Stĺpové ovocné stromy - druhy a pestovanie


Stĺpovité ovocné stromy

Ako na výber a pestovanie stĺpovitých ovocných stromov

Stĺpovité alebo stĺpové ovocné stromy sa medzi záhradkármi tešia veľkej obľube a je na to hneď niekoľko dôvodov. Vďaka tomuto typu ovocných stromov môžu ovocie pestovať aj ľudia, ktorí nemajú veľkú záhradu. Stĺpovité ovocné stromy je dokonca možné pestovať aj v kvetináči, takže môžu byť umiestnené aj na balkóne či terase, čo s radosťou využívajú aj pestovatelia v mestách.

Tam sa však ich výhody nekončia. Stĺpové ovocné stromy sa vďaka ich tvaru môžu pestovať v menších rozstupoch a vytvárať tak prirodzené predelenie záhrady a teda akýsi jedlý živý plot, ktorý nachádza uplatnenie aj vo väčších záhradách. Na menšej ploche je takto možné pestovať viacero odrôd s veľmi dobrým výnosom a stĺpovitý tvar týchto stromov umožňuje aj dobrý prístup a pohodlnú starostlivosť či oberanie ovocia.

Čo sú to stĺpové ovocné stromy?

Zjednodušene povedané, sú to ovocné stromy pestované v stĺpovitom tvare bez dlhých bočných konárov. Spravidla dorastajú len do 2-3 m, čo je spôsobené ich genetikou, prípadne pestovaním na slabo-rastúcich podpníkoch. V zásade existujú dve formy stĺpovitých ovocných stromov:

1. Pravé stĺpovité odrody ovocných stromov – špeciálne vyšľachtené kultivary so stĺpovitým rastom, ktorý nie je potrebné zásadne tvarovať

2. Klasické odrody ovocných stromov upravované pravidelným strihom na stĺpovitý pestovateľský tvar

Odrody stĺpovitých ovocných stromov

1. Pravé stĺpovité odrody ovocných stromov

Medzi pravé stĺpovité ovocné stromy, špeciálne vyšľachtené na tento účel patria výlučne stĺpové jablone. Prvé stĺpovité odrody jabloní boli vyšľachtené v druhej polovici minulého storočia z náhodnej mutácie (Wijcik McIntosh) odrody McIntosh objavenej v Kanade, ktorá mala nezvyčajne krátke bočné konáriky a vzpriamený, nízky vzrast. Krížením tohto mutanta s viacerými odrodami vznikli prvé stĺpovité odrody nazývané aj baleríny (odrody charlotte, flamenco, samba, waltz, bolero a polka). Odrody ballerina sa rýchlo stali populárne, pretože boli úrodné, nevyžadovali takmer žiadnu údržbu a poskytovali nový atraktívny pestovateľský tvar. Odrody ballerina majú však aj slabé stránky v podobe menej intenzívnejšej chuti plodov a náchylnosti na choroby.

stlpovite odrody jablone charlotte, flamenco, samba, waltz, bolero, polka
odrody stĺpových jabloní ballerina: zľava do prava - charlotte, flamenco, samba, waltz, bolero, polka

Moderné odrody stĺpových jabloní sú už odolnejšie voči chorobám ako je napríklad chrastavitosť či múčnatka, poskytujú plnú, intenzívnu chuť plodov a sú dostupné v rôznych odrodách. Medzi najznámejšie pravé stĺpovité jablone patria odrody Sonet, Rondo, Kordona, Pompink, Pomfital, Pomgold, Pomredrobust, Pomforyou, Starcats, Goldcats, Greencats, Redcats, Suncats, Vasiugan, Arbat, Valiuta, Gatis, Nataliuska a mnohé iné. Pravé stĺpové ovocné stromy si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu a môžu byť naštepené aj na stredne-silno rastúcich podpníkoch (MM111, MM106), čo im zabezpečuje väčšiu stabilitu, silu a najmä dlhšiu životnosť (dosahujú plnú produktívnu životnosť štandardných jabloní na vegetatívnych podpníkoch: 30 – 50 rokov).

moderné stĺpovité odrody jabloní
Stĺpové jablone: zľava do prava - sonet, rondo, kordona, pomfital, pomredrobust, greencast, redcats, starcats

Pri výbere stĺpovitých odrôd ovocných stromov si je potrebné dávať pozor na to, že predajcovia často označujú za stĺpovité aj odrody, ktoré určite pravými, stĺpovými nie sú – bežne sa tak môžeme stretnúť so stĺpovými odrodami ako napr. golden delicious, gala, jonagold či inými “stĺpovitými” ovocnými stromami, no v skutočnosti ide len o štandardné odrody pestované v stĺpovitom tvare. Takéto stromy si na rozdiel od pravých stĺpových jabloní vyžadujú každoročný strih na udržiavanie stĺpovitého tvaru. Svoju energiu potom vynakladajú aj na rast konárov, čo spôsobuje nižšiu kvalitu plodov a potrebu pravidelného rezu.

