12 najlepších plemien psov k deťom


pes k detom

Výber najvhodnejších psích plemien do rodiny s deťmi

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať vyrovnanú povahu a výcvik, aby vedel ako sa má v prítomnosti detí správať, najmä ak hovoríme o menších deťoch.

Akékoľvek plemená psov, vrátane krížencov môžu byť skvelými psami ak majú priateľskú povahu a sú správne vychované, no niektoré plemená sú povahovo aj fyzicky na tento účel vhodnejšie ako iné a práve na takéto psy vhodné k deťom sa zameriame v našom výbere.

Aký je najvhodnejší pes k deťom?

Veľkosť: Mohlo by sa zdať, že malé plemená psov sú vhodné k deťom, no väčšinou to tak nie je, pretože príliš malých psov vnímajú deti ako svoju hračku čo neprospieva k ich vzájomnému vzťahu. Ani príliš veľké psy nie sú najvhodnejšie do rodiny najmä k menším deťom, pretože ich môžu svojím veľkým telom neúmyselne prevrhnúť a deti ich len ťažko udržia pod kontrolou. Preto sa z pohľadu veľkosti za najlepšie k deťom považujú stredné plemená psov, no nie je to pravidlo.

Povaha: Najmä k menším deťom sú vhodnejšie psy a fenky s pokojnou povahou a prirodzeným ochranárskym pudom. Aj preto sú k deťom vhodné strážne psy, no aj ovčiarske, spoločenské a podobne zamerané plemená psov s blízkym vzťahom k rodine. Energickejšie a temperamentnejšie plemená psov sú vhodnejšie skôr pre väčšie deti, ktoré sa im aktivitou a energiou vyrovnajú.

Omnoho dôležitejšie ako výber plemena je však povaha a výchova konkrétneho psíka, pretože ako ľudia, tak aj psy sú individuality a aj dve šteniatka z rovnakého vrhu môžu mať rozdielny temperament. Najvýznamnejšiu úlohu vo formovaní povahy psa má výchova a prostredie, v ktorom vyrastajú a nie gény, takže pri výbere psa k deťom si zvoľte šteniatko od kvalitného chovateľa. Užite si výber:

1. Labrador Retriever

velke psy vhodne k detom Váha a výška: 25 - 36 kg, 54 - 57 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: v priemere 12 rokov

Labrador retriever je najobľúbenejším plemenom psov na svete a je to aj kvôli jeho priateľskej povahe a vynikajúcemu vzťahu k deťom. Labradory nielenže deti milujú, tieto psy si doslova užívajú detské hry a detskú pochabosť. Labradory patria medzi najvhodnejšie plemená psov k deťom aj kvôli ich blízkemu vzťahu s rodinou, primeranej veľkosti a nenáročnosti. Labrador je vhodným psom k väčším aj menším deťom, no treba mať na pamäti, že potrebuje veľa aktivity nato aby mohol byť šťastný.  

2. Bulldog

psie plemena k detom Váha a výška: 23-25 kg a 31-40 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 8 – 10 rokov

Buldogy sú vo všeobecnosti pokojné, priateľské a k deťom mimoriadne jemné psy. Veľmi radi sa s deťmi hrajú, no nedajú sa nahovoriť na hocičo, takže sú ich prirodzenými ochrancami. Oproti iným plemenám psov nie sú až tak náročné na pohyb, no i napriek tomu si vyžadujú svoju dennú dávku aktivity. Buldogy sú predurčené na život v tesnej blízkosti svojej rodiny, s ktorou si vytvárajú veľmi pevné puto. 

3. Kokeršpaniel

aky pes k detom Váha a výška: 13-14,5 kg a 38-41 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 – 14 rokov

Kokeršpaniel je vyvážené plemeno po fyzickej aj povahovej stránke a dokonale sa hodí na rolu rodinného psa. Väčšinou si dobre rozumie aj s menšími deťmi a dokáže sa s nimi neúnavne hrať. Je to energické plemeno, ako stvorené na rôzne športy a aktivity, vďaka ktorým si zachová dobrý fyzický aj psychický stav.

4. Nemecký boxer

strazne psy vhodne k detom Váha a výška: 25-39 kg a 53-61 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: v priemere 12 rokov

Pokiaľ ide o psy vhodné k deťom, nemôžeme zabudnúť na boxera. Tieto psy milujú deti, chránia ich a trpezlivým spôsobom sa s nimi radi hrajú. So svojou rodinou si vytvárajú blízky vzťah a  stávajú sa jej plnohodnotnými členmi.  Aj boxery sú energické psy, ktoré si vyžadujú veľa pohybu, takže sú vhodné do aktívnych rodín.

5. Bišon (Bichon Frise)

pes k detom Váha a výška: 4 kg a 30 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 – 15 rokov

Energické a hravé plemeno Bišon má navzdory malým rozmerom priateľskú a milú povahu, takže je ideálnym psom aj k menším deťom. Jeho výhodou je aj nenáročnosť, keďže vďaka drobným rozmerom s ním nie je potrebné každý deň odbehnúť 20 km a pretože menej plzne jeho srsť taktiež nie je problém. Bišoni sú inteligentné, hravé, biele klbká vhodné aj do bytu či menšieho domu.

