10 najkrajších opadavých drevín, ktoré môžete pestovať ako živý plot


zivy plot

Opadavé dreviny na živý plot sú známe svojou odolnosťou a premenlivosťou počas ročných období. Tu sú tie najkrajšie:

Pokiaľ sa bavíme o rastlinách vhodných na živý plot, väčšina ľudí si pravdepodobne predstaví vždezelené druhy, no aj opadavé dreviny majú svoje čaro a niektoré z nich sa skvelo hodia na výsadbu do živého plota. Opadavé dreviny sú odolnejšie, prispôsobivejšie a svoj výzor menia spolu s ročnými obdobiami, čo je z pohľadu záhradného dizajnu cenná vlastnosť a pritom dokážu skvelo spĺňať úlohu živého plota.  

Stálozeleným drevinám vhodným na živý plot sme sa venovali v samostatnej téme: rastliny na živý plot, no v tejto téme sa budeme venovať práve opadavým druhom, ