Najčastejšie choroby a parazity sliepok


choroby u sliepok

Prehľad najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb a parazitov u sliepok

Každý chovateľ by chcel chovať silné a zdravé sliepky, ktoré mu budú prinášať dlhodobý úžitok vo forme kvalitných vajíčok a mäsa. Chov však so sebou prináša aj rôzne choroby sliepok, ktoré môžu ohroziť ich zdravie a preto by mal chovateľ týmto chorobám porozumieť a následne liečiť, pokiaľ možno bez zbytočného podávania antibiotík a chemikálií.

Aj preto sme pripravili prehľad najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb sliepok, ktoré chovateľov v našich klimatických podmienkach trápia spolu s ich popisom a možnosťami liečby. Mohli by sme ich rozdeliť na tri hlavné skupiny:

Výživové a metabolické poruchy

Infekčné choroby sliepok

Parazity u sliepok

V tejto téme sa budeme venovať najčastejším infekčným ochoreniam a parazitom u sliepok:

Najčastejšie infekčné choroby sliepok

1. Kiahne u sliepok - diftéria

chov sliepok chorobyAk si všimnete, že vašim sliepkam sa objavujú na hrebeni alebo na iných neoperených častiach biele bodky, chrasty a pľuzgiere, je to jasný príznak kiahní sliepok. U sliepok má táto choroba dve formy – vonkajšiu a vnútornú, pri ktorej sú napadnuté dýchacie cesty hydiny. Práve táto vnútorná forma kiahní sliepok je nebezpečná, pretože spôsobuje sťažené dýchanie a príjem potravy, čo má za následok vyšší úhyn sliepok. Kožnú (vonkajšiu) formu diftérie sliepky väčšinou prekonajú.

Kiahne sliepok sú vírusové ochorenie prenášané kontaktom (s nakazenými vtákmi, hmyzom, náradím,… ). Prejavujú sa najmä v jeseni a v zimnom období, keď je obranyschopnosť sliepok znížená. Proti tejto chorobe sliepok je účinná len prevencia v podobe dlhodobého budovania dobrej imunity a odolnosti sliepok správnou a pestrou výživou. Po prepuknutí choroby je potrebné zabezpečiť sliepkam teplé a suché miesto na regeneráciu a kvalitné krmivo so všetkými potrebnými živinami a vitamínmi. Vonkajšie chrasty kiahní môžete ošetriť jódglycerínom.

2. Pasteurelóza vtákov – cholera

choroby sliepok príznaky Túto vážnu chorobu sliepok spôsobuje baktéria Pasteurella multocida, ktorou sa sliepky môžu nakaziť od divých zvierat alebo kontaminovaným krmivom a vodou. Proti cholere sliepok neexistuje liečba a väčšinou je jej výsledkom úhyn sliepky. Ak aj sliepka choleru prežije, je oslabená sa stáva sa jej prenášačom. Preto sa odporúča po spozorovaní príznakov tohto ochorenia (zelenožltá hnačka, bolesti v kĺboch, sťažené dýchanie, hlienovité výtoky z nosa a zobáka, opuch a tmavnutie hlavy, hrebeňa a lalokov ) postihnuté sliepky z chovu vyradiť a utratiť.

Prevencia proti cholere sliepok spočíva v zamedzení zavlečenia nákazy do chovu, udržiavanie sliepok v dobrom zdravotnom stave s vybudovanou imunitou (kvalitným, pestrým krmivom so zelenou zložkou a vhodnými chovateľskými podmienkami). Proti Pasteurelóze existuje aj vakcína, ktorá sa používa najmä v komerčných chovoch.

3. Infekčné choroby dýchacích ciest

choroby domacich sliepok Infekčné ochorenia dýchycích ciest sliepok môžu spôsobiť vírusy rôznych typov. Najčastejšie dochádza k vírusovému ochoreniu priedušiek (bronchitída) a hrtana (laryngotracheitída), pričom majú podobé príznaky:

Sťažené dýchanie

Výtok z nosa, zobáka a očí

Kašeľ a chrapľavý dych

Obmedzenie príjmu potravy

Sliepka prestáva znášať vajcia

V prípade ochorenia dýchacích ciest je potrebné zabezpečiť kvalitné krmivo so zelenou zložkou ako aj teplé a suché podmienky pre vyzdravenie. Vírusy spôsobujúce infekčné ochorenia dýchacích ciest sliepok a iných vtákov sa bežne vyskytujú v prírode a sliepky s ním skôr či neskôr prídu do kontaktu a preto je potrebné udržiavať sliepky v dobrom zdravotnom stave so silným imunitným systém schopným zvládnuť takéto infekcie. Po prekonaní infekcie sú sliepky na daný vírus imúnne.

