20 najkrajších okrasných krov do záhrady


okrasné kríky

Vybrali sme najkrajšie okrasné kry do záhrady. Nechajte sa inšpirovať:

Okrasné kry sú spolu so stromami základom pri tvorbe väčších i menších záhrad. Svojím tvarom prinášajú do priestoru textúru a objem, pričom majú čo ponúknuť počas všetkých ročných období. Obrovská diverzita okrasných kríkov ponúka rôzne tvary, veľkosti a farby, takže si pestovatelia môžu vybrať vhodný okrasný ker do každej záhrady.

V našom výbere okrasných krov nájdete najmä druhy s nižším rastom, ktoré je možné v záhradnej tvorbe využiť ako samostatne stojace kry, živé ploty, no aj do spoločnej výsadby s trvalkami či inými drevinami. Zamerali sme sa najmä na okrasné kry, ktoré dokážu bez ochrany prosperovať aj v našich klimatických podmienkach a ktorých nadzemná časť počas zimy neodumiera. 

To, ktoré si zvolíte záleží už len na vašom vkuse a štýle vašej záhrady. Okrasné kry ponúka každá okrasná škôlka a každé väčšie záhradníctvo, takže si ich nie je problém zaobstarať. Užite si výber:

1.Tavoľník Spirea

ozdobné kríkyVýška v dospelosti: 0,3 - 3 m podľa druhu a kultivaru

Obdobie kvitnutia: neskorá jar alebo leto podľa kultivaru

Tavoľník patrí k najobľúbenejším okrasným krom v záhrade z viacerých dôvodov. Okrem nádherného kvitnutia v odtieňoch červenej a fialovej ponúka tento krík atraktívnu textúru listov, ktoré počas jesene menia farbu na žltú až oranžovú čo do záhrady prináša dynamiku. Tavoľník sa veľmi dobre kombinuje s inými drevinami či trvalkami a jeho hustý porast je možné ľubovoľne upravovať rezom. Tento okrasný ker sa s obľubou využíva v kombinovanej výsadbe, ako solitér, pôdopokryvná rastlina alebo aj ako neformálny živý plot.

Podmienky na pestovanie: Tavoľníku vyhovujú slnečné stanoviská s priepustnou pôdou. Väčšina druhov tavoľníka sú plne mrazuvzdorné.

2. Abélia Abelia

kvitnúci ozdobný kríkVýška v dospelosti: 1 – 2,5 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: neskorá jar a leto

Abélia je okrasný ker, ktorý kvitne nádhernými bielymi, ružovými, fialovými alebo oranžovými kvetmi počas neskorej jari až leta a ponúka aj jesenné sfarbenie listov. Počas kvitnutia láka včely a iné opeľovače do záhrady a po opelení vytvára zaujímavé plody. Dorastá do 1 – 2,5 m podľa kultivaru, takže je vhodná do spoločnej výsadby aj ako dominanta záhrady.

Podmienky na pestovanie: Abélia prosperuje na slnečných až polotienistých stanoviskách s priepustnou pôdou. Je to nenáročná rastlina, ktorá kvitne na mladom dreve, takže prípadný rez je vhodný v predjarnom období. Je plne mrazuvzdorná.

3. Enkiant zvončekovitý Enkianthus campanulatus

okrasný ker s jesennými farbamiVýška v dospelosti: 1 – 3,5 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: neskorá jar až skoré leto

Enkiant zvončekovitý je atraktívny okrasný ker, ktorý svojou formou rastu pripomína zmenšeninu veľkého stromu. Pokrútené konáre, malé listy a drobné zvončekovité kvety ružovej farby vytvárajú spolu nádherný celok, ktorý sa vyníma ako dominanta záhrady alebo v rámci skupinovej výsadby. Enkiant zvončekovitý je výnimočný aj svojim jesenným sfarbením, ktoré rozžiari svoje okolie sýtymi odtieňmi žltej, oranžovej a červenej.

