Dôležité je napísať, aké veľké plánujete tie vyvýšené záhony. My máme rozmer 9 × 1,5 m a výšku pol metra. Prevážne pre papriky a paradajky. Rám je z foršní z červeného smreku, vydrží viac, ako obyčajný smrek a stojí len o trochu viac. Ale u nás to nie je len obruba na zeminu. Pod tým je pol metrová jama, v ktorej sú drevá, konáre, seno, hnoj. Taký dlhodobý kompostér, ktorý zohrieva záhon a vytvára živiny. Po roku treba zvrchu doplniť substrát. A samozrejme sú mulčované starou slamou. Bez buriny, bez okopávania, voda sa míňa pomalšie.
Zhrnutie budovania skutočného vyvýšeného záhona je na http://www.mojazahradka.sk/…kej-zahrade/ Jeho životnosť je asi desať rokov. V tejto veľkosti sa dá vyrobiť v jedinom človeku. Samozrejme vyrobiť menší nie je problém. Ale šírka 1,5 m je maximum, aby sa dalo dosiahnuť do stredu. V takejto výške sa dá oberať zelenina po stojačky ;)
My máme vyvýšené záhony už druhý rok a som s nimi veľmi spokojná. Na stavbu záhonov môžete využiť rôzne materiály – drevené hranolčeky, vlnitý plech, betónové tvárnice, gabiony, vyrobiť sa dajú aj z prútených dielcov. http://www.chovatelahospodar.sk/…e-zahony-266
Nerob si vyvýšené záhony ak máš suchšiu a priepustnú pôdu. Neviem prečo by mala byť stará-klasická tehla zlá. Použila by som ju isto ak by som mala. Skúšala som morené záhonové okraje ale zhnili a rozpadli sa. Určite neodporúčam. Nedávno som použila obyčajné drevené hranoly (2–3 roky dozadu) zo smrekového dreva. Natrela som ich fermežou a celkom sa mi to osvedčilo.
Ja som l také pekne videl z paliet.
Ja mám taký klasicky z obchodu – plastový a všetko funguje ako má . Drží ohradenie aj tvar zahonu
Záhony si určite vieš urobiť z drevených hranolov, či zo zvyšných dosák zo stavby. My máme urobené myslím z dubového dreva, ktoré časom zosivelo a smeveľmi spokojní.