Ako naučiť mačku v noci spať?
Nové zvieratko v domácnosti patrí medzi výrazné zmeny vo fungovaní našich rodín. Pre človeka ako aj pre zvieratko je táto situácia spojená s istou dávkou stresu, čo vyústiť do porúch spánku.
Keďže otázkou ako naučiť mačku v noci spať sa stretávam predovšetkým u majiteľov mačiatok, dovolím si zamerať sa hlavne na túto oblasť. Neočakávané nočné vystrájanie mačky vie nepríjemne prekvapiť a veru aj riadne potrápiť. Či už ide o mňaukanie alebo nočnú naháňačku, vyvstáva tá istá otázka – čo s tým?
Dajte si čas
Čo s nočným mňaukadlom? Takmer každá výraznejšia zmena v živote si žiada svoj čas na prijatie a vyrovnanie sa s ňou. To sa nezaobíde bez porozumenia a úsilia. Je dôležité si uvedomiť, že ide o proces. V súčasnej dobe sme zvyknutí na rýchlikové tempo v každej oblasti. Nie sme ochotní čakať, pretrvávanie problému považujeme automaticky za prejav neúspechu a pomalosť nás dokáže občas aj poriadne nahnevať. Niektoré zmeny životných situácií sa odohrajú náhle, niektoré pomaly. Avšak dovolím si tvrdiť, že všetky majú čosi spoločné: aby sme ich dokázali spracovať a „začleniť“ do svojich životov, potrebujú čas, úsilie a trpezlivosť. Niektoré veci skrátka nejde urýchliť. Nikoho by nenapadlo očakávať, že tehotenstvo bude trvať namiesto 9 mesiacov šesť. Tak isto aj neviditeľné procesy nemožno očakávať hneď.
Zvyknúť si potrebuje tak mačiatko ako aj jeho majiteľ. Prvé noci v novom prostredí, oddelené od matky a súrodencov sú pre mačiatko formou psychického šoku. Keďže mňaukanie je spôsobom, akým sa dorozumievalo s matkou, je normálne, ak v tomto prechodnom štádium bude matku volať. Môže to byť prejavom strachu a pocitu neistoty. Keď si mačiatko na svoj nový domov zvykne, aj tento zvyk spontánne ustúpi.
Ako reagovať?
Veľmi prirodzene z toho vyplýva otázka, ako reagovať v prípade, že Vaše mačiatko v noci plače? Prirodzená reakcia je okamžite vstať a mačičku ísť upokojiť. Tento prístup má však rub aj líc. Pokiaľ totiž Vaša mačička zistí, že jej mňaukanie dokáže privolať Vašu pozornosť, môže sa dočasná adaptačná reakcia zmeniť na nežiaduce (a manipulatívne) správanie v budúcnosti.
Ako prevenciu nočného mňaukania môžeme použiť hneď niekoľko prístupov. Po prvé, pri príchode mačičky do domácnosti strávte niekoľko dní s ňou. Vaša trpezlivosť a pozornosť jej pomôže rýchlejšie nadobudnúť pocit istoty na novom mieste. Po druhé, vytvorte jej priestor, kde sa cíti bezpečne. Mala by mať možnosť spať niekde, kde je chránená z troch strán – čiže peliešok, kde jej nehrozí „nebezpečie“ z miesta mimo jej zorného poľa, ideálne by toto miesto malo byť aj vyvýšené. Takáto potreba súvisí s jej pudmi pre prežitie vo voľnej prírode. Pocit sebaistoty podporíte ešte viac, ak spolu s ňou od predošlého chovateľa prinesiete aj nejakú textíliu, na ktorej sa nachádza pach jej aj jej matky. Pokiaľ napriek tomu mačička mňauká, môžete prechodne spať spolu s ňou. Tu je však dôležité upozornenie: pokiaľ v budúcnosti nechcete, aby chodila do Vašej spálne, radšej s ňou prespite napríklad na gauči. Ako som už spomínala, ľahko takýto ústupok skĺzne do štádia, že Vaša mačička využije mňaukanie na dosiahnutie svojho cieľa aj neskôr.
