Eukalyptus a jeho pestovanie v interiéri
Pestovanie a starostlivosť o izbovú rastlinu eukalyptus
Áno, aj eukalyptus je možné pestovať vo forme izbovej rastliny. Jeho atraktívne striebristé listy dodávajú interiérom zaujímavú textúru a navyše okolo seba šíria sviežu, eukalyptovú vôňu pripomínajúcu mentol. Listy eukalyptu sa často využívajú aj ako liečivá bylinka alebo rastlina na aromaterapiu, takže je to veľmi atraktívny doplnok do každého interiéru.
Táto pre nás exotická drevina pochádza z Austrálie, kde je známych viac ako 700 druhov eukalyptov, ktoré sú prispôsobené na rôzne podmienky. Eukaliptus sa stal známy aj vďaka koalám, ktoré sa živia takmer výhradne listami tejto rastliny ako aj vďaka ich prispôsobeniu sa častým austrálskym požiarom. Väčšina druhov eukalyptov sú rýchlorastúce stromy dorastajúce do obrovských rozmerov, no nájdeme medzi nimi aj nižšie stromy a kry.
Pestovanie eukalyptu
Eukalyptus je špecifický najmä svojim rýchlym rastom a tým, že si vyžaduje veľa svetla a priepustnú pôdu. Inak sa nároky na pestovanie tejto exotickej dreviny výrazne nelíšia od nárokov iných izbových rastlín. Keďže je však eukaliptus rýchlorastúcou drevinou, ktorá dokáže vyrásť do obrovských rozmerov, vhodnejšie je siahnuť po trpasličích druhoch a kultivaroch eukalyptov a zároveň patrične prispôsobiť podmienky na pestovanie rastliny s väčšími rozmermi.
Svetlo: Eukalyptom vyhovuje čo najviac prirodzeného svetla. Väčšina druhov eukalyptov pestovaných v interiéri má striebristé listy prispôsobené aj na priame slnko, takže najvhodnejším stanoviskom pre túto rastlinu bude miesto pri okne s južnou orientáciou. V každom prípade by mal eukalyptus dostať počas vegetačnej sezóny aspoň 6 hodín prirodzeného svetla denne.
Voda: Eukalyptus je dobre prispôsobený aj na dlhšie obdobia sucha, ktoré zvláda lepšie ako príliš časté zalievanie, ktoré môže spôsobovať hnilobu koreňov tejto rastliny. Eukalyptus je potrebné preto poliať vždy až keď preschne vrchná 5 cm vrstva substrátu. Potom je potrebné eukalyptus výdatne zaliať tak, aby prebytočná voda odtiekla drenážnymi otvormi z kvetináča. Ak by prebytočná voda ostala v kvetináči ohrozilo by to zdravotný stav rastliny. Ak ostane voda po polievaní v miske pod kvetináčom, je ju vhodné tiež vyliať. Príznakom prelievania rastliny sú žltnúce listy, zatiaľ čo pri dlhodobom suchu listy vädnú a opadávajú.
Teplota: Eukalyptom vyhovuje izbová teplota od 16 do 25°C. Nočná teplota môže klesnúť aj na 10 až 15°C no nie je to podmienkou úspešného pestovania. Eucalyptus by nemal byť umiestnený v blízkosti zdrojov tepla, prievanu a nemal by sa dotýkať ani chladného okenného skla, keďže teploty pod 10 stupňov mu už počas vegetačnej sezóny nevyhovujú. Eukalypty môžeme letniť aj v exteriéri, no až potom ako pominie hrozba mrazov (na ktoré sú tieto rastliny veľmi citlivé) a priemerná nočná teplota neklesá pod 10 °C. Na letnenie si vyberáme miesto s dostatkom slnka (prvé dva týždne rastlinu umiestnime do polotieňa, aby si zvykla na vonkajšie prostredie a až potom ju môžeme vystaviť intenzívnejšiemu slnku).
Pôda: Nato, aby eukalyptus prospieval potrebuje najmä dokonale priepustný substrát, ktorý zadržuje len málo vody. Ideálny je mix rašeliny, piesku a záhradnej pôdy (1:1:1), do ktorého pridáme trochu kompostu na dodanie živín. Postačí aj bežný záhradnícky substrát. Eukalyptom vyhovuje mierne kyslá pôda (pH 5,5 – 6,5), no vedia sa prispôsobiť aj odlišným pôdnym podmienkam.
