Kaktusy a ich pestovanie
Druhy kaktusov a ako sa starať o tieto suchomilné rastliny
Kaktusy sa stali medzi pestovateľmi obľúbenými rastlinami hneď z viacerých príčin. Nie sú náročné na pestovanie, sú veľmi odolné a dlhoveké, no hlavne vedia očariť svojou nezvyčajnou krásou. Mnohé kaktusy počas jari a leta nádherne kvitnú no väčšinou sa pestujú kvôli ich výnimočným dužinatým stonkám a ostňom.
Kaktusy sú suchomilné rastliny patriace do čeľade cactaceae. Doposiaľ je známych takmer 2 000 druhov kaktusov a takmer všetky pochádzajú z amerického kontinentu. Jednotlivé druhy sa značne líšia veľkosťou (od pár cm až do niekoľkých metrov), tvarom, kvitnutím a inými vlastnosťami. Väčšina kaktusov rastie v suchých, púštnych podmienkach, no niektoré druhy nájdeme aj v prostredí dažďových pralesov.
Ako sa starať o kaktus
V tejto časti sa budeme venovať tradičným suchomilným kaktusom, ktoré si väčšina z nás predstavuje pod pojmom kaktus. Tieto sukulentné rastliny sú prispôsobené na drsný život v púštnych podmienkach, takže starostlivosť o kaktusy nie je náročná. V podstate im stačí len dostatok svetla, priepustný substrát a trocha vody aby bez problémov prežili v každej domácnosti, no ak im doprajete ideálne podmienky, kaktusy sa vám odmenia vitalitou a z času na čas aj kvitnutím:
Svetlo: Kaktusy potrebujú veľa jasného svetla. Na rozdiel od väčšiny izbových rastlín zvládnu kaktusy aj priame slnečné svetlo, takže ich pokojne môžeme položiť aj na parapet južného okna. Potom ako pominie riziko mrazov, môžeme kaktus premiestniť aj vonku na slnečné miesto, no prvý týždeň mu vyberieme polotienisté stanovisko aby sa prispôsobil novým svetelným podmienkam.
Teplota: Kaktusy preferujú denné teploty od 18 do 30 °C, no počas zimy ich je vhodné zimovať v chladnejších (7-14°C) podmienkach. Ideálnym miestom na zimovanie kaktusu chladnejšia miestnosť s dostatkom svetla ako napríklad zimná záhrada. Väčšina kaktusov bude tolerovať ak ich nebudete zimovať, no ak im toto obdobie odpočinku doprajete, budú v lepšom zdravotnom stave a kvitnúť budú s väčšou pravdepodobnosťou.
Voda: Správne množstvo vody, v správnom čase je najdôležitejšou súčasťou starostlivosti o kaktus. V prvom rade je nutné dopriať rastline dokonale priepustnú pôdu a zabezpečiť aby nadbytočná voda odtiekla drenážnymi otvormi z kvetináča ihneď po zalievaní. V opačnom prípade by boli korene premočené a podliehali by hnilobe.
Počas vegetačného obdobia (od marca do septembra) rastú kaktusy najrýchlejšie a preto si vyžadujú častejšiu (raz týždenne až raz za 3 týždne) zálievku, zatiaľ čo počas zimovania kaktusov sa táto suchomilná rastlina zaobíde aj bez vody. Frekvencia zálievky závisí aj od veľkosti kaktusu, pričom platí, že čím menší kaktus, tým je potrebné častejšie polievanie. Kaktusy polievame vždy tak aby mal substrát možnosť úplne preschnúť predtým ako rastlinu znova zalejeme.
Presádzanie: Kaktusy nemajú radi presádzanie a väčšinou ani presádzanie nie je potrebné, keďže tieto sukulenty rastú veľmi pomaly, no po niekoľkých rokoch sa tomu nevyhneme. Apríl je najvodnejším obdobím na presádzanie kaktusov, pretože sú práve na začiatku vegetačného obdobia a budú sa vedieť rýchlejšie adaptovať na nové podmienky. Kaktus presádzame vždy do kvetináča, ktorý je len nepatrne väčší ako ten pôvodný. Častou chybou pestovateľov je umiestnenie kaktusu do príliš veľkého kvetináča, neuvedomujúc si, že rastline vyhovuje skôr skromnejší priestor. Po presadení, počkáme 2 týždne, pred tým ako rastlinu polejeme.