Problematická môže byť najmä infekčná laryngotracheitída spôsobená herpes vírusom, ktorý zostáva v sliepke aj po prekonaní infekcie a tá sa stáva jeho prenášačom. Preto je vhodné sliepky kupovať z kontrolovaných chovov, v ktorých je riziko nákazy nižšie.

4. Salmonelóza u sliepok

salmonela kurčatáSalmonelóza je infekčné ochorenie tráviaceho traktu. U sliepok a inej hrabavej hydiny ju spôsobuje baktéria salmonella enterica pullorum, ktorá je prenosná aj na človeka. Hydina a vajcia sú najčastejším prostriedkom nákazy človeka salmonelou a preto by sme jej mali venovať pozornosť.

Sliepky sa salmonelózou môžu nakaziť kontaminovaným krmivom, vodou, prípadne kontaktom od iných sliepok. Príznakmi salmonely môžu byť apatia, ťažkosti s dýchaním, pokles znášky vajec, či bledo-zelená až biela hnačka. Sliepky a najmä kurčatá so salmonelou majú vysokú mieru úhynu a v prípade prekonania nákazy sú stále prenášačmi tohto ochorenia. Až 1/3 vajec znesená sliepkou – nositeľkou salmonely je nakazená.

Prevenciou proti nákaze salmonely je zabezpečenie dobrých priestorových a hygienických podmienok chovu s pravidelným čistením. Okrem kvalitného krmiva a vody je vhodné udržiavať v dobrom stave aj črevnú mikroflóru sliepok (napríklad pridávaním kyslomliečnych výrobkov, kvasenej kapusty či probiotík do krmiva a nepoužívaním antibiotík). Vo veľkých chovoch sa pristupuje aj vakcinácii, no tá samotná nepostačuje k zamedzeniu nákazy.

5. Hemofilová nádcha

nádcha sliepokĎalším nepríjemným bakteriálnym ochorením je hemofilná nádcha, ktorého pôvodcom je Haemophilus paragallinarum. Túto chorobu sliepok spoznáte podľa napuchnutej hlavy (hrebeň a okolie očí), sťaženého dýchania, výtoku z očí a nosa a zápalu očných spojiviek. Znášanie vajec sa spomalí a sliepky majú vlhko pod krídlami.

Proti tomuto ochoreniu neexistuje vakcína a v prípade že ho sliepka prekoná, zostane prenášačom a môže nakaziť ďalšie sliepky. Preto sa odporúča okamžité utratenie postihnutých sliepok, pričom ich telá sa musia odstrániť z dosahu kurína.

Túto baktériu prenášajú divé vtáky prostredníctvom svojho trusu, prípadne sa k sliepkam dostáva cez kontaminovanú vodu, takže pri pravidelnom čistení a udržiavaní hygieny môžete pravdepodobnosť nákazy znížiť na minimum.

6. Markova choroba

sliepka leží a nehýbe saTáto choroba sa vyskytuje najme u kurčiat do 20 týždňov. Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje rastom nádorov na tele kurčiat (na povrchu aj vo vnútri tela). Pokožka v okolí očí sa sfarbuje do siva, kurčatá nereagujú na svetlo a postupne zostávajú paralyzované.

Markova choroba sliepok je vysoko infekčná a rýchlo sa prenáša zo sliepky na sliepku. Na nešťastie je nutné nakazené kurčatá utratiť, pretože ak by aj prežili stali by sa doživotnými prenášačmi pôvodcu tohto ochorenia. Dobrou správou však je, že na markovu chorobu existuje vakcína a vo veľkých chovoch sa pravidelne aplikuje pri novonarodených kuriatkach nosníc a sliepok na dlhodobejšie využitie. Sliepky preto nakupujte z overených chovov. Aj v prípade tejto choroby sliepok je prevenciou udržiavanie čistoty a hygieny (najmä zbytky peria a prach).

