10 najobľúbenejších domácich zvierat pre deti aj dospelých


zvierata pre deti

Výber najobľúbenejších tradičných aj exotických domácich zvierat

Či už vyberáte domáce zvieratko pre deti alebo pre seba, vaša voľba do značnej miery ovplyvní váš budúci život a preto si je lepšie poriadne premyslieť do čoho sa púšťate. Starať sa o domáce zvieratko a tešiť sa z jeho spoločnosti je krásna vec, no pre každého je vhodný iný typ domáceho zvieraťa. Mnohí chovatelia si nevedia predstaviť život bez lásky, tepla a inteligencie psov a mačiek, zatiaľ čo iní preferujú vtáky či netradičnejšie druhy, ktoré sú skôr určené na pozorovanie. Všetko závisí len od preferencií, voľného času a prostriedkov budúceho chovateľa, no niekedy je toto rozhodnutie aj napriek dostatku informácií náročné. Aj preto sme pripravili výber najobľúbenejších domácich zvierat spolu s ich prednosťami a nevýhodami, ktoré Vám pomôžu pri Vašom rozhodovaní. Užite si výber:  

pes - domáce zviera1. psy

Najobľúbenejším domácim zvieraťom je jednoznačne pes. Inteligencia, empatia a oddanosť týchto štvornohých priateľov človeka sú nenahraditeľné a preto sú psy pre chovateľov často voľbou číslo jeden. Na svete sú pritom dostupné stovky plemien psov rôznych veľkostí, tvarov, farieb a pováh, takže si z nich môže vybrať každý. 

Výhody: Psy sú oddané, energické, inteligentné a väčšinou majú radi ľudský kontakt (majú radi hry, hladkanie a maznanie). So psami je možné športovať, chodiť na prechádzky a vykonávať rôzne aktivity. Tieto domáce zvieratá sa často stávajú plnohodnotnými členmi rodiny a dožívajú sa pomerne vysokého veku.

Nevýhody: Spomedzi všetkých domácich zvierat si psy vyžadujú najviac času, starostlivosti a pozornosti. Nie sú to zvieratká, ktoré stačí kŕmiť a nevšímať si ich. Potrebujú každodenný pohyb, výcvik, starostlivosť a neustálu pozornosť členov svojej rodiny. Psy tiež potrebujú veľa kvalitného krmiva, rôznych pomôcok a veterinárnej starostlivosti, ktoré dokážu byť finančne náročné. Tieto domáce zvieratá môžu byť pre deti skvelými spoločníkmi, no často sa stáva, že ich starostlivosť o psy začne nudiť a potom sa o ne nemá kto postarať.  

mačka - zviera domace2. Mačky   

Aj mačky patria k najobľúbenejším domácim zvieratám v domácnosti. V porovnaní so psami sú nezávislejšie a samostatnejšie, no napriek tomu dokážu s človekom naviazať blízky vzťah. Aj mačky sú dostupné v širokej ponuke plemien rôznych veľkostí, farieb, tvarov a povahových vlastností, vhodných pre rôzne typy chovateľov.

Výhody: inteligencia, nezávislosť, sú prítulné a majú rady ľudský kontakt či hry (občas však dokážu byť náladové). Dožívajú sa pomerne vysokého veku a takisto sa stávajú členmi rodiny.

Nevýhody: Mačky chované v uzavretom dome alebo byte si väčšinou vyžadujú ďalšiu mačku aby sa nenudili. V porovnaní so psami sú časovo menej náročné na aj tak si vyžadujú občasnú pozornosť, mnoho pomôcok (wc, pelech, strom, ...), kvalitné krmivo a veterinárnu starostlivosť, takže dokážu byť finančne náročné. Rovnako ako psy aj mačky po sebe zanechávajú veľa chlpov, ktoré je potrebné v domácnosti často odstraňovať.

domáce zvieratká - papagáje3. Vtáky

Vtáky môžu byť nádhernými domácimi zvieratkami, ktoré dokážu svojimi farbami a spevom oživiť nejednu domácnosť. Niektoré druhy (napríklad niektoré papagáje) dokážu byť aj pomerne inteligentné a dokážu si vytvoriť so svojim majiteľom bližší vzťah, ako by ste očakávali.

Výhody: Oproti psom či mačkám si vyžadujú vtáky menej starostlivosti a pozornosti, no je vhodné ich chovať vo väčšom počte aby si navzájom robili spoločnosť. Niektoré druhy vtákov sa dožívajú aj viac ako 50 rokov, takže môžu byť dlhodobými spoločníkmi.   

