Parazity u psov a mačiek
Prehľad vnútorných aj vonkajších parazitov psov a mačiek a návod ako sa ich zbaviť
Či už sa nám to páči, alebo nie, parazity sú bežnou súčasťou života psov a mačiek a je len na ich chovateľoch ako si s nimi poradia. Vonkajšie a vnútorné parazity psov a mačiek sa často dokážu veľmi rýchlo šíriť a spôsobovať aj vážne ochorenia u samotných zvierat, no aj u ľudí a preto by nemali byť brané na ľahkú váhu. Parazity pritom nediskriminujú. Nech už sú vaše psy alebo mačky akokoľvek čisté a rozmaznávané, skôr či neskôr sa stanú cieľom pre parazity a preto je užitočné vedieť ako jednotlivé parazity rozpoznať a ako sa parazitov zbaviť.
Dobrou správou je, že väčšine parazitov sa dá vyhnúť prevenciou alebo sú ľahko kontrolovateľné pravidelným odčervovaním psov a mačiek. Nasledovný zoznam obsahuje najbežnejšie sa vyskytujúce vnútorné a vonkajšie parazity psov a mačiek:
1. Vnútorné parazity v tele psov a mačiek
Parazity v tele zvierat dokážu spôsobiť vážne ochorenia (hnačka u psov a mačiek, krv v stolici, vypadávanie srsti a kožné choroby, slepota ) a v niektorých prípadoch aj smrť
Vnútorné parazity psov a mačiek sú živočíchy (hlístovce a ploskavce) alebo jednobunkové organizmy prenikajúce do tela zvierat, v ktorom sa udomácnia, priživujú a neustále sa rozmnožujú a šíria. Niektoré parazity môžu mať mikroskopické rozmery, zatiaľ čo iné môžu dorastať až do niekoľkých metrov (pásomnice). Parazity v tele psov a mačiek svojho hostiteľa oslabujú a často sú prenášačmi ďalších ochorení, ktoré zvieratá môžu ohrozovať. Parazitmi sú najohrozenejšie šteniatka a mačiatka, ktoré ešte nemajú vyvinutý imunitný systém. Medzi najčastejšie vnútrotelové parazity patria:
Škrkavka - toxokaróza
Škrkavka (toxocara) je najbežnejší vnútrotelový parazit psov a mačiek spôsobujúci ochorenie toxokaróza, ktoré sa môže preniesť aj na človeka. Parazitický červ škrkavka sa bežne vyskytuje v tráviacom trakte svojich hostiteľov, ktorými sú psy, mačky a líšky. Škrkavka je viditeľná voľným okom v stolici psa či mačky (dlhé biele červy – 9 až 18 cm) a môže sa prejavovať aj opuchom brucha či nepokojným správaním zvieraťa.
Premnožená škrkavka môže u zvierat vážne ohroziť funkciu vnútorných orgánov, tým, že sa do nich krvným obehom dostanú larvy škrkavky (napríklad slepota spôsobená larvou škrkavky v oku), pričom najviac sú ohrozené šteniatka a mačiatka, ktoré sa môžu škrkavkou (toxokara) nakaziť výkalmi, materským mliekom i cez placentu, a ktoré sú zároveň aj najväčší šíritelia škrkavky.
V boji proti škrkavke je účinné pravidelné odčervovanie psov a mačiek ako aj dodržiavanie základnej hygieny. Odčervovanie je najdôležitejšie pred a po pôrode šteniatok a mačiatok, pretože škrkavka v tomto období zvyšuje svoju aktivitu.
Viac o škrkavke, jej príznakoch, životnom cykle a liečbe nájdete tu: Škrkavka (toxocara)
Machovec psí
Machovce psie (Ancylostoma caninum) sú parazitické hlístovce, ktoré sa vyskytujú viac u psov ako u mačiek. Najčastejšie spôsobujú hnačku u psov, kašľanie, no pri premnožení aj smrť (ohrozené sú najmä šteniatka a staršie psy). Machovce dorastajú v dospelosti do 1,5 cm a obývajú tenké črevo hostiteľa kde sa živia krvou z črevných stien. Do tela hostiteľa sa dostávajú labkami (vajíčka machovca sa dostávajú výkalmi do pôdy, kde sa z nich vyliahnu larvy a tie infikujú psov cez pokožku na labkách), takže nákaze sa veľmi ťažko predchádza. Aj pri tomto parazitovi je účinné len pravidelné odčervovanie domácich zvierat.
