Choroby a škodcovia oleandrov
Prehľad chorôb a škodcov oleandrov a opatrenia proti nim
Oleandre sú jedny z najobľúbenejších druhov okrasných rastlín pestovaných v kvetináčoch, no aj keď je oleander veľmi odolnou rastlinou, súčasťou jeho pestovania je niekedy aj boj proti chorobám a škodcom, ktoré ho dokážu vážne poškodiť. Preto je dôležité týmto hrozbám preventívne predchádzať, včas identifikovať prípadného škodcu alebo pôvodcu ochorenia a byť pripravený na tie správne opatrenia proti nim.
Vo všeobecnosti sú oleandre proti chorobám a škodcom odolnejšie ak sú zdravé a silné vďaka vhodnému zalievaniu, hnojeniu a správnej starostlivosti. Viac informácií o tom ako sa o oleandre správne starať nájdete v téme: oleandre a ich pestovanie
Choroby oleandrov
Čierna spála oleandrov
Čierna spála oleandrov je hubové ochorenie, ktorého pôvodcom je huba z rodu ascophyta. Táto choroba sa na oleandroch najskôr prejavuje vo forme hnedo-čiernych škvŕn na listoch a ak sa proti nej nezasiahne, postupuje až k základni rastliny a môže ju zničiť. Čierna spála oleandrov sa vyskytuje najmä pri zvýšenej vlhkosti alebo pri nesprávnom polievaní (zhora na listy). Objavuje sa hlavne v zimných mesiacoch alebo počas studeného a vlhkého leta.
Postihnuté časti rastliny je nutné okamžite odstrániť a zničiť (spáliť alebo vložiť do kompostu). V prípade väčšej nákazy je možné aplikovať meďnaté fungicídy.
Rakovina oleandrov
Rakovina oleandrov je ochorenie spôsobené baktériou rodu pseudomonas a pre oleandre predstavuje vážnu hrozbu, pretože po napadnutí rastliny sa šíri miazgou do celej rastliny. Prejavuje sa zakrpatenými, pokrivenými a praskajúcimi výhonkami a kvetmi, ktoré sa často od rastliny odlamujú.
Napadnutú rastlinu okamžite premiestnite od zdravých rastlín a napadnuté časti rastliny odstrihnite a spáľte (nožnice dezinfikujte alkoholom).
Pleseň na oleandroch
Vlhké počasie a chlad sú priaznivými podmienkami na rozvoj rôznych plesní, ktoré sa môžu objaviť aj na listoch oleandrov. Najčastejšou je sivá pleseň (botrytis), ktorá často napáda kvety, no oleandre môžu napadnúť aj iné druhy plesní. Plesne nepredstavujú pre oleandre vážnu hrozbu, no pôsobia neesteticky a môžu byť príčinou pre vznik iných ochorení.
Boj proti plesniam rôznych typov je jednoduchý: Zabezpečenie dostatočného prúdenia vzduchu v okolí rastliny, zamedzenie prístupu vlhkosti k listom, polievanie bez namáčania listov a okamžité odstránenie plesne (vlhkou utierkou) z listov.
Škodcovia oleandrov
Vošky
Najčastejším škodcom oleandrov sú vošky, ktoré vyciciavajú rastlinné šťavy z najmladších častí rastliny. Tie sú potom oslabené a cez narušený povrch rastliny môžu s väčšou pravdepodobnosťou prenikať zárodky rôznych chorôb. Oleandre sú voškami ohrozené najme pri ich premnožení a pri ich vzájomnej symbióze s mravcami. Viac o voškách a metódach ako proti ním bojovať nájdete v téme: ako-na-vosky-v-zahrade-efektivne
Ďalší škodcovia
V menšej miere sa môžeme pri oleandroch stretnúť aj s inými škodcami:
Červce (Coccoidea)
Roztoče (Tetranychidae)
Vlnatky (Pseudococcidae)
Zamorenia týmito škodcami sa však nie je náročné zbaviť. Postačí na rastliny aplikovať mydlový postrek, ktorý hmyz zadusí a následne ho stačí mechanicky odstrániť osprchovaním.
Použité zdroje: gardenersworld.com, www.plantura.garden, almanac.com