12 najkrajších kvitnúcich izbových kvetov


bytové rastliny kvitnúce

Rozžiarte si domácnosť kvitnúcimi izbovými rastlinami. Stačí ak si vyberiete tie správne druhy:

Kvitnúce izbové kvety prinášajú do interiéru nielen zelenú textúru svojich listov ale aj farby v podobe kvitnutia a niektoré aj prostredníctvom vône. Takéto rastliny dokážu rozjasniť vašu domácnosť a prinášať cennú sezónnu premenlivosť, ktorá je dôležitá nielen v záhradnom no aj v interiérovom dizajne. Pre tých, ktorí hľadajú tento druh kvetov sme pripravili výber najkrajších kvitnúcich izbových rastlín, ktoré dlhšie kvitnú a zároveň nie sú náročné na údržbu.

V našom výbere nájdete staré známe klasiky ako aj menej známe kvitnúce izbové kvety rôznych veľkostí a vhodných na rôzne stanovištia v domácnosti. To ktoré si zvolíte záleží už len na vašom vkuse a interiérovom dizajne vašej domácnosti. Užite si výber:

1. Africká fialka Saintpaulia

fialka africká izbové rastliny druhy Africké fialky sú už desaťročia jedny z najobľúbenejších kvitnúcich izbových rastlín a je na to dobrý dôvod. Sú obľúbené, pretože sú nenáročné a nepotrebujú dormantné obdobie pokoja, takže dokážu kvitnúť po celý rok. Tieto všestranné izbové kvety sú veľmi kompaktné a sú dostupné takmer v akejkoľvek farebnej kombinácii. Na to aby dlho kvitli si vyžadujú svetlé miesto s nepriamym slnkom a pravidelnú zálievku do misky pod kvetináčom (nikdy nepolievajte listy afrických fialiek, pretože studená voda ich môže spáliť). Tieto izbovky majú rady teplo a vlhký vzduch. Africké fialky sa veľmi ľahko rozmnožujú pomocou lisových odrezkov, ktoré sa zapichnú do vlhkého substrátu.

Veľkosť:  do 20 cm výšky a 40 cm šírky
Podmienky pestovania: nepriame slnko a pravidelná zálievka

2. Akalyfa srstnatá Acalypha hispida

akalyfa - bytové rastliny Akalyfa je tropická rastlina s nádhernými súkvetiami, ktoré pripomínajú ružové kefy na čistenie fliaš. Táto dlho kvitnúca izbová rastlina môže byť pestovaná v interiéri a počas leta ju môžeme nechať vyletniť vonku, no v oboch prípadoch potrebuje pravidelnú zálievku a vlhký vzduch. Počas zimy má akalyfa obdobie vegetačného pokoja, počas ktorého túto izbovku nehnojíme a obmedzíme aj zálievku. Tomuto izbovému kvetu vyhovuje pravidelné rosenie listov a zvlhčovanie vzduchu najmä v interiéri. Akalifa je vďaka svojmu previsnutému rastu ideálnou izbovým kvetom do visutých kvetináčov.

Veľkosť: do 1 m výšky aj šírky (rastie v previsnuto)
Podmienky pestovania: slnko až polotieň, pravidelná zálievka a vlhký vzduch

3. Bromélia Bromeliaceae

tropická izbová rastlina guzmániaBromélie sú známe listami vyrastajúcimi zo stredu v rozete a dlhým (týždne až mesiace) kvitnutím, ktoré rozjasní nejednu domácnosť. Nevyžadujú si veľa starostlivosti a hravo prežijú aj na tienistejšom mieste, no ak im doprajete slnečné stanovisko s nepriamym svetlom, odvďačia sa vám svojimi pestrofarebnými kvetmi. Vyžadujú si pravidelnú zálievku, pričom vodu zachytávajú aj listami do stredu rastliny odkiaľ ju pomaly vstrebávajú. Existujú tisícky druhov bromélií no medzi najznámejšie bromélie pestované v interiéri patria: Guzmánia(na obrázku), Tilandsia, Echmea, Neoregelia, Vrizea a iné.

