Britská krátkosrstá mačka - profil plemena


britska modra macka

Vzhľad, povaha, zdravie a starostlivosť o plemeno britská krátkosrstá mačka

Britská krátkosrstá mačka patrí medzi najznámejšie a taktiež najobľúbenejšie mačacie plemená u nás. Jej popularita istotne súvisí so skutočnosťou, že patrí medzi menej náročné rasy. Preto je vhodným mačacím priateľom aj pre začínajúcich chovateľov. Britská mačka Vás zaujme kľudnou povahou a akýmsi rozvážnym prístupom k životu. Poďme sa spoločne pozrieť na jej charakteristiky trochu podrobnejšie. Dozviete sa zaujímavé informácie o histórii, vzhľade, povahe aj zdravotných špecifikách.

História

Už samotný názov nám napovie čosi o pôvode.  Dalo by sa povedať, že hlbšia história „britiek“ siaha až do staroveku, do dnešnej podoby boli vyšľachtené v 20. storočí na území dnešnej Veľkej Británie. Mačky do Veľkej Británie priniesli údajne Rimania už v prvom storočí nášho letopočtu. Až v 19. storočí sa začali snahy o selektívne kríženie s dôrazom na presné vzhľadové vlastnosti - modrú farbu.

anglicka macka

O rozvoj šľachtenia britskej krátkosrstej mačky sa zaslúžil Harrison Weir. Toto meno je známe všetkým, ktorí pátrali po histórii mačacích výstav. Tento pán totiž organizoval prvú výstavu v roku 1871 v Londýne. Práve na tomto podujatí sa oficiálne predstavilo aj plemeno britská krátkosrstá mačka, anglicky british shorthair. Dvadsiate roky 20. storočia priniesli ďalšie zmeny. Do Anglicka boli importované dlhosrsté plemená, ktoré svojou popularitou vytlačili „britky“ do úzadia. Keďže chov britských mačiek sa vďaka tomu dostal do kritickej situácie, došlo k prikríženiu „peržaniek“ do ich rodovej línie. To prispelo k ďalším vzhľadovým zmenám.

Vzhľad

britská mačka tabbyBritky sú charakteristické a ľahko odlíšiteľné od iných plemien hneď v niekoľkých veciach. Prvou je zavalitá masívnejšia postava. Patria do strednej veľkostnej kategórie. Krátke labky a svalnaté telo, to je typická postava tejto mačky. Treba však mať na pamäti, že svalová mohutnosť nie je synonymum pre tučnotu. Váha výrazne odlišuje kocúra od mačky, kocúry môžu dorastať aj do 8kg. Samica váži zvyčajne 4-6kg. Srsť je hebká a mäkká. Veľmi zaujímavé je, že textúra srsti sa líši aj od farebnej variety. To postrehnete nie len zrakom (lesklejšia či matnejšia), ale i dotykom.

Ďalším typickým znakom britskej krátkosrstej mačky je okrúhla hlava a veľké oči. Uši sú guľaté, posadené viac nabok. Na rozdiel od mnohých iných plemien, „britka“ má uznané viaceré farby očnej dúhovky. Hlava je široká a jej profil rovný. Inak povedané, má skrátený ňufák. O túto vlastnosť sa zaslúžili perzskí predkovia v jej genetickej výbave. Odborne to nazývame, že patrí medzi brachycefalické plemená, o čom sa viac dočítate v podkapitole o zdraví.

britská mačka čokoládováDve najobľúbenejšie farebné variety sú modrá a tabby verzia. Modré sfarbenie dokonca natoľko charakterizuje túto mačku, že akosi zľudovelo aj pomenovanie „britská modrá mačka“. Familiárnym pomenovaním pre tabby verziu je zase „whiskaska“ známa z reklamy na nemenovanú značku mačacieho krmiva. Britská mačka je však plemenom s najväčšou rozmanitosťou oficiálne uznaných farebných variet. Je známych okolo 300 typov, čo je skutočne úctyhodné číslo. Vybrať si môžete z verzií jednofarebných, „pruhovaných“ až po tricolorky. Medzi vzácnejšie (a menej vídané na výstavách) patrí napríklad sfarbenie podobné polárnej líške, zlatá či čokoládová verzia.