 

K ďalším chorobám, ktoré sa u sliepok vyskytujú patria vtáčia chrípka (Avian influenza), pseudomor hydiny (Avulavirus), Aviárna leukóza a mnohé iné.

Parazity u sliepok

1. Vši a švoly u sliepok

vonkajšie parazity u sliepokVši sú jedným z najbežnejších vonkajších parazitov, ktorými sliepky trpia. Prežívajú pod perím, kde sa priživujú na krvi a tým spôsobujú podráždenie a často aj prenos iných chorôb na sliepky. K príznakom patria znížená znáška vajec, strata peria, svrbenie, podráždená pokožka, no vši a ich vajíčka (hnidy) môžeme vidieť aj voľným okom pod perím.

Celý životný cyklus vší sa odohráva na tele sliepok, takže zbaviť sa ich nie je komplikované. Proti všiam sliepkam pomáhajú prachové kúpele v popole alebo prachu, ktorý spôsobuje udusenie vší.

V prípade premnoženia môžeme sliepkam pomôcť práškovými/púdrovými prípravkami proti všiam, ktorými pravidelne poprašujeme perie sliepok počas 3 týždňov. Rovnaké opatrenia je potrebné vykonať aj proti švoliam (poddruh vší, ktorý sa živý odumretou pokožkou) u sliepok.

2. Roztoče

parazity sliepokAj roztoče parazitujú na sliepkach. Väčšina druhov sa živý odumretou pokožkou a perím, no existujú aj druhy, ktoré sa živia krvou. Jedným z nich je aj klieštikovec kurí, ktorý narobil problémy už nejednému chovateľovi sliepok, pretože sa ho nie je jednoduché zbaviť. Na sliepkach kieštikovec parazituje v noci keď odpočívajú a počas dňa sa ukrýva v tmavých škárach kurína, odkiaľ sa len ťažko likviduje. Klieštikovec kurí sa rýchlo rozmnožuje a šíri, takže si ho často drobnochovatelia prinesú z veľkých chovov alebo sa sliepky nakazia od iných vtákov.

Klieštikovce kurie dokážu sliepky oslabiť a v extrémnych prípadoch aj spôsobiť úhyn z dôvodu straty krvi. Navyše prenášajú rôzne ochorenia, takže pre chovateľov predstavujú vážny problém. Príznakom klieštikovca u sliepok sú bledé (nedokrvené) časti hlavy (hrebienok, laloky) a beháky, no jeho prítomnosť sa dá zistiť aj v kuríne počas dna prehľadaním škár v okolí bydla (pri rozpučení klieštikovec zanecháva červenú farbu – nacicanú krv).

V prípade potvrdenia klieštikovca, či iných roztočov je potrebné kurín vyčistiť a vydezinfikovať haseným vápnom. Do škár nasypte zmes popola a práškového prípravku proti parazitom sliepok. Sliepkam taktiež umožnite vykonávanie prachových kúpeľov v popole (jemné čiastočky popola a prachu upchávajú vzdušnice roztočom, ktoré sa tak udusia).

prachový kúpeľ proti parazitom sliepok

Do skupiny roztočov patrí aj svrab rôznych častí tela sliepok. Proti týmto roztočom, ktoré žijú napríklad pod šupinami na behákoch a v záhyboch pokožky je účinná jódová dezinfekcia a púdrové prípravky proti parazitom sliepok.

 

Okrem spomínaných vonkajších parazitov sa u sliepok bežne vyskytujú aj kliešte či komáre, no i vnútorné parazity spôsobujúce rôzne ochorenia: listerióza (Listeria monocytogenes), kokcidióza (Eimeria), Toxoplazmóza (Toxoplazma gondii), hlístovce (nematoda) a mnohé iné.

Užitočné informácie:

Kompletný zoznam veterinárov a veterinárnych ambulancií: veterinári

 



Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

korytnačky

Chov a starostlivosť o suchozemské korytnačky

Na to že suchozemské korytnačky patria medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po…