10 najkrajších plemien koní
Kone a ich 10 najkrajších plemien
Kone uchvacujú ľudský zmysel pre krásu a ušľachtilosť už po stáročia. Ľudia budovali na konských chrbtoch celé civilizácie a iní ich na koňoch dobíjali. Preto zostali kone vo viacerých kultúrach symbolom vytrvalosti, sily, rýchlosti a samozrejme krásy.
Kone sa počas stáročí šľachtenia menili a na celom svete vznikali nové a nové plemená rozličnej veľkosti, stavby tela, sfarbenia i temperamentu. A i keď sú všetky plemená koní svojim spôsobom krásne, do nášho zoznamu sme vybrali kone, ktoré sú niečím výnimočné a sú známe po celom svete:
Najkrajšie kone
1. Arabský kôň
Výška (v kohútiku): 145 – 155 cm
Váha: 410 - 500 kg
Farby plemena: biela, sivá, gaštanová, čierna (ojedinele)
Arabské kone sú synonymom rýchlosti, vytrvalosti, odolnosti a ušľachtilosti. Vďaka ich charakteristickému klinovitému tvaru hlavy, klenutému krku, atletickej stavbe tela a zdvihnutému chvostu sú známe po celom svete a dajú sa ľahko rozoznať. Arabský kôň má pevnejšiu kostru a dobre vyvinuté svalstvo, takže sa v sile a odolnosti vyrovná mnohým väčším plemenám koní (zaujímavosťou je že oproti iným plemenám majú o jeden chrbtový stavec a pár rebier menej). Má dobrú energickú povahu s typickým temperamentom a ľahko sa učí.
Plemeno arabský kôň pochádza z arabského polostrova a je jedným z najstarších na svete. Najstaršie archeologické nálezy týchto koní sa datujú až pred 2 500 rokov p.n.l.. Arabský kôň dokázal po tisícročia prežívať v drsných púštnych podmienkach a plniť príkazy svojich jazdcov, s ktorými si dodnes vytvára výnimočne blízky vzťah.
Arabský kôň je všestranným plemenom. Vyniká vo vytrvalosti, rýchlosti aj v agilite a je vhodný ako športový i rekreačný kôň pre dospelých i deti. Pre ich jedinečné vlastnosti, sa arabské kone rozšírili po celom svete a ich gény môžeme nájsť takmer vo všetkých moderných plemenách športových koní.
2. Plnokrvník
Výška (v kohútiku): 157 – 173 cm
Váha: 450 - 600 kg
Farby plemena: zvyčajne gaštanová, ryšavá, čierna, sivá a ich odtiene
Známy tiež ako anglický plnokrvník je synonymom rýchlosti, vytrvalosti a elegancie. Fascinujúce plemeno plnokrvníkov bolo vyšľachtené v 17. A 18. storočí (z arabských, berberských a turkménskych koní), aby vyhrávalo preteky. V 19. Storočí sa plnokrvníky rozšírili po celom svete a dnes je na svete registrovaných viac ako 100 000 jedincov tohto výnimočného plemena. Plnokrvník sa stal vďaka svojim prednostiam základom pre šľachtenie mnohých moderných plemien koní.
Plnokrvníky sú charakteristické atletickou a svalnatou stavbou tela s dlhými nohami, krátkym chrbtom, dlhým krkom a výrazne tvarovanou hlavou. Povahou sú temperamentné a vnímavé. Plnokrvníky sú primárne určené na preteky, no využívajú sa aj na iné športové disciplíny ako skákanie, polo, drezúra.
3. Frízsky kôň
Výška (v kohútiku): 150 – 170 cm
Váha: 550 - 650 kg
Farby plemena: čierna
Toto nádherné plemeno koní pochádza z Holandska. Frízske kone sú na jazdecké kone pomerne mohutné, vďaka čomu sa v stredoveku využívali ako bojové plemeno, no napriek tomu sú mrštné a obratné.
Frízsky kôň má pevnú, svalnatú konštitúciu tela s dlhým, klenutým krkom a hlavou s krátkymi ušami. Charakteristickými sú aj hustá, dlhá hriva a dlhšia srsť nad kopytami. Frízske kone sa vyznačujú energickou no dobre ovládateľnou povahou a elegantným pohybom (pri kluse vysoko dvíha nohy). Frízske kone sa väčšinou využívajú ako jazdecké kone na voľný čas, na drezúru, no vďaka ich sile sú vhodné aj na ťahanie koča.
