Profil plemena siamská mačka


plemeno siamská mačka

Vzhľad, povaha, zdravie a starostlivosť o plemeno siamská mačka

Siamská mačka si vyslúžila pomenovanie „pes medzi mačkami“. Pýtate sa prečo? Toto starobylé plemeno nemá problém chodiť na vôdzke, učiť sa povely, počúvať na meno. Genetickú informáciu tohto plemena môžeme v súčasnosti nájsť aj v mnohých ďalších moderných plemenách, ktoré vznikli krížením siamskej mačky. Poďte sa s nami oboznámiť s povahou, zdravím aj výnimočnými vlastnosťami tejto nádhernej mačacej rasy. Siamská mačka vás istotne očarí mnohými svojimi prednosťami.

Vzhľad

vzhľad siamskej mačkySiamská mačka sa od európskej krátkosrstej výrazne líši v mnohých ohľadoch. Začnime postavou. Ich dlhé a štíhle telo sa nesie na vysokých nohách. Zadné končatiny sú o čosi dlhšie  ako predné, preto viac pripomínajú panterovité šelmy. Taktiež chvost je dlhší než u európskej mačky. Veľkostne síce patria k menším plemenám, ale vzhľadom na výrazné osvalenie a pevnú svalovú hmotu môžu vážiť aj do 6 kg. Oči sú mandľovitého tvaru, výrazne modré  a posadené blízko seba. Dominantou trojuholníkovej hlavy sú veľké uši. Profil je výrazný, s dlhým rovným ňufákom. Ich typické sfarbenie je kombináciou svetlej krémovej a tmavších hnedastých znakov. Sú povolené rôzne farebné variety, rôzne odtiene odznakov. Ich pohyb je  za každých okolností mimoriadne ladný, elegantný – nezáleží, či práve pokojne kráča alebo  letí ako o život.

Zaujímavosťou je, že konečné sfarbenie mačky závisí od teploty jej vonkajšieho prostredia. Mačiatka sa rodia svetlé a čím je vyššia teplota ich okolia, tým svetlejšia bude aj ich konečná farba. Tu vidíme skvelý príklad evolučnej adaptácie.

Vzhľadovo príbuznými plemenami sú mačka bálijská, himalájska, seychelská, thajská, barma, birma. Ide o plemená, kde sa náhodným alebo cieleným šľachtením vytvorili iné znaky, opustili rodovú líniu siam a vybrali sa na svoju vlastnú dobrodružnú cestu k jedinečnosti.

História

Siamská mačka pochádza z oblasti dnešného Thajska historicky nazývaného Siam. Sú považované za akési „budhistické chrámové plemeno“, údajne boli chované predovšetkým na týchto posvätných miestach. Jej vážnosť a dôstojný, prísny výraz hovoria za všetko. Plemeno patrí medzi mačky s najhlbšie do histórie preskúmaným „rodokmeňom“. Siamská mačka sa preto považuje za jedno zo starobylých plemien. Ako som už spomínala v úvode, siamkami boli neskoršie prikrížené  mnohé ďalšie plemená.

história siamskej mačkyV minulosti bol chov siamskej mačky luxusom vyhradeným pre kráľovský dvor a najvyššiu šľachtu. Krádež siamky sa trestala smrťou – čo našepkáva o ich vysokom spoločenskom statuse. Literárna pamiatka z obdobia 14. až 18. storočia Tamra Maew – akási kniha mačacej poézie, údajne opisuje práve plemeno, ktoré sme si dnes vzali pod drobnohľad. Existuje niekoľko legiend v súvislosti so siamkami. Prvá hovorí, že siamské princezné si odkladali prstene na chvostíky svojich mačiek. Skĺznutiu drahocenných ozdôb zabraňovala anatomická zvláštnosť – zalomený chvost. Považovalo sa to za znak urodzenosti. V súčasnom plemennom  štandarde je to však považované za nežiaduci znak. Druhou legendou je, že tieto mačky boli strážkyne chrámových pokladov a pozerali na nich tak uprene, až začali škúliť. Či už ide o pravdivé poviedky alebo fantazijný žáner, isté je jedno: o čom sa hovorí, to je v kurze. Preto som  presvedčená, že v súdobej spoločnosti požívala siamská mačka veľkú úctu. Do Európy sa importovala vďaka britskému konzulovi Owenovi Gouldovi v 18. storočí. Dostal ich darom  od kráľa Rámu VI. Boli dokonca účastné prvej mačacej výstavy vôbec – v Londýnskom Crystal Palace roku 1871. Ich vzhľad však nezožal úspech. Na explóziu obľúbenosti si  museli počkať ešte nejaký ten rôčik.