6. Bígl

plemena psov k detom Váha a výška: 9-12 kg a 33-41 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: v priemere 12  rokov

Ak máte doma deti plné energie, bígl bude pre ne ideálnym psom. Tieto inteligentné, priateľské psy so skvelým čuchom sú stvorené na aktívny život plný pohybu, hier a prechádzok do prírody, kde sa prebúdza lovecký inštinkt. Ak však bígl nemá dostatok pohybu, stáva sa z neho majster únikov za dobrodružstvom. 

7. Vyžla – maďarský stavač

maďarská vyžla je vhodná do rodiny s deťmiVáha a výška: 18-30 kg a 53-64 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: priemerne 12 rokov

Vyžly sú väčšinou priateľské, citlivé psy verné svojej rodine vrátane detí. Sú to veľmi aktívne psy vyžadujúce si veľa pohybu a rôznych aktivít, takže toto plemeno ocenia skôr športovo založené rodiny s väčšími deťmi, ktoré budú s týmito psíkmi držať krok.  Vyžly sú ľahko cvičiteľné, inteligentné a sebavedomé psy, vhodné pre všestranné využitie.

8. Austrálsky ovčiak

plemena psov k detom Váha a výška: 16-29 kg a 46-58 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 14 rokov

Austrálsky ovčiak je v prvom rade všestranne využiteľné pracovné plemeno, no zároveň je to vynikajúci rodinný pes, ktorý miluje deti. Australák je vždy nad vecou a veľmi trpezlivo znáša aj rozmary tých najmenších detí, ktoré sa ešte nevedia k psíkovi vhodne správať. Austrálske ovčiaky sú športovci telom a dušou a preto si každodenne vyžadujú pomerne veľkú dávku športu a aktivity aby ostali fyzicky aj psychicky fit.  

9. Kavalier King Charles Španiel

maly pes k detom Váha a výška: 6-8 kg a 30-33 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 8 – 12 rokov

Kavalier je spoločenské plemeno, ktoré miluje prítomnosť svojho pána a členov svojej rodiny vrátane detí. Veľmi rád sa mazná a patrí medzi psov, ktorí vyhľadávajú fyzický kontakt. Milujú pohyb a šport, no vzhľadom na ich veľkosť im na udržiavanie fyzickej a psychickej kondície postačia aj kratšie prechádzky.

10. Pudel

najlepsi pes k detom Váha a výška: podla typu pudla

Dĺžka srsti: stredne dlhá, kučeravá

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Pudlíky sú inteligentné, všestranné psy, ktoré nadväzujú so svojou rodinou blízky vzťah a platí to aj o deťoch. Napriek svojmu huňatému vzhľadu sú veľmi aktívne psy čomu vďačia ich loveckému pôvodu. K deťom sú vhodné najmä stredné pudle, pretože sú lepšie ovládateľné a zároveň dostatočne veľké nato aby neboli pokladané za hračku.

11. Kólia

najvhodnejsi pes k detom Váha a výška: 16-34 kg a 50-66 cm

Dĺžka srsti: dlhá alebo krátka

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Kólie (dlhosrsté, rough, krátkosrté) majú priateľskú a jemnú povahu, ktorá z nich robí jedno z najlepších plemien psov vhodných k deťom. Kólie patria medzi najinteligentnejšie plemená psov, majú blízky vzťah k rodine a prirodzený pud ochrániť ju v každej situácii. Zbožňujú deti, no majú aj obrovské množstvo energie, takže sú vhodné do aktívnejších rodín, kde ju budú môcť vybiť formou prechádzok, športu a rôznych aktivít. Ešte väčšiu energiu a nároky na pohyb má oproti štandardnej kólii border kólia so silným pastierskym inštinktom.    

12. Zlatý retriever

pes k malým deťomVáha a výška: 25 - 34 kg, 51 – 61 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: v priemere 10 - 12 rokov

Mnohí chovatelia si pod prototypom ideálneho rodinného psa k deťom predstavia práve zlatého retrievera. Tieto aktívne psy si túto povesť vyslúžili svojou hravou povahou, vernosťou, inteligenciou a veľkou trpezlivosťou voči deťom. Ochotne budú nosiť klobúk, ktorý im deti nasadia a s trpezlivosťou sa s nimi budú hrať a podnikať výpravy za dobrodružstvom. Energia tohto plemena ho predurčuje do aktívnych rodín, ktoré im umožnia veľa fyzickej a mentálnej aktivity. 

 

Do nášho výberu sa nezmestilo mnoho psích plemien, ktoré sú skvelé do rodiny s deťmi. Sú to napríklad veľké plemená psov ako bernský salašnícky pes, novofundladnský pes, pyrenejský horský pes, nemecký ovčiak, aljašský malamut, menšie psy vrátane francúzskeho buldočka, bostonského teriéra, maltézskeho psíka, jazvečík, nemecký špic a mnoho iných vynikajúcich plemien psov k deťom. Chýba Vám v našom výber nejaké plemeno? Dajte nám o ňom vedieť nižšie v komentároch.

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad chovných staníc psov na Slovensku: chovné stanice

2. Prehľad najobľúbenejších plemien psov na Slovensku: plemená psov v SR

3. Zoznam mien pre psov: psie menáPodobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

choroby u sliepok

Najčastejšie choroby a parazity sliepok

Každý chovateľ by chcel chovať silné a zdravé sliepky, ktoré mu budú prinášať dlhodobý úžitok vo forme kvalitných vajíčok a mäsa. Chov však so sebou prináša aj rôzne choroby sliepok, ktoré môžu ohroziť ich zdravie a…