12 Najkrajších kvetov na balkón či terasu


kvety na terasu

Najkrajšie kvety na balkón v prehľadnom zozname

Na balkón sú vhodné všetky kvety, ktoré ľahko a flexibilne rastú a nádherne kvitnú. Kvôli týmto požiadavkám sa ako kvety vhodné na balkón používajú väčšinou výrazne kvitnúce letničky, ktoré rozžiaria každý balkón alebo terasu.

Balkónové kvety sa môžu pestovať kdekoľvek na okennej parapete, vo visiacich kvetináčoch, prípadne v klasických stojacích nádobách na rastliny. Aj pri balkónových kvetoch existujú rozdiely a preto je potrebné vedieť aké kvety patria na slnečný balkón a ktoré balkónové kvety sú vhodné do tieňa. Kvety na balkón a terasu je vhodné kombinovať aj podľa obdobia ich kvitnutia, aby sme mali potešenie z kvetov po celú sezónu.

Tu sú tie najkrajšie kvety na balkón, ktoré sú jednoduché na pestovanie a pritom nádherne kvitnú na malých priestranstvách ako sú balkóny či terasy:

Kvety na slnečný Balkón

Petúnia Petunia

balkónové letničkyTyp rastliny: Letnička

Svetlo: Plné slnko (minimálne 5-6 hodín slnka)

Voda: prelievanie je škodlivé. Vrchné 2 cm substrátu by mali medzi zálievkami vyschnúť.

Obdobie kvitnutia: Od skorého leta až do jesene

Petúnie sú veľmi obľúbené balkónové letničky najmä vďaka nádherným farebným kvetom, ktoré počas noci šíria okolo seba jemnú vôňu. Ak majú výživnú pôdu a slnko, rýchlo rastú v akomkoľvek kvetináči. Sú relatívne odolné voči suchu a teplu, no pri pestovaní v kvetináčoch si vyžadujú pravidelnú zálievku. Tak ako iné balkónové letničky, I petúniám prospieva zostrih zvädnutých kvetov nato aby opätovne zakvitli. Rez petúnií je vhodný v polovici letna, keď začnú vyzerať prerastene a zvädnuto.

Petúnie sa hodia na pestovanie v nádobách aj pretože patria medzi ťahavé balkónové kvety a rýchlo prichádzajú do fázy kvitnutia. Jednotlivé variety kvitnú v odtieňoch fialovej , ružovej, červenej a bielej.

Pakost Geranium

Kvety na slnečný balkónTyp rastliny: Letnička

Svetlo: plné slnko (minimálne 6 – 8 hodín priameho slnka denne)

Voda: Pakosty dobre znášajú sucho, no neznášajú prelievanie, ktoré vedie k hnilobe koreňov. Vrchná polovica pôdy by mala medzi zálievkami preschnúť.

Obdobie kvitnutia: Od jari do jesene

Pakosty patria medzi ideálne balkónové letničky. Veľmi jednoducho sa pestujú a veľmi rýchlo nás vedia odmeniť jasnými pestrofarebnými kvetmi v odtieňoch ružovej, červenej, fialovej či bielej a to v rôznych tvaroch. Na trhu existuje nepreberné množstvo ťahavých, no aj vzpriamených pakostov, ktoré môžu byť letničky i trvalky. Nato aby mohli kvitnúť si vyžadujú dostatok priameho intenzívneho slnka a občasnú zálievku. Po odkvitnutí by sa mali kvety odstrihnúť aby sa podporilo nové kvitnutie.

Chryzantéma Chrysanthemum

kvety na balkonTyp rastliny: Letnička alebo trvalka

Svetlo: plné slnko

Voda: pravidelné udržiavanie vlkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: Od leta do neskorej jesene

Chryzantémy sú hneď po ružiach najpopulárnejšie kvety a vedia sa uplatniť aj ako rastliny na balkón. Chryzantémy môžu byť aj vo forme trvaliek, no na pestovanie na balkóne sa väčšinou používajú ako letničky. Tieto rastliny sú povestné svojou odolnosťou voči miernym mrazom, ktoré im nezabránia naďalej kvitnúť až do neskorej jesene. Ich pestovanie je nenáročné a zvládnu ho aj začiatočníci. Ich údržba spočíva len v strihaní odkvitnutých kvetov, aby sme podporili nové kvitnutie.

Cínia Zinnia

vhodné kvety na balkónTyp rastliny: Letnička

Svetlo: plné slnko

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: Od leta do jesene

Cínie tiež patria medzi ideálne balkónové letničky. Ich nádherné bohaté kvety v odtieňoch bielej, zelenej, žltej, červenej a fialovej ozdobia každý balkón a sú známe tým že priťahujú motýle. Existuje množstvo druhov tejto letničky, no azda najznámejšou je zinnia elegans. Cínie sú jedny z najjednoduchších rastlín na pestovanie, keďže rastú rýchlo a bohato kvitnú. Postačí im výživná pôda, slnečné stanovište a pravidelná zálievka. Strihom odkvitnutých kvetov podporíme nové kvitnutie cínie.