Nevýhody: Kvalitný chov vtákov si vyžaduje pomerne veľký priestor v podobe voliéry či veľkej klietky a to najmä v prípade chovu väčších druhov. Ideálna je možnosť vonkajšej voliéry počas teplejších mesiacov. Chov vtákov si vyžaduje väčšie znalosti potrieb a nárokov na starostlivosť jednotlivých druhov. Súčasťou chovu vtákov je aj pravidelné čistenie voliéry či klietky. Vtáky väčšinou nepatria k domácim zvieratám, ktoré majú radi hladkanie či maznanie.

zvierata pre deti4. Morské prasiatka

Morské prasiatko je zaujímavé, pomerne inteligentné a ak sa s ním správne zaobchádza, tak aj priateľské domáce zvieratko, ktoré je vhodné aj pre deti. Cez deň sú tieto spoločenské zvieratá veľmi aktívne, takže sú zábavné už len tým, že sa na pozeráme a pritom si nevyžadujú veľa starostlivosti.

Výhody: Morské prasiatka nie sú náročné časovo ani finančne a stačí im jedna väčšia klietka (ideálne s viacerými úrovňami a preliezkami). Dožívajú sa až 8 rokov čo však môže byť v prípade opadnutého záujmu detí aj nevýhodou.

generic interscroller mobile (chovatelahospodar.sk)

Nevýhody: Morské prasiatka sú sociálne domáce zvieratá, ktoré potrebujú prítomnosť ďalších jedincov svojho druhu, takže je vhodné chovať viacero morských prasiatok. Nie sú náročné na množstvo potravy, no vyžadujú si čerstvé seno, zeleninu a ovocie na to aby prosperovali.

akvarijné rybky - domáce zvieratá5. Akváriové rybky

Akváriové rybky sú ideálne domáce zvieratká pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť tráviť veľa času starostlivosťou o domácich miláčikov. Akvárium pritom dokáže vytvoriť v domácnosti skvelú, pokojnú atmosféru a pozorovanie rybiek v akváriu sa akvaristom nikdy nezunuje. Tradičnejšie a menej náročné sú sladkovodné druhy akými sú bojovnice, cichlidy, tetry, gupky, skaláre, atď. Akvária so slanou vodou sú finančne náročnejšie, pretože si vyžadujú zabezpečenie stabilných podmienok prostredia, no na druhej strane ponúkajú širšie spektrum pestrofarebných rýb rôznych tvarov a veľkostí.

Výhody: Nenáročné na starostlivosť, akváriové rybky sú dostupné v neprebernom množstve druhov rôznych farieb, veľkostí a tvarov, akvárium je môže byť atraktívnym doplnkom dizajnu domácnosti.

Nevýhody: Prvotné obstarávacie náklady na akvárium a jeho vybavenie môže byť finančne náročné. Rybky nie sú určené na maznanie a ľudský kontakt ale skôr na pozorovanie. Akvárium si vyžaduje pravidelné čistenie, no túto činnosť je možné zredukovať výberom druhov, ktoré sa živia riasami (prísavníky, slimáky). Chov akváriových rýb si vyžaduje znalosť potrieb jednotlivých druhov, pričom niektoré druhy rýb sú chovateľsky pomerne náročné na podmienky prostredia a potravu.         

domáce zvieratá pre deti6. Škrečky a iné hlodavce

Aj škrečky sú chovateľsky obľúbené a to najmä pre ich milý vzhľad a neutíchajúcu energiu. Výhodou škrečkov oproti iným hlodavcom je, že sú to skôr samotárske zvieratá, takže ich je možné chovať aj po jednotlivcoch. Okrem škrečkov získavajú na popularite aj chovy myší a potkanov, ktoré vynikajú pomerne veľkou inteligenciou a prekvapivo blízkym vzťahom s človekom.

Výhody: milý vzhľad, malá veľkosť, časovo nenáročná starostlivosť, nevyžadujú si veľký priestor

Nevýhody: Škrečok potrebuje klietku, ideálne s kolesom na behanie a preliezkami, ktorú treba pravidelne čistiť aby nešírila zápach, keďže škrečky ju vedia zašpiniť veľmi rýchlo. Škrečok sa dožíva len 2-3 roky, čo ale môže byť aj výhodou ak kupujete domáce zvieratko pre deti a neviete, ako dlho ich bude starostlivosť o zvieratá baviť.

netradičné domáce zvieratá7. Suchozemské korytnačky

Suchozemské korytnačky sú krásne a áno aj zábavné stvorenia. Pozorovať korytnačku pri lezení alebo kŕmení je jednoducho zážitok, ktorý sa nikdy neopozerá. Aj keď patria suchozemské korytnačky medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po desaťročia, keďže sa dožívajú 50 až 100 rokov.

