Labrador retriever, profil plemena a chovné stanice
Štandard, povaha, výchova a starostlivosť o plemeno labrador retriever
Labrador retriever je jedno z najobľúbenejších plemien psov na svete a nie je to žiadna náhoda. Labrador bol vyšľachtený ako pracovný pes, ktorý je zároveň skvelým spoločníkom a členom rodiny. Medzi jeho prednosti patria inteligencia, pracovitosť, ľahká cvičiteľnosť a priateľská povaha.
Pôvodne slúžil labrador ako pomocník rybárov a lovcov na kanadskom pobreží atlantiku, kde bolo jeho úlohou ťahať a prinášať rybárske siete/laná, prinášať z vody ryby uvoľnené zo sietí, no ich retríverske schopnosti sa využívali aj na lov divých kačíc. Dnešné labradory sú priateľské a aktívne psy, ktoré po svojich predkoch zdedili pracovitosť. Využívajú sa ako poľovnícke psy, asistenčné psy, vyhľadávacie a záchranarské psy, športové psy (agility, výstavy, poslušnosť,...) psy na kanisterapiu, no najmä ako skvelé rodinné psy.
Labrador retriever je veľmi inteligentný a aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu, hry a cvičenia nato, aby mohol byť šťastný a preto patrí len do rúk ľuďom, ktorí sa mu budú venovať a doprajú mu jeho dennú dávku fyzickej a mentálnej aktivity. Labrador je zároveň spoločenský pes, ktorý potrebuje neustáli kontakt so svojím pánom a rodinou.
História
Pôvod plemena labrador retriever môžeme hľadať u tradičných vodných psov z kanadského ostrova Newfoundland. Prvé zmienky o týchto vodných psoch sa datujú na začiatok 18. storočia (nazývali sa psy St. John’s, podľa názvu hlavného mesta ostrova). V genetickom kóde labradorov by sme pravdepodobne našli stopy po novofoundlandskom psovi a iných menších vodných psoch.
Fyzické a psychické danosti tohto plemena, ktoré tak dobre poznáme dnes, pramenia z pôvodného využitia plemena: V pôvodnom domovskom prostredí boli ich pracoviskom rybárske člny do ktorých prinášali ryby uvoľnené zo sietí. Uprednostňované boli psy s prirodzeným retrieverským (prinášacím) inštinktom a hustou srsťou, odolnou voči studeným vodám severného Atlantiku. Krátka, hustá, vode-odolná srsť bola u vodných psov preferovaná, pretože v kanadskej zime sa u mokrých dlhosrstých psov vytvárali na srsti ľadové cencúle. Prirodzený inštinkt prinášať veci k nohám svojho pána bol u labradorov využívaný aj pri dohľadávaní a prinášaní ulovených divých kačíc.
Na popularite plemeno získalo začiatkom 19. storočia, kedy si ho všimli anglickí šľachtici a priviezli si labradorov so sebou do Anglicka, kde sa veľmi rýchlo stalo populárnym najmä medzi nadšencami športových a loveckých psov. Až tu sa prvý krát objavil názov Labrador (i keď nie je jasné prečo bol pomenovaný podľa kanadskej provincie Labrador susediacej s ostrovom Newfoundland), ktorý plemenu prischol.
V priebehu 19. storočia sa labradory z ostrova Newfoundland vytratili najmä kvôli vládnym obmedzeniam psov, no ich rozvoj na britských ostrovoch pokračoval a tak bolo plemeno zachránené. Britskí chovatelia plemeno naďalej zušľachťovali a štandardizovali až kým nebolo v roku 1903 uznané ako plemeno.
Štandard plemena
Použitie: retriever
Klasifikácia FCI: 8. skupina - Retrívre, sliediče a vodné psy, 1. sekcia – retrievre s pracovnou skúškou
Celkový vzhľad: Silná a široká stavba tela so statnými nohami, krátke, silné bedrá a zadné končatiny, široká hlava s prevísajúcimi ušami. Atletická postava s krátkou konštitúciou, veľmi aktívny s krátkou, hustou srsťou s vode-odolnou podsadou, pevný “vydrovitý“ chvost a plávacie blany medzi prstami na pohyb vo vode.