Železník Verbena

balkonove kvetyTyp rastliny: Letnička alebo trvalka

Svetlo: plné slnko

Voda: postačujú dažďové zrážky (úhrn 2,5 cm týždenne)

Obdobie kvitnutia: Od jari do prvých mrazov

Železník je ideálna rastlina na pestovanie v na parapete okien alebo v závesných kvetináčoch. Tieto ťahavé kvety ozvláštnia každý balkón i terasu nespočetnými zhlukmi kvetov počas celej sezóny. Stačí jej dobre priepustná pôda, slnečné stanovište a bude prosperovať kdekoľvek. Železník je odolný aj voči suchu, takže sa často používa aj ako skalnička. Táto rastlina je dostupná v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách. Prospieva mu pravidelný rez odkvitnutých kvetov, čo iniciuje nový rast a kvitnutie.

Aksamietnica Tagetes

aké kvety na slnečný balkonTyp rastliny: Letnička

Svetlo: plné slnko

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: Od jari do jesene

Máloktoré balkónové letničky sú také jednoduché na pestovanie a pritom tak bohato kvitnú. Tieto kvety vhodné na balkón alebo terasu ozdobia vaše príbytky v paletách zlatej a medenej a to počas celej sezóny. Aksamietnice sa často sadia i v kombináciách v zeleninovej záhrade, keďže stimuluje rast zeleniny a odpudzuje rôzne druhy škodcov. Nepotrebujú takmer žiadnu údržbu a navyše budú odpudzovať škodcov od ostatných balkónových kvetov. Pre podporu nového kvitnutia sa odporúča zostrihnutie odkvitnutých kvetov.

Fialka záhradná Viola tricolor

kvety vhodné na terasuTyp rastliny: Letnička

Svetlo: slnko až polotieň

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: Od jari do októbra

Fialka záhradná ponúka nekonečnú paletu farieb kvetov a dlhé obdobie kvitnutia. Vďaka tomu sa z nej stali obľúbené kvet na balkón alebo terasu. Vynikajú jemnou vôňou, zamatovým leskom a jedinečným vzhľadom. Záhradné fialky sa veľmi jednoducho pestujú v kvetináčoch na balkóne. Darí sa im vo výživných pôdach a na slnečných stanovištiach, no neznášajú príliš veľké teplo. Vtedy je ich potrebné presunúť na polotienisté stanovište. Naopak, kvety fialiek dokážu prežiť aj mierne mrazy. Údržba spočíva len v odstrihnutí odkvitnutých kvetov, aby sme podporili nové kvitnutie.

Klinček Dianthus

vhodný kvet na balkonTyp rastliny: Letnička alebo trvalka

Svetlo: plné slnko

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: Od neskorej jari do októbra

Klinčeky sú ideálne kvety na balkón alebo terasu. Veľmi jednoducho sa pestujú a môžu sa v kontajneroch sa môžu kombinovať s inými kvetmi. V kvetináčoch sa týmto letničkám dobre daria ak majú k dispozícii výživnú pôdu a pravidelnú zálievku, rýchlo nám prinesú záplavu farebných kvetov v odtieňoch bielej, červenej, ružovej a niekedy aj žltej. Kvety klinčekov naviac produkujú krásnu korenistú vôňu. Na balkónové pestovanie sú vhodnejšie plazivé variety klinčekov, ktoré majú nižší vzrast. Aj zvončeky potrebujú pravidelný strih odkvitnutých kvetov na to aby opäť zakvitli.

Balkónové kvety vhodné do tieňa

Netýkavka Impatiens

balkonove kvety vhodne do tienaTyp rastliny: Letnička

Svetlo: Polotieň až tieň

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: Od jari do jesene

Netýkavky jedny z mála letničiek, ktorým vyhovuje tienistá poloha na balkóne či terase. Tieto balkónové kvety vhodné do tieňa sa veľmi ľahko pestujú v kontajneroch. Produkujú jasné, výrazné kvety, kvitnúce po celú sezónu a dobre sa kombinujú v rôznych farbách alebo s inými kvetmi vhodnými na tienisté stanovište. Na to aby zakvitli im stačí pár hodín nepriameho svetla. Nie je ich potrebné ani strihať tak ako iné balkónové letničky.

Fuksia Fuchsia

kvet na balkon a terasuTyp rastliny: trvalka

Svetlo: Polotieň

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: Od leta do jesene

Nádherne zakvitnuté fuksie s kvetmi visiacimi z kvetináčov a hojdajúcimi sa vo vetre ozdobia každý balkón či terasu. Tieto trvalky sú známe aj svojou obrovskou diverzitou, keďže existujú stovky odrôd v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách. Fuksie vedia byť aj bohato kvitnúce balkónové kvety, no vyžadujú si pravidelnú zálievku a hnojenie. Najviac im vyhovuje polotienisté stanovište, pretože príliš veľa slnka a tepla by mohlo spôsobiť stratu kvetov. Aj fuksiám prospieva zostrih odkvitnutých kvetov.