Pôda: To, že substrát by mal byť pri pestovaní kaktusov maximálne priepustný, sme už spomenuli, no zároveň by mal obsahovať aj dostatok organickej zložky, ktorá bude rastlinu vyživovať. Minimálne polovicu substrátu pre kaktusy by mal tvoriť priepustný materiál (štrk, piesok, zeolit alebo iné) a zvyšok by mala tvoriť zmes rašeliny (prípadne záhradného substrátu) a pôdy zo záhrady. Zvrchu môžeme na substrát ešte nasypať centimetrovú vrstvu štrku, ktorá pomáha pri drenáži pôdy a navyše pôsobí veľmi esteticky. Kaktusy veľmi pomaly rastú a preto nepotrebujú veľa živín, no keď vyčerpajú živiny zo substrátu, pridanie hnojiva podporí ich bohaté kvitnutie. Hnojivo na kaktusy by malo obsahovať menej dusíka (často sa používa NPK 5-10-5) a malo by sa aplikovať v tekutej forme raz mesačne od júna do septembra, prípadne vo forme granúl s postupným uvoľňovaním raz ročne na jar.
Choroby a škodcovia kaktusov
Interiérové kaktusy nie sú náchylné na choroby. Najčastejším problémom kaktusov je hnitie koreňovej sústavy spôsobené nepriepustným substrátom alebo prelievaním rastliny. Zo škodcov môžu kaktusy napádať najmä vošky a roztoče, na ktoré môžeme použiť insekticídne mydlá alebo postreky. Pred kúpou kaktusov si vždy preverte ich zdravotný stav a prítomnosť škodcov, pretože v kaktusových škôlkach je riziko chorôb a škodcov omnoho vyššie ako v domácich podmienkach.
Rozmnožovanie kaktusov
Kaktusy môžeme rozmnožovať generatívne (semenami) aj vegetatívne (odrezkami). Pri vysievaní kaktusov rozsypeme semeno na vlhký substrát vhodný pre kaktusy a sadeničky udržiavame v teple, pri vysokej vlhkosti vzduchu a substrát udržiavame vlhký, no nie premočený. Pri výseve viacerých druhov kaktusov nezabúdame na označenie.
Najspoľahlivejšou a najrýchlejšou formou ako rozmnožovať kaktusy je množenie odrezkami. Odrezky kaktusov veľmi rýchlo zakoreňujú, takže takto si dokážete rozmnožiť kaktusy rovnakého druhu. Výhodou tohto spôsobu je aj to, že nový kaktus bude vyzerať presne tak ako materská rastlina, čo pri pestovaní kaktusov zo semien nie je možné. Ako odrezky je najvhodnejšie používať odnože s vlastnými koreňmi, prípadne bočné výhonky kaktusov. Takéto odrezky jednoducho zapichneme do substrátu na kaktusy, ktorý udržiavame vlhký. Pravdepodobnosť prijatia odrezkov pri kaktusoch je vysoká, takže to zvládnu aj začiatočníci.
Druhy kaktusov
Čeľaď kaktusovitých rastlín je veľmi početná, takže sme nemohli obsiahnuť všetky druhy no v tomto výbere sme sa snažili pokryť najznámejšie rody kaktusov, ktoré sú zároveň nenáročné na pestovanie v interiéri.
Suchomilné kaktusy
Astrofyt (Astrophytum)
Rod astrophytum zahŕňa 6 druhov (Astrophytum- asterias, capricorne, caput-medusae, coahuilense, myriostigma a ornatum ) kaktusov pochádzajúcich zo Severnej Ameriky. Názov astrophytum pochádza z gréčtiny a mohli by sme ho voľne preložiť ako hviezdna rastlina, čo zodpovedá tvaru tohto druhu kaktusov. Tieto dlhoveké kaktusy bez pichliačov majú guľovitý alebo stĺpovitý vzrast s pravidelným geometrickým rebrovaním.
Echinocactus
Tento rod severoamerických kaktusov je špecifický silnými, hustými tŕňmi ( “echino” znamená v gréčštine pichľavý) a malými kvetmi. Niektoré druhy rodu echinocactus dorastajú do 2 m výšky aj šírky a možno preto sa spolu s rodom ferocactus často označujú aj ako barelové kaktusy. Azda najznámejším druhom tohto rodu, pestovaným aj v interiéri je Echinocactus grusonii. Táto suchomilná rasltina je špecifická súdkovitým zeleným telom, pokrytým záplavou žltých tŕňov. Echinocactus grusonii je vhodný aj pre začiatočníkov.
Opuncia (opuntia)
Tento početný rod kaktusov zahŕňa cca. 300 druhov, pochádzajúcich z celého amerického kontinentu (od Kanady až po Čile). Opuncie vytvárajú charakteristické sploštené telá, ktoré sú chránené ostňami a menej viditeľnými štetinami, ktoré vedia byť ešte bolestivejšie. Pri práci s opunciami je preto potrebné nosiť vždy rukavice.
