Základné rybárske techniky


rybárske techniky

Rybárčenie je krásna a vysoko návyková aktivita - to vám potvrdí každý rybár. Ak vás tiež láka tento šport, prehľad základných rybárskych techník vám pomôže sa zorientovať.

Rybárske techniky

1. Na ľahko

Nástraha pri tomto spôsobe pláva v určitej hĺbke zavesená na plavák. Je to najjednoduchšia technika a dajú sa ňou loviť takmer všetky druhy rýb. Je na to potrebný rybársky prút, naviják, vlasec, plavák, olovká na vyváženie, háčik a podberák. Hrúbka vlasca závisí od druhu lovených rýb. Plavák slúži zároveň aj ako signalizácia záberu. Hody prútom sa pri tomto spôsobe často opakujú pričom prút musíme mať stále v dosahu, aby sa mohol v prípade záberu zaseknúť.

2. Na Ťažko

Nástraha pri tejto technike leží na dne vďaka záťaži alebo vlastnou váhou. Tiež patrí k tým jednoduchším a zároveň najpoužívanejším technikám. Oproti predchádzajúcej metóde budeme potrebovať aj záväsný plavák (policajt), ktorý slúži ako signalizátor záberu. Zostava nástrah, závaží, vlasca, prípadne bižutérie sa volí na základe druhov rýb a konkrétnych podmienok prostredia.

3. Na prívlač

Táto metóda sa využíva pri love dravých rýb ako sú pstruhy, šťuky, zubáče, sumce, hlavatky a iné. Podstatou je nahodenie a vlečenie nástrahy späť k sebe a tak imitovať prirodzený pohyb potravy dravcov. Nástrahou môžu byť blyskáče, voblery, twistre, a mnoho ďalších, ktoré napodobňujú rôzne druhy koristi.

4. Muškárenie

Je to najnáročnejšia, najdynamickejšia a mnohí rybári tvrdia, že aj najkrajšia technika rybačky. Rybár sa väčšinou pohybuje vo vode, a tak má najbližší kontakt s vodou. Princípom je napodobniť pohyb hmyzu, a tak nalákať dravé ryby. Na slovenských riekach sa pomocou tohto typu rybárčenia chytajú lipne, pstruhy, no aj iné druhý rýb ako jalec hlavatý a výnimočne sa môže dať oklamať aj malá hlavátka podunajská. Táto metóda má dve základné formy a to: Muškárenie so suchou muškou, kde sa muška (nástraha) plaví po hladine vody a preto je potrebné mušku sušiť, čo pripomína známe bičovanie nad hladinou. Muškárenie s mokrou muškou, pri ktorom muška pláva tesne pod hladinou. Obdobou tejto formy je aj tzv. nymfovanie, pri ktorom sa nástraha (nymfa) pohybuje tesne pri dne.