Farby srsti: čierna, čokoládová, žltá (od svetlo-krémovej až po líščiu červenú)
Priemerné rozmery a hmotnosť: psi kohútikova výška 56-57 cm, hmotnosť 29 - 36 kg
sučky kohútikova výška – 54 - 56 cm, hmotnosť 25 – 32 kg
Priemerný vek dožitia: 12 rokov
Chovné stanice plemena labrador retriever
Výber vhodnej chovnej stanice má veľký vplyv nie len na exteriér a zdravie ale aj na povahové vlastnosti šteniatok labradorov, pretože kľúčové prvé týždne (9 až10 týždňov) strávia vo svojej rodnej chovnej stanici, kde by mali dostávať správnu výživu a kde sa formuje ich povaha, vzťah k ľuďom a iným psom.
Dobrý chovateľ vám poradí pri výbere toho správneho šteniatka labradora vhodného pre rôzne povahy a pre rôzne životné štýly. So šteniatkom Labrador retrievera dostanete aj preukaz pôvodu psa, kde sú okrem informácií o psíkovi zaznamenané aj exteriérové, zdravotné a povahové vlastnosti jeho predkov v podobe výsledkov výstav, skúšok, zvodov a bonitácií a výsledkov veterinárnych vyšetrení, ktoré tvoria akýsi rodný list šteniatka, bez ktorého by ste si šteniatko vyberali naslepo. V správnej chovnej stanici vám ochotne poradia ako sa o psíka starať, ako postupovať pri jeho výchove a radi vám odpovedia na akékoľvek otázky ohľadne chovu labradorov.
Pri hľadaní vhodného chovateľa vám pomôže prehľad chovných staníc plemena labrador retriever
Povaha labradorov
Labradory majú zaslúžene povesť psov s priateľskou a jemnou povahou. Za každých okolností chcú potešiť svojho pána a rodinu a zároveň dobre vychádzajú s cudzími ľuďmi a inými zvieratami. Labrador zdedil do vienka aj pracovitosť, inteligenciu a túžbu učiť sa nové veci, čo z neho robí ľahko cvičiteľného psa. To však neznamená, že ho nie je potrebné cvičiť! Naopak, každý labrador by mal absolvovať výcvik základnej poslušnosti a kvalitnú socializáciu ešte kým je šteniatkom. V opačnom prípade nebude labrador dobre zvládateľný a predvídateľný v rôznych situáciách.
Tréning a pohyb je u tohto plemena priam žiaduci, pretože má množstvo energie, ktorú je potrebné každý deň vybiť. A aj keď sú niektorí labradory aktívnejšie ako iné, potrebujú vynakladať každý deň fyzickú aj psychickú námahu aby boli spokojné. V opačnom prípade si labrador často vybíja svoju energiu okusávaním, hrabaním, štekaním a inými spôsobmi, ktoré sa nám nemusia páčiť. Vysoká dávka aktivity tohto plemena vyplýva z pracovného dedičstva jeho predkov.
Kvôli priateľskej a neagresívnej povahe nie je labrador retriever vhodným strážnym psom. Nechceným návštevníkom väčšina labradorov ochotne ukáže, kde máte skryté rodinné striebro. Labrador je zároveň spoločenský pes, takže mu bude najlepšie v tesnej blízkosti svojej rodiny v domácnosti a nie neustále vonku ako typický strážny pes.