Veľkosť: podľa druhu od 20 cm do niekoľko metrov výšky aj šírky
Podmienky pestovania: Slnečné stanovisko s nepriamym svetlom, priepustná pôda, pravidelná zálievka

4. Vianočná ruža Euphorbia pulcherrima

červené izbové kvetyVianočná ruža (ako s obľubou označujeme prýštec najkrajší) sa stala najmä v Južnej a Severnej Amerike symbolom vianoc, no ako kvitnúca izbová rastlina sa stala známa po celom svete. Vianočná ruža nie je náročná na starostlivosť, no na to aby zakvitla si vyžaduje každodenné zatieňovanie (14 hodín úplnej tmy po dobu minimálne 2 mesiace). Vianočné ruže sú dostupné vo viacerých farbách (odtiene bielej, červenej, ružovej, oranžovej,..).

Veľkosť: do 1 m výšky a šírky (na udržanie kompaktného tvaru potrebuje zostrih)
Podmienky pestovania: nepriame slnko a pravidelná zálievka

5. Lopatkovec Spathiphyllum

lopatkovec izbová rastlina do tieňaLopatkovec patrí k najobľúbenejším izbovým rastlinám vôbec, pretože je takmer bezúdržbový, veľmi odolný, nepotrebuje veľa svetla a navyše niekoľko krát do roka kvitne nádhernými bielymi kvetmi v tvare ľalie pričom kvitnutie trvá aj niekoľko mesiacov. Nie je náročný ani na pravidelnú zálievku či nízku vlhkosť vzduchu, a vyhovuje mu ak vrchná vrstva substrátu medzi zálievkami preschne. Ďalšou prednosťou tohto kvitnúceho izbového kvetu je schopnosť čistenia vzduchu. Lopatkovec si nachádza svoje miesto v rôznych (aj tmavších) častiach domácnosti, no často ho vídame aj v kanceláriách či komerčných priestoroch.

Veľkosť: do 1 m výšky a šírky
Podmienky pestovania: polotieň s nepriamym svetlom a priepustná pôda

6. Kyslička Oxalis

kyslička - izbový kvet s fialovými listamiNa rozdiel od väčšiny kvitnúcich izbových rastlín sa kyslička pestuje aj v exteriéri, a to ako trvalka alebo letnička vhodná do tieňa. Kyslička je však aj nádhernou izbovým kvetom a to najmä vo farebnej kombinácii fialových listov a bielych kvetov. Tejto kvitnúcej izbovej rastline vyhovuje stanovisko s nepriamym rozptýleným svetlom a priepustná pôda, ktorej vrchná vrstva medzi zálievkami preschne. Prednosťou kysličky je takmer nepretržité kvitnutie malých bielych či ružových kvietkov.

Veľkosť: do  30 cm výšky a šírky
Podmienky pestovania: slnko až polotieň s nepriamym svetlom a priepustná pôda

7. Vianočný kaktus Schlumbergera truncata

interiérové rastlinyAj vianočný kaktus patrí ku klasikám a najčastejšie pestovaným kvitnúcim izbovým rastlinám vôbec. Vďačí za to svojej kráse ale aj nenáročnosti pestovania, pretože je takmer bezúdržbový. Po väčšinu roka je vianočný kaktus atraktívny segmentovanými listami, podobnými kaktusu a previsnutým rastom, no na vianoce sa z tejto izbovej rastliny stáva rozkvitnutá kráska, ktorá rozžiari celú domácnosť. Vianočný kaktus zároveň patrí medzi dlhoveké izbové kvety a dá sa jednoducho rozmnožovať pomocou odlomených segmentov listov. Vianočný kaktus kvitne väčšinou na červeno, no niektoré variety majú biele, ružové, fialové alebo oranžové kvety.

Veľkosť:  30 cm výška a 40 cm šírka
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko s rozptýleným svetlom a priepustná pôda

8. Prýštec ohnivý Euphorbia milii

kvety v kvetináčiPrýštec ohnivý a vianočná ruža (ktorú sme spomenuli vyššie) sú blízki príbuzní z rovnakého rodu euphorbia, no značne sa líšia vzhľadom aj vlastnosťami. Prýštec je v prirodzenom prostredí prispôsobený skôr na život v púšti (hrubé kožovité listy, tŕne, odolnosť proti suchu), má odlišné kvety a odlišný tvar. Ak hľadáte nezničiteľné kvitnúce izbové rastliny, prýštec nesmie na vašom zozname chýbať. Je to nenáročná izbovka, ktorá vydrží kvitnúť týždne a nevadí jej ak na ňu zabudnete s polievaním. Prýštec produkuje jedovatý latex, ktorý môže podráždiť pokožku a jeho stonky sú porastené tŕňmi, ktoré však nie sú až také pichľavé. Moderné hybrid prýštca ohnivého majú oproti klasickým rastlinám väčšie kvety v rôznych farebných kombináciách a často sú naštepené na kmienkoch.  

Veľkosť:  do 1 m výšky aj šírky
Podmienky pestovania: slnečné stanovisko aj s priamym svetlom a priepustná pôda

9. Cyklámen Cyclamen

farebné izbové kvetyKrása kvitnúceho cyklámenu je ohromujúca. Aj preto sme zaradili túto kvitnúcu izbovú rastlinu do nášho výberu napriek tomu že je náročnejšia na starostlivosť. Na rozdiel od väčšiny izbových rastlín je cyklámen hľuznatá rastlina, ktorá má radšej nižšie teploty 10  - 15  °C (teda v najchladnejších častiach domu) a ako náhle počas leta teploty stúpnu nad 20 °C a prídu dlhšie dni, cyklámen sa uloží  do letného spánku (počas dormancie mu zvädnú listy aj stonky) a s príchodom októbra vyrastie nanovo z hľuzy, ktorú si počas vegetačnej sezóny vytvoril. Počas dormancie (letného spánku) je potrebné rastlinu uložiť do chladnej, tmavej miestnosti (pivnica, garáž,..), kde prečká leto bez polievania.

Veľkosť:  30 cm výška aj šírka
Podmienky pestovania: chladné no svetlé stanovisko s rozptýleným svetlom, priepustná pôda a zálievka až keď vyschne vrchná vrstva pôdy.

10. Kalatea šafranová Calathea Crocata

tropická rastlina so žltými kvetmiAk máte radi tropické izbové rastliny, nezabudnite na kalateu šafranovú, ktorej kvet pripomína horiacu fakľu. Kalatey patria medzi izbové rastliny určené pre skúsenejších pestovateľov a väčšina ich druhov sa pestuje pre ich nádherné široké listy mnohých tvarov a farieb, no kalatea šafranová k tomu pridáva aj jasné oranžové kvety, ktoré sa môžu na rastline objaviť aj viac krát do roka. Kľúčom k úspešnému pestovaniu všetkých druhov kaletey je vyššia vlhkosť vzduchu (50 – 60 %), prípadne pravidelné rosenie listov, ktorým sa simuluje ich prirodzené tropické prostredie.

Veľkosť:  do 1 m výšky aj šírky
Podmienky pestovania: stanovisko s nepriamym svetlom, priepustná pôda a zálievka až keď vyschne vrchná vrstva pôdy.

11. Gloxínia Gloxinia

gloxínia - fialová izbová rastlinaSo svojimi našuchorenými kvetmi a hodvábnymi listami prináša gloxínia do interiéru textúru aj farby. Táto izbová rastlina kvitne zvyčajne počas neskorej zimy alebo skorej jari veľkými, pestrofarebnými kvetmi, ktoré pútajú pozornosť. Tak ako ich príbuzné africké fialky, aj gloxínie obľubujú teplo a vyššiu vlhkosť vzduchu, no aj v iných nárokoch na starostlivosť sa podobá africkým fialkám. Po odkvitnutí je potrebné gloxínii dopriať obdobie pokoja bez polievania a po obnovení rastu sa môže znova začať polievať. Gloxínie sú dostupné v rôznych tvaroch a farebných kombináciách vrátane viacfarebných a mramorovaných odtieňov.