4. Haflinger
Výška (v kohútiku): 137 – 152 cm
Váha: 360 - 480 kg
Farby plemena: odtiene gaštanovej s bledou hrivou a chvostom
Tieto elegantné kone boli vyšľachtené v Rakúsku (dnes sever Talianska) koncom 19. Storočia ako pracovné plemeno vhodné aj do vysokohorských podmienok. V ich génoch by sme mohli nájsť pôvodné tirolské poníky, arabské kone a rôzne európske plemená.
Haflinger sa vyznačuje dobre osvaleným, no zároveň elegantným telom a energickou, no miernou povahou. Pôvodne sa kone haflinger používali ako pracovné kone na ťahanie nákladov a prácu na farme. Dnes sa tento koník používa aj na športové účely (vytrvalostná jazda, skákanie, drezúra,..), na rekreačné jazdenie ale aj na terapeutické účely pre deti a dospelých.
5. Andalúzsky kôň
Výška (v kohútiku): 154 cm
Váha: 550 - 590 kg
Farby plemena: zvyčajne gaštanová, ryšavá, čierna, sivá a ich odtiene
Andalúzske kone patria medzi najkrajšie plemiená s bohatou históriou siahajúcou až do 16. storočia. Bol vyšľachtený na juhu Španielska pravdepodobne z arabských a berberských koní. Pre ich ušľachtilosť ich chovali ako bojové kone na nejednom panovníckom dvore v Európe a vďaka ich vlastnostiam sa stali základom pre šľachtenie mnohých iných plemien (lipican, frízsky kôň, Holstein, lusitano, azteca a iné )
Andalúzske kone sú inteligentné, vnímavé a dobre ovládateľné. Vyznačujú sa elegantnou a pevnou stavbou tela, dlhým a širokým krkom s hustou hrivou, stredne veľkou hlavou, masívnou hruďou, svalnatými zadnými stehnami, krátkym chrbtom a dlhým chvostom. V súčasnosti sa andalúzske kone využívajú na rôzne športové disciplíny vrátane skákania, drezúry, predstavenia, na ťahanie kočov a vďaka svojmu majestátnemu zjavu sa často objavuje v literatúre a filmoch.
6. Írsky cob
Výška (v kohútiku): 150 – 155 cm
Váha: 450 - 600 kg
Farby plemena: zvyčajne strakatá s rôznymi kombináciami bielej, čiernej, gaštanovej a ryšavej
Írsky cob, známy tiež ako cigánsky kôň je nádherné, no vzácne plemeno koní, ktoré vyšľachtili rómovia kočujúci na britských ostrovoch v 19. A 20. Storočí. Boli to kompaktné, silné, ťažné kone, ťahajúce koče a karavany a boli ako stvorené na život s rodinou na cestách. Šľachtenie prebiehalo prirodzeným výberom, bez akejkoľvek organizácie a ako plemeno bol írsky cob uznaný až na konci 20. Storočia, kedy sa začalo toto plemeno registrovať.
Írsky cob má charakteristické silné telo s krátkymi, dobre osvalenými nohami, elegantne predĺženou hlavou s malými ušami, veľkými očami a s nádhernou dlhou, hustou hrivou, chvostom a dlhou srsťou nad kopytami. Má veľmi dobre ovládateľnú, pokojnú povahu, no zároveň je hravý. Je veľmi priateľský a s človekom si dokáže vybudovať výnimočne pevný vzťah. V súčasnosti sa tento koník používa napriek jeho pôvodnému účelu ťažného zvieraťa viac ako voľnočasové plemeno, na rôzne športy, na terapeutické účely a vďaka jeho krásnemu zovňajšku i na rôzne predstavenia a podujatia.
