Tučnolist - druhy a pestovanie


tučnolisť izbová rastlina

Pestovanie a starostlivosť o tučnolist (Crassula)

Tučnolist je pomenovanie pre rozmanitú skupinu sukulentných rastlín s viac ako 350 druhmi. Asi najznámejším predstaviteľom tohto rodu je tučnolist vajcovitý (crassula ovata), ktorý sa často pestuje ako izbová rastlina, no v teplejších oblastiach sveta rastie ako krík. Väčšina druhov tučnolistov má však menší vzrast vďaka čomu sa často využívajú ako pôdopokryvné rastliny a miniatúry.

Tučnolist objavuje čoraz viac ľudí pre ich krásne listy a malé nároky na starostlivosť. Veľa druhov tučnolistov sa pestuje ako izbové rastliny, no mrazuvzdorné druhy tučnolistu ako napríklad crassula rosulata alebo Crassula setulosa sa často pestujú v skalkách alebo ako pôdopokryvné rastlinky.

Pestovanie tučnolistu

pestovanie tučnolistu
Tučnolist vajcovitý Crassula ovata

Svetlo: Vyhovuje mu plné slnko až polotieň. Väčšina druhov tučnolistu vyžaduje jasné svetlo na to aby listy získali krásne sýte farby, počas najteplejších letných dní však potrebuje čiastočné zatienenie. Dostatok svetla potrebuje aj počas zimy.

Voda: Tak ako väčšina sukulentov, rastlina nepotrebuje časté zalievanie, keďže vodu si tučnolist uchováva v listoch. Tučnolist si vyžaduje suchú pôdu/substrát, pretože inak je náchylný na hnitie koreňov. Substrát musí medzi zálievkami úplne vyschnúť – zálievka 2 x mesačne. Počas letných horúčav prechádza tučnolist do obdobia vegetačného pokoja (dormancie) a vtedy potrebuje ešte menej vody.

Teplota: Tučnolist obľubuje priemernú teplotu 18 ºC – 21ºC v lete a 10ºC v zime. Teplotný rozsah však môže byť odlišný pri jednotlivých druhoch tučnolistu.

Kvitnutie: Aj tučnolist kvitne avšak počítať s tým môžete až pri dospelých (5-8 ročných) rastlinách. Pre zabezpečenie kvitnutia je dôležité zazimovanie tučnolistu na chladné (10ºC), no svetlé miesto. Pri zimovaní by sa zálievka mala znížiť na minimum.
 

 

 

Pôda: Veľmi dobre priepustná pôda. Najvhodnejší je mierne kyslý (PH 6.0) substrát pre sukulenty alebo kaktusy.

Hnojivo: Tučnolistom vyhovuje vyvážené hnojivo (NPK – 6-5-6) so štvrtinovou dávkou oproti iným izbovým rastlinám. Mladým rastlinám tučnolistu vyhovuje hnojivo s nižším obsahom dusíka. Hnojenie je potrebné len počas obdobia rastu - tekuté hnojivo na izbové kvety na dvojtýždňovej báze alebo hnojivo s postupným uvoľňovaním.

Množenie: Tučnolist sa vo všeobecnosti množí rozdelením rastliny na viacero častí alebo listovými odrezkami. Rastlinu ľahko rozmnožíte z jediného vrcholového listu, ktorý zasadíte do substrátu pre sukulenty alebo kaktusy tak aby bol list do 1/3 v substráte. Potom trocha zalejte a už do týždňa rastlina zakorení.

Presádzanie: Tučnolist sa môže presadiť kedykoľvek no najvhodnejším obdobím je vrchol leta. Pred presádzaním by mala byť pôda v kvetináči suchá. Pri presádzaní si všímajte či nie sú koreňe rastliny zhnité a odstrihnite ich ak áno. Uložte rastlinu do nového kvetináča a doplňte substrát pre sukulenty. Korene by mali byť rovnomerne rozmiestnené. Rastlinu po presadení nepolievajte minimálne týždeň aby ste zamedzili hnilobe koreňov.

Naše tipy:

Tučnolist je nenáročná rastlina na pestovanie no neznáša prelievanie, ktoré môže spôsobovať zahnívanie koreňov a rôzne hubové ochorenia. Základom je preto striedma zálievka a priepustná pôda.

Výber rôznych druhov tučnolistu:

starostlivosť o tučnolist
Tučnolist Crassula Baby Necklace
zalievanie tučnolistu
Tučnolist Crassula Buddha’s Temple
zalievanie tučnolistu
Tučnolist crassula capitella var. red pagoda
množenie tučnolistu
Tučnolist Crassula columella
presadiť tučnolist
Tučnolist Crassula cotyledonis
pestovanie crassula
Tučnolist Crassula elegans namibensis
starostlivosť o crassula ovata
Tučnolist Crassula ericoides
svetlomilný tučnolist
Tučnolist Crassula Morgan’s-Beauty
pestovanie tučnolist
Tučnolist Crassula muscosa
tučnolist cena
Tučnolist Crassula nudicaulis var. Herrei
rastlina tučnolist
Tučnolist Crassula Pangolin
tučnolist kvet
Tučnolist Crassula plegmatoides
tučnolist kvet do spálne
Tučnolist Crassula Rosa Marina
tučnolist feng shui
Tučnolist Crassula rupestris
izbová rastlina tučnolist
Tučnolist crassula setulosa
rastlina crassula
Tučnolist Crassula Tom Thumb

 

Zdroje: almanac.com, succulent-plant.com, giromagicactus.com



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…