť o zlatého retrievera
Zlaté retrievre sú stvorené na prácu, aktivity a pohyb v prírode. Preto tvorí najväčšiu časť starostlivosti o toto plemeno zabezpečenie dostatočnej fyzickej aktivity a mentálneho vyťaženia. Zlaté retrievery nie sú až tak upäté na jedného pána, takže sa s nimi môžu hrať, športovať a pracovať aj viacerí členovia rodiny.
Nedostatočná aktivita psov môže viesť k frustrácii a k ich nechcenému správaniu (zbytočné štekanie, nervozita, zdravotné problémy) a preto platí pravidlo “unavený golden znamená šťastný a poslušný golden”.
Tak ako všetky retrievery aj goldeny vždy radi niečo nosia v papuli a je jedno či to je konár, loptička, hračky alebo topánka. Majte preto prichystané dostatočné množstvo hračiek aby si to neodniesol váš nábytok a cenné predmety v domácnosti.
Zlaté retrievre pomerne veľa pĺznu a to najmä v období výmeny srsti, takže buďte pripravení na chlpy v domácnosti. Tento problém je možné zredukovať pravidelným vyčesávaním, ktoré odstráni väčšinu vypadávajúcej srsti. U goldenov je dôležité aj udržiavanie čistoty uší, keďže sú náchylnejšie na ušné infekcie.
Zvyšná starostlivosť o zlatého retrievera (kúpanie, strihanie pazúrov, čistenie zubov,…) sa nelíši od starostlivosti o iné plemená.
Užitočné informácie:
1. Prehľad chovných staníc plemena labrador retriever: chovné stanice zlatých retrieverov
2. Kompletný zoznam veterinárov a veterinárnych ambulancií: veterinári
3. Slovenský klub združujúci plemená retrieverov: www.slovak-retriever.org
4. Slovenský športový klub retrieverov www.sportklub-retriever.sk