Zdravie
Labrador retrievery sú vo všeobecnosti zdravé a silné psy, no tak ako všetky plemená, aj tieto psy sú náchylnejšie na určité ochorenia. Nie každého labradora tieto ochorenia postihnú, no je dôležité o nich vedieť, pokiaľ sa tomuto plemenu chcete venovať. Pri kúpe šteniatka si preverte zdravie jeho rodičov, čím zistíte aké bude mať predispozície na ochorenia, ktoré postihujú labradory najviac:
Je dedičné ochorenie pri ktorom zadné končatiny dobre nezapadajú do kĺbových lôžok čo spôsobuje voľnosť kĺbového spoja a vedie k postupnej degeneratívnej artritíde bedrových kĺbov a k ich nehybnosti. Na dyspláziu bedrových kĺbov sú labradory náchylné a preto by ste si pri výbere šteniatka mali preveriť, aký stupeň DBK (0 - 4) mali rodičia šteniatka. Žiaden z rodičov by nemal mať stupeň DBK vyšší ako 1. Vhodným výberom rodičov sa tak vyhnete zdravotným komplikáciám, ktoré sa objavia s postupujúcim vekom psa.
Dysplázia lakťového kĺbu
Ide o rovnaké ochorenie ako vyššie spomínaná DBK, no postihuje lakťové kĺby. Nevyskytuje sa tak často ako dysplázia bedrových kĺbov.
Disektívna osteochondróza (OCD - Osteochondrosis Dissecans)
Je to ortopedické ochorenie kĺbov spôsobené nesprávnym rastom kĺbovej chrupavky. Zvyčajne sa vyskytuje v lakťových kĺboch, no bola pozorovaná aj v ramenách. Spôsobuje bolestivé stuhnutie postihnutého kĺbu, v najhorších prípadoch vedie až k znehybneniu kĺbu (pes nedokáže ohnúť nohu). Disektívna osteochondróza môže byť pozorovaná už v 4. – 9. mesiaci veku psa. Za jednu z príčin tohto ochorenia sa považuje prekrmovanie šteniatok a podávanie krmív s až príliš vysokým obsahom bielkovín.
Šedý zákal u psov
Tak ako u ľudí aj šedý zákal u psov znamená svetlé škvrny v oku pripomínajúce zákal. Môžu sa rozvinúť v akomkoľvek veku psa a často neovplyvňujú zrak, no v niektorých prípadoch znamenajú obmedzenie videnia. Aj tomuto ochoreniu sa dá predísť dobrým výberom rodičov šteniatok. Šedý zákal u psov je možné chirurgicky odstrániť s dobrými výsledkami.
Progresívna atrofia sietnice (PRA)
Labradory sú náchylné na progresívnu atrofiu sietnice – degeneratívne ochorenie buniek sietnice, ktoré môže dospieť až k slepote.
Dysplázia trojcípej chlopne (TVD - Tricuspid Valve Dysplasia)
Je dedičné ochorenie srdca, pri ktorom je tvar trojcípej chlopne oddeľujúcej pravú predsieň a komoru srdca zdeformovaný a spôsobuje nedostatočnú funkciu srdca. Niektoré psy s týmto ochorením dokážu žiť, iné hynú. Ochorenie môže odhaliť ultrazvuk. Gén, ktorý dyspláziu trojcípej chlopne spôsobuje sa zatiaľ nepodarilo objaviť, takže sa TVD zatiaľ nedá odhaliť genetickými testami.
Torzia žalúdka
Torzia žalúdka sa vyskytuje najmä pri väčších plemenách psov so širokým hrudníkom. Ide o akútny, život - ohrozujúci stav, pri ktorom sa psovi pretočí žalúdok. Dochádza k nemu najmä ak pes zožerie naraz väčšie množstvo jedla, vody a následne sa prudko pohybuje. Žalúdok sa nafúkne, pretiahne a pretočí sa okolo svojej osi. Dochádza k priškrteniu pažeráka a okolitých ciev, čo má za následok ešte väčšiu tvorbu plynov a odumieranie vnútorných orgánov v dôsledku nedokrvenia. Torzia žalúdka si vyžaduje okamžitý zásah veterinára.
Medzi ďalšie ochorenia ktoré sa u labradorov môžu objaviť patria epilepsia, myopatia, dermatitída pokožky, studený chvost (dočasné ochabnutie chvosta) a ušné infekcie.