Podmienky na pestovanie: Enkiant prospieva na slnečných až polotienistých stanoviskách s vlhkou, kyslou (pH 4 - 6) pôdou. Tento okrasný ker je možné pestovať aj na vresoviskách.

4. Dráč (Berberis)

nízky okrasný kerVýška v dospelosti: 0,5 - 3 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: jar

Ak hľadáte atraktívny okrasný ker, ktorý je nenáročný na starostlivosť a mení farby spolu s ročnými obdobiami, vhodnou voľbou môže byť práve dráč. Tento odolný okrasný krík je veľmi prispôsobivý a v záhradách sa používa v rôznych typoch výsadieb vrátane opadavých živých plotov. Existuje viac ako 400 druhov tejto okrasnej dreviny, pričom niektoré majú aj ostré tŕne podľa ktorých dráč získal svoje meno. Dráč je zaujímavý najmä svojimi malými lístkami, ktoré môžu byť v rozličných farbách (odtiene ružovej, žltej, zelenej, bordovej až tmavo fialovej) a v jeseni sa tieto farby menia na žlto-oranžovú, prípadne iné farby. Okrem listov ponúka dráč aj malé kvety a plody.

Podmienky na pestovanie: Dráč je bezúdržbová okrasná drevina, ktorá pude prosperovať na slnku i v polotieni a v akomkoľvek type pôdy. Dráč sa niekedy správa ako invázny druh, ktorý je potrebné držať pod kontrolou.

5. Škumpa Cotinus

okrasné kríky na slnko Výška v dospelosti: 2 až 5 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: skoré leto

Škumpa je známa aj ako dymový ker, pretože začiatkom leta kvitne zvláštnymi chocholatými kvetmi, ktoré pripomínajú dym. Tieto chocholy kvetov vydržia týždne a časom postupne tmavnú, čím v záhrade vytvárajú zaujímavý efekt. Tento atraktívny okrasný ker je tiež charakteristický zaujímavými oválnymi listami, ktoré sú buď zelené alebo tmavo bordové. Niektoré kultivary tohto okrasného, listnatého kra ponúkajú aj jesenné sfarbenie listov do oranžova.

Podmienky na pestovanie: Tento okrasný ker je prispôsobivý a nenáročný na pestovanie. Najviac mu vyhovuje slnečné stanovisko so suchou, priepustnou pôdou.

6. Cypruštek (Chamaecyparis)

ihličnatý okrasný kerVýška v dospelosti: 0,5 až 20 m podľa kultivaru

Cypruštek je okrasný ihličnatý ker až strom, ktorý zvyčajne dorastá do veľkých rozmerov, no dostupné sú aj jeho trpasličie kultivary. V záhrade sa dá využiť ako samostatne stojaca drevina, prípadne v spoločnej výsadbe s inými rastlinami alebo vo forme  živého plota. Vždyzelený cypruštek je dostupný vo farbách od zelenomodrej až po zlatistú farbu. Tieto okrasné ihličnany majú zvyčajne stĺpovitý tvar, no stretneme sa aj s rozložitými a guľovitými tvarmi cypruštekov.

Podmienky na pestovanie: Cypruštek je okrasná drevina, ktorá je veľmi nenáročná a odolná. Postačí jej slnečné stanovisko a priepustná pôda.

7. Budleja Buddleja

kvitnúce ozdobné kríkyVýška v dospelosti: 2 - 4 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: od leta do jesene

Veľké, voňavé súkvetia pripomínajúce orgován robia z budleje atraktívny okrasný ker vhodný do každej záhrady. Budleja kvitne od leta do jesene a svojou nádhernou vôňou láka opeľovačov zo širokého okolia. Tento kvitnúci krík je dostupný v rôznych veľkostiach a farbách takže sa hodí do kombinácií s inými rastlinami, no nachádza si uplatnenie aj ako solitér alebo v radovej výsadbe pozdĺž chodníkov či plotov.