Veľkosť:  30 cm výška aj šírka
Podmienky pestovania: stanovisko s nepriamym svetlom a dobrou cirkuláciou vzduchu, priepustná pôda, pravidelná zálievka.

12. Orchidea Orchidaceae

izbový kvetV našom výbere samozrejme nemôže chýbať ani orchidea, ktorej kvety fascinovali ľudí od nepamäti. Orchidey sú krásne a úplne odlišné ako väčšina kvitnúcich izbových rastlín. Sú to epifytické rastliny, ktoré vo voľnej prírode rastú vysoko v korunách stromov a vyživujú sa pomocou vzdušných koreňov, ktoré zachytávajú organický odpad z okolia. Aj preto sa orchidey v domácich podmienkach pestujú v priesvitných kvetináčoch napríklad s kúskami kôry, ktorých úlohou je najmä stabilizácia rastliny. Niektoré z druhov orchideí (lišajovce (phalaenopsis), črievičkovce (paphiopedilum), orchidey katleja (cattleya), oncídium, orchidey dendrobium) sú navyše nenáročné na pestovanie a ponúkajú vytrvalé kvitnutie počas roka. Sú to vďačné a nenáročné kvitnúce rastliny, ktoré vedia rozžiariť každú domácnosť.

Veľkosť: podľa druhu 20 -  80 cm výška a šírka
Podmienky pestovania: stanovisko s nepriamym svetlom a dobrou cirkuláciou vzduchu,  pravidelná zálievka

Do nášho zoznamu sa nezmestilo veľa druhov kvitnúcich izbových kvetov, ktoré takisto stoja za zmienku.

Sú to najmä streptokarp (Streptocarpus), ixora (ixora), Aeschynanthus radicans, Jazmín (jasminum), klívia (clivia), begonia (begonia), kalanchoe (calanchoe), amaryllis (amaryllis), ibištek (Hibiscus), antúrium (anthurium), a mnoho iných výnimočných kvitnúcich izboviek.

Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými kvinúcimi izbovými rastlinami, o ktoré by nemali v našom výbere chýbať v komentári tohto článku.

Užitočné informácie:

1. Prehľadný zoznam záhradníctiev: záhradníctva

2. Výber izboviek nenáročných na údržbu: 20 najkrajších izbových kvetov nenáročných na pestovaniePodobné témy

izbové kvety

20 najkrajších izbových rastlín nenáročných na pestovanie

Izbové rastliny dodajú každej miestnosti svieži nádych a zútulnia každý chladný priestor. Nie všetci majú však čas, skúsenosti a podmienky na to, aby v dome alebo byte pestovali kvety, ktoré sú náročné na údržbu. Preto…

rastlina zz pestovanie

Zamiokulkas a jeho pestovanie

Zamiokulkas známy tiež pod názvom rastlina ZZ je veľmi odolná izbová rastlina, ktorá znesie málo svetla, sucho i drsné zaobchádzanie a napriek tomu bude vyzerať skvelo. Vďaka jeho vlastnostiam si zamiokulkas nachádza…

monstera izbová rastlina

Monstera, jej pestovanie a druhy

Monstera patrí k nenáročným a vďačným izbovým rastlinám, ktoré vedia priniesť veľa muziky za málo starostlivosti. Tieto ťahavé izbovky sú zaujímavé najmä veľkými, zelenými listami, na ktorých sa postupom času ako…

izbové rastliny do tieňa

12 najkrajších izbových rastlín do tieňa

Tienisté miesta v interiéri nie sú ideálnym miestom pre izbové kvety, no existujú rastliny, ktoré si na to aby prosperovali nevyžadujú veľa svetla. Pre tieto izbové kvety do tieňa, je menej dostupného svetla prirodzené…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…

vianočné ruže a ich pestovanie

Vianočná ruža a jej pestovanie

Vianočná ruža je tradičné pomenovanie pre subtropickú rastlinu prýštec najkrajší (Euphorbia pulcherrima), ktorá je v našich klimatických podmienkach obľúbenou izbovou rastlinou. Prýštec pochádza zo Strednej  Ameriky,…