Kam umiestniť úľ


kde dať úľ

Kým si kúpite svoje prvé včelstvo, mali by ste si premyslieť kde ho umiestnite aby ste neskôr nemali so včeličkami problém

Určite by sme mali myslieť na dobrú blízkosť k bydlisku a dobrý prístup k úľom. Nesmieme zabudnúť ani na požiadavky včeličiek. Na dobrom stanovišti sa predsa nemusia vôbec vyskytnúť niektoré choroby. Určite úle nedávajte do blízkosti diaľnic či frekventovaných  ciest. Vzduch sa okolo cesty veľmi víri a mohlo by to ohroziť život lietaviek.

Ak chceme pre včely ideálne stanovisko, je vhodné, ak si úľ postavíme na odľahlom mieste ako je starý kameňolom, na spustnutej pôde alebo na odľahlom okraji lúky či lesa. Samozrejme na  takýchto miestach väčšinou ani nebývajú ťažkosti s majiteľmi pozemkov. Obecné a lesné úrady ich zvyčajne prenájmu za výhodných podmienok.

Pri umiestňovaní úľov treba dbať na tieto detaily:

• Letáče majú byť orientované na juhovýchod, čím sa zabezpečí vhodná teplota v úľoch. Príliš veľká horúčava však môže spôsobiť skoré plodovanie včelstiev, ktoré sa potom predčasne vyroja.

• Najlepším podkladom je suchý svah. Priveľa vlhkosti podporuje choroby.

• Stanovisko by malo byť do určitej miery chránené pred vetrom, aby včely aj s nákladom mohli bez problémov pristávať a štartovať.

• Znáška by nemala byť príliš ďaleko. Optimálne podmienky sú na kvetinovej lúke či na okraji lesa.

Kam umiestniť úle v záhradách

V oblastiach ktoré sú obývané sú ako stanovišťa včelstiev vhodné záhrady a ovocné sady. Treba však dbať na to, aby to nevyrušovalo susedov, prípadne, aby sa oni necítili vyrušovaní. Preto treba včelstvá umiestniť trochu bokom, pričom by sa mal dodržať určitý odstup od susedovho pozemku. Okrem toho je potrebné pri hranici zo susedmi vysoký živý plot alebo inú ohradu, aby včely boli nútené hneď vyletieť do výšky a nestretali sa so susedmi alebo okoloidúcimi.

včelie úľe v záhrade

Do úvahy treba vziať aj miestne predpisy, o ktorých sa dozvieme na príslušných úradoch.

Do záhrady s veľkosťou 4-5 árov, vysadenej stromami a kríkmi, môžeme umiestniť 3-4 včelstvá. Je výhodné, keď ich máme blízko domu alebo chatky, lebo ich môžeme lepšie pozorovať. Okrem toho nemusíme ďaleko prenášať nevyhnutné pomôcky a náradie.

V záhrade s rozlohou 1-2 áre a radovej stavbe či výškových budovách sa včely neodporúčajú chovať, pretože veľa ľudí sa ich bojí a aj včielky dokážu vycítiť strach a potom sú nepokojné a nedokážu pracovať na sto percent.

Najlepšie je mať včielky na osamotenom mieste. Včielky sú spoločenstvo a ako aj ľudia potrebujú mať svoj kľud a priestor. Najlepšie miesto je pre ne na okraji lúky či lesa. Ak máte domček s veľkou záhradou, tak im nájdite odľahlý kút, kde budú mať ticho. Za domom či na kopci nad chalupou. Tam si budú môcť včielky pracovať pilne.

 



Podobné témy

medonosne kvety

12 najužitočnejších medonosných rastlín do záhrady

Medonosné rastliny sú okrem samotných včiel prospešné aj pre včelárov a pestovateľov ovocia či zeleniny. Vyznačujú sa vysokou produkciou nektáru, z ktorého včely vyrábajú med, no takisto poskytujú včelám peľ, ktorým…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 20.11.2023 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

včely a včelár

Včely - ako to robím ja?

Včely a včelárenie v horskej oblasti na Orave. Moje skúsenosti.   Predstavenie našej včelnice. (Včela  – Apis mellifera carnica - Kranka)   Včelárim pri obci Nižná, 600mnm, v údolí rieky Orava. Včelnica je…

kde dať úľ

Kam umiestniť úľ

Určite by sme mali myslieť na dobrú blízkosť k bydlisku a dobrý prístup k úľom. Nesmieme zabudnúť ani na požiadavky včeličiek. Na dobrom stanovišti sa predsa nemusia vôbec vyskytnúť niektoré choroby. Určite úle…

rojenie včiel

Ako zabrániť rojeniu bez vytvorenia nového včelstva

Prvá etapa Po zložení nadstavkov zostane iba dno, na ktoré položíme nový nadstavok s dvoma plodovými plátmi  v strede. Vedľa nich zľava aj sprava umiestnime medzistienky a na kraj z oboch strán zasa medový plást. Na…

včely v jeseni a v zime

Život včiel v jeseni a počas zimy

Znáška peľu je priaznivá pre budúcoročný vývoj včiel. Všetky zásoby peľu včelstvám prenecháme, prípadne ich rovnomerne rozdelíme medzi jednotlivé včelstvá. Ak je chladno, včely skončia všetky letové aktivity, ktoré nie…