Výhody: suchozemské korytnačky sú dlhoveké, fascinujúce zvieratá, ktoré je radosť pozorovať.

Nevýhody: Aj keď nie sú korytnačky časovo náročné domáce zvieratá, vyžadujú si vhodné prostredie na život v podobe vhodného terária, ktoré môže byť finančne náročnejšie. Sú skôr určené pre skúsenejších chovateľov, ktorí majú potrebné vedomosti o potrebách suchozemských korytnačiek. Korytnačky sú náročné na zloženie potravy – čerstvá zelenina, tráva, kvety, atď. a počas leta je korytnačkám vhodné dopriať letný výbeh.

exotické domáce zviera - leguán8. Leguány, chameleóny a iné plazy

Plazy sú vo všeobecnosti náročnejšie na chovateľské skúsenosti a vedomosti o jednotlivých druhoch, no odmenou pre ich majiteľov je ich krása, exotickosť a možnosť pozorovať tieto domáce zvieratá pri ich aktivitách. Jednotlivé skupiny plazov sú veľmi rozdielne a fascinujúce svojim vlastným spôsobom. Bylinožravé leguány dokážu dorásť až do 1,5 m dĺžky a dožiť sa až 25 rokov, zatiaľ čo podstatne menšie chameleóny sú mäsožravce (hmyz), dožívajúce sa len do 2. až 8. rokov.

Výhody: exotické zvieratá, ktoré je fascinujúce pozorovať.

Nevýhody: Plazy si vyžadujú vhodné prostredie pre život vo forme terária, ktoré im vie zabezpečiť potrebnú teplotu, vlhkosť vzduchu a vhodné materiály na lezenie. Vybavenie terária môže byť finančne náročné. Aj keď plazy nepatria medzi časovo náročné domáce zvieratá, vyžadujú si dostatočné chovateľské skúsenosti a poznanie jednotlivých druhov. Plazy nie sú určené na maznanie ale skôr na pozorovanie.  

nezvyčajné domáce zvieratá9. Fretky

Fretky sú domestikované kunovité šelmy, ktoré sa už dlhšie tešia obľube medzi chovateľmi. Tieto malé domáce zvieratá sú milé, inteligentné, hravé, energické a nezávislé (podobne ako mačky). Dajú sa cvičiť a s pomocou vôdzky je s nimi možné chodiť aj na prechádzky. Tieto mäsožravé domáce zvieratá spia 12 až 18 hodín denne, pričom najaktívnejšie sú ráno a večer.  

Výhody: fretky sú tiché, priateľské, zvedavé a inteligentné. Dožívajú sa 6 až 10 rokov.

Nevýhody: Fretky si občas značkujú pachovými stopami svoje okolie (podobne ako mačky), takže buďte pripravení na pach pižma. Fretka bude najviac prosperovať ak bude mať spoločníka vlastného druhu, takže je vhodné chovať minimálne dve fretky aby sa navzájom zabavili. Fretky sú veľmi zvedavé a často vedia narobiť neporiadok.

milé domáce zvieratko10. Králiky

Králiky sú veľmi milé a tiché domáce zvieratká s dlhými ušami a neodolateľnou, hebkou srsťou. Ako náhle si zvyknú na ľudský dotyk, vedia byť aj prítulné a spoločenské. Vo svete sú králiky veľmi obľúbeným domácim zvieratkom najmä pre deti.

Výhody: sú veľmi milé a priateľské, nie sú časovo ani finančne náročné, nezaberajú veľa miesta

Nevýhody: Králiky potrebujú väčší výbeh so zábavnými prvkami (nie len klietku) a minimálne jedného kamaráta svojho vlastného druhu na to aby dobre prosperovali. Králiky sú vhodnejšie pre vonkajší chov ako do interiéru. Klietka pre králiky si vyžaduje pravidelné čistenie  

Na záver

V našom výbere sme nespomenuli mnoho iných, exotickejších druhov domácich zvierat, ktoré môžu byť tiež vhodnou voľbou pre chovateľov. Sú to napríklad prasiatka, kozičky, ježkovia, činčily, pavúky, mravce a iný hmyz, hady, kraby, vodné plazy, obojživelníky a mnohé iné druhy domácich zvierat.