Podmienky na pestovanie: Budleja obľubuje slnečné stanoviská s priepustnou pôdou. Starostlivosť o budleju nie je náročná, zálievku potrebuje len počas dlhšie trvajúceho sucha a nevyžaduje si ani extra výživnú pôdu.

8. Kuska (Fothergilla)

ozdobný ker pre všetky ročné obdobiaVýška v dospelosti: 0,5 až 2,5 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: skorá jar

Kuska patrí k menej známym okrasným krom, no zaslúži si viac pozornosti, pretože má čo ponúknuť počas každého ročného obdobia. Veľmi pekné biele kvety podobné okrúhlym kefám sa objavujú počas skorej jari ešte pred nasadením listov, následne sa objavujú modrozelené listy s nádhernou textúrou a v jeseni sa veľké listy tohto okrasného kra zmenia na žiarivú záplavu žltej, oranžovej a červenej, ktorá záhradu rozžiari ešte viac.

Podmienky na pestovanie: Fothergilla obľubuje slnečné až polotienisté stanoviská a kyslú priepustnú pôdu. Tento okrasný krík bude prosperovať ak do jeho okolia položíme vrstvu mulču v podobe borovicovej kôry alebo ihličia, ktoré udrží pôdu dlhšie vlhkú a zároveň bude udržiavať jej kyslosť.

9. Ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus)

kvitnúce ozdobné kryVýška v dospelosti: 1 - 3 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: od leta do jesene

Ibištek sýrsky je okrasný ker, ktorý kvitne od vrcholu leta až do jesene, teda v čase keď už väčšina rastlín v záhrade odkvitla a preto sa často kombinuje s inými okrasnými drevinami a rastlinami, ktoré kvitnú na začiatku sezóny. Existujú desiatky kultivarov tohto okrasného kra v rôznych veľkostiach a s rôznymi farebnými kombináciami (odtiene bielej, ružovej, červenej a modrej) a tvarmi kvetov, takže ibištek je možné využiť ako dominantu záhrady ale aj ako súčasť kombinovanej výsadby.

Podmienky na pestovanie: Ibišteku vyhovuje slnečné stanovisko s akýmkoľvek typom priepustnej pôdy. Hrubá vrstva mulču tento okrasný ker ochráni počas zimných mesiacov pred mrazmi a počas vegetačného obdobia bude udržovať pôdu vlhkú. Viac o podmienkach pestovania a druhoch ibišteka nájdete v téme: ibištek a jeho pestovanie

10. Bršlen Euonymus

červený ozdobný kríkVýška v dospelosti: 0,3 – 4,5 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: neskorá jar až skoré leto

Bršlen sa v okrasných záhradách teší veľkej popularite. Ponúka bohatú textúru listov a rôzne formy a veľkosti rastu. Dostupné sú aj obľúbené panašované kultivary, ktoré pútajú pozornosť už z diaľky a rozjasňujú svoje okolie po celú sezónu. Známe sú vždyzelené druhy (napr. euonymus japonicus, euonymus fortunei) ako aj opadavé druhy (napr. euonymus europaeus, euonymus alatus), ktoré sa na jeseň vyfarbujú do odtieňov červenej a oranžovej.

Podmienky na pestovanie: Bršlen je nenáročný okrasný ker, ktorému vyhovujú slnečné až polotienisté stanoviská a priepustná pôda. Je pomerne odolný suchu, no najmä vždyzelené druhy benefitujú z mulču, ktorý ich ochráni pred tuhými mrazmi.

11. Trojpuk Deutzia

okrasný ker s bielymi kvetmiVýška v dospelosti: 0,5 - 2 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: jar

Trojpuk patrí k vyhľadávaným okrasným krom, pretože má čo ponúknuť počas všetkých ročných období. Na jar vytvára bohaté strapce zvončekovitých kvetov na dlhých konároch, počas leta je zaujímavý textúrou svojich listov, ktoré sa pri niektorých kultivaroch sfarbujú na jeseň do červena. Počas zimy vynikne zasa červenkastá kôra, kontrastujúca so snehom. Pre tieto vlastnosti si trojpuk nachádza v záhradnej tvorbe široké využitie.

Podmienky na pestovanie: Slnko až polotieň s priepustnou pôdou, pretože trvalo premočená pôda môže spôsobiť hnilobu koreňov . Trojpuk benefituje z pravidelného rezu po odkvitnutí a z hrubej vrstvy mulču na ochranu pred mrazmi a na udržiavanie vlhkosti v pôde.

12. Dulovec Chaenomeles

okrasné krík s červenými kvetmiVýška v dospelosti: 1,5 - 3 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: jar

Dulovec je opadavý, kvitnúci krík, ktorý je počas kvitnutia v záhrade stredobodom pozornosti vďaka neprehliadnuteľným, veľkým kvetom v odtieňoch červenej, ružovej alebo oranžovej. Tento okrasný ker dorastá podľa kultivaru do 1,5 až 3 metrov, takže je mu potrebné v záhrade vyhradiť dostatočné miesto. Dulovec sa väčšinou využíva ako dominanta záhrady, v kombinovaných výsadbách no v zakrpatenej forme sa často pestuje aj v kvetináčoch ako bonsaj. Z viacerých druhov dulovca sa na okrasné účely používa najmä dulovec japonský chaenomeles japonica  a dulovec nádherný chaenomeles speciosa.

Podmienky na pestovanie: Dulovcu vyhovujú slnečné stanoviská s priepustnou pôdou. Je odolný a takmer bezúdržbový

13. Vajgélia Weigela

hustý ozdobný kríkVýška v dospelosti: 0,5 - 3 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: neskorá jar, slabšie môže kvitnúť aj koncom leta

Aj vajgélia patrí v záhradnej tvorbe k obľúbeným okrasným krom, ktoré v priebehu ročných období menia svoj vzhľad. Počas neskorej jari vajgélia láka trúbkovitými kvetmi opeľovačov zo širokého okolia, no okrem toho vie ponúknuť aj zaujímavú textúru listov, ktoré sa koncom sezóny sfarbujú do jesenných odtieňov. Preto má tento opadavý kvitnúci ker v záhradnej tvorbe mnohoraké využitie a uplatní sa v záhonoch, samostatne, v radových výsadbách, no takisto je obľúbenou rastlinou na pestovanie v kvetináči.

Podmienky na pestovanie: Slnko až polotieň s priepustnou pôdou a s dostatkom vlhkosti. Vajgélie benefitujú z pravidelného rezu po odkvitnutí a z hrubej vrstvy mulču na ochranu pred mrazmi a udržiavanie vlhkosti v pôde.

14. Krásnoplod Callicarpa

ker s okrasnými plodmiVýška v dospelosti: 1 - 2 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: neskorá jar až leto

Výnimočnosť krásnoplodu spočíva, tak ako to vyplýva aj z jeho názvu, v jeho nádherných purpurových bobuliach, ktoré zdobia túto rastlinu počas jesene a zimy. Plody tohto okrasného kra sú dokonca aj jedlé a vhodné na prípravu džemov či na iné spracovanie. Okrem toho krásnoplod aj nádherne kvitne ružovými kvetmi počas neskorého leta a jeho listy sa na jeseň sfarbujú do žlta, čo s purpurovými plodmi vytvára zaujímavý kontrast.

Podmienky na pestovanie: Krásnoplod obľubuje slnečné až polotienisté stanoviská s dostatkom vlhkosti. Darí sa mu aj v ťažších ílovitých pôdach.

15. Borievka (Juniperus)

ozdobný ker ihličnatýVýška v dospelosti: 30 cm až 10 m podľa druhu a kultivaru

Borievky sa často využívajú ako vždyzelený základ záhrady, pretože ostávajú počas celého roka zelené a vytvárajú tak celoročnú zelenú textúru, ktorá je v kontraste s meniacimi sa farbami ročných období. Existujú desiatky rôznych druhov a kultivarov borievok v rôznych tvaroch a farbách od modrozelenej až po žltozelenú. Tieto ihličnaté okrasné kry prinášajú do záhrady aj sviežu vôňu ktorej sa vyrovná len máloktorá drevina.

Podmienky na pestovanie: Borievky si nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť a preto sa často využívajú aj v bezúdržbových záhradách. Postačí im slnečné stanovisko a priepustná pôda. Na to aby si zachovali pekný tvar ich nie je potrebné ani strihať.

16. Kalmia širokolistá Kalmia latifolia

okrasný ker s ružovými kvetmiVýška v dospelosti: 1,5 - 4 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: neskorá jar až skoré leto

Napriek tomu, že kalmia širokolistá je vždyzelený okrasný ker, je plne mrazuvzdorná, takže je možné túto odolnú rastlinu pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Kalmia ponúka na prelome jari a leta nádherné kvitnutie v podobe pestrofarebných súkvetí, ktoré pekne voňajú a lákajú opeľovačov zo širokého okolia. Tento stálozelený okrasný ker je okrem toho aj veľmi odolný a prispôsobivý, takže je pestovateľsky nenáročný. V záhradách je možné túto rastlinu kombinovať s vyššími drevinami či trvalkami alebo ju použiť v radových výsadbách, či ako samostatne stojaci ker.

Podmienky na pestovanie: Polotieň s priepustnou, kyslou pôdou. Kalmia je veľmi odolná voči mrazom, premočenej aj suchej pôde, takže nie je náročná na starostlivosť.

17. Rododendron Rhododendron

okrasný krík kvitnúciVýška v dospelosti: 0,2 - 4 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: jar alebo leto - podľa kultivaru

Rododendron je ikonická rastlina, ktorú pozná snáď každý záhradkár. Tento kyslomilný, okrasný ker púta v záhrade pozornosť vďaka jeho krásnemu olisteniu a výrazným, veľkým kvetom kvitnúcim v odtieňoch ružovej, fialovej, červenej a bielej. Existujú tisícky opadavých aj neopadavých kultivarov rododendronov rôznych veľkostí, tvarov a farieb kvetov, z ktorých si môže do svojej záhrady vybrať každý. V našich klimatických podmienkach sa je potrebné zamerať na mrazuvzdorné kultivary.

Podmienky na pestovanie: rododendrony budú najlepšie prosperovať na polotienistých stanoviskách, ideálne pod korunami stromov s rozptýleným svetlom a v kyslej pôde s dostatkom vlhkosti.

Viac o pestovaní a druhoch rododendronov nájdete v téme: Rododendron a jeho pestovanie

18. Tavoľa Physocarpus

okrasný ker so žltými listamiVýška v dospelosti: 1 - 3 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: neskorá jar až leto

Prednosťou tohto okrasného kra je najmä textúra a bohatá farebná škála jeho listov, vďaka ktorým sú možnosti využitia tavoľe v záhradách nekonečné. Je dostupná vo farbách listov od zelenej, cez bronzovú až po tmavo-bordovú. Tento opadavý krík okrem toho kvitne na prelome jari a leta príťažlivými, krémovými súkvetiami a počas jesene sa jeho listy sfarbujú do oranžovo-červených odtieňov. Tavoľa je pritom prispôsobivá a úplne mrazuvzdorná, takže je možné túto rastlinu pestovať aj v najchladnejších lokalitách.

Podmienky na pestovanie: Tavoľa je nenáročná rastlina, odolná voči suchu aj extrémnym mrazom. Vyhovuje jej slnečné až polotienisté stanovisko a priepustná pôda.

19. Lykovec jedovatý Daphne mezereum

okrasné kríky do tieňa Výška v dospelosti: 0,3 – 2 m podľa kultivaru

Obdobie kvitnutia: koniec zimy až skorá jar

Lykovec patrí k menej známym okrasným krom, ktorý má však rozhodne čo ponúknuť. Tento okrasný krík kvitne ako jedna z prvých rastlín v záhrade a to nádhernými sýto ružovými alebo fialovými kvetmi (podľa kultivaru), ktoré nahusto pokrývajú vzpriamené konáre lykovca. Výrazné kvety lykovca vystriedajú v lete dlhé listy podobné oleandrom a výrazné červené bobule. Tento nižší okrasný ker sa skvele hodí do kombinovanej výsadby no uplatní sa aj ako samostatne stojaca drevina.

Podmienky na pestovanie: Lykovec je nenáročný okrasný ker, ktorý preferuje polotienisté stanoviská s vlhkou pôdou a chladnejšie počasie. Je úplne mrazuvzdorný aj pre najchladnejšie lokality.

20. Kolkvícia ľúbezná (Kolkwitzia amabilis)

okrasné kríky na slnkoVýška v dospelosti: 1 – 3 m

Obdobie kvitnutia: máj, jún

Ak hľadáte do záhrady hustý, bujne rastúci, kvitnúci ker, kolkvícia je skvelou alternatívou. Na prelome jari a leta kolkvícia upriamuje na seba pozornosť záplavou nádherných, zvončekovitých kvetov v odtieňoch ružovej a bielej, ktoré šíria do okolia peknú vôňu lákajúcu opeľovačov. Tento okrasný ker je atraktívny aj počas jesene, kedy vyniknú listy sfarbené do odtieňov ružovej, oranžovej a červenej.

Podmienky na pestovanie: Kolkvícii vyhovujú slnečné stanoviská s vlhkou, priepustnou pôdou. Je úplne mrazuvzdorná aj pre najchladnejšie lokality. Pravidelným zostrihom tohto okrasného kra je možné docieliť kompaktnejší tvar ako aj bohatšie kvitnutie.

 

Existuje mnoho ďalších druhov okrasných krov, ktoré sme v našom výbere nespomenuli, no stoja za pozornosť. Sú to napríklad klasické okrasné kry ako hortenzia, azalka, drieň, zlatý dážď, či trpasličie kultivary ihličnanov alebo menej známe okrasné kríky ako kalina, cezmína, lieska obyčajná contorta, kéria japonská, muchovník, hlavoš západný, nátržník a iné.

Máte tip na okrasný ker, ktorý sme v tejto téme nespomenuli? Neváhajte nám o ňom dať vedieť nižšie v komentároch.

Užitočné informácie

1. Prehľadný zoznam miest, kde si môžete okrasné kry zaobstarať: okrasné škôlky a záhradníctva

2. Postup pri výsadbe okrasných drevín je podobný ako pri ovocných stromoch: ako sadiť stromyPodobné témy

vzdyzelene zive ploty

10 Najkrajších rastlín, ktoré môžete pestovať ako živý plot

Či už chcete oddeliť záhradu od hluku, zvierat alebo chcete mať len viac súkromia, živý plot má oproti tomu klasickému viacero výhod. Nevýhodou je, že živý plot nie je okamžité riešenie. Budete si musieť počkať kým…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

okrasné kry

10 Najkrajších okrasných drevín do záhrady

Okrasné dreviny sú neoddeliteľnou súčasťou zahrady. S ich obrovskou diverzitou tvarov, veľkostí, farieb a kvetov dokážu okrasné kry a okrasné stromy pozdvihnúť záhradu na vyššiu úroveň. V tomto výbere okrasných drevín…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

skalničky

12 najkrajších skalničiek do skalky

Okrasné skalky sú nádhernou súčasťou mnohých záhrad a zakladajú sa najmä na miestach vystavených celodennému slnku a s chudobnou pôdou. Rastliny ktoré v skalkách prosperujú musia zniesť celodenné slnko, málo vody a…

okrasný strom

10 najkrajších okrasných stromov do záhrady

Záhrada, i keď malá, potrebuje strom. Okrasné stromy poskytujú záhrade tieň, súkromie, farby a pozdvihujú ju na vyššiu úroveň. Mnohé okrasné dreviny na jar kvitnú, na jeseň vyrážajú dych úžasnými farbami svojich listov…