Ak hľadáte šteniatko labradora, nájdite si dobrého chovateľa, ktorý dbá na zdravotný stav svojho chovu a upozorní vás na prípadné ochorenia, ktorými trpeli rodičia šteniatok. Predídete tak mnohým problémom a zdravotným komplikáciám vášho psíka. Každé podozrenie na ochorenie konzultujte so svojim veterinárom.
Starostlivosť
Labrador potrebuje byť v blízkom kontakte so svojou rodinou a preto to ani nie je ideálny pes na dvor, či do koterca. Ak zostane dlhšiu dobu sám, môže si svoju energiu a frustráciu vybíjať hrabaním, hryzením a ničením akýchkoľvek predmetov. Ako všetky retrívery aj Labrador je najšťastnejší ak má niečo, hocičo v tlame čo by mohol prenášať z miesta na miesto a hrýzť. Majte preto poruke rôzne hračky pre psov, konáre a loptičky, ktoré bude môcť hrýzť a aportovať, aby si to neodniesol Váš nábytok.
Hlavnou zložkou starostlivosti o labradora je zabezpečenie dostatočného pohybu a aktivít pre tohto energiou nabitého psa. Denne potrebujú labradory aspoň hodinu intenzívneho pohybu. Ako vhodná aktivita môže poslúžiť čokoľvek: prechádzky, beh, aportovanie konárov a loptičiek, výcvik poslušnosti, agility, frisbee a iné športy. Netreba zabúdať ani na to, že Labrador je aj vodný pes a miluje plávanie a aportovanie konárov z vody.
U labradorov je dôležité aj udržiavanie čistoty uší, keďže sú náchylnejšie na ušné infekcie. Pokiaľ ide o srsť, labradory majú krátku, hrubú vrchnú srsť a hustú podsadu, ktorá ich chráni pred chladom a vodou. Pripravte sa na to, že labradory plznú a nie málo, takže ich je potrebné vyčesávať najmä počas obdobia sezónnej výmeny srsti. Zvyšná starostlivosť o labradora (kúpanie, strihanie pazúrov, čistenie zubov,…) sa nelíši od starostlivosti o iné plemená.
Krmivo pre labradorov
Labrador retrievery zbožňujú jedlo a majú obzvlášť veľký sklon k obezite ak ich denná dávka krmiva nezodpovedá energii vynaloženej pohybom. Špeciálne si je potrebné dať pozor na vhodnú výživu labradorov medzi 4. a 7. mesiacom ich veku – teda v období najprudšieho rastu a správneho vývinu kostí a kĺbov šteniatka.
Viac informácií o potrave pre dospelé psy a šteniatka nájdete tu: správne krmivo pre psov a starostlivosť o šteniatka
Deti a iné zvieratá
Labradory nielenže deti milujú, tieto psy si doslova užívajú detské hry a detskú pochabosť. Avšak ako všetky psy, aj labradory musia byť skoro socializované a naučené ako sa majú správať k deťom a samozrejme deti sa musia naučiť ako sa správať k psovi. Mali by sa naučiť ako k psovi pristupovať (nikdy nie keď spí alebo žerie), dotýkať sa ich a nikdy ich nenechať psa ťahať za chvost, alebo mu inak ubližovať. A samozrejme stále platí, že žiaden pes by nemal zostať s malým dieťaťom bez dozoru.
Vďaka priateľskej povahe vychádza väčšina labradorov dobre aj s inými zvieratami pokiaľ sú správne a dostatočne skoro s nimi socializované a zoznámené.
Užitočné informácie:
1. Prehľad chovných staníc plemena labrador retriever: chovné stanice labradorov
2. Kompletný zoznam veterinárov a veterinárnych ambulancií: veterinári
3. Slovenský klub združujúce plemená retrieverov: www.slovak-retriever.org
4. Slovenský športový klub retrieverov www.sportklub-retriever.sk