10 najobľúbenejších plemien psov na Slovensku


psie plemená

Aké sú naše najobľúbenejšie psie plemená?

Na svete existujú stovky psích plemien rôznych veľkostí, tvarov, farieb a temperamentov, pričom každá rasa psov má svojich milovníkov a históriu. Niektoré plemená psov sú však natoľko obľúbené, že ďaleko prevyšujú počty ostatných a môžeme sa s nimi stretnúť najčastejšie. Tieto psie rasy rozpoznajú snáď všetci, majú širokú základňu chovateľov a všetky predpoklady na to, aby boli medzi psíčkarmi obľúbené.

Aj na Slovensku máme svojich favoritov medzi psami, pričom rebríček našich najobľúbenejších plemien je trochu odlišný v porovnaní s tým svetovým. Ako je to teda s najúspešnejšími plemenami psov na Slovensku?

Keďže nie je dostupná celková štatistika psích plemien na Slovensku, náš prehľad sme zostavili ako odhad zastúpenia jednotlivých plemien psov na základe štatistickej vzorky 27 873 evidovaných, čistokrvných psov zo 17. väčších aj menších miest z celého územia Slovenska za rok 2019. V tejto štatistike nie sú zahrnuté menšie obce, čo mohlo spôsobiť väčšie zastúpenie menších plemien, no nie sú v nej ani naše dve najväčšie mestá (Bratislava a Košice), takže predpokladáme, že výsledný rebríček viac-menej odzrkadľuje realitu. Do štatistiky sme samozrejme nezapočítali ani krížencov či psov neznámeho pôvodu.

Najobľúbenejšie plemená psov na Slovensku:

1. Yorkshirsky teriér

najobľúbenejšie rasy psovMožno to viacerých prekvapí, no yorkshirsky teriér je najobľúbenejším psím plemenom na Slovensku. Tento očarujúci psík s veľkým egom si získal mnoho milovníkov psov po celom svete no u nás je ešte obľúbenejší. Zatiaľ čo vo svetových rebríčkoch je yorkšír stabilne v prvej desiatke obľúbenosti psích rás, na Slovensku s prehľadom vedie štatistiku až s takmer 15% zastúpením. Yorkshirsky teriér je spoločenský pes, ktorý svojím roztomilým zjavom púta pozornosť všade tam, kde sa zjaví, no pod pôvabnou, lesklou srsťou bije odvážne srdce teriéra túžiace po dobrodružstve, takže toto psie plemeno oslovuje široké spektrum chovateľov.

2. Nemecký ovčiak

najlepšie plemená psovJe známe, že nemecký ovčiak patrí k najobľúbenejším plemenám psov na svete a je to tak aj na Slovensku. Je to inteligentný, odvážny a oddaný pes, ktorý vyniká takmer v každej činnosti - od záchranárskych, policajných, strážnych, cez ovčiarske, terapeutické, vyhľadávacie až po úlohy skvelého rodinného psa a spoločníka. Chovatelia túto psiu rasu vyhľadávajú jednak kvôli športovým prednostiam, aktivite a kráse, ako aj kvôli výnimočnej povahe a ľahkej cvičiteľnosti. Aj preto nie je prekvapením, že plemeno nemecký ovčiak tvorilo viac ako 8 % podiel zo všetkých psov v našom prieskume.

3. Labrador retriever

najmierumilovnejsie plemeno psaPlemeno labrador retriever dlhodobo kraľuje na čele svetového rebríčka popularity psích plemien už niekoľko rokov a je na to dobrý dôvod – labrador je inteligentný, priateľský a veľmi aktívny pes, ktorý je verným spoločníkom a členom rodiny. V našom rebríčku obľúbenosti sa umiestnil na 3. mieste s takmer 7 %-ným podielom na celkovom počte psov. Jedným z najdôležitejších faktorov popularity tohto psieho plemena na Slovensku je jeho priateľská povaha, univerzálnosť a blízky vzťah členom rodiny vrátane detí. Aj preto je tento pôvodom vodný a lovecký pes v súčasnosti skvelou voľbou pre mnohých psíčkarov.

