
Včely boli večne uctievané

Prečo chovať včely? Ak takúto otázku položíte skúsenému včelárovi, ľahko sa stane že sa bude na vás len nechápavo pozerať
Je to koníček a produkty včiel sú veľmi zdravé. Vedeli to ľudia už dávno, v období pred Kristom. Aj táto skutočnosť je určite dostatočným dôvodom na to, aby ste včely chovali. Vnútorné uspokojenie, ktoré mnohí včelári pri styku so svojimi bzučiacimi priateľkami pociťujú, je aj dôsledkom toho, že si uvedomujú veľký význam pre celú prírodu. Nie bez príčiny bola včela už v minulosti povýšená za posvätného živočícha kňazov a kráľov a podľa toho sa vysoko cenili aj všetky jej produkty. Napríklad takými darmi Egypťanov pri uzatváraní mierových zmlúv bol na prvom mieste med a vosk, až potom otroci.
Už v treťom storočí pred Kristom bola na minciach gréckeho mesta Ephesus zobrazená včela. Včela bola znakom bohyne Artemidy, ochrankyne mesta.
Nielen starí Gréci a Egypťania poznali a uctievali včelu medonosnú, ale veľkú úlohu mala aj v mytológii všetkých národov Zeme. Napríklad Germáni znázorňovali Yggdrasil, svoj strom života hore obklopený množstvom včiel.
Dodnes tento malý hmyz, mnohých ľudí fascinuje nielen preto, že po tisícoch svorne žijú v usporiadaných sociálnych štruktúrach, ale aj preto, že žijú bez vzájomného okrádania, alebo zabíjania. Včely sa totiž živia prevažne peľom a nektárom, teda sekrétmi rastlín, ktoré by inak zostali nevyužité. Pritom je prekvapujúce, že pri „braní“ súčasne „dávajú“. Myslíme tým to, že prenášajú peľ z jednej rastliny na druhú, umožňujú mnohým hmyzomilným rastlinám ich oplodnenie a vytváranie semien.
Včielky vytvárajú pre človeka prospešný a zdravý včelí vosk. Dnes sa veľmi používa aj peľ či propolis. Materská kašička včiel vraj človeka omladzuje a včelí jed sa už stáročia využíva v medicíne ako liečivý prostriedok.