Povaha britskej krátkosrstej mačky

S trochou humoru ich zvyknem nazývať „typické angličanky“. Dá sa povedať, že sú skôr odmerané, určite nie dotieravé. O prísnejší výraz tváre sa zasluhuje skrátený ňufák a veľké oči. Britská mačka je inteligentná a trpezlivá, rada rieši interaktívne hry, pri ktorých je potrebné trochu viac premýšľať-čo tiež odľahčene nazývam „mačacia racionalita“. V mladšom veku obľubuje aj pohybové hry, čím udržiava svoje svalnaté telo v dobrej kondícii. Je však natoľko prispôsobivá, že aj menej aktívny životný štýl si poväčšine bez problémov zamiluje.

britská mačka temperamentDokáže byť nenápadná, tichá a nekonfliktná, čím stojí v priamom protiklade k orientálnym plemenám. O pozornosť svojho majiteľa sa nezvykne uchádzať hlučným upozorňovaním alebo ničením bytového zariadenia. Rada si príde po pohladenie, avšak len vtedy, keď to sama chce. Pri kúpe britskej mačičky nemusíte až tak zvažovať párový či svorkový chov, zvyčajne jej nerobí problém byť jedináčik. Dokáže však koexistovať aj s inými zvieratami, vrátane psa (čo vždy vyžaduje odborný prístup pri zoznamovaní). S pribúdajúcim vekom sa stáva viac pohodlnou, mení sa na gaučového leva. Je vhodná k deťom, vie si však postaviť hlavu, ak je jej prostredie pričasto rušené neželanými podnetmi, napríklad neustálym hlukom. Ocení, ak sa má kde skryť a mať svoju oázu pokoja.

Starostlivosť

britská mačka starostlivosťHustá podsaditá srsť britskej mačky vyžaduje pravidelné česanie, minimálne raz týždenne. V obdobiach pĺznutia je lepšie česať aj dvakrát týždenne. Ako som už spomenula v prvom odseku, ide o plemeno s nízkou náročnosťou chovu. Dokáže bez problémov žiť v byte, ale aj v dome s možnosťou vychádzok. Nemá tendencie sa túlať a ak aj svoje obydlie opúšťa na pravidelné pochôdzky, drží sa bližšie svojho domova. Kvôli anatomickým dispozíciám tváre niekedy odmieta jesť z hlbších a úzkych misiek. Je lepšie jej zabezpečiť špeciálnu misku, ktorá jej zaručí komfort pri kŕmení. Menej skúsení chovatelia si totiž takýto príznak v správaní môžu mylne vysvetliť ako prieberčivosť v jedle.

Zdravie

Výrazné osvalenie tela predstavuje zvýšenú záťaž pre kĺby. Hlavne pri pohybových aktivitách je pre ňu lepšie, ak sa s ňou budete naháňať radšej na koberci než na šmykľavej podlahe.

britska mackaPatrí k plemenám so sklonom k priberaniu, preto je na mieste obozretnosť a pravidelné váženie. Z genetických predispozícii má sklon trpieť na hypertrofickú kardiomyopatiu (ochorenie srdca), hemofíliu (krvácavosť) a polycystické ochorenie obličiek. Všetky tieto diagnózy je možné včas zachytiť pravidelnou prevenciou vo veterinárnej ambulancii. Včasná diagnostika aj tu je často kľúčová pri predchádzaní vážnym ťažkostiam.

Nevšedná anatómia hlavy môže mať niekoľko problematických dôsledkov. Jedným z nich je nadmerné slzenie a zápaly očí. V prípade, že Vaša mačička má k tomu sklon, je možné preventívne používať ružovú vodu (hydrolát) buď ako kvapky alebo na vytieranie tampónom. O čosi komplikovanejšie môžu byť problémy dýchacieho systému. Kvôli sťaženému dýchaniu sa ľahšie prehreje, na čo musíme myslieť v letných horúčavách, či pri ceste autom. Najzávažnejšou komplikáciou je možné nedostatočné okysličenie organizmu, ktoré so sebou prináša sekundárne problémy, v najhoršom prípade srdcové zlyhávanie. Ak pozorujete na svojej britskej mačke zhoršené dýchanie, kolapsové stavy či nadmernú unaviteľnosť, je dôvod pre dôkladnú lekársku prehliadku.

mačiatka britskej mačky

Aj Vás zaujala „britka“ svojou dôstojnou eleganciou? Nie ste v tom sami ? Nie nadarmo totiž patrí k najpopulárnejším mačacím plemenám.Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

korytnačky

Chov a starostlivosť o suchozemské korytnačky

Na to že suchozemské korytnačky patria medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po…