12 najobľúbenejších jarných kvetov do záhrady


jarne kvietky

Vybrali sme tie najkrajšie a najobľúbenejšie jarné kvety:

Jarné kvety sú prví poslovia prebúdzajúcej sa prírody v záhrade. Tieto rastliny sú natoľko odolné, že vedia rozžiariť záhradu, aj keď vonku ešte panuje nevyspytateľné počasie. Prvé jarné kvety kvitnú dokonca keď ešte zem pokrýva sneh a nočná teplota často klesá pod bod mrazu.

Čo sú to jarné kvety?

Tieto výnimočné rastliny sú značne rôznorodé. Niektoré jarné kvety majú radi slnko, iné tieň, ale všetky akumulujú živiny počas roka do podzemnej časti, aby mohli na jar čo najskôr zakvitnúť. Z tohto dôvodu sú jarné kvety väčšinou cibuľoviny, prípadne trvalky. Jarné cibuľoviny si počas roka vytvárajú cibuľky, do ktorých hromadia energiu a jarné trvalky na ukladanie živín zasa využívajú často hľuznatú koreňovú sústavu.

Do nášho výberu sme umiestnili rôznorodé jarné kvety. Nájdete v ňom cibuľoviny aj trvalky, svetlomilné aj tieňomilné rastliny, nízke aj vysoké druhy, všetky však majú spoločné nádherné jarné kvitnutie:

Snežienka jarná Galanthus nivalis

prvé jarné kvetyTyp rastliny: trvalka (cibuľovina)

Nároky na svetlo: plné slnko až polotieň

Voda: zvyčajne jej stačí voda zo zrážok

Obdobie kvitnutia: február - marec

Tak ako to naznačuje aj jej názov, snežienka je jeden z prvých kvetov ohlasujúcich príchod jari. Kvitne už koncom zimy, často, keď ešte sneh pokrýva okolitú pôdu. Snežienka jarná nemá veľké nároky na kvalitu pôdy ani na starostlivosť, takže je ideálnou cibuľovinou aj pre začiatočníkov. Táto cibuľovina najviac vynikne ak je vysadená v skupinkách. Snežienka je jedovatá pre ľudí aj zvieratá, čo treba zohľadniť kvôli deťom a domácim zvieratám.     

Čemerica Helleborus

jarné kvety do záhradyTyp rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: polotieň až tieň

Voda: obľubuje vlhké pôdy, v prípade absencie zrážok je potrebná zálievka

Obdobie kvitnutia: február - máj

Čemerica známa tiež pod názvom pôstna ruža je ďalšou výnimočnou trvalkou, ktorá začína kvitnúť už na prelome zimy a jari. Čemerica je stálozelená rastlina (v najchladnejších oblastiach Slovenska zhadzuje listy), vďaka čomu si nachádza uplatnenie aj v kombinovaných výsadbách. Kvety čemerice, ktoré sú v skutočnosti kališné listene, chrániace skutočné kvety, vydržia niekoľko mesiacov. Tieto tieňomilné, stálozelené, jarné trvalky obľubujú vlhké, priepustné pôdy a chladnejšie stanoviská, no prispôsobia sa takmer akémukoľvek stanovisku

Tulipán Tulipa

tulipány kyticeTyp rastliny: trvalka (cibuľovina)

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: zvyčajne mu stačí voda zo zrážok

Obdobie kvitnutia: podľa variety marec až jún

Tulipány nie sú najpopulárnejšími cibuľovými kvetmi náhodou. Ich typické, súmerné kvety sú svetoznáme a často sa využívajú na pestovanie v záhonoch ako aj na rezané kvety. Tulipány sa ponúkajú v ohromujúcom množstve veľkostí, tvarov, farieb a vlastností, takže každý pestovateľ si vyberie ten svoj. Pestovanie tulipánov nie je náročné. Týmto jarným kvetom postačí priepustná pôda a dostatok slnka, aby vás počas jari očarili pestrými farbami. Aj keď sú tulipány úzko zviazané s holandskom, tieto rastliny pochádzajú zo stredného východu.   

Narcis Narcissus

jarné cibuľoviny narcisyTyp rastliny: trvalka (cibuľovina)

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: zvyčajne mu stačí voda zo zrážok

Obdobie kvitnutia: február až máj

Narcisy sú ďalšou obľúbenou jarnou cibuľovinou. Kvety narcisov prinášajú úsmev a pestré farby v akomkoľvek počasí a preto sa s nimi môžeme stretnúť v nejednej záhrade. Poznáme 150 druhov narcisov a tisícky kultivarov v rôznych veľkostiach, tvaroch  a farbách, I keď najobľúbenejší je tradičný žltý narcis. Pestovanie narcisov sa v ničom nelíši od pestovania iných cibuľovín, takže ani táto rastlina nie je náročná na pestovanie.  

