Okrasný plot pre ruže a záhradná bránka
Ako sme si postavili okrasný plot a bránku v záhrade
Mám rada romantické zákutia a kvety. Naša záhrada na dedine je ideálnym miestom pre romantiku a k tej neodmysliteľne patria ruže. Ich pestovanie vyžaduje určité podmienky a preto som sa rozhodla, že si pre ne vytvoríme chránené miesto, kde by sa im darilo a boli by aj optickou bariérou pred zvedavými pohľadmi z cesty. Inšpirovala som sa na internete a počas zimných večerov som plánovala a kreslila na štvorčekový papier. Výsledný návrh tvoril nižší okrasný plot s prekrytou bránkou a mal oddeliť úžitkovú časť záhrady so skleníkom od priestoru studne.
Najskôr sme upravili priestor okolo studne, ktorý sa zvažuje smerom na sever. Už dávno som zistila, že najlepšiu službu spravia úplne obyčajné nenáročné rastliny a recykláciou starších vecí môžete dosiahnuť pekný výsledok a preto som sa rozhodla ako bránku použiť staré pôvodné drevené dvere z domu a tomu sa prispôsobilo aj ostatné. Vo výsadbe som použila dva druhy bazy čiernej (Sambucus nigra black tower, Sambucus nigra golden tower - oba druhy majú stĺpovitý kompaktný rast a hodia sa aj do menších priestorov preto zaujali miesto v rohu pozemku), ako podrast slúži obyčajná zimozeleň menšia (Vinca minor - veľmi dobre znáša podmienky na slnku a je spoľahlivo pôdokryvná), smerom k plotu som vysadila dva muchovníky (Amelanchier lamarckii) pod ktorými už druhý rok rastú tavoľníky japonské (Little princess). Pred studňou som už dávnejšie zasadila tavoľu kalinolistú (Physocarpus opulifolius Diabolo - nenáročný veľmi dekortívny kvitnúci ker s bordovými listami), pod ňou v tieni sa výborne darí konvalinkám (Convallaria majalis).
Na plot a bránku sme použili: 4 ks drevených lát (rozmer 3 cm x 15 cm x 600 cm), 6 ks drevených hranolov (8 cm x 6 cm x 205 cm), skrutky na spájanie, kryciu tónovanú farbu na drevo Tikkurila, 3 ks priehľadnej PVC strešnej krytiny (80 cm x 100 cm), kotvenie pomocou hliníkových zemných skrutiek a jedny staré dvere zo zbúraného domu so závesmi.
Drevo po opracovaní a narezaní na potrebné rozmery sme impregnovali ochranným náterom proti hubám, nechali 24 h zaschnúť a potom ešte dvakrát natreli.
Čas keď náter schol sme využili na prípravu kotvenia. Zemné skrutky sme nadpojili zvyškami železných rúr s kotviacimi prvkami v tvare "L", všetko natreli farbou na kov a zavŕtali do zeme na vyznačené miesta.
Zvyšok už nebol časovo náročný, chcelo to iba slnečný deň. Pripravené stĺpiky z hranolov sme pripevnili na kotvenie, priskrutkovali laty a plot bol hotový. "Domček" pre bránku dostal strechu z priehľadnej krytiny, aby prepúšťal svetlo na kustovnicu čínsku (Lycium chinese - goji), ktorá sa bude štverať hore po jeho stene.
Na záver sme vymerali správnu výšku závesov, osadili dvere do otvoru v "domčeku" a dopredu pred plot sme zasadili bielu a červenú ťahavú ružu. Pôvodne som uvažovala o bielej farbe, ale zvyšok rodiny ma prehlasoval a vybrali svetlú zelenú. Najskôr som si nebola celkom istá, ale keď sme z chalupy vyniesli tie staré drevené dvere lilavej farby a vložili ich na miesto, vedela som, že vybrali najlepšie!