Sadenie zemiakov jednoducho a prehľadne


vysadba zemiakov

Ako a kedy sadiť zemiaky v záhrade využitím rôznych metód spolu s pestovateľskými tipmi na starostlivosť

Pestovanie a sadenie zemiakov je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci pestovatelia. Zemiaky sú pritom veľmi chutná, ekonomická a výživná plodina, ktorá je vhodná aj na pestovanie v našom klimatickom pásme. Aj preto je pestovanie zemiakov veľmi obľúbené a má u nás dlhú tradíciu.

Na dosiahnutie kvalitnej úrody je však potrebné poznať základné princípy pestovania zemiakov a preto sa v tejto téme venujeme tomu kedy sadiť zemiaky, ako sadiť zemiaky, viacerým postupom výsadby zemiakov ako aj následnej starostlivosti o tieto rastliny.

Sadenie zemiakov

Kedy sadiť zemiakykedy sa sadia zemiaky

Pri výsadbe zemiakov si je potrebné uvedomiť, že ide o teplomilné rastliny čo ovplyvňuje aj obdobie kedy sadíme zemiaky. Jarné mrazíky síce úplne zemiaky nezničia, no poškodzujú ich mladé lístky, čo má za následok spomalenie ich rastu a stres pre rastliny. S výsadbou zemiakov sa preto netreba ponáhľať a obdobie kedy sadiť zemiaky si naplánovať tak, aby vyklíčené mladé lístky už neohrozoval mráz. A keďže zemiakom trvá 2 až 4 týždne (podľa teploty pôdy a vlhkosti) kým po výsadbe vyklíčia, v našich klimatických podmienkach vychádza vhodné obdobie kedy sa sadia zemiaky zhruba na druhú polovicu apríla.

Tento termín výsadby platí pre všetky typy zemiakov (skoré, poloskoré aj neskoré), pričom skoré zemiaky dozrievajú už koncom júna, poloskoré v júli a neskoré zemiaky väčšinou až v auguste. Závisí to samozrejme od počasia v danom roku (teplota, slnko, zrážky, atď.).

Ako sadiť zemiaky

Existuje viacero spôsobov ako sadiť zemiaky, no všetky metódy sledujú rovnaký princíp: zemiakom sa totižto najlepšie darí v kyprej (ideálne sú piesočnaté pôdy), priepustnej pôde s dostatkom živín a preto sa zemiaky vysádzajú do predom prekyprenej (skultivovanej) pôdy (napr. zaorávaním, prípadne pomocou ručného náradia) alebo sa zemiaky vysádzajú do mulču (kompost, slama, atď.), ktorý sa v dostatočne hrubej vrstve pokladá na nepreoranú, neskyprenú pôdu.

Hĺbka výsadby: Spôsob výsadby ovplyvňuje aj to, ako hlboko sa zemiaky sadia. Najvhodnejšia je 10 až 20 cm hĺbka výsadby zemiakov, pričom platí, že čím plytšia je výsadba, tým rýchlejšie zemiaky vyklíčia, no následne ich je potrebné aj viac prihŕňať pôdou (kopcovaním) alebo dodatočným mulčom, aby sa predišlo vystaveniu zemiakových hľúz pôsobeniu slnka. Pri hlbšej výsadbe (napr. zaorávaním zemiakov do vyvýšených riadkov) kopcovanie už nie je potrebné.

Rozostupy: Odporúčané rozostupy (spon) medzi jednotlivými sadbovými zemiakmi sú pomerne veľké: 20 až 40 cm a 40 až 60 cm medzi výsadbovými riadkami (väčšia vzdialenosť medzi riadkami je dôležitá najmä kvôli väčšej vzdušnosti a priestoru pre rastliny ako aj pracovnému priestoru na odburiňovanie a prekyprovanie pôdy). Čím výživnejšiu pôdu máme, tým v menších rozostupoch môžeme zemiaky sadiť.

