Pestovanie chilli papričiek


ako pestovať čili papričky

Ako pestovať chilli papričky v kvetináči i v záhrade

Ťažko by sme našli rastlinu, ktorá by dokázala vyprodukovať viac chuti na tak málo priestoru ako chilli paprička. Jedna rastlina dokáže vyprodukovať aj stovku chilli papričiek, takže aj tí najväčší milovníci pikantných chutí si vystačia s pár rastlinami, ktoré nezaberú skoro žiaden priestor.

Ďalšou výhodou pestovania chilli papričiek je ich nepreberné množstvo variet rôznych chutí, farieb a stupňov pálivosti. Vôbec sa to nedá porovnať s chudobnou ponukou chilli papričiek v supermarketoch. Vypestované chilli papričky sa dajú použiť na varenie, prípravu omáčok, a ak ich máte prebytok, môžete ich vysušiť, zamraziť, prípadne naložiť do sladkokyslého nálevu.

 

Aké odrody chilli papričiek

Existujú stovky odrôd chilli papričiek a záleží len na vašej chuti a vkuse pre ktoré sa rozhodnete. Vybrali sme niekoľko našich obľúbených variet:

Ak máte málo priestoru, chilli papričky Thai Hot, Apache, Demon Red prinášajú skvelú chuť, pričom sa dajú pestovať v litrových kvetináčoch na parapetnej doske

pestovanie chilli v kvetináči
Chilli papričky odroda Ring of fire

Z väčších a produktívnejších chlilli papričiek vyberáme chutnú produktívnu varietu ring of fire, cherry bomb produkujúcu okrúhle skoro dozrievajúce chilli papričky so skvelou chuťou a miernou štipľavosťou, prípadne maďarský hot wax s výbornou chuťou a tvarom pripomínajúcim klasickú papriku. Skvelú chuť majú i variety fatali, jalapeňo či aji lemon

Ak hľadáte okrasné chilli papričky, skúste varietu twilight alebo purple princess

Pre milovníkov ohnivých zážitkov odporúčame pekelne pálivé bhut jolokia, trinidad scorpion alebo o niečo miernejšie habanero

Obrázky niektorých odrôd nájdete na konci článku

Špecifiká pestovania chilli papričiek

Pestovanie chilli papričiek v kvetináčoch nie je vôbec náročné, no tieto rastliny majú svoje špecifické potreby o ktorých je dobre vedieť.

Teplo a svetlo

Chilli papričky majú rady teplo. Doprajte im teplé chránené stanovište s minimálne 6 hodinami slnka denne (v interiéri alebo vonku). Ak plánujete chilli papričky pestovať vonku, bude im najlepšie v skleníku alebo fóliovníku, pretože inak by vám nestihli priniesť bohatú úrodu. Pri vonkajšom pestovaní je kľúčové zasiať semienka ešte v januári, aby mali dostatok času na rast a dozrievanie. Väčšina odrôd chilli je nenáročná na pestovanie v kvetináčoch, no oproti iným plodinám potrebujú semienka chilli viac tepla aby vyklíčili.

Voda

Ďalším špecifikom chilli papričiek je, že obľubujú striedanie suchých a mokrých cyklov, takže ich nie je potrebné polievať každý deň. Vyhovuje im ak substrát viac vyschne medzi jednotlivými zálievkami. Z tohto dôvodu je dôležitá vysoká priepustnosť pôdy, ktorú zlepšíme ak pridáme do substrátu perlit alebo štrk (20 – 30 % ).

Ako sadiť chilli semienka

semienka chilli papričky pestovaniePestovanie chilli zo semienka nie je náročné, no potrebujú teplo a dostatok svetla. Semienka chilli vysaďte do mini sadbovačov (7 cm), prípadne jiffy peliet z kokosového vlákna alebo rašeliny. Semienka chilli môžeme pred výsadbou namočiť na 24 hodín do vody, čo nám urýchli vyklíčenie. Ako substrát použite vermikulit alebo kompost na semená, a pred výsadbou ho poriadne polejte (po výsadbe polievanie obmedzte na minimum pokiaľ rastlinka nevyklíči). Ak si chcete vyklíčenie semienok chilli uľahčiť a urýchliť použite na to propagátor, ktorý im zabezpečí ideálnu teplotu 25 – 30°C. Ak takýto propagátor nemáte, nájdite pre sadeničky chránené teplé miesto, kde nebude teplota kolísať, pretože najdôležitejšia je stálosť teploty.