Povaha

Siamské mačky určite nepatria k začiatočníckym plemenám. Sú energické a veľmi aktívne. Ich bystré hlávky sú v jednom kole a vymýšľajú, ako si skrátiť dlhú chvíľku nejakou zaujímavou aktivitou. Svoje atletické telá chcú precvičovať pohybovým cvičením, ničím však nezaostávajú v potrebe mentálneho tréningu. Sú ideálnym plemenom pre clicker tréning.  Ako pri všetkých aktívnych plemenách, aj pre nich platí, že mentálne unavená mačka nemá sklony ničiť bytové zariadenie (ani život svojho majiteľa). K jej výrazným povahovým rysom patrí tendencia k dominancii, preto je dôležité venovať sa starostlivej výchove. Siamka miluje  spoločnosť. A to nie len spoločnosť ľudí, ale aj spoločnosť mačiek. Preto je dobré chovať ich  v páre alebo skupinke. Počas vášho pobytu v zamestnaní sa potom nemusíte báť, či vašej mačičke nie je doma smutno. K „svojmu“  človeku je psychicky pripútaná a vyžaduje veľa pozornosti. Patrí medzi najvokálnejšie plemená, takže ak hľadáte plemeno, ktoré nie je len vidieť, ale i počuť, je táto mačka pre vás ako stvorená. Miluje všetky formy kontaktu, od rozhovoru cez škrabkanie až po aktivity s interaktívnymi hračkami. Je vysoko inteligentná a ak správne zvolíte taktiku výuky, je pravdepodobné, že ju priučíte rôznym pôsobivým kúskom. Medzi typické činnosti, ktoré obľubuje, patrí aportovanie.

siamské mačky temperamentVzťah plemena k deťom je v celku pozitívny, ale rozhodne vedia dať najavo, ak s nimi nie je zaobchádzané podľa ich predstáv. V prípade, že mačička bola členom domácnosti skôr než dieťa, je možné, že Vás pri jeho narodení potrápi žiarlivosťou a nejakým tým výmyslom ako prejavom urazenosti. So správnym prístupom a trpezlivosťou je nastolenie predošlej  harmónie celkom pravdepodobné. Dobrá rada na záver – vyhnite sa trestaniu. Týmto počinom  by ste totiž plamene vzdoru rozdúchali ešte viac a škody by mohli narásť do veľkých rozmerov.

Ak vám však takpovediac prerastie cez hlavu, zamotali ste sa do klbka, ktoré sa bude aj  s pomocou šikovnej mačky musieť rozmotávať pomaly a trpezlivo. Je síce lepšie vzniku problému ostražito predchádzať, ale nevešajte hlavu, aj keď vám už zaklopal na dvere. Jednoducho ich otvorte, vyhrňte si rukávy a prečítajte si kapitolu „starostlivosť“.

Zdravie

Siamské mačky sú náchylné na poruchy zraku, napríklad nystagmus, škuľavosť, nekróza  rohovky, atrofia sietnice. Nystagmus je diagnóza, kde voľným okom pozorujeme akési jemné  pohyby – „šklbanie“ oka. Vážnejšie ochorenia je potrebné riešiť chirurgicky. Taktiež sa vyskytuje vo zvýšenej miere mukopolykacharidóza, ochorenia zubov a ráštepy. Ako je bežné  aj pre ostatné orientálne plemená, vyskytuje sa nadmerná chuť k jedlu, čo sa môže prejaviť ako konzumácia nestráviteľných materiálov a predmetov. Takáto príhoda môže mať za následok  náročný chirurgický zákrok, preto sa vyhýbajte situáciám, kde by boli v dosahu mačky predmety, ktoré by bola schopná prehltnúť. Sklon k pažravosti môže viesť taktiež  k problémom s nadváhou. Hmotnosť je nevyhnutné pravidelne kontrolovať – a to najmä u kastrovaných zvierat. Krmivo dávkujte s veľkou precíznosťou a ak dávate mačičke aj  nejaké chuťovky mimo bežného stravovania, musíte to zohľadniť v celkovom kalorickom príjme. Siamské mačky patria medzi plemená s dlhšou priemernou dĺžkou života, môžu sa dožívať aj 15-20 rokov.