Pásomnica
I keď je pásomnica ľahko liečiteľná, veľmi ťažko sa u psov a mačiek diagnostikuje, pretože nevyvoláva zjavné príznaky. Pásomnica sa do tela zvierat aj človeka dostáva konzumáciou tepelne nespracovaného mäsa, ktoré obsahuje vajíčka/cysty pásomnice, no nákazu môžu prenášať aj blchy. Vajíčko pásomnice sa v tráviacej sústave svojho hostiteľa aktivuje a postupným vývojom sa z neho stane dospelá pásomnica, ktorá sa prichytí o stenu tráviacej sústavy a odoberá živiny z potravy hostiteľa. Jej telo pozostáva z hlavičky s prichytávacími háčikmi a z niekoľko stoviek ďalších segmentov tela (plných vajíčok), ktoré postupne uvoľňuje. Pásomnica uvoľňuje do stolice milióny vajíčok, ktoré sa dostávajú do prostredia odkiaľ opäť infikujú najme bylinožravcov. Známych je niekoľko druhov pásomníc, z ktorých dosahujú niektoré druhy dĺžku až niekoľko metrov. Uvoľnené segmenty pásomnice sú často viditeľné vo výkaloch a pripomínajú zrnká ryže alebo konfety. Proti pásomnici sa dá chrániť pravidelným odčervovaním.
Vlasovec psí
Vlasovec psí (Dirofilaria immitis) je obzvlášť nebezpečný vnútorný parazit psov a v menšej miere aj mačiek. Parazituje vo veľkých cievach v okolí pľúc a srdca, takže spôsobuje vážne zdravotné problémy a často aj smrť. Pokiaľ sa domáce zviera týmto parazitom nakazí, liečba nie je jednoduchá a preto je prevencia veľmi dôležitá.
Vlasovec potrebuje pre svoj vývoj medzihostiteľa, ktorým sú rôzne druhy komárov. V ich tele sa niekoľko mesiacov vyvíjajú larvy vlasovca a uštipnutím nakazeným komárom sa dostávajú do krvného obehu konečného hostiteľa (psa alebo mačky). Tam sa priživujú na krvi, stávajú sa z nich dospelé jedince, tie produkujú ďalšie larvy, ktoré sa cicaním krvi dostávajú opäť do tela komára a cyklus sa opakuje.
Tenké červy vlasovca dorastajú až do dĺžky 30 cm a s narastajúcim počtom blokujú cievy, pľúca a srdce čo spôsobuje problémy s dýchaním, slabosť, odpadávanie psa a postupne aj zlyhanie srdca. Vlasovec sa vyskytuje najmä v teplejších častiach sveta vrátane Južnej Európy, no niekoľko prípadov bolo zaznamenaných aj na Južnom Slovensku. Účinná je najmä preventívna antiparazitická liečba, pretože zbaviť sa lariev vlasovca je oveľa jednoduchšie ako dospelých jedincov tohto parazita.
Giardia - Giardióza
Giardie sú parazitické bičíkovce (jednobunkové organizmy), ktoré žijú a parazitujú v črevách cicavcov. Pes alebo mačka sa zvyčajne nakazí giardiou kontaminovanou vodou alebo olizovaním výkalov nakazených zvierat. Giardia napáda psov aj mačky, no dá sa jej pomerne ľahko zbaviť antibiotikami. Príznakom giardie je mastná, slizovitá a neprirodzene zapáchajúca stolica, hnačky a apatia psov či mačiek. Tento črevný parazit nie je viditeľná voľným okom, takže túto diagnózu musí potvrdiť testami veterinár, ktorý následne určí vhodnú liečbu.
Svalovec špirálovitý
Svalovec špirálovitý(Trichinella spiralis) je parazitický hlístovec, ktorý žije v sliznici tenkého čreva psov, mačiek a iných cicavcov vrátane ľudí. Dorastajú len do 4 mm a produkujú tisícky malých lariev ktoré prenikajú cez tenké črevo do krvného obehu a odtiaľ do svalov v celom tele, kde sa zapuzdria a v nečinnosti prežijú aj roky. Pokiaľ je takýto sval skonzumovaný iným zvieraťom, jeho tráviace šťavy aktivujú zapuzdrenú larvu, z ktorej sa vyvinie dospelý jedinec a cyklus sa môže opakovať.
Svalovec sa vyskytuje najmä u líšok, ošípaných, diviakoch, hlodavcoch a iných mäsožravých alebo všežravých zvieratách. U hostiteľov sa objavujú príznaky spojené s presunom lariev svalovca do svalov (bolesti svalov, opuchy, horúčka a červené fľaky na pokožke) a v takom prípade je potrebné začať liečbu. Pri domácich zvieratách je výskyt svalovca vďaka kontrolovaným zdrojom krmiva našťastie nízky.
Vlasovec nerovnaký
Vlasovec nerovnaký (Trichuris trichiura) je parazitický hlístovec žijúci v hrubom čreve svojho hostiteľa (viac psy ako mačky). Dospelé jedince tohto črevného parazita nie sú v stolici bežne viditeľné, pretože dorastajú max. do 0,5 cm (jeden koniec majú hrubší ako druhý).
Príznakmi tohto parazita môžu byť strata hmotnosti psa alebo mačky a slizovitá stolica, no väčšinou nie je toto ochorenie vážne. Odhalenie vlasovca nerovnakého je obtiažnejšie, pretože neprodukuje také množstvo vajíčok ako iné parazity, dá sa ich však zbaviť bežnými tabletkami na odčervenie (abendazol, mebendazol).
2. Vonkajšie parazity psov a mačiek
Kliešte
Kliešte sú veľmi nepríjemný vonkajší parazit psov a mačiek. Číhajú v tráve, v lístí a v nízkej vegetácií, aby sa mohli prisať a živiť sa krvou svojich hostiteľov, ktorými sú často aj psy a mačky. Samotné kliešte nie sú nebezpečné, no choroby, ktoré môžu prenášať áno. Ide najmä o lymskú boreliózu, kliešťovú encefalitídu, babeziózu, anaplazmózu, a mnoho ďalších ochorení, ktoré môžu ohrozovať zdravie psa či mačky. Preto je dôležitá najmä prevencia a v prípade prisatia kliešťa jeho čo najrýchlejšie odstránenie, aby bola pravdepodobnosť prenosu chorôb čo najmenšia.
Ako prevencia proti kliešťom sa používajú obojky a spreje proti kliešťom, no najefektívnejšie sú spot-on prípravky a vakcíny proti kliešťom, ktoré majú dlhodobý účinok.
Blchy
Blchy sú malý bezkrídly hmyz, ktorý parazituje aj na pokožke psov, mačiek a iných domácich zvierat, kde sa živý ich krvou. Niektoré druhy bĺch sú úzko špecializované na hostiteľov jedného druhu zatiaľ čo iné druhy bĺch nie sú také vyberavé a uspokoja sa s rôznymi druhmi zvierat.
Ak ste už spozorovali tohto parazita vo vašej domácnosti, je potrebné okamžite konať ešte skôr ako sa blchy premnožia a zamoria vaše okolie. K dispozícii je viacero možností liečby vo forme obojkov, sprejov, šampónov a spot on tekutých liečiv na vonkajšie použitie, pričom najúčinnejšie a najdlhšie pôsobiace sú spot-on prípravky proti blchám.
Viac o jednotlivých druhoch bĺch, ich životnom cykle, liečbe a prevencii sa dozviete v článku: Ako sa zbaviť bĺch
Proti väčšine parazitov sa dá ľahko a účinne brániť dodržiavaním hygieny, pravidelným odčervovaním a kontrolou akýchkoľvek nezvyklých príznakov u psa alebo mačky. Aj pri parazitoch platí, že prevencia a odstránenie parazitov ešte v zárodku je ľahšia a lacnejšia ako liečba zdravotných problémov, ktoré parazity spôsobujú. Pravidelné odčervovanie je pritom veľmi jednoduché a nie je ani nákladné. V prípade podozrenia na parazity alebo príznakov chorôb, ktoré spôsobujú, ich konzultujte so svojim veterinárom ešte predtým ako spôsobia väčšie škody.
Použité zdroje: mspca.org, ebusiness.avma.org, ncbi.nlm.nih.gov, trupanion.com
Užitočné informácie:
1. Všetko o odčervovaní psov a mačiek: odčervenie
2. Kompletný zoznam veterinárov a veterinárnych ambulancií: veterinári
3. Prehľad predajcov chovateľských potrieb: chovateľské potreby