4. Maltézsky psík

najkrajšie psie plemenaMaltezák je elegantné malé plemeno psov s dlhou hodvábnou srsťou. Jeho milá, nežná a zároveň energická povaha z neho robí ideálneho spoločníka a rodinného psa aj do bytu či menších priestorov. Tento psík je inteligentný, živý, učenlivý a vždy pripravený k hrám. Je vhodný pre rodiny s deťmi, pre seniorov, alebo aj pre športovo a turisticky založených ľudí. Maltézsky psík sa vie prispôsobiť rôznym životným štýlom a aj preto je veľmi obľúbený. V našom prieskume tvorilo plemeno maltézsky psík takmer 6 % z celkového počtu evidovaných psov.

5. Čivava

najkrajšie psie rasyPopularitu spoločenských psov potvrdzuje aj plemeno čivava, ktoré je v obľúbenosti v tesnom závese za maltézskym psíkom. Toto svetoznáme spoločenské plemeno je ideálne pre ľudí, ktorí hľadajú spoločníka na plný úväzok. Napriek tomu, že čivavy sú najmenším plemenom psov na svete, sú veľmi čulé a temperamentné a ich osobnosť ich predurčuje do roly plnohodnotných členov rodiny a tak sa k nim treba aj správať. V analyzovanej vzorke počtu psov predstavovalo plemeno čivava takmer 6 % podiel čo ju vynieslo na 4. miesto v rebríčku obľúbenosti.

6. Jazvečík

pes domáci plemenáSlávna dlhá postava, čulý a pozorný výraz a odvážny temperament jazvečíka spravil z tohto psieho plemena celosvetový fenomén a nie je tomu inak ani na Slovensku. Tieto inteligentné, samostatné a niekedy dosť tvrdohlavé psy si získali svojim výzorom a povahou srdce nejedného chovateľa a tešia sa tak veľkej obľube. Jazvečíky boli pôvodne vyšľachtené ako samostatné a odvážne lovecké psy, ktoré by si vedeli poradiť v každej situácii. Vedia byť vytrvalé, no vďaka malým nohám im stačia prechádzky na menšie vzdialenosti, takže sú vhodné aj pre ľudí, ktorí nebežia každý deň maratón. Jazvečíky sú dostupné v dvoch veľkostiach (štandardný a trpasličí) a v rôznych dĺžkach a farbách srsti. Podiel tejto psej rasy na celkovom počte evidovaných psov prevyšuje 4 %.

7. Jack Russell teriér

najoblubenejsie rasy psovŠpecifikom najobľúbenejších plemien psov na Slovensku je určite Jack russell teriér. Toto plemeno sa podľa svetových štatistík FCI nenachádza ani v prvej tridsiatke, no u slovenských chovateľov je mimoriadne obľúbený. Jeho podiel na celkovom počte psov na Slovensku predstavuje viac ako 4%, čo z neho robí siedme najobľúbenejšie psie plemeno na Slovensku. Jack russell terirér je malý pes s veľkou osobnosťou a nevyčerpateľnou energiou. Je to športovec telom aj dušou, takže si vyžaduje dennú dávku aktivity v podobe prechádzok, agility, aportovania či iných športov a preto je určený pre aktívnejších ľudí.

8. Zlatý retriever

najoblubenejsie plemena psovTento inteligentný, hravý a verný krásavec patrí tiež mezdi 10 najobľúbenejších psích plemien na Slovensku. Pre mnohých je zlatý retriever ideálnym prototypom rodinného psa, pretože má blízky vzťah s členmi rodiny vrátane menších detí, je ľahko cvičiteľný a má priateľskú povahu, ktorá neohrozuje iných ľudí ani zvieratá. Aj preto je zlatý retriever ôsmim najobľúbenejším psím plemenom na Slovensku s 2,5% zastúpením na celkovom počte psov. Chovatelia zlatého retrievera musia mať na pamäti, že táto psia rasa bola vyšľachtená pre lovecké účely a potrebuje veľa fyzickej a mentálnej aktivity na to aby bol šťastný, takže je určený do aktívnejších rodín.

