Tučnolist - druhy a pestovanie
Pestovanie a starostlivosť o tučnolist (Crassula)
Tučnolist je pomenovanie pre rozmanitú skupinu sukulentných rastlín s viac ako 350 druhmi. Asi najznámejším predstaviteľom tohto rodu je tučnolist vajcovitý (crassula ovata), ktorý sa často pestuje ako izbová rastlina, no v teplejších oblastiach sveta rastie ako krík. Väčšina druhov tučnolistov má však menší vzrast vďaka čomu sa často využívajú ako pôdopokryvné rastliny a miniatúry.
Tučnolist objavuje čoraz viac ľudí pre ich krásne listy a malé nároky na starostlivosť. Veľa druhov tučnolistov sa pestuje ako izbové rastliny, no mrazuvzdorné druhy tučnolistu ako napríklad crassula rosulata alebo Crassula setulosa sa často pestujú v skalkách alebo ako pôdopokryvné rastlinky.
Pestovanie tučnolistu
Svetlo: Vyhovuje mu plné slnko až polotieň. Väčšina druhov tučnolistu vyžaduje jasné svetlo na to aby listy získali krásne sýte farby, počas najteplejších letných dní však potrebuje čiastočné zatienenie. Dostatok svetla potrebuje aj počas zimy.
Voda: Tak ako väčšina sukulentov, rastlina nepotrebuje časté zalievanie, keďže vodu si tučnolist uchováva v listoch. Tučnolist si vyžaduje suchú pôdu/substrát, pretože inak je náchylný na hnitie koreňov. Substrát musí medzi zálievkami úplne vyschnúť – zálievka 2 x mesačne. Počas letných horúčav prechádza tučnolist do obdobia vegetačného pokoja (dormancie) a vtedy potrebuje ešte menej vody.
Teplota: Tučnolist obľubuje priemernú teplotu 18 ºC – 21ºC v lete a 10ºC v zime. Teplotný rozsah však môže byť odlišný pri jednotlivých druhoch tučnolistu.
Kvitnutie: Aj tučnolist kvitne avšak počítať s tým môžete až pri dospelých (5-8 ročných) rastlinách. Pre zabezpečenie kvitnutia je dôležité zazimovanie tučnolistu na chladné (10ºC), no svetlé miesto. Pri zimovaní by sa zálievka mala znížiť na minimum.
Pôda: Veľmi dobre priepustná pôda. Najvhodnejší je mierne kyslý (PH 6.0) substrát pre sukulenty alebo kaktusy.
Hnojivo: Tučnolistom vyhovuje vyvážené hnojivo (NPK – 6-5-6) so štvrtinovou dávkou oproti iným izbovým rastlinám. Mladým rastlinám tučnolistu vyhovuje hnojivo s nižším obsahom dusíka. Hnojenie je potrebné len počas obdobia rastu - tekuté hnojivo na izbové kvety na dvojtýždňovej báze alebo hnojivo s postupným uvoľňovaním.
Množenie: Tučnolist sa vo všeobecnosti množí rozdelením rastliny na viacero častí alebo listovými odrezkami. Rastlinu ľahko rozmnožíte z jediného vrcholového listu, ktorý zasadíte do substrátu pre sukulenty alebo kaktusy tak aby bol list do 1/3 v substráte. Potom trocha zalejte a už do týždňa rastlina zakorení.
Presádzanie: Tučnolist sa môže presadiť kedykoľvek no najvhodnejším obdobím je vrchol leta. Pred presádzaním by mala byť pôda v kvetináči suchá. Pri presádzaní si všímajte či nie sú koreňe rastliny zhnité a odstrihnite ich ak áno. Uložte rastlinu do nového kvetináča a doplňte substrát pre sukulenty. Korene by mali byť rovnomerne rozmiestnené. Rastlinu po presadení nepolievajte minimálne týždeň aby ste zamedzili hnilobe koreňov.
Naše tipy:
Tučnolist je nenáročná rastlina na pestovanie no neznáša prelievanie, ktoré môže spôsobovať zahnívanie koreňov a rôzne hubové ochorenia. Základom je preto striedma zálievka a priepustná pôda.
Výber rôznych druhov tučnolistu:
Zdroje: almanac.com, succulent-plant.com, giromagicactus.com