2. Klasické odrody ovocných stromov pestované v stĺpovitom tvare

V stĺpovitom tvare je možné pestovať akýkoľvek ovocný strom vrátane jabloní, hrušiek, sliviek, čerešní ( marhule a broskyne sa v tejto forme nezvyknú pestovať). Väčšinou sa na tento účel vyberajú odrody, ktoré majú menej bujný rast a sú naštepené na slabo-rastúcich/trpasličích podpníkoch (jablone – M26, M9, M27; hrušky- dula; slivky – st. Julien A; čerešne a višne – gisela 5).

ovocne stromy stlpove

Stĺpovitý tvar takýchto ovocných stromov je však potrebné pravidelne udržiavať rezom. Vďaka slabo-rastúcim vegetatívnym podpníkom je nástup do rodivosti týchto stĺpových ovocných stromov veľmi skorý (už v 1 alebo 2 roku po výsadbe). Nevýhodou slaborastúcich podpníkov je však potreba opory a výrazne menšia životnosť stromov. Čím viac podpník obmedzuje rast stromu, tým je jeho sila/odolnosť nižšia a produktívna životnosť kratšia (pri extrémne trpasličích podpníkoch je to len 10 – 20 rokov).

Ako pestovať stĺpové ovocné stromy

starostlivosť o stlpove ovocne stromyPestovanie stĺpovitých ovocných stromov je veľmi jednoduché a až na menšie rozdiely sa neodlišuje od pestovania klasických druhov ovocných drevín. Na to aby prosperovali, si vyžadujú slnečné stanovisko s priepustnou pôdou. Vhodné je vysádzať viacero odrôd, kvôli opeľovaniu a to aj ak ide o samoopelivé odrody. Úroda aj kvalita stromov budú vďaka opeleniu vyššie.

Výsadba: Sadenie stĺpových stromov sa v zásade nelíši od výsadby klasických ovocných stromov. Spon medzi jednotlivými stĺpovými ovocnými stromami by mal byť minimálne 60 cm. Najmä v prípade stĺpových odrôd ovocných stromov na trpasličích či slabo-rastúcich podpníkoch je potrebná opora v podobe pevnej, dlhej palice/tyče.

Viac informácií o tom kedy a ako sadiť ovocné stromy nájdete v téme: ako a kedy sadiť ovocné stromy

Strihanie stĺpových ovocných stromov: stĺpovitý tvar ovocných stromov si logicky vyžaduje aj odlišný štýl rezu. Voľne rásť nechávame len terminálny stredový sťažeň a všetky bočné výhonky skracujeme na tri púčiky. Na takúto úpravu je vhodný letný rez (od júna do augusta a v prípade kôstkovín po zbere úrody). V prípade pravých stĺpovitých jabloní nie je potrebný takmer žiaden rez – strihanie sa väčšinou obmedzuje len na odstraňovanie odumretého a chorého dreva.

Pestovanie stĺpových ovocných stromov v kvetináči

stĺpové ovocné stromy v kvetináčiJednou z výhod stĺpových ovocných stromov je aj možnosť ich pestovania v rôznych nádobách avšak takáto forma pestovania so sebou prináša ďalšie nároky na starostlivosť. V prvom rade ide o pravidelnú zálievku, keďže koreňová sústava stromu v kvetináči nie je natoľko odolná proti suchu (substrát však musí byť priepustný a prebytočná voda musí okamžite odtekať preč). Potrebné je aj pravidelné dopĺňanie živín v podobe kompostu či prírodného hnojiva.

Spolu s postupným rastom je potrebné ovocný strom, každé 2 – 3 roky presadiť do mierne väčšieho kvetináča, kvôli väčšiemu priestoru pre korene a doplneniu živín. Minimálna šírka kvetináča pre stĺpový ovocný strom by mala byť 45 cm. Stĺpové ovocné stromy v kvetináči sú tiež náchylné na vymrznutie počas zimy pričom najhoršie znášajú rýchle striedanie teplôt (napr. keď slnko zohreje kvetináč a následne začne mrznúť) a preto si kvetináč vyžaduje kvalitné zateplenie. V ideálnom prípade sa môžu stĺpovité ovocné stromy v kvetináči presunúť do interiéru (garáž, pivnica – tam kde nehrozia mrazy, no teploty tam musia byť nízke – pod 10 °C) na prezimovanie.

 

Užitočné informácie:

1. Kompletný prehľad ovocných škôlok, predajcov ovocných stromov a online donášok v SR, ktoré ponúkajú predaj ovocných stromov: ovocné škôlky , záhradníctva s ponukou ovocných stromov a online donáška ovocných stromčekov

2. Návod na výsadbu ovocných stromov: ako a kedy sadiť ovocné stromy



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…