12 Najkrajších kvetov na balkón či terasu
Najkrajšie kvety na balkón v prehľadnom zozname
Na balkón sú vhodné všetky kvety, ktoré ľahko a flexibilne rastú a nádherne kvitnú. Kvôli týmto požiadavkám sa ako kvety vhodné na balkón používajú väčšinou výrazne kvitnúce letničky, ktoré rozžiaria každý balkón alebo terasu.
Balkónové kvety sa môžu pestovať kdekoľvek na okennej parapete, vo visiacich kvetináčoch, prípadne v klasických stojacích nádobách na rastliny. Aj pri balkónových kvetoch existujú rozdiely a preto je potrebné vedieť aké kvety patria na slnečný balkón a ktoré balkónové kvety sú vhodné do tieňa. Kvety na balkón a terasu je vhodné kombinovať aj podľa obdobia ich kvitnutia, aby sme mali potešenie z kvetov po celú sezónu.
Tu sú tie najkrajšie kvety na balkón, ktoré sú jednoduché na pestovanie a pritom nádherne kvitnú na malých priestranstvách ako sú balkóny či terasy:
Kvety na slnečný Balkón
Petúnia Petunia
Typ rastliny: Letnička
Svetlo: Plné slnko (minimálne 5-6 hodín slnka)
Voda: prelievanie je škodlivé. Vrchné 2 cm substrátu by mali medzi zálievkami vyschnúť.
Obdobie kvitnutia: Od skorého leta až do jesene
Petúnie sú veľmi obľúbené balkónové letničky najmä vďaka nádherným farebným kvetom, ktoré počas noci šíria okolo seba jemnú vôňu. Ak majú výživnú pôdu a slnko, rýchlo rastú v akomkoľvek kvetináči. Sú relatívne odolné voči suchu a teplu, no pri pestovaní v kvetináčoch si vyžadujú pravidelnú zálievku. Tak ako iné balkónové letničky, I petúniám prospieva zostrih zvädnutých kvetov nato aby opätovne zakvitli. Rez petúnií je vhodný v polovici letna, keď začnú vyzerať prerastene a zvädnuto.
Petúnie sa hodia na pestovanie v nádobách aj pretože patria medzi ťahavé balkónové kvety a rýchlo prichádzajú do fázy kvitnutia. Jednotlivé variety kvitnú v odtieňoch fialovej , ružovej, červenej a bielej.
Pakost Geranium
Typ rastliny: Letnička
Svetlo: plné slnko (minimálne 6 – 8 hodín priameho slnka denne)
Voda: Pakosty dobre znášajú sucho, no neznášajú prelievanie, ktoré vedie k hnilobe koreňov. Vrchná polovica pôdy by mala medzi zálievkami preschnúť.
Obdobie kvitnutia: Od jari do jesene
Pakosty patria medzi ideálne balkónové letničky. Veľmi jednoducho sa pestujú a veľmi rýchlo nás vedia odmeniť jasnými pestrofarebnými kvetmi v odtieňoch ružovej, červenej, fialovej či bielej a to v rôznych tvaroch. Na trhu existuje nepreberné množstvo ťahavých, no aj vzpriamených pakostov, ktoré môžu byť letničky i trvalky. Nato aby mohli kvitnúť si vyžadujú dostatok priameho intenzívneho slnka a občasnú zálievku. Po odkvitnutí by sa mali kvety odstrihnúť aby sa podporilo nové kvitnutie.
Chryzantéma Chrysanthemum
Typ rastliny: Letnička alebo trvalka
Svetlo: plné slnko
Voda: pravidelné udržiavanie vlkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná
Obdobie kvitnutia: Od leta do neskorej jesene
Chryzantémy sú hneď po ružiach najpopulárnejšie kvety a vedia sa uplatniť aj ako rastliny na balkón. Chryzantémy môžu byť aj vo forme trvaliek, no na pestovanie na balkóne sa väčšinou používajú ako letničky. Tieto rastliny sú povestné svojou odolnosťou voči miernym mrazom, ktoré im nezabránia naďalej kvitnúť až do neskorej jesene. Ich pestovanie je nenáročné a zvládnu ho aj začiatočníci. Ich údržba spočíva len v strihaní odkvitnutých kvetov, aby sme podporili nové kvitnutie.
