12 najkrajších izbových rastlín do tieňa
Aj tienisté miesta v domácnosti môžete oživiť rastlinami. Stačí ak si vyberiete tie správne druhy:
Tienisté miesta v interiéri nie sú ideálnym miestom pre izbové kvety, no existujú rastliny, ktoré si na to aby prosperovali nevyžadujú veľa svetla. Pre tieto izbové kvety do tieňa, je menej dostupného svetla prirodzené a naopak, priame slnko by ich mohlo spáliť.
Izbové rastliny do tieňa väčšinou pochádzajú z podrastu tropických pralesov, kde sú prispôsobené na zachytávanie čo najväčšieho množstva svetla prenikajúceho hustou vegetáciou a to najmä pomocou širokých alebo dlhých listov. Typická izbová rastlina do tieňa je charakteristická podľa veľkej plochy listov, ktorými zachytáva čo najviac dostupného svetla a tmavozelenými listami plnými chlorofylu. Jednotlivé druhy rastlín sa dokonca vedia prispôsobiť tieňu tým, že zvyšujú množstvo chlorofylu v listoch čím sú ich listy tmavšie a ak ich naopak vystavíme svetlejším podmienkam ich listy postupom času naberú svetlejší odtieň.
V našom výbere nájdete izbové rastliny do tieňa rôznych veľkostí a druhov vhodných na rôzne stanovištia v interiéri. To ktoré si zvolíte záleží už len na vašom vkuse a interiérovom dizajne tienistých kútov vašej domácnosti. Užite si výber:
1. Potosovec zlatý Epipremnum aureum
Potosovec zlatý je vďačná izbová rastlina, ktorá dobre znáša necitlivé zaobchádzanie, sucho, premočenú pôdu, nedostatok svetla a ako jedna z mála suchozemských rastlín dokáže rásť aj vo vode. Vďaka tomu je potosovec nenáročná izbová rastlina do tieňa a to aj pre začiatočníkov. Potosovec je natoľko odolný, že v mnohých tropických častiach sveta invazívne porastá celé pralesy, pričom vytláča pôvodné druhy rastlín. Ako izbový kvet do tieňa je však potosovec zlatý ideálnou voľbou najmä tam, kde vynikne jeho popínavý/plazivý typ rastu.
Veľkosť: Popínavý/plazivý rast - aj niekoľko metrov ( môže sa udržiavať rezom)
Podmienky pestovania: Tieň až polotieň, nenáročná na podmienky
2. Difenbachia Diffenbachia
Táto obľúbená exotická rastlina je známa až 30 cm dlhými a širokými listami, ktoré majú v strede zvyčajne svetlé mramorovanie a vyrastajú z centrálnej hrubej stonky. Difenbachia vnesie do miestnosti tropickú atmosféru a ak má dostatok živín a priestoru, dokáže vyrásť do obrovských rozmerov. Táto izbová rastlina je vhodná aj do polotieňa až tieňa, no v takýchto svetelných podmienkach bude pomalšie rásť. Difenbachia je jedovatá rastlina obsahujúca toxickú miazgu, takže ju držte mimo dosahu detí a zvierat.
Veľkosť: Až 3m do výšky a 1m do šírky
Podmienky pestovania: Polotieň, priepustná pôda
3. Zamiokulkas Zamioculcas
Táto svetoznáma izbovka je takmer nezničiteľná. Znesie nedostatok svetla, nešetrné zaobchádzanie a vydrží dlhé obdobie bez vody – je tak odolná až je ju problém zničiť. Rastie pomaly a je to dlhoveká rastlina. Odrezané stonky zostanú krásne zelené celé týždne aj bez vody. Táto rastlina do tieňa je esteticky veľmi atraktívna a preto sa často pestuje v domácnostiach, v kanceláriách či iných komerčných priestoroch. Podobne ako jeho príbuzní z čeľade áronovité (difenbachia, monstera, filodendron, lopatkovec, potosovec,..), aj zamiokulkas obsahuje jedovatý šťavelan vápenatý, takže ho držte mimo dosahu detí a zvierat.
Veľkosť: 1m do výšky aj šírky
Podmienky pestovania: Tieň až slnečné stanovište, priepustná pôda
4. Dracéna Dracaena (Dracéna sanderova, Sansevieria trojpása - Dracaena trifasciata)
Rod dracéna zahŕňa veľkú skupinu rastlín s pretiahnutými listami, ktoré sú často sfarbené do bielej, krémovej alebo červenej farby tak ako napríklad obľúbená sansevieria trojpása, ktorá tiež patrí do tejto skupiny. Mnohé dracény sú ideálne izbové rastliny do tieňa a to najmä tie, ktoré majú celozelené, tmavé listy bez variegácie. Príkladom takejto rastliny do tieňa je aj dracéna sanderova (na obrázku), ktorá sa často označuje aj ako bambus šťastia pestovaný v kvetináčoch či vo váze. Takéto mladé dracény sa používajú ako dekorácia na stoly a parapety, zatiaľ čo staršie rastliny potrebujú viac miesta a vytvárajú v priestore dominantu.
Veľkosť: Podľa druhu aj niekoľko metrov (je ich možné udržiavať rezom)
Podmienky pestovania: Polotieň, priepustná pôda
5. Zelenec chochlatý Chlorophytum comosum
Zelenec vyzerá úžasne, keď zo závesného kvetináča alebo z vyvýšeného miesta visia jeho krásne dlhé listy s typickými “rozstrapkanými” zakončeniami. Do tieňa sú vhodné najmä kultivary tejto izbovej rastliny s celozelenými listami bez panašovania. Zelenec chochlatý patrí medzi prispôsobivé a nenáročné izbové rastliny vhodné do každého interiéru.
Veľkosť: 15 – 30 cm výška a 15 – 60cm šírka
Podmienky pestovania: Polotieň a priepustná pôda
6. Polyscias scutellaria
Polyscias scutellaria je všestranná, izbová rastlina vynikajúca svojím solitérnym rastom do výšky vďaka čomu nachádza svoje uplatnenie v mnohých interiérových aranžmánoch. Kmienok a konáre polysciasu sú pokryté veľkými, okrúhlymi listami, čo spolu vytvára efekt pokojnej atmosféry. Polyschias obľubuje polotieň, no dokáže sa prispôsobiť aj tienistým miestam čo z neho robí zaujímavú alternatívu pre izbové rastliny do tieňa. Tieto malé izbové stromčeky rastú pomaly a zachovávajú si kompaktný, štíhly tvar. Rod polyscias zahŕňa viacero zaujímavých druhov, ktoré je možné pestovať v interiéri (napr. Polyscias fruticosa, Polyscias filicifolia a iné)
Veľkosť: 1- 2 m do výšky a 50 cm do šírky
Podmienky pestovania: Mierne, nepriame svetlo až tieň a priepustná pôda
7. Chamédorea úhľadná Chamaedorea elegans
Elegantná, do výšky rastúca palma je obľúbenou izbovou rastlinou už desaťročia aj vďaka jej vejárovitým listom. Je vhodná na vyplnenie prázdneho rohu v miestnosti a nie je náročná na svetlo tak ako iné palmy a preto je z nej ideálna izbová rastlina do tieňa. Vďaka jej atraktivite ju často môžeme vidieť aj v hoteloch či iných veľkých komerčných priestoroch, kde vyniknú jej palmovité listy.
Veľkosť: S dostatkom živín a priestoru až 2,5m do výšky a 1m do šírky
Podmienky pestovania: Polotieň, priepustná pôda
8. Lopatkovec wallisov Spathiphyllum wallisii
Lopatkovec patrí k najobľúbenejším izbovým rastlinám vôbec, pretože je takmer bezúdržbový, veľmi odolný, nepotrebuje veľa svetla, no ak mu predsa len trochu svetla doprajete, niekoľko krát do roka kvitne nádhernými bielymi kvetmi v tvare ľalie pričom kvitnutie trvá aj niekoľko mesiacov. Nie je náročný ani na pravidelnú zálievku či nízku vlhkosť vzduchu, a vyhovuje mu ak vrchná vrstva substrátu medzi zálievkami preschne. Ďalšou prednosťou tohto kvitnúceho izbového kvetu vhodného do tieňa je schopnosť čistenia vzduchu. Lopatkovec si nachádza svoje miesto v rôznych (aj tmavších) častiach domácnosti, no často ho vídame aj v kanceláriách či komerčných priestoroch.
Veľkosť: Do 1 m výšky a šírky
Podmienky pestovania: Polotieň s nepriamym svetlom a priepustná pôda
9. calathea makoyana
Ak Vás na rastlinách priťahuje zaujímavá textúra ich listov, určite by ste nemali prehliadnuť rastlinu calathea makoyana, ktorá sa často nazýva aj pávia rastlina (vďaka nádhernému vzoru na jej listoch, ktorý pripomína páví chvost). Spodná strana listov je sfarbená do ružova čo ešte umocňuje atraktivitu tejto izbovej rastliny do tieňa. Ak je umiestnená na tienistejšie miesto, vzory na listoch tohto izbového kvetu budú ešte výraznejšie. Atraktívne sú aj iné druhy rodu calathea ako napríklad calathea orbifolia, calathea lancifolia, calathea roseopicta a ďalšie.
Veľkosť: 60 cm výška aj šírka
Podmienky pestovania: Tieň až polotieň, priepustná pôda a vyššia vlhkosť vzduchu
10. Maranta rebernatá Maranta leuconeura
Maranta rebernatá je fascinujúca rastlina, ktorá je zaujímavá aj schopnosťou cez noc zdvihnúť svoje listy do zvislej polohy. Nádherné vzory na listoch tejto tieňomilnej izbovej rastliny ju predurčujú na pestovanie všade tam, kde vynikne jej textúra a plazivá forma rastu. Patrí do rovnakej čeľade ako calathea makoyana, čo potvrdzuje aj podobnosť listov týchto druhov rastlín. Je ideálnou voľbou na dekoráciu stolov a políc v interiéri.
Veľkosť: 35 cm výška , ťahavá rastlina
Podmienky pestovania: Polotieň, priepustná pôda a vyššia vlhkosť vzduchu
11. Filodendron Philodendron
Táto odolná rastlina je dlhodobo jednou z najobľúbenejších izbových kvetov pestovaných v domácnostiach či v komerčných priestoroch. Známych je viacero druhov filodendronov, z ktorých sa viaceré pestujú ako izbové rastliny, pričom sú dostupné vzpriamené i previsnuté/plazivé druhy. Túto izbovú rastlinu vhodnú aj do tieňa je možné ľahko pestovať, rozmnožovať a prispôsobí sa takmer akémukoľvek prostrediu. Toleruje málo slnka vďaka čomu sa hodí aj do knižníc a na iné tienisté miesta. Listy sú mierne jedovaté, takže filodendron držte z dosahu detí a zvierat.
Veľkosť: Podľa druhu 0,3m až 3m do výšky a 0,3m až 2m do šírky
Podmienky pestovania: Tieň až slnečné stanovište
12. Aspidistra elatior
Veľké, lesklé a tmavo-zelené listy rastliny aspidistra elatior sú priam stvorené na zachytávanie aj toho najmenšieho množstva svetla, ktoré sa k nim dostane. Naopak, nemajú rady jasné svetlo čo z nich robí priam ideálne izbové rastliny do tieňa. Navyše sú známe svojou nenáročnosťou na starostlivosť, prispôsobivosťou a odolnosťou voči nešetrnému zaobchádzaniu. Sú natoľko odolné, že si vyslúžili prezývku “železné“ (nezničiteľné) rastliny.
Veľkosť: 60 cm do výšky a aj šírky
Podmienky pestovania: Tieň a priepustná pôda
Do nášho zoznamu sa nezmestilo veľa druhov izbových kvetov do tieňa, ktoré takisto stoja za zmienku.
Sú to najmä Monstera, Asparagus, Palma areka, Aglaonema, Pieprovec
,Brečtan, Howea, Microsorum, a mnoho iných výnimočných izboviek do tieňa.
Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými izbovými rastlinami do tieňa, ktoré by nemali v našom výbere chýbať v komentári tohto článku.
Užitočné informácie:
1. Prehľadný zoznam záhradníctiev: záhradníctva
2. Výber kvitnúcich izboviek : 12 najkrajších kvitnúcich izbových kvetov