7. Donský kôň
Výška (v kohútiku): 155 – 160 cm
Váha: 400 – 500 kg
Farby plemena: zvyčajne gaštanová alebo hnedá so zlatým odleskom, ryšavá, čierna, šedá
Donský kôň, známy tiež ako ruský don pochádza zo stepných oblastí Ruska pri rieke Don. V ich krvi by sme mohli nájsť gény pôvodných ruských stepných koní, no i karabašských, turkménskych, arabských koní a plnokrvníkov. Plemeno ruský don bolo v minulosti používané ako bojové plemeno pre kavalériu ruských kozákov.
Donské kone sú extrémne odolné a vytrvalé, ideálne na vytrvalostnú jazdu. Vďačia za to atletickej, no odolnej stavbe tela s dlhým, rovným chrbtom a dlhým, odolným nohám s dobrým osvalením. Majú energickú, no pokojnú povahu a dajú sa dobre ovládať. Donské kone nachádzajú v súčasnosti uplatnenie takmer vo všetkých športových disciplínach koní, no i v rekreačnom jazdectve.
8. Morgan
Výška (v kohútiku): 145 – 155 cm
Váha: 410 - 550 kg
Farby plemena: ryšavá, gaštanová, čierna, v menšom rozsahu aj iné farby
Kone morgan sú jedným z najstarších plemien vyšľachtených v Spojených štátoch. V ich krvi by sme zrejme našli gény arabských koní a anglických plnokrvníkov, po ktorých získali svoje vlastnosti.
Plemeno morgan má kompaktnú a ušľachtilú stavbu tela so silnými nohami, výraznou, rovnou hlavou s malými ušami, vzpriameným a klenutým krkom, krátkym chrbtom a vysoko postaveným chvostom. Sú to aktívne a dobre ovládateľné kone s nenáročnými požiadavkami na chov.
Kone morgan sú cenené aj pre ich všestrannosť. V minulosti sa používali na jazdecké účely, ťahanie kočov a na vojenské účely v kavalérii, zatiaľ čo v súčasnosti sú obľúbenými športovými koňmi vynikajúcimi vo vytrvalostnom behu, skákaní, drezúre a iných športových disciplínach. Morgan vie byť aj rodinným koňom alebo koníkom na voľný čas.
9. Shirský kôň
Výška (v kohútiku): 163 – 185 cm
Váha: 850 – 1 100 kg
Farby plemena: zvyčajne čierna, hnedá alebo šedá
Tieto obrovské, no zároveň krásne kone boli vyšľachtené aby utiahli veľmi ťažký náklad v drsných podmienkach. Kone plemena shire držia mnoho rekordov vo výške a váhe koní, pričom najväčší zaznamenaný kôň plemena shire (menom Mamut) meral v kohútiku až 219 cm a vážil 1524 kg.
Shírske kone majú dlhú, štíhlu hlavu, dlhý krk a robustné, osvalené telo s krátkym chrbtom. Plemeno má dobre ovládateľnú, pokojnú povahu. Shírske kone sú v súčasnosti raritou. Používajú sa v najmä v lesníctve, na rekreačné jazdenie a vďaka ich rozmerom i na rôzne prezentačné podujatia.
10. Fjordský kôň
Výška (v kohútiku): 135 – 150 cm
Váha: 400 - 500 kg
Farby plemena: odtiene svetlej sivohnedej
Fjordský alebo nórsky fjordský kôň je relatívne malý koník (nepovažuje sa za poníka) pochádzajúci zo západného Nórska. I keď patrí medzi ľahšie ťažné, studenokrvné kone, je obratný a dobre ovládateľný. Fjordský kôň je charakteristický kompaktnou, svalnatou stavbou tela s mohutným, klenutým krkom, odolnými nohami, kratšou a širokou hlavou s krátkymi ušami a veľkými očami. Napriek svojej veľkosti ľahko unesie jazdca alebo náklad. Srsť tohto plemena v zime výrazne zhustne a v kombinácii s dlhou hrivou a chvostom nádherne kontrastuje so snehom.
Fjordský kôň bol po stáročia šľachtený ako farmársky ťažný kôň, no vďaka svojej miernej povahe a veľkosti nachádza uplatnenie aj ako terapeutický koník pre malé deti.
Na záver
Existuje mnoho ďalších krásnych plemien koní, ktoré sme v tomto článku nespomenuli a budeme radi ak nám v komentároch tohto článku dáte o nich vedieť.