Begónia Begonia

kvety na terasuTyp rastliny: trvalka

Svetlo: polotieň

Voda: prelievanie je škodlivé. Vrchné 2 cm substrátu by mali medzi zálievkami vyschnúť.

Obdobie kvitnutia: Od neskorej jari do jesene

Tieto trvalky môžu byť využité aj ako balkónové kvety. Begónie sú dostupné v mnohých varietách rôznych tvarov a farieb, pričom sú zaujímavé nielen kvetmi ale krásnymi hrubými listami, ktoré vyzerajú dobre aj bez kvetov. Sú ideálnymi kvetmi pre polotienisté balkóny a terasy s nepriamym rozptýleným svetlom. Ak však budú stále v tieni, nebudú kvitnúť. Begónie si vyžadujú výživnú pôdu a pravidelnú zálievku.

Lobelka Lobelia

letne kvety na balkonTyp rastliny: Letnička

Svetlo: slnko až polotieň

Voda: pravidelné udržiavanie vlhkej pôdy, ktorá by mala byť priepustná

Obdobie kvitnutia: Od skorej jari do prvých mrazov

Táto nádherná balkónová letnička sa veľmi ľahko pestuje a nevyžaduje si veľkú údržbu. Kvitne hustým kvetenstvom (vo farbách biela, modrá, ružová) , ktoré je po odkvitnutí potrebné zostrihnúť na 6-8 cm, aby sa podporilo nové kvitnutie. Lobelka má rada slnečné stanovište, no pri príliš vysokých teplotách jej bude lepšie v polotieni. Pre pestovanie v kvetináčoch sú vhodné ťahavé variety týchto letničiek.

Bylinky na balkón

Na terasu či balkón neodmysliteľne patria aj rôzne bylinky, ktoré môžeme využívať v kuchyni. Bylinky krásne prevoňajú celý priestor a vizuálne doplnia ostatné balkónové kvety.

Bazalka je ideálna na pestovanie v kvetináčoch. Stačí jej priepustná pôda a bude bujne rásť napriek pravidelnému zberu jej listov.

Rozmarín, tymian, pažítka a šalvia sú vynikajúce bylinky vhodné do každej kuchyne a sú ideálne na pestovanie na balkóne.

Levanduľa, medovka a mäta prevoňajú celý balkón a nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. Ich vôňa navyše odpudzuje hmyz takže fungujú ako repelent pre nás i ostatné balkónové kvety.

Balkónové kvety a ich kombinácie

Kvety vhodné na balkón môžeme rôzne kombinovať aby sme docielili požadovaný vizuálny efekt. Fantázii sa medze nekladú a záleží len od vkusu ako si jednotlivé rastliny v kvetináčoch nakombinujeme. Netýkavky a begónie majú ťahavý vzrast a obľubujú polotienisté stanovištia, takže ich môžeme vysádzať spolu. Aj aksamietnice a petúnie majú podobné nároky na svetlo a pôdu, takže ich spolužitie bude harmonické.

Kvitnúce rastliny na balkóne môžeme kombinovať i s rôznymi, okrasnými trávami, kríkmi a trpasličími stromami, ktoré vhodne doplnia výrazné balkónové kvety a dajú im vyniknúť.

V našom zozname sme nespomenuli mnoho ďalších kvetov, ktoré sú vhodné na balkóny a terasy. Za zmienku stoja napr. muškáty, povojník, dvojzub, gazania, portulaka, skrutec, agerat, koleus, a iné. Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými kvetmi vhodnými na balkón a terasu nižšie v komentároch.Podobné témy

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

kvety na terasu

12 Najkrajších kvetov na balkón či terasu

Na balkón sú vhodné všetky kvety, ktoré ľahko a flexibilne rastú a nádherne kvitnú. Kvôli týmto požiadavkám sa ako kvety vhodné na balkón používajú väčšinou výrazne kvitnúce letničky, ktoré rozžiaria každý balkón alebo…

bezúdržbové trvalky

10 najodolnejších trvaliek, o ktoré sa netreba starať

My záhradníci neustále čelíme výzvam: rastliny ktoré nechcú kvitnúť, kvety zničené neskorými mrazmi, sucho, ktoré zničí celé záhony. Aj preto je fajn mať v záhrade rastliny ktoré si vyžadujú minimum starostlivosti ak…

tieňomilné rastliny

10 najkrajších rastlín do tieňa

Aj tienisté kúty záhrady môžu byť krásne a inšpiratívne ak do nich vyberiete tie správne rastliny vhodné do tieňa. Aj keď letničky a trvalky do tieňa nie sú také bežné ako ostatné rastliny, z tienistého miesta v záhrade…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…