20 ideálnych plemien psov do bytu


pes do bytu

Niektoré psy sa do bytu hodia viac ako iné. Vybrali sme tie najvhodnejšie:

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude vyžadovať príliš veľa aktivity. Záleží samozrejme na konkrétnom psíkovi, no určité plemená preferujú viac leňošenie na gauči ako behanie za loptičkou.

Ak riešime otázku aký pes do bytu, musíme brat ohľad aj na veľkosť budúceho štvornohého člena rodiny. Čím väčší pes, tým menší je preňho byt a tým väčšia je naň vyvíjaná psychická záťaž. Preto väčšina chovateľov preferuje do bytu malé plemená psov. Psy do bytu by mali okrem veľkosti spĺňať aj iné vlastnosti ako napríklad nízka hlučnosť, priateľský vzťah k deťom, znášanie iných domácich zvierat a cudzích ľudí. Bytové psy by tiež nemali byť náročné na starostlivosť o srsť a zdravotný stav psíka.

Vhodný pes do bytu by sa mal preto vyberať na základe povahových a fyzických vlastností jednotlivých plemien psov. Podľa týchto vlastností sme pripravili zoznam 20. plemien psov, ktorým nebudú menšie rozmery bytu prekážať

Psy vhodné do bytu

Mops (Pug)

bytové psyNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 6 - 8 kg a 25 - 28 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 11 – 15 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Mopslíky sú známe svojou hravosťou, vernosťou, no i charakteristickou skladanou tvárou a malou zavalitou postavou. Majú veľmi radi spoločnosť a nemajú radi samotu. Mops potrebuje pohyb aby sa udržal v dobrej kondícii, no postačia mu aj kratšie prechádzky. Vďaka svojej povahe, tichosti a veľkosti je mops ideálny pes do bytu.

Bišon (Bichon Frise)

plemeno vhodné do bytuNáročnosť na pohyb: Nenáročný

Váha a výška: 4 kg a 30 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 – 15 rokov

Vzťah k deťom: Veľmi dobrý

Plemeno Bišon je energické a hravé, no keďže i v dospelosti dosahuje drobné rozmery, nevyžaduje si niekoľkohodinové prechádzky. Tieto veľmi inteligentné, biele klbká sú ideálne psy do bytu. Najmä do rodiny s malými deťmi, s ktorými sa bude hrať a učiť sa nové kúsky. Bišoni navyše veľmi málo plznú, takže ich hebká srsť nebude predstavovať problém ani pre alergikov.

Bostonský teriér

psy do bytuNáročnosť na pohyb: Nenáročný

Váha a výška: 5-10 kg a 38-43 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 12 – 14 rokov

Vzťah k deťom: Veľmi dobrý

Vďaka svojím rozmerom je bostonský teriér ďalším plemenom vhodným do bytu. Vedia byť veľmi aktívni, takže sa potrebujú každý deň prebehnúť (ideálne za svojou loptičkou), no ak im doprajete trochu pohybu, budú z nich výborní spoločníci a členovia rodiny aj v byte. Ako väčšina teriérov, aj bostonský teriér je dobrý strážca a hneď Vám oznámi ak bude niekto za dverami.

Bulldog

pes do bytuNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 23-25 kg a 31-40 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 8 – 10 rokov

Vzťah k deťom: Veľmi dobrý

Buldogy sú známe svojou lenivosťou, čo ich predurčuje na rolu bytových psov. Krátke prechádzky im budú stačiť na to, aby boli šťastní a zvyšok dňa budú radi tráviť na gauči a vo vašej blízkosti. Buldogy sú veľmi jemné a citlivé psy vhodné aj pre rodiny s menšími deťmi. Je to veľmi inteligentné plemeno, no vyniká aj svojou tvrdohlavosťou, takže sa pripravte na samostatnú osobnosť a ďalšieho nezávislého člena rodiny. Nevýhodou je ich kratšia dĺžka života.

Basendži (Basenji)

psík do bytuNáročnosť na pohyb: mierne náročný

Váha a výška: 11 kg a 48 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 12 – 16 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Bansedži je výborná alternatíva psa do bytu ak máte so susedmi tenké steny, pretože nešteká. Je tiež nenáročný na starostlivosť, keďže takmer vôbec neplzne a je veľmi čistotný. Banseji je veľmi aktívny, keď je na prechádzke a pri hre, no keď je doma je pokojný a na gauči dokáže preležať celé dni. Potrebuje dostatok pohybu a dostatočne sa vyšantiť, no ak mu to doprajete, bude ideálnym spoločníkom aj v byte.

Čivava

malé psy do bytuNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 3 kg a 23 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 12 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Vďaka svojej drobnej konštitúcii sú čivavy ideálnymi spoločníkmi pre život v byte. Nevyžadujú si veľa pohybu. Väčšinou sú temperamentné, nedôverčivé a okamžite ohlásia majiteľovi každú návštevu, takže sú i dobrými strážcami. Často krát sa vedia bez rešpektu postaviť aj niekoľkonásobne väčším psom, takže je ich potrebné naučiť ako sa správať k cudzím ľuďom alebo iným psom.

