Život včiel v jeseni a počas zimy


včely v jeseni a v zime

Ako v ostatných mesiacoch, tak aj v septembri všetko dianie ovplyvňuje predovšetkým počasie. Pri slnečnom počasí a neskorej znáške môže včelstvo ešte raz plodovať.

Znáška peľu je priaznivá pre budúcoročný vývoj včiel. Všetky zásoby peľu včelstvám prenecháme, prípadne ich rovnomerne rozdelíme medzi jednotlivé včelstvá. Ak je chladno, včely skončia všetky letové aktivity, ktoré nie sú nevyhnutné, a stiahnu sa do zimného chumáča. Ak medzitým nastanú pekné dni, chumáč sa uvoľní.

Práce včelára v septembri

Včelstvá by už mali byť zakŕmené. Aj včelstvá, ktoré využívali neskorú znášku, musíme po vytočení medu čo najrýchlejšie zakŕmiť. Vhodné je, keď im môžeme pridať plásty so zaviečkovaným plodom.

Život včiel počas jesene a zimy

V jesenných a zimných mesiacoch sa život včiel orientuje iba na vnútorné dianie. Cez deň sa včely odvážia na posledné výlety. Prvé nočné mrazy a teploty okolo osem stupňov Celzia ich nútia stiahnuť sa do zimného chumáča. V októbri sa vyliahne posledný plod. V suchom prostredí môžu včely aj najchladnejšie ročné obdobie prežiť bez poškodenia. V zimnom chumáči by malo prezimovať spolu asi desať tisíc včiel. Neustálym vymieňaním si miesta v chumáči sa včely, ktoré sedeli z vonka, dostávajú do teplého vnútra chumáča a opačne. Občas, keď teplota vystúpi, ešte vyletia aby si vyprázdnili výkalový vak, čo je veľmi dôležité lebo keď sa včely dlhší čas nemôžu zbaviť výkalov, vzniká zvýšené nebezpečenstvo amébovej alebo nozébovej nákazy.

V súvislosti so snehom nemusíme mať starosti ani vtedy, keď úle spod neho už ani nevidieť. Včely sa nezadusia, ale naopak, sneh z úľov udržiava rovnomernú teplotu. Situácia sa môže stať nebezpečnú až pri námraze na letáčoch, čo sa však vyskytne iba zriedkavo. Včelám neškodí ani obsah oxidu uhličitého v koncentrácií 6% a viac ( v normálnom ovzduší sa pohybuje medzi 0,03 až 0,06% ), ani studené zimy, ale nebezpečné pre ne je striedavé počasie. Vtedy včely totiž môžu začať skoro plodovať a pri opätovnom ochladení sa dostať do núdze.

Práce včelára počas jesene a zimy

Za pekného počasia by sme mali v prípade potreby uskutočniť opatrenia proti klieštikovi a izolačným materiálom chrániť včely pred chladom a vlhkosťou. Okrem toho ešte musíme zúžiť letáč, aby sme zabránili prípadnej rabovke, najmä v nadstavkových úľoch. Cez zimu môžu byť nevítanými hosťami včelstiev hraboše. Preto odporúčame upevniť pred letáče drôtené pletivo so 7 mm veľkosťou ôk. Pred hladnými sýkorkami úle najlepšie zabezpečíme tak, keď vo vhodnej vzdialenosti od včiel urobíme pre ne kŕmidlo, ktoré pravidelne dopĺňame potravou. Všetky zvyšné plásty uložíme do skríň alebo do prázdnych nadstavkov a ošetríme  výparmi kyseliny octovej.



Podobné témy

medonosne kvety

12 najužitočnejších medonosných rastlín do záhrady

Medonosné rastliny sú okrem samotných včiel prospešné aj pre včelárov a pestovateľov ovocia či zeleniny. Vyznačujú sa vysokou produkciou nektáru, z ktorého včely vyrábajú med, no takisto poskytujú včelám peľ, ktorým…

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 20.11.2023 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

včely a včelár

Včely - ako to robím ja?

Včely a včelárenie v horskej oblasti na Orave. Moje skúsenosti.   Predstavenie našej včelnice. (Včela  – Apis mellifera carnica - Kranka)   Včelárim pri obci Nižná, 600mnm, v údolí rieky Orava. Včelnica je…

kde dať úľ

Kam umiestniť úľ

Určite by sme mali myslieť na dobrú blízkosť k bydlisku a dobrý prístup k úľom. Nesmieme zabudnúť ani na požiadavky včeličiek. Na dobrom stanovišti sa predsa nemusia vôbec vyskytnúť niektoré choroby. Určite úle…

rojenie včiel

Ako zabrániť rojeniu bez vytvorenia nového včelstva

Prvá etapa Po zložení nadstavkov zostane iba dno, na ktoré položíme nový nadstavok s dvoma plodovými plátmi  v strede. Vedľa nich zľava aj sprava umiestnime medzistienky a na kraj z oboch strán zasa medový plást. Na…

včely v jeseni a v zime

Život včiel v jeseni a počas zimy

Znáška peľu je priaznivá pre budúcoročný vývoj včiel. Všetky zásoby peľu včelstvám prenecháme, prípadne ich rovnomerne rozdelíme medzi jednotlivé včelstvá. Ak je chladno, včely skončia všetky letové aktivity, ktoré nie…