Prezimovanie: Eukalyptu vyhovuje počas zimného obdobia s nedostatkom prirodzeného svetla zazimovanie pri nižších teplotách (5 – 10 °C), no na rozdiel od mnohých iných izbových rastlín, si eucalyptus počas zimovania vyžaduje dostatočné množstvo svetla a preto mu na zimovanie vyhovujú skôr zimné zahrady či garáže s dostatkom svetla a nie tmavé pivnice. Počas zimovania je potrebné zredukovať aj polievanie.
Hnojenie: Keďže eukalypty pri vhodných podmienkach veľmi rýchlo rastú, pri pestovaní v kvetináčoch to s hnojivom nepreháňame, pretože tým rast len urýchlime. Eukalypty môžeme pre dobrý zdravotný stav občas (1-2 krát ročne) pohnojiť hnojivom s postupným uvoľňovaním a s nižším obsahom dusíka. Rastlinu hnojíme najmä počas neskorej jari a leta, zatiaľ čo počas obdobia zimovania (November - Február) nehnojíme.
Strihanie eukalyptu: Eukalyptus veľmi dobre znáša rez, takže je možné túto rastlinu tvarovať do požadovanej formy a výšky. Rezom môžeme rastlinu udržiavať v hustom a kompaktnom tvare, pričom ideálnym obdobím na zostrih je marec a apríl, kedy môžeme rastlinu aj výraznejšie zostrihnúť. Aj po tomto reze môžeme zostrihávať pridlhé výhonky, aby sme eukalyptus zahustili, no od septembra už rastlinu nestriháme.
Presádzanie: Koreňová sústava rýchlorastúceho eukalyptu pomerne rýchlo zaplní kvetináč a pokiaľ ho nepresadíme do väčšej nádoby, koreňová sústava bude rásť do kruhu a môže sa zauzliť, čo spôsobí že je náročné rastlinu vybrať z kvetináča (vhodné je preto používať kónický tvar kvetináčov). Preto je potrebné eukalyptus každé 1-2 roky presadiť do mierne väčšej nádoby. Ideálnym obdobím na presádzanie eukalyptu je začiatok leta. Nový kvetináč by nemal byť väčší o viac ako 2 cm oproti novému aby eukalyptus nerástol príliš rýchlo.
Rozmnožovanie eukalyptu: Eukalyptus je možné rozmnožovať najľahšie pomocou semien. Túto rastlinu je možné rozmnožovať aj pomocou odrezkov, no oproti iným rastlinám je pravdepodobnosť ich prijatia nižšia. Na rozmnožovanie odoberieme z eukalyptu len mladé výhonky, ktoré vyrástli v danú sezónu a to najlepšie počas neskorého leta. Dĺžka odrezkov by mala byť cca. 10 cm. Z odrezkov odstránime listy z dolnej polovice odrezku a spodnú časť odrezku zostrihneme zošikma (45° uhol).
Pred výsadbou môžeme takýto odrezok namočiť do rastového hormónu, následne zapichneme (5 cm) do substrátu a zalejeme. Takto vysadený odrezok môžeme pre zvýšenie pravdepodobnosti prijatia zabaliť do igelitovej fólie aby sme vytvorili mini-skleník. Odrezky by mali zakoreniť do štyroch týždňov. Po zakorenení môžeme odrezky presadiť do väčšieho kvetináča.
Naše tipy:
• Vetvičky eukalyptu s listami sa často pridávajú do kytíc a rôznych aranžmánov v čerstvej či sušenej forme, kde krásne voňajú
• Na pestovanie v kvetináči sú vhodnejšie trpasličie druhy eukalyptu akými sú napr. eucalyptus pulverulenta, eucalyptus vernicosa, prípadne o čosi väčšie druhy akými sú eucalyptus gunnii (najčastejšie pestovaný v interiéri), eucalyptus niphophila, eucalyptus gregsoniana, eucalyptus kybeanensis, či eucalyptus moorei
Užitočné informácie:
1. Výber kvitnúcich izbových rastlín: 12 najkrajších kvitnúcich izbových rastlín
2. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva
3. Prehľad rôznych druhov črepníkov a nádob: kvetináče na rastliny
Použité zdroje: hardy-eucalyptus.com, wilsonbrosgardens.com