Kedy presťahovať kvety do vnútra?


kedy dať rastliny do vnútra

Aký je najvhodnejší čas na sťahovanie teplomilných kvetov v nádobách na zimovanie do interiéru?

Mnoho záhradkárov si kladie s príchodom chladnejších jesenných dní otázku, kedy dať kvety do vnútra na zazimovanie. Túto aktivitu musíme s teplomilnými rastlinami absolvovať každú jeseň, pretože naše klimatické podmienky neumožňujú ich zimovanie v exteriéri. Dokonca aj niektoré chladnomilnejšie rastliny, ktoré by inak prežili zimu vo voľnej pôde, v prípade ich pestovania v kvetináčoch je ich taktiež potrebné na zimu presťahovať do interiéru, pretože korene v nádobách sú viac vystavené nízkym teplotám. 

Vyžaduje si to trochu plánovania a úsilia, no je to nevyhnutné absolvovať ešte predtým, pokým nízke teploty rastlinám neublížia. Kedy je teda ten správny čas na sťahovanie teplomilných kvetov do interiéru? Záleží to samozrejme od konkrétneho druhu rastliny, no je potrebné si uvedomiť, že mnoho kvitnúcich rastlín (ako napríklad oleandre, muškáty,…) pochádza z tropických a subtropických oblastí sveta, takže nielenže by ich poškodil mráz ale ani chladné noci pod 10 °C neprispievajú k ich dobrej kondícii.  Chladné počasie výrazne spomalí rast teplomilných rastlín a môže ich oslabiť natoľko že budú náchylnejšie na choroby a škodcov.  Ideálny čas na presunutie najcitlivejších  rastlín do vnútra je keď nočné teploty začínajú klesať hlbšie pod 10 °C.

Pred samotným presunutím kvetov do interiéru na zazimovanie je potrebné skontrolovať či nie sú napadnuté  škodcami či chorobami. Pohľadom skontrolujte zdravotný stav stoniek a listov rastliny. Väčšiny škodcov na listoch (vošky, roztoče, molice) sa je možné zbaviť osprchovaním a mechanickým odstránením, no takisto je vhodné skontrolovať substrát. Najjednoduchším spôsobom je ponorenie celého kvetináča pod vodu na 15 min a sledovanie či zo substrátu nevyliezajú larvy hmyzu alebo iné bezstavovce. Pestovatelia si do interiéru často spolu s rastlinami v kvetináčoch prinesú I nechcených návštevníkov (ako sú napríklad typické mušky v kvetináči - smútivky). Proti takýmto škodcom je účinná aplikácia insekticídu, prípadne biologická ochrana vo forme aplikácie parazitických hlístic. Obdobie pred zazimovaním kvetov je tiež vhodné aj na ich presádzanie, takže ak je už kvetináč pre koreňovú sústavu rastliny malý (typickým znakom príliš malého kvetináča je dvíhanie základne rastliny nad úroveň substrátu, prípadne odhalené korene nad úrovňou zeminy), je ho potrebné presadiť.

kedy zazimovať kvety v kvetináčochPri rozmiestňovaní kvetov v interiéri je potrebné zohľadniť ich nároky na svetlo a teplo. Druhy ktoré sú najviac svetlomilné (sukulenty, oleandre,…) obľubujú stanoviská pri južne orientovaných oknách. V každom prípade by sa mala teplota pri zazimovaní pohybovať od 5 do 15 °C (závisí od konkrétneho druhu). Najčastejším problémom pri zazimovaní býva príliš vysoká teplota, ktorá rastlinám zabraňuje vstúpiť do dormancie a tie sa bez dostatočného prirodzeného svetla oslabujú. Preto sú na zimovanie teplomilných rastlín vhodné skôr garáže, pivnice a zimné záhrady, v ktorých je pomerne stabilná teplota nepresahujúca 15 °C. Neplatí to v prípade niektorých tropických rastlín (bromélia, orchidea, monstera, ...) z rovníkových oblastí, ktoré sú prispôsobené na rovnaké množstvo svetla počas celého roka (takéto rastliny je potrebné umiestniť na čo najsvetlejšie miesto s izbovou teplotou – napr. okenný parapet).   Naopak, niektorým rastlinám prospieva aj zazimovanie v úplnej tme (napríklad v pivnici) pri teplotách v rozmedzí od 5 do 15 °C. Takéto zazimovanie sa odporúča napríklad pri pestovaní citrusov no aj pri správnom načasovaní kvitnutia niektorých interiérových rastlín (napr. vianočný kaktus).

Či už rastlinu umiestnite na svetlejšie miesto alebo do tmavej miestnosti, s príchodom zimných mesiacov bude množstvo svetla postupne klesať, čo rastliny stimuluje k prechodu do dormancie. Niekedy sa pri tomto procese môže objaviť žltnutie a opadávanie listov, no ako náhle si rastlina privykne na nové podmienky, jej zdravotný stav sa stabilizuje a s príchodom jari vyženie nové listy. Počas obdobia zimného spánku (dormancie) rastlina spomalí svoj metabolizmus a nevyžaduje si veľké množstvo vody a tomu by sa mala prispôsobiť aj frekvencia polievania. Počas dormancie postačuje zálievka raz mesačne (pri častejšej zálievke sa často objavuje hniloba koreňov).

 

Užitočné informácie:

1. Výber kvitnúcich izboviek nenáročných na údržbu: 12 naj kvitnúcich izbových rastlín

2. Prehľad záhradníctiev v SR: záhradníctva

 

Použité zdroje: ag.umass.edu, planetnatural.com, web.extension.illinois.edu



Podobné témy

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

skalničky

12 najkrajších skalničiek do skalky

Okrasné skalky sú nádhernou súčasťou mnohých záhrad a zakladajú sa najmä na miestach vystavených celodennému slnku a s chudobnou pôdou. Rastliny ktoré v skalkách prosperujú musia zniesť celodenné slnko, málo vody a…

Hortenzie pestovanie

Hortenzia a jej pestovanie

Hortenzia je elegantná krovitá trvalka, ktorá svojim starodávnym šarmom priťahuje pozornosť. Kvitne nádhernými súkvetiami, ktoré sa počas leta stávajú stredobodom záhrady a vytvárajú v nej nezameniteľnú atmosféru.…