S pomocou propagátora a slnečného stanovišťa (alebo LED lampy), môžete semienka chilli vysadiť už v Januári. Ak takéto podmienky nemáte, odložte výsadbu až na marec, prípadne zvážte kúpu hotových sadeničiek. Ako náhle chilli papričky vyklíčia, môžete ich presadiť v ktorejkoľvek fáze rastu. Ak sú sadeničky už vysoké a ľahko sa prehýbajú, môžete časť stonky zahrabať substrátom, aby sa rastlinka nezlomila.

Pôda a hnojenie

Chilli papričky potrebujú priepustný substrát, ktorý dokáže za krátky čas odviesť prebytočnú vodu preč. Chilli papričky nepotrebujú tak vela živín ako napríklad paradajky, no tak či tak potrebujú doplniť živiny keď vyčerpajú tie zo substrátu (cca po 6 týždňoch). Aj medzi chilli papričkami existujú rozdiely v množstve potrebných živín. Bohato rodiace, väčšie rastliny ich budú potrebovať podstatne viac ako menšie chilli papričky s menšou úrodou.

Chilli papričkám vyhovuje väčší pomer draslíka v substráte, ktorý im pomáha vytvárať plody. Z tohto dôvodu môžeme používať substráty alebo pomaly rozpustné hnojivá určené pre rajčiny, avšak v nižších koncentráciách. Po zbere väčšej úrody doprajte chilli papričkám tekuté hnojivo s rovnakými pomermi N, P, K, ktoré im pomôžu podporiť nový rast.

Presádzanie

Ako chilli papričky rastú, je ich potrebné presádzať postupne do mierne väčších nádob. Sadeničky zo 7cm sadbovačov môžeme presadiť do pollitrových kontajnerov, potom litrových a následne trojlitrových kvetináčov. Nikdy nepresádzame z malých sadbovačov priamo do veľkých nádob.

Kvety a plody

chilli papričky kvetyVäčšina chilli papričiek je čiastočne samoopelivá, no ak ich pestujeme v interiéri bez potrebného prievanu alebo opeľovačov, môžeme im pomôcť umelým oplodnením (jednoducho pretrieme všetky kvety štetcom alebo vatovou tyčinkou). Niekedy nasadia chilli papričky kvety príliš skoro (keď ešte nie je dostatok svetla na bohatú úrodu a rastlina nie je dostatočne silná). V takom prípade je potrebné kvety odtrhnúť, aby rastlina smerovala svoju energiu do rastu.

Plody chilli papričiek dozrievajú do 2 až 4 mesiacov podľa odrody. Čím dlhšie necháte chilli papričky na rastline, tým budú pálivejšie, no zároveň budú obmedzovať rast nových kvetov a plodov. Chilli papričky môžeme v interiéri pestovať i 2 až 3 roky, no kvalita a množstvo úrody postupne klesajú a tak je rastliny potrebné pravidelne nahrádzať novými chilli papričkami.

Starostlivosť o chilli papričky

Chilli papričky sú okrem polievania takmer bezúdržbové, no vyššie variety je potrebné priviazať o kolík aby boli rastliny stabilnejšie. Ak chceme aby mali chilli papričky hustejšiu korunu, je im potrebné odtrhnúť vrcholové výhonky, keď majú rastlinky cca. 15 cm. Spôsobí to rozvetvenie a väčšiu stabilitu a silu chilli papričiek.

Škodcovia a choroby

Chilli papričky sú v našich zemepisných šírkach pomerne odolné proti škodcom a chorobám. Vonku no i v interiéri môžu chilli papričky napadnúť vošky a molice proti ktorým postupujeme tak ako pri ochrane rajčiakov. Proti hubám a plesniam zasa bojujeme zvýšeným odvetrávaním a redukciou zálievky.

pôda chilli papričky
Chilli papričky odroda žlté habanero
chilli papričky
Chilli papričky odroda Trinidad scorpion

 

pestovanie chilli papričiek
Chilli papričky odroda Demon red

 

pestovanie chilli v interieri
Chilli papričky odroda Jalapeňo

 

chilli papričky hnojenie
Chilli papričky odroda Twilight
pestovanie chilli papričiek extra pálivé
Chilli papričky odroda Bhut Jolokia

 

 

chilli papričky variety
Chilli papričky odroda Thai hot
chilli papričky odrody
Chilli papričky odroda Cherry bomb

 

 

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…