Fialka záhradná Viola x wittrockiana   

jarné kvety v kvetináčiTyp rastliny: letnička/dvojročná rastlina

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: obľubuje vlhkú no priepustnú pôdu. Pri dlhotrvajúcom suchu je potrebná zálievka.

Obdobie kvitnutia: marec – jún alebo jeseň

Fialka záhradná obľubuje chladnejšie počasie, takže je ideálnou letničkou, ktorá kvitne skoro na jar (výsev počas neskorej zimy) alebo až počas jesene (letný výsev). Patrí medzi obľúbené kvety na balkón či terasu a farbami dokáže rozžiariť aj kvetinový záhon. Kvetom záhradných fialiek nevadí sneh ani mráz, no sú citlivejšie na letné horúčavy a preto sa častejšie pestujú vo forme letničiek.

Hyacint Hyacinthus  

jarné rastlinyTyp rastliny: trvalka (cibuľovina)

Nároky na svetlo: slnečné stanovisko

Voda: zvyčajne mu stačí voda zo zrážok

Obdobie kvitnutia: marec - apríl

Hyacint patrí k jarným cibuľovinám, ktoré pochádzajú zo stredomoria. Hyacinty sú typické vzpriamene rastúcim strapcom kvetov v rôznych farbách a tvaroch. Jarné kvety hyacintov majú silnú, sladkastú vôňu, vďaka ktorej sú pestované v záhradách a často sa s nimi stretneme aj v podobe kvetov do vázy. Tak ako iné cibuľoviny, aj hyacinty sa vysádzajú na jeseň a kvitnú na jar.

Konvalinka Convallaria

jarné kvietkyTyp rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: polotieň až tieň

Voda: obľubuje vlhké pôdy, takže pri dlhšej absencii zrážok je potrebná zálievka

Obdobie kvitnutia: apríl - jún

Konvalinka prináša do zahrady jemnosť v podobe drobných, voňavých kvietkov v tvare zvončekov, ktoré kontrastujú so sýtozelenými listami. Aj po odkvitnutí je konvalinka zaujímavá vďaka záplave malých červených plodov. Táto jarná trvalka sa hodí skôr do tienistejších kútov záhrad, kde sa rozširuje pomocou podzemkov a vytvára typické konvalinkové koberce. Konvalinka je jedovatá rastlina, takže je potrebné držať z jej dosahu deti a domáce zvieratá.

Modrica Muscari

modre jarne kvetyTyp rastliny: trvalka (cibuľovina)

Nároky na svetlo: slnko až polotieň

Voda: zvyčajne jej stačí voda zo zrážok

Obdobie kvitnutia: marec – apríl

Nádherné, voňavé súkvetia modrice pripomínajú strapce hrozna a lákajú včely zo širokého okolia. Modrica je dostupná vo viacerých farebných variáciách ( modrá, biela, žltá) a v záhrade sa uplatní v kvetinových záhonoch, v kobercových výsadbách, v kombináciách s inými rastlinami, no aj v podobe rezaný kvetov v domácnosti. Modrica nie je náročná na starostlivosť.

Srdcovka Dicentra spectabilis

srdcovky rastlinyTyp rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: polotieň až tieň

Voda: obľubuje vlhké pôdy, v prípade absencie zrážok je potrebná pravidelná zálievka

Obdobie kvitnutia: marec - jún

Kvety srdcovky sa objavujú počas skorej jari a priťahujú pozornosť. Charakteristické reťazce kvetov (dostupné v odtieňoch červenej, ružovej a bielej) v tvare srdca kontrastujú s modrozelenými listami a vytvárajú nezameniteľnú kompozíciu. Táto tieňomilná trvalka obľubuje chladnejšie stanoviská s vlhkou, úrodnou pôdou. Vrchná časť srdcovky s príchodom teplejších letných dní odumrie a preto sa zvyčajne kombinuje s inými tieňomilnými rastlinami, ako napríklad hosta, astilba, paprade či koleus.

Pečeňovník trojlaločný hepatica nobilis

kvety jariTyp rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: polotieň

Voda: obľubuje vlhké pôdy, v prípade absencie zrážok je potrebná zálievka najmä počas jari

Obdobie kvitnutia: marec - apríl

Táto pomaly rastúca tieňomilná trvalka sa pestovateľom odvďačí na jar záplavou modrých kvetov. V záhradnej tvorbe sa pečeňovník využíva najmä ako podrast pod stromy a kry, kde na jar vynikne kobercovým kvitnutím. Pečeňovníku vyhovujú chladnejšie časti zahrady s priepustnými pôdami a dostatkom vlhkosti, no inak nie je tento jarný kvet náročný na pestovanie. 

Prvosienka Primula

prvosienky v záhradeTyp rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: slnko až polotieň

Voda: obľubuje vlhké, priepustné pôdy. Zálievka je potrebná pri dlhšej absencii zrážok

Obdobie kvitnutia: marec - apríl

S príchodom jari sa na našich lúkach začína objavovať prvosienka jarná (Primula veris), ktorú poznáme aj ako účinnú liečivú bylinku, no existuje niekoľko druhov a mnoho kultivarov prvosienok v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách, takže si nachádzajú uplatnenie aj v záhradných výsadbách. Týmto jarným kvetom sa najviac darí na chladnejších stanoviskách, v polotieni stromov, kde vytvárajú typické zhluky.

Bergénia srdcovitolistá Bergenia cordifolia

jarné trvalkyTyp rastliny: trvalka

Nároky na svetlo: polotieň

Voda: obľubuje vlhké, priepustné pôdy. Zálievka je potrebná pri dlhšej absencii zrážok

Obdobie kvitnutia: marec – máj (podľa kultivaru)

Exotický zjav bergénie vie ozvláštniť každé polotienisté stanovisko v záhrade. Bergénia sa počas sezóny mení. V marci začína ukazovať nádherné chumáče jarných kvetov na červených stonkách, počas leta prevládnu veľké zelené listy, ktoré sa na jeseň sfarbujú do bronzovo-červena a takto vydržia až do nasledujúcej sezóny. Bergénia je nenáročná trvalka.

 

Do nášho výberu sa nezmestilo veľa druhov jarných kvetov, ktoré takisto stoja za zmienku. Sú to napríklad cibuľoviny ako puškínia, krokus, okrasný cesnak, bleduľa, bluebells,  no i jarné trvalky ako pajazmín, flox, frézia, trillium, krvavček, tavolín, či mnoho iných výnimočných trvaliek.

Budeme radi, ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými rastlinami ktoré môžeme zaradiť medzi trvalky v komentári tohto článku.

 

Použité zdroje: www.almanac.com,  www.bhg.com, www.theflowerexpert.comPodobné témy

jarne kvietky

12 najobľúbenejších jarných kvetov do záhrady

Jarné kvety sú prví poslovia prebúdzajúcej sa prírody v záhrade. Tieto rastliny sú natoľko odolné, že vedia rozžiariť záhradu, aj keď vonku ešte panuje nevyspytateľné počasie. Prvé jarné kvety kvitnú dokonca keď ešte…

magnólia strom

Magnólia, druhy a pestovanie

Magnólia patrí medzi najobľúbenejšie okrasné stromy u nás i v iných častiach sveta a je na to dobrý dôvod. S príchodom skorej jari magnólia rozkvitne a stáva sa stredobodom pozornosti ešte v čase, keď väčšina stromov v…

bytové rastliny kvitnúce

12 najkrajších kvitnúcich izbových kvetov

Kvitnúce izbové kvety prinášajú do interiéru nielen zelenú textúru svojich listov ale aj farby v podobe kvitnutia a niektoré aj prostredníctvom vône. Takéto rastliny dokážu rozjasniť vašu domácnosť a prinášať cennú…

zvierata pre deti

10 najobľúbenejších domácich zvierat pre deti aj dospelých

Či už vyberáte domáce zvieratko pre deti alebo pre seba, vaša voľba do značnej miery ovplyvní váš budúci život a preto si je lepšie poriadne premyslieť do čoho sa púšťate. Starať sa o domáce zvieratko a tešiť sa z jeho…

plemeno newfoundland pes

Novofundlandský pes, profil plemena a chovné stanice

Novofundlandský pes je veľké, silné pracovné plemeno známe svojou jemnou povahou a blízkym vzťahom k rodine. Novofundlanďan je schopný pracovný pes, skvele vybavený na prácu na zemi aj vo vode. Je vynikajúcim plavcom,…

hniezdne vtáčie búdky

Vtáčie búdky v záhrade: všetko čo potrebujete vedieť

Umiestniť vtáčiu búdku do záhrady patrí medzi tie najlepšie rozhodnutia, ktoré môžete spraviť. Stála prítomnosť voľne žijúcich vtákov vám totiž prinesie mnoho výhod. Predovšetkým tým získate  užitočných pomocníkov v…