mačka s povahou psa

Starostlivosť

Siamská mačka patrí medzi chovateľsky náročnejšie plemená. Ide však najmä o starostlivosť v súvislosti s výchovou. Starostlivosť o fyzické potreby nie je nijak zvlášť náročná. Úprava srsti sa ničím nelíši od európskej krátkosrstej mačky. Prečesanie srsti jedenkrát týždenne  úplne stačí a nie je nevyhnutný ani furminátor, postačí aj kefa. Nevyžaduje kúpanie, čo je takmer zárukou toho, že ste si ušetrili poriadnu vaňovú kovbojku a aj pekných pár škrabancov.

siamská mačka chovSiamky potrebujú veľa pozornosti a vyťaženosť fyzickou aj mentálnou aktivitou. Ak túto  zložku starostlivosti zanedbáte, je možné, že vyústi do problematického správania alebo  emocionálnych ťažkostí. Z tohto dôvodu je nutné od útleho veku venovať pozornosť správnemu zaťaženiu. Spoločné aktivity rovnako pomôžu aj budovaniu pozitívneho vzťahu mačky a majiteľa. Fantázii sa medze nekladú. V modernej literatúre alebo na youtube  nájdete množstvo podnetných nápadov. Svojej mačičke môžete jednoducho podomácky vyrobiť rôzne interaktívne hračky. Väčšinou si vystačíte s jednoduchými materiálmi ako je napríklad kartón, rolka od wc papiera, špagáty a staršie textílie. Svojej štvornohej priateľke tak vytvoríte veselé chvíľky, ktoré ju aj primerane unavia. Aportovanie či cvičenie povelov s pomocou clickera (a metódami pozitívnej motivácie) bude zábava rovnako pre vás ako pre vašu mačičku. Hračky z obchodov sú síce fajn, ale zo skúseností sa obávam, že vaše zvieratko budú baviť pár dní a potom opäť bude hľadať nové podnety. Ak ste milovník prechádzok, určite začnite v útlom veku zvykať mačku na postroj. Pravdepodobne sa z nej stane nerozlučný parťák  na vychádzky do mesta či do prírody.

Na záver

Ak toto plemeno vo vás vyvoláva sympatie, neváhajte sa pripojiť k jeho chovateľom. Na Slovensku patrí medzi vzácnejšie, preto medzi chovateľmi určite poteší každý nový člen. Jej nádherný vzhľad, vysoká inteligencia a extrovertné črty sú ideálnou kombináciou pre každého  aktívneho človeka s veselým srdcom na správnom mieste. Siamská mačka má celú paletu pozitív, ktorými si vás získa. Kombinácia vzhľadových špecifík s mimoriadne sľubným  inteligenčným potenciálom zaručuje mnoho skvelých chovateľských zážitkov. Ak si však nie ste istý tým, že chcete mačičke venovať obrovské množstvo pozornosti a času, radšej pouvažujte o výbere iného plemena. Verím, že týchto pár odstavcov pomohlo správnemu  rozhodnutiu.



Podobné témy

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

mačky plemená

10 Najobľúbenejších plemien mačiek

Mačka domáca žije v prítomnosti ľudí už tisíce rokov a za ten čas sa vyvinula do rôznych veľkostí a podôb. Tak ako u iných domácich zvierat aj u mačiek domácich chovatelia ovplyvňovali šľachtením ich vývoj a utvárali…

mačka

Mačka domáca a jej chov

Mačka domáca (felis catus) je malý domestikovaný mäsožravý cicavec patriaci do čeľade mačkovité. Mačky domáce sa zvyčajne chovajú ako interiérové domáce zvieratá bez možnosti výbehu alebo formou voľného chovu, pri…

mačacie roky

Ako zistiť vek mačky

Vek mačky sa tradične počíta spôsobom: jeden mačací rok je ekvivalentom 6 až 7 ľudských rokov, no určenie skutočného veku mačky je trocha zložitejšie. Každá mačka či kocúr sú jedineční a tak ako u ľudí, aj u mačiek je…

blcha psia, mačacia a ľudská

Blchy - ako sa ich zbaviť?

Blcha je malý, bezkrídly hmyz, ktorý parazituje na pokožke psov, mačiek, iných domácich a divých zvierat a niekedy aj na človeku. Blchami označujeme parazitický hmyz radu siphonaptera, v ktorom môžeme nájsť viac ako 2…

ako sa zbaviť parazitov

Parazity u psov a mačiek

Či už sa nám to páči, alebo nie, parazity sú bežnou súčasťou života psov a mačiek a je len na ich chovateľoch ako si s nimi poradia. Vonkajšie a vnútorné parazity psov a mačiek sa často dokážu veľmi rýchlo šíriť a…