Bavlnka (Coton de Tulear)

melé psyNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 3,5-6 kg a 22-28 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 14 - 19 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Bavlknky sú veľmi priateľské a milé psy vhodné aj do bytu. Sú to hravé, rodinné psy, ktoré nemajú veľké nároky na pohyb a cvičenie. Trochu náročnejšia je starostlivosť o ich dlhšiu srsť, no ak sa bude pravidelne česať, bude hebká a príjemná na dotyk. Coton de Tulear sú dlhoveké psy, ktoré sa nezriedka dožívajú až 19 rokov.

Čínsky chocholatý pes

spoločenský pes do bytuNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: do 5,5 kg, 28-33 cm

Dĺžka srsti: Bez srsti, na hlave, labkách a chvoste dlhá srsť

Vek dožitia: 10 – 12 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Toto plemeno nie je náročné na pohyb, ani na starostlivosť. Vyhovuje mu ľudský kontakt a blízkosť členov rodiny. Bezsrsté varianty čínskych chocholatých psov majú dlhé osrstenie len na hlave, na koncoch labiek a chvoste, takže nebudú po sebe zanechávať ani neporiadok.

Jazvečík

male psy do bytuNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: štandardný 7-15 kg a 20-27 cm, trpasličí 3,5-5,5 kg a 13-18 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Jazvečíky sú známe vďaka ich krátkym nohám a neprimerane dlhému telu. I keď boli pôvodne vyšľachtené na poľovné účely ako duriči, stali sa veľmi obľúbenými spoločníkmi vhodnými aj do bytu. Jazvečíky vedia byť vytrvalé, no vďaka malým nohám im stačia prechádzky na menšie vzdialenosti. Sú to inteligentné a milé psy, ktoré prinášajú radosť už len svojím zovňajškom.

Kavalier King Charles Španiel

plemena vhodne do bytuNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 6-8 kg a 30-33 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 8 – 12 rokov

Vzťah k deťom: Veľmi dobrý

Kavalier je spoločenské plemeno, ktoré miluje prítomnosť svojho pána a členov svojej rodiny. Veľmi rád sa mazná a patrí medzi psov ktorí vyhľadávajú fyzický kontakt. Milujú pohyb a šport, no vzhľadom na ich veľkosť im na udržiavanie fyzickej a psychickej kondície postačia aj kratšie prechádzky.

Trpasličí pinč

malé plemená psovNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 4-6 kg a 17-20 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 12 - 14 rokov

Vzťah k deťom: dobrý (vyžaduje si socializáciu)

Trpasličí pinč je inteligentný, energický a odvážny spoločník aj na život v byte. Voči cudzincom je nedôverčivý a preto je aj dobrým strážnym psom, čo dáva najavo hlasným štekotom. Trpasličí pinč si väčšinou vyžaduje socializáciu s malými deťmi a inými psami, aby s nimi dobre vychádzal. Nie je náročný na pohyb, no vyžaduje si pravidelné prechádzky a hry na to aby bol šťastný.

Francúzsky buldoček

dobrý pes do bytuNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 12-14 kg a 32-35 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 10 - 12 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Francúzsky buldoček je zábavné a priateľské plemeno ideálne aj do bytu. Veľmi rád leňoší na gauči a na to aby bol šťastný mu stačí krátka prechádzka. Francúzske buldočky sa radi hrajú a vítajú ľudský kontakt. Je veľmi tvrdohlavý, takže je potrené pripraviť sa na nezávislého člena rodiny s výraznou osobnosťou.

Shiba Inu

japonske plemeno psaNáročnosť na pohyb: mierne náročný

Váha a výška: 7-11 kg a 33-43 cm

Dĺžka srsti: stredne dlhá

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Vzťah k deťom: dobrý (vyžaduje si socializáciu)

Shiba Inu je pes známy svojou nezávislosťou. Svojou veľkosťou sa hodí aj do menšieho bytu, no vyžaduje si viac pohybu ako iné bytové psy. Z tohto dôvodu sú vhodnejšie pre aktívnejších ľudí. Shiba Inu si vyžaduje tréning a socializáciu, takže sa hodí pre skúsenejších chovateľov, aby zvládli toto výnimočné plemeno

Lhasa Apso

malý psíkNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 5-7 kg a 25 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 14 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Tento malý pes je výborným spoločníkom do bytu. V porovnaní s väčšími plemenami nemá veľké nároky na pohyb a postačia mu kratšie prechádzky. Lhasa apso má veľké sebavedomie a je vyrovnaný. Vďaka tomu je skvelým spoločníkom a strážcom rodiny. Pri tomto plemene je zvlášť dôležitá skorá socializácia a výcvik. Dlhá, hodvábna srsť si vyžaduje pravidelné česanie.

Maltézsky psík

plemeno psa vhodné do bytovNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 3-4 kg a 25 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Maltézsky psík sa využíva ako spoločenský pes už viac ako 2 000 rokov. Toto plemeno spoznáte už z diaľky vďaka bielej hodvábnej a dlhej srsti. Je veľmi priateľský, veselý a plný energie. Maltezák obľubuje spoločnosť, takže mu bude vyhovovať ak bude stále niekto z členov rodiny doma. Pretože ich srsť nemá podsadu, v byte nezanechávajú veľa chlpov, no ich hodvábna srsť si vyžaduje česanie.

Americký bezsrstý teriér

pes pre alergikovNáročnosť na pohyb: mierne náročný

Váha a výška: 5-12 kg a 30-40 cm

Dĺžka srsti: bez srsti

Vek dožitia: 14 - 16 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Americký bezsrstý teriér je spoločenský pes, inteligentnej, bystrej povahy. Je temperamentný a priateľský. Miluje pohyb a akýkoľvek šport (a samozrejme svoju loptičku), no vie byť aj veľký domased. Je ideálnym psíkom do rodiny s deťmi a vďaka tomu že nemá srsť vyhovuje aj alergikom.

Nemecký špic trpasličí (pomeranian)

pomerian bytový pesNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 3-4 kg a 20 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 16 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Toto malé klbko energie je ideálnym psom do bytu a spoločníkom. Na vybitie energie potrebujú tieto psy pravidelné prechádzky, no pre ich drobné rozmery im postačia kratšie vzdialenosti (krátke a intenzívne behanie a hra). Sú dobrými strážcami a cudzích ľudí okamžite hlásia brechotom. Toto plemeno je pomerne nezávislé, takže zvládne aj ak zostane doma sám. Dlhá srsť si vyžaduje pravidelné česanie.

Pudel

trpasličie psyNáročnosť na pohyb: mierne náročný

Váha a výška: Trpasličí pudel 5 kg a 28-35 cm

Dĺžka srsti: stredne dlhá, kučeravá

Vek dožitia: 14 - 18 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Pudel je plemeno ktoré je vyšľachtené vo viacerých variantách: Veľký pudel, stredný pudel, trpasličí pudel a toy pudel. Do bytu sú kvôli veľkosti vhodné najmä trpasličie a toy pudle. Sú to inteligentné a ľahko cvičiteľné psy, ktoré sú výbornými spoločníkmi do rodiny. Pudle potrebujú pravidelný pohyb aby si mohli vybiť energiu.

Ši-cu (Shih tzu)

psík do bytuNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 4-7 kg a 20-28 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 16 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Ši-cu bol vyšľachtený aby sa stal rodinným maznáčikom. Sú to výborní spoločníci, ktorí sa prispôsobia akémukoľvek prostrediu. Nie sú náročné na pohyb a aj preto sú ideálnymi psami do bytu. Ši-cu sú veľmi hrdé a sebavedomé psy no sú priateľské k ľudom, iným zvieratám a deťom ak sa k nim správajú s rešpektom.

Yorkšírsky teriér

plemeno do bytuNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 3 kg a 23 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Vzťah k deťom: dobrý (vyžaduje si socializáciu)

Jorkšírsky teriér je ideálny pes do bytu. Jorkšíri milujú zábavu a rôzne aktivity, no keďže sú maličké, postačí im občasná prechádzka. Napriek svojmu drobnému vzrastu sú pomerne odvážne, ostré a nedôverujú cudzincom. Neváhajú sa postaviť iným psov, hoci sú mnohonásobne väčšie. Vyžadujú si preto skorú socializáciu a dobrý tréning.

 

Je dôležité si uvedomiť, že každý pes má jedinečnú povahu, takže aj v rámci jedného plemena nájdeme aktívnejších a menej aktívnejších psov a je len na našom rozhodnutí, aký pes do bytu nám vyhovuje. Čím aktívnejšieho psíka si vyberieme, tým viac pohybových aktivít by sme s ním mali pravidelne vykonávať. To isté platí vo väčšine prípadov aj o veľkosti psa – s veľkosťou psa rastie aj potreba aktívneho pohybu. Z tohto dôvodu sme väčšie plemená psov do nášho výberu nezahrnuli, čo však neznamená že nemôžu byť chované v byte.

Pri výbere si zistite o jednotlivých plemenách čo najviac a uistite sa, že budú vhodné pre váš domov, vašu osobnosť a váš životný štýl.

Ktoré plemená sú podľa vás ideálne bytové psy? Dajte nám o nich vedieť nižšie v komentároch!Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

korytnačky

Chov a starostlivosť o suchozemské korytnačky

Na to že suchozemské korytnačky patria medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po…