Cínia Zinnia
Typ rastliny: Letnička
Svetlo: plné slnko
Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná
Obdobie kvitnutia: Od leta do jesene
Cínie tiež patria medzi ideálne balkónové letničky. Ich nádherné bohaté kvety v odtieňoch bielej, zelenej, žltej, červenej a fialovej ozdobia každý balkón a sú známe tým že priťahujú motýle. Existuje množstvo druhov tejto letničky, no azda najznámejšou je zinnia elegans. Cínie sú jedny z najjednoduchších rastlín na pestovanie, keďže rastú rýchlo a bohato kvitnú. Postačí im výživná pôda, slnečné stanovište a pravidelná zálievka. Strihom odkvitnutých kvetov podporíme nové kvitnutie cínie.
Železník Verbena
Typ rastliny: Letnička alebo trvalka
Svetlo: plné slnko
Voda: postačujú dažďové zrážky (úhrn 2,5 cm týždenne)
Obdobie kvitnutia: Od jari do prvých mrazov
Železník je ideálna rastlina na pestovanie v na parapete okien alebo v závesných kvetináčoch. Tieto ťahavé kvety ozvláštnia každý balkón i terasu nespočetnými zhlukmi kvetov počas celej sezóny. Stačí jej dobre priepustná pôda, slnečné stanovište a bude prosperovať kdekoľvek. Železník je odolný aj voči suchu, takže sa často používa aj ako skalnička. Táto rastlina je dostupná v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách. Prospieva mu pravidelný rez odkvitnutých kvetov, čo iniciuje nový rast a kvitnutie.
Aksamietnica Tagetes
Typ rastliny: Letnička
Svetlo: plné slnko
Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná
Obdobie kvitnutia: Od jari do jesene
Máloktoré balkónové letničky sú také jednoduché na pestovanie a pritom tak bohato kvitnú. Tieto kvety vhodné na balkón alebo terasu ozdobia vaše príbytky v paletách zlatej a medenej a to počas celej sezóny. Aksamietnice sa často sadia i v kombináciách v zeleninovej záhrade, keďže stimuluje rast zeleniny a odpudzuje rôzne druhy škodcov. Nepotrebujú takmer žiadnu údržbu a navyše budú odpudzovať škodcov od ostatných balkónových kvetov. Pre podporu nového kvitnutia sa odporúča zostrihnutie odkvitnutých kvetov.
Fialka záhradná Viola tricolor
Typ rastliny: Letnička
Svetlo: slnko až polotieň
Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná
Obdobie kvitnutia: Od jari do októbra
Fialka záhradná ponúka nekonečnú paletu farieb kvetov a dlhé obdobie kvitnutia. Vďaka tomu sa z nej stali obľúbené kvet na balkón alebo terasu. Vynikajú jemnou vôňou, zamatovým leskom a jedinečným vzhľadom. Záhradné fialky sa veľmi jednoducho pestujú v kvetináčoch na balkóne. Darí sa im vo výživných pôdach a na slnečných stanovištiach, no neznášajú príliš veľké teplo. Vtedy je ich potrebné presunúť na polotienisté stanovište. Naopak, kvety fialiek dokážu prežiť aj mierne mrazy. Údržba spočíva len v odstrihnutí odkvitnutých kvetov, aby sme podporili nové kvitnutie.
Klinček Dianthus
Typ rastliny: Letnička alebo trvalka
Svetlo: plné slnko
Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná
Obdobie kvitnutia: Od neskorej jari do októbra
Klinčeky sú ideálne kvety na balkón alebo terasu. Veľmi jednoducho sa pestujú a môžu sa v kontajneroch sa môžu kombinovať s inými kvetmi. V kvetináčoch sa týmto letničkám dobre daria ak majú k dispozícii výživnú pôdu a pravidelnú zálievku, rýchlo nám prinesú záplavu farebných kvetov v odtieňoch bielej, červenej, ružovej a niekedy aj žltej. Kvety klinčekov naviac produkujú krásnu korenistú vôňu. Na balkónové pestovanie sú vhodnejšie plazivé variety klinčekov, ktoré majú nižší vzrast. Aj zvončeky potrebujú pravidelný strih odkvitnutých kvetov na to aby opäť zakvitli.
Balkónové kvety vhodné do tieňa
Netýkavka Impatiens
Typ rastliny: Letnička
Svetlo: Polotieň až tieň
Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná
Obdobie kvitnutia: Od jari do jesene
Netýkavky jedny z mála letničiek, ktorým vyhovuje tienistá poloha na balkóne či terase. Tieto balkónové kvety vhodné do tieňa sa veľmi ľahko pestujú v kontajneroch. Produkujú jasné, výrazné kvety, kvitnúce po celú sezónu a dobre sa kombinujú v rôznych farbách alebo s inými kvetmi vhodnými na tienisté stanovište. Na to aby zakvitli im stačí pár hodín nepriameho svetla. Nie je ich potrebné ani strihať tak ako iné balkónové letničky.