9. Kokeršpaniel

najkrajšie rasy psovAnglický kokeršpaniel je stredne veľké psie plemeno s jemnou, vlnitou srsťou rôznych farieb, dlhými ušami a prenikavými tmavými očami. Je to hravé, energické plemeno známe svojou milou, prítulnou povahou a blízkym vzťahom k členom svojej rodiny. V súčasnosti je toto plemeno psov, najmä vynikajúcim spoločníkom a psom do rodiny s deťmi, no pri prechádzkach v prírode sa v ňom prebúdzajú aj jeho lovecké korene. Aj z týchto dôvodov patrí kokeršpaniel k najobľúbenejším psom na Slovensku pričom tvorí viac ako 2% podiel na všetkých rasách psov.

10. Bígl

najoblubenejsie psie rasyDesiatku najobľúbenejších plemien psov na Slovensku uzatvára bígl. Jeho výzoru s čokoládovými očami a milej, priateľskej povahe sa len ťažko odoláva a je to vidieť aj na jeho popularite. Beagle je vyhľadávaný rodinný pes, ktorý je vhodný aj k deťom a nemá veľké rozmery, takže sa zmestí aj do menších priestorov. Aj táto psia rasa je hravá a energická, takže potrebuje veľa pohybu a aktivity. Bígl je tiež známy veľmi citlivým čuchom, takže sa často využíva aj ako stopársky a vyhľadávací pes. Plemeno bígl má takmer 2% podiel na celkovom počte psov.

V našom prieskume sa objavilo viac ako 200 rôznych plemien psov, pričom až 56% z celkového počtu psov tvorí 10 najobľúbenejších plemien. Aj ostatné plemená však tvoria podstatnú časť psej populácie a to najmä prvých 30 najobľúbenejších psích plemien. Preto sme si pre vás pripravili aj širší rebríček 30 najobľúbenejších plemien psov na Slovensku:

Najobľúbenejšie plemená psov na Slovensku

Poradie Názov plemena Podiel plemena na
celkovom počte psov
1 Yorkshirský teriér 14,8%
2 Nemecký ovčiak 8,8%
3 Labradorský retriever 6,7%
4 Maltézky psík 5,7%
5 Čivava 5,7%
6 Jazvečík 4,3%
7 Jack Russell teriér  4,1%
8 Zlatý retriever 2,5%
9 Kokeršpaniel 2,0%
10 Bígl  2,0%
11 Pudel  2,0%
12 Shih-tzu 1,9%
13 Americký staffordshirský teriér 1,8%
14 Nemecký špic 1,7%
15 Bišon 1,7%
16 Francúzsky buldoček 1,5%
17 Borderská kólia 1,4%
18 Staffordshirský bulteriér 1,2%
19 Bradáč 1,2%
20 Westhighland white teriér 1,1%
21 Mops 0,9%
22 Rotvajler 0,9%
23 Bernský salašnícky pes 0,9%
24 Rodézsky ridgeback 0,7%
25 Nemecký boxer 0,7%
26 Maďarská vyžla 0,7%
27 Weimarský stavač 0,6%
28 Sibírsky husky 0,6%
29 Československý vlčiak 0,6%
30 Hovawart 0,6%

 

Na záver

Slovensko je malá krajina, no napriek tomu sa náš lokálny rebríček obľúbených plemien psov výrazne neodlišuje od toho svetového. Špecifikom je akurát dominantné prvenstvo yorkshirskeho teriéra a prienik Jack Russell teriéra do prvej desiatky.

Je pre Vás prvá desiatka či tridsiatka najobľúbenejších plemien psov prekvapením, prípadne si myslíte, že niektorá rasa psov by mala mať väčšie zastúpenie? Dajte nám prosím o tom vedieť v nižšie komentároch tejto témy.

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad chovných staníc psov na Slovensku: chovné stanice

2. Prehľad národných psích plemien: slovenské národné plemená psov

3. Zoznam psích mien: mená pre psovPodobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

psie plemená

10 najobľúbenejších plemien psov na Slovensku

Na svete existujú stovky psích plemien rôznych veľkostí, tvarov, farieb a temperamentov, pričom každá rasa psov má svojich milovníkov a históriu. Niektoré plemená psov sú však natoľko obľúbené, že ďaleko prevyšujú počty…

psy maleho vzrastu

20 najobľúbenejších plemien malých psov

Malé plemená psov sú úžasné a chovateľsky veľmi obľúbené. Mnohé majú za sebou dlhú históriu šľachtenia, pričom ich diverzita je až zarážajúca. Malá výška a hmotnosť boli pri šľachtení žiadané najmä pri športových,…