Viacero druhov opuncií vytvára ovocie v tvare hrušiek, vďaka ktorým sa opuncia pestuje aj ako hospodárska plodina. Plody opuncie sa konzumujú ako ovocie, využívajú sa v potravinárstve, ako krmivo, farbivo a na iné účely. Najznámejšou opunciou pestovanou aj na hospodárske účely je opuntia ficus indica. Opuncie sú nenáročné na pestovanie a vo forme izbovej rastliny sú vďaka svojmu exotickému vzhľadu veľmi obľúbené.
Echinocereus
Tento rod malých až stredných kaktusov sa vyznačuje valcovitým tvarom tela, krátkymi ostňami a zahŕňa cca. 70 druhov, ktoré pochádzajú z Mexika a juhu USA. Rastú na slnečných, skalnatých stanoviskách, kde odolávajú aj tým najväčším horúčavám. Kvety týchto kaktusov sú veľké a plody jedlé. Rod exhinocereus je nenáročný na pestovanie a vhodný aj pre začiatočníkov.
Gymnocalycium
Tento rod zahŕňa približne 100 známych druhov malých juhoamerických kaktusov, ktoré majú obvykle guľovité telo a väčšinou rastú len do výšky 15 cm. Ich tŕne môžu byť riedke až veľmi husté, ich kvetné púčiky sú dlhé a na rozdiel od väčšiny kaktusov nie sú ochlpené. Často im úplne chýba chlorofyl, vďaka čomu sú často sfarbené pestrými farbami v odtieňoch žltej a červenej. Kaktusy gymnocalycium patria medzi pestovateľsky najobľúbenejšie kaktusy aj vďaka ich nenáročnosti.
Mammillaria
Je početný rod kaktusov zahŕňajúci takmer 200 druhov pochádzajúcich najmä z Mexika a juhu USA. Sú to pomerne malé kaktusy s oválnym telom, ktoré rastú samostatne alebo v trsoch. Ich ostne nahusto pokrývajú rastlinu a pri niektorých druhoch sú veľmi jemné a teda pripomínajú skôr štetiny. Pre pestovateľov kaktusov tvoria akýsi základ, keďže sú bežne dostupné a nenáročné na starostlivosť.
Rebutia
Kaktusy rebutia pochádzajú z Bolívie a Argentíny. Väčšinou sú to malé rastliny guľatého tvaru a bez rebrovania, ktoré produkujú veľké kvety v pomere k ich vzrastu. Pre veľkú podobnosť botanici často zaraďujú pod rod rebutia aj rody Aylostera, Cintia, Sulcorebutia a Weingartia. Pre svoje tvary a farebnosť sú tieto kaktusy medzi pestovateľmi veľmi obľúbené.
Cleistocactus
Tento rod kaktusov sa vyznačuje štíhlymi, vysokými stonkami, ktoré sú husto pokryté ostňami. Pochádzajú z horských oblastí Južnej Ameriky (Peru, Uruguay, Bolívia, Argentína), kde ich môžeme nájsť až do výšky 3 000 metrov nad morom. Na vrcholoch týchto kaktusov sa objavujú trubicovité kvety, ktoré sú špecifické tým, že sa takmer neotvárajú.
Tropické kaktusy
Vianočný kaktus (Schlumbergera)
Túto obľúbenú izbovú rastlinu môžeme nájsť v nejednej domácnosti. Vyniká svojou dlhovekosťou, nenáročnosťou a nádherným vianočným kvitnutím. Na rozdiel od suchomilných kaktusov potrebuje vianočný kaktus častejšiu zálievku a vlhší vzduch, pretože pochádza z tropických častí Južnej Ameriky.
Epiphyllum
Tento výnimočný rod kaktusov sa svojim zovňajškom aj vlastnosťami sa skôr podobá orchideám ako klasickým suchomilným kaktusom. Rod Epiphyllum zahŕňa 19 druhov, ktoré pochádzajú z džunglí Strednej Ameriky. Sú to epyfytické rastliny, takže tak ako orchidey, rastú v korunách stromov, no neparazitujú na nich. Kvety týchto kaktustov často kvitnú len jeden deň a pri viacerých druhoch len v noci. Aj z pohľadu starostlivosti sú kaktusy epiphyllum podobné orchideám a vyhovujú im podobné podmienky na pestovanie.
Použité zdroje: worldofsucculents.com, worldofsucculents.com, hgic.clemson.edu