Fuksia Fuchsia
Typ rastliny: trvalka
Svetlo: Polotieň
Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná
Obdobie kvitnutia: Od leta do jesene
Nádherne zakvitnuté fuksie s kvetmi visiacimi z kvetináčov a hojdajúcimi sa vo vetre ozdobia každý balkón či terasu. Tieto trvalky sú známe aj svojou obrovskou diverzitou, keďže existujú stovky odrôd v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách. Fuksie vedia byť aj bohato kvitnúce balkónové kvety, no vyžadujú si pravidelnú zálievku a hnojenie. Najviac im vyhovuje polotienisté stanovište, pretože príliš veľa slnka a tepla by mohlo spôsobiť stratu kvetov. Aj fuksiám prospieva zostrih odkvitnutých kvetov.
Begónia Begonia
Typ rastliny: trvalka
Svetlo: polotieň
Voda: prelievanie je škodlivé. Vrchné 2 cm substrátu by mali medzi zálievkami vyschnúť.
Obdobie kvitnutia: Od neskorej jari do jesene
Tieto trvalky môžu byť využité aj ako balkónové kvety. Begónie sú dostupné v mnohých varietách rôznych tvarov a farieb, pričom sú zaujímavé nielen kvetmi ale krásnymi hrubými listami, ktoré vyzerajú dobre aj bez kvetov. Sú ideálnymi kvetmi pre polotienisté balkóny a terasy s nepriamym rozptýleným svetlom. Ak však budú stále v tieni, nebudú kvitnúť. Begónie si vyžadujú výživnú pôdu a pravidelnú zálievku.
Lobelka Lobelia
Typ rastliny: Letnička
Svetlo: slnko až polotieň
Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná
Obdobie kvitnutia: Od skorej jari do prvých mrazov
Táto nádherná balkónová letnička sa veľmi ľahko pestuje a nevyžaduje si veľkú údržbu. Kvitne hustým kvetenstvom (vo farbách biela, modrá, ružová) , ktoré je po odkvitnutí potrebné zostrihnúť na 6-8 cm, aby sa podporilo nové kvitnutie. Lobelka má rada slnečné stanovište, no pri príliš vysokých teplotách jej bude lepšie v polotieni. Pre pestovanie v kvetináčoch sú vhodné ťahavé variety týchto letničiek.
Bylinky na balkón
Na terasu či balkón neodmysliteľne patria aj rôzne bylinky, ktoré môžeme využívať v kuchyni. Bylinky krásne prevoňajú celý priestor a vizuálne doplnia ostatné balkónové kvety.
Bazalka je ideálna na pestovanie v kvetináčoch. Stačí jej priepustná pôda a bude bujne rásť napriek pravidelnému zberu jej listov.
Rozmarín, tymian, pažítka a šalvia sú vynikajúce bylinky vhodné do každej kuchyne a sú ideálne na pestovanie na balkóne.
Levanduľa, medovka a mäta prevoňajú celý balkón a nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. Ich vôňa navyše odpudzuje hmyz takže fungujú ako repelent pre nás i ostatné balkónové kvety.
Balkónové kvety a ich kombinácie
Kvety vhodné na balkón môžeme rôzne kombinovať aby sme docielili požadovaný vizuálny efekt. Fantázii sa medze nekladú a záleží len od vkusu ako si jednotlivé rastliny v kvetináčoch nakombinujeme. Netýkavky a begónie majú ťahavý vzrast a obľubujú polotienisté stanovištia, takže ich môžeme vysádzať spolu. Aj aksamietnice a petúnie majú podobné nároky na svetlo a pôdu, takže ich spolužitie bude harmonické.
Tip: Ak sa chystáte zariadiť si balkón či terasu tak myslite dopredu a farebne zlaďte kvetináče a nádoby, v ktorých budete kvety pestovať s vaším budúcim balkónovým sedením či dekoráciami, ktorými si balkón a terasu budete skrášľovať.
Kvitnúce rastliny na balkóne môžeme kombinovať i s rôznymi, okrasnými trávami, kríkmi a trpasličími stromami, ktoré vhodne doplnia výrazné balkónové kvety a dajú im vyniknúť.
V našom zozname sme nespomenuli mnoho ďalších kvetov, ktoré sú vhodné na balkóny a terasy. Za zmienku stoja napr. muškáty, povojník, dvojzub, gazania, portulaka, skrutec, agerat, koleus, a iné. Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými kvetmi vhodnými na balkón a terasu nižšie v komentároch.