Nastavte hranice
Aj keď dobre mienená snaha o bezstresový priebeh zvykania na nové prostredie je chvályhodná, zvieratko od začiatku musí cítiť, že hranice určujete Vy jej, nie naopak. Mačka je zviera, ktoré ľahko vycíti príležitosť určovať chod svojej rodiny. Preto je dôležité neustúpiť od svojich (rozumných) zásad. Ak napríklad nechcete, aby Vám chodila do spálne, musíte sa tejto zásady držať na sto percent. Pokiaľ pravidlá nie sú pevné, mačka nerozumie, prečo raz môže a raz nie. Z dobre mieneného ústupku sa potom stáva kameň úrazu. Hlavne ak máme dočinenia s tvrdohlavejším plemenom alebo veľmi dominantným jedincom. Ak všetko ide dobre, obdobie krízovej neistoty z nového prostredia mačička preklenie za pár dní a Vy sa môžete vrátiť z obývačky do spálne. Je možné, že opäť skúsi mňaukanie, aby Vás privolala, tu však nesmiete ustúpiť. Musíte byť skrátka vytrvalejší než ona. Mačke niekedy stačí aj jeden úspešný pokus z desiatich, aby vo svojom správaní vytrvala. A všetci členovia rodiny musia byť vo výchove jednotní.
Nočné nahánačky
Ďalšou kapitolou je nežiaduca pohybová aktivita. Toto je doménou predovšetkým mladších zvierat alebo aktívnejších plemien. Problém nastáva najmä vtedy, keď bývate v paneláku a máte pod sebou susedov. Najčastejšie hľadáme koreň problému v nedostatočnej aktivite počas dňa. Pravdepodobne počas Vášho pobytu v zamestnaní alebo škole mačka spí. Preto sú večer jej „baterky“ plne nabité a rada Vám predvedie svoje majstrovské pohybové kúsky. Každá mačička je jedinečná a prísť na to, koľko pohybu potrebuje, budete musieť praxou. Neexistuje univerzálny návod. Určite však odporúčam robiť tieto aktivity na niekoľko etáp počas dňa. Najlepšie je skombinovať pohybové hry s tými mentálnymi. Tréning s logickými hrami dokáže mačku unaviť oveľa rýchlejšie než behanie a skákanie. Tiež je lepšie vykonávať ich v niekoľkých kratších intervaloch. Máloktorá mačka je tak trpezlivá, aby vydržala pri takejto hre viac než 15 minút, najmä spočiatku. Kupovať interaktívne hračky nie je vždy zaručeným úspechom. Na internete nájdete množstvo návodov na jednoduchú výrobu hračiek doma, či podnetné nápady na hru. Všetky tieto spoločné aktivity zároveň utužujú aj Váš vzájomný vzťah.
Pri akomkoľvek období zmien, ale aj nežiaducom správaní, sa dá podporne využiť aj fytoterapia. Na trhu existuje množstvo rôznych doplnkov výživy z bylín a mikronutrientov (vitamíny a minerály), ktoré podporujú zdravie nervovej sústavy a pôsobia priaznivo pri strese. Špeciálnou kategóriou sú difuzéry a spreje s obsahom syntetického mačacieho tvárového hormónu („hormón pohody“). Je ale chybou očakávať, že všetku prácu za nás spraví doplnok výživy. Úspech dosiahneme len kombináciou zdravého prostredia, zdravého prístupu a prípadne doplnku výživy. Jeho výber však radšej nechajte na skúseného veterinára. Tak ako v každej oblasti, aj tu skvelý marketing nemusí splniť vaše očakávania, pokiaľ bol prípravok vyberaný neodborným prístupom.
Na záver by som rada podotkla, že niekedy na ceste k úspechu musíme preklenúť aj fázy neúspechu. Preto sa nevzdávajte, ak prvá zmena prístupu či prvá aktivita nepriniesla želaný výsledok. Niekedy to trvá týždne, niekedy mesiac. Ak sa rozhodnete riešiť Váš problém s odborníkom, referujte mu aj neúspechy a nechajte sa viesť.