Spomenieme základné metódy výsadby zemiakov:

1. Tradičné sadenie zemiakov - postup

ako pripraviť pôdu pre výsadbu zemiakovKrok 1. Pred sadením zemiakov je potrebné prekypriť pôdu do hĺbky 20 – 30 cm a zapracovať do nej živiny v podobe kompostu alebo vyzretého hnoja, pretože zemiaky patria k najnáročnejším druhom zeleniny na živiny. Tradične sa zapracováva hnojivo (vyzretý hnoj, kompost, prípadne iné hnojivá) do pôdy orbou alebo výsevom zeleného hnojiva počas jesene a následne sa pôda prekyprí (kultivátorom alebo ručne) na jar. Takto prekyprená pôda je pripravená na výsadbu.

zemiaky sadenieKrok 2. Sadbové zemiaky sadíme do hĺbky 10 – 20 cm, klíčkom nahor. Na výsadbu si v ideálnom prípade vyberáme stredne veľké zemiaky s dobre rozvinutým klíčkom. Zemiaky vkladáme do pripravených riadkov (jarkov) vyhĺbených motykou alebo ich priamo zastrčíme do pôdy rukou ak je dostatočne kyprá (môžeme si pomôcť aj malou, úzkou lopatkou). Na takýto typ výsadby je možné využiť aj zaorávanie pluhom – v takom prípade sa zemiaky sadia(zaorávajú) do kopcov (riadkov).

Krok 3. Zasadené zemiaky zahrnieme do roviny pôdou a necháme ich bez polievania.

Tradičný spôsob výsadby zemiakov je vhodný najme na prirodzene úrodné a piesočnaté pôdy a naopak nie je vhodný pre lokality s ťažkou, ílovitou pôdou.

2. Sadenie zemiakov do kompostu - postup

Výhodou sadenia zemiakov do kompostu je, že nie je potrebné pôdu nijakým spôsobom obrábať (orať, kopať, kultivovať). A keďže nenarušená pôda je bohatšia na mikrobiálny život a živiny, je táto metóda väčšinou aj úrodnejšia. Ďalšou výhodou je, že v komposte budú zemiaky ľahšie vytvárať hľuzy a nenachádzajú sa v ňom žiadne semená burín, čo znamená menej práce s odburiňovaním počas sezóny.

sadenie zemiakov bez orbyKrok 1. Pred samotnou výsadbou si pripravíme záhon na výsadbu zemiakov položením 12 cm vrstvy vyzretého kompostu na neobrobenú pôdu (ak je pôda zaburinená, položíme na ňu najskôr čistý kartón a až potom kompost). Kompost následne zhutníme udupaním (kompost bude viac kompaktný a bude lepšie zadržiavať vlahu). Vhodným obdobím na prípravu takéhoto záhona je november až december, prípadne predjarné obdobie.

ako sadiť zemiaky do kompostuKrok 2. Na jar do takto pripraveného záhona sadíme zemiaky jednoduchým odkrytím jamky v komposte (lopatkou alebo rukou) do ktorej vložíme sadbový zemiak klíčkom nahor.

Krok 3. Zasadené zemiaky zahrnieme do roviny kompostom, utlačíme a necháme ich bez polievania.

Kompost sa bude ďalej rozkladať a bude potravou pre pôdny život (mikróby, huby, dážďovky), ktoré pre rastliny poskytujú živiny. Takýto spôsob výsadby zemiakov aj iných druhov zeleniny je vhodný na všetky typy pôdy a obzvlášť na ťažké ílovité pôdy.

Viac o pestovaní zeleniny bez orby nájdete tu: pestovanie bez orania

Alternatívne spôsoby sadenia zemiakov

Obdobou výsadby do kompostu je aj sadenie zemiakov do slamy, pričom postup pri oboch metódach je rovnaký až na to, že namiesto kompostu používame starú slamu alebo seno. Tieto mulčovacie materiály je možné aj kombinovať (vrstviť) a ako mulč je možné využiť aj suché lístie a iné organické materiály. Zemiaky je okrem toho možné pestovať aj v rôznych nádobách (vedrá, vrecia, atď.) či vo vyvýšených záhonoch, no postup ich výsadby a následnej starostlivosti je podobný ako pri vyššie predstavených metódach.

Starostlivosť o zemiaky po výsadbe

Zemiaky si už po výsadbe nevyžadujú veľa starostlivosti. Jednou z mála potrebných činností je odburiňovanie, ktoré je vhodné načasovať ihneď po vyklíčení zemiakov. Pri sadení zemiakov do kompostu alebo slamy odburiňovanie nie je potrebné. Pri oboch metódach výsadby je však potrebné okolie rastlín pokryť dodatočnou vrstvou pôdy (kopcovanie) alebo kompostu ako náhle dosiahnu výšku cca. 30 cm. Dodatočná vrstva zabráni tomu, aby sa rastúce hľuzy vystavili slnku, čo by spôsobilo ich zozelenenie a vytváranie toxínov (solanínu), ktorý je pre ľudský organizmus jedovatý. Následne je už potrebné len počkať na zber zemiakov.

starostivosť o zemiaky po výsadbe

Dozrievanie a zber zemiakov

Zemiaky sú pripravené na zber ako náhle začnú ich listy a stonky žltnúť a vädnúť. Potom už hľuzy nerastú a môžu sa stať potravou pre rôznych škodcov, takže ich je vhodné čo najskôr pozbierať. Termíny dozrievania sú rôzne pre skoré (jún), stredne skoré (júl) a neskoré (august) zemiaky a značne závisia aj od počasia v danom roku (teplota, slnko, zrážky, atď.).

Zber zemiakov sa líši podľa spôsobu ich sadenia. V prípade tradičnej výsadby do pôdy ich je potrebné vyberať z pôdy pomocou ručného náradia (motyka, rýľovacie vidly), prípadne vyorávaním. Pri sadení zemiakov do mulču (kompost, slama) ich je možné vyberať aj rukami. Pri samotnom zbere a preprave sú užitočné sieťované vrecia na zemiaky, ktoré zároveň môžu slúžiť aj na skladovanie zemiakov, pretože umožňujú prúdenie vzduchu.

 

Užitočné informácie:

1. Čo s čím sadiť v záhrade: Partnerské pestovanie zeleniny

2. Pestovanie vo vyvýšených záhonoch: Prečo sú vyvýšené záhony dobrý nápad?

3. Ako postupovať pri príprave pôdy na jar: Príprava pôdy pred jarnou výsadbou

 

 

Zdroje: Charlesdowding.co.uk, motherearthnews.com, modernfarmer.com

 



Podobné témy

ako sadiť zeleninu vedľa seba

Partnerské pestovanie zeleniny alebo čo s čím sadiť

Čo je to Partnerské pestovanie zeleniny? Partnerské alebo spoločné pestovanie rastlín je spôsob vysádzania dvoch alebo viacerých rastlín v tesnej blízkosti tak aby z toho navzájom benefitovali. Zo skúseností vieme, že…

pestovanie cesnaku

Pestovanie a sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne

Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci záhradkári. Naše klimatické pásmo s dostatočne dlhou zimou je navyše pre cesnak veľmi vhodné a tak má jeho pestovanie dlhú tradíciu vo všetkých…

pestovanie batatov

Ako pestovať bataty - sladké zemiaky ľahko a prehľadne

Bataty sa stávajú čoraz obľúbenejšie aj medzi záhradkármi a je nato hneď niekoľko dôvodov: Sladké zemiaky, ako sa bataty často krát označujú, dokážu byť totižto veľmi produktívne a životaschopné, ich pestovanie nie je…

proti voškám

Ako na vošky v záhrade efektívne

Vošky (aphidoidea) sú početná skupina malého hmyzu s mäkkým telom prispôsobená na cicanie rastlinných štiav, ktorá vie v záhrade narobiť veľké škody. Je to veľmi prispôsobivý a úspešný hmyz, ktorý môžeme nájsť na celom…

ako pestovať čili papričky

Pestovanie chilli papričiek

Ťažko by sme našli rastlinu, ktorá by dokázala vyprodukovať viac chuti na tak málo priestoru ako chilli paprička. Jedna rastlina dokáže vyprodukovať aj stovku chilli papričiek, takže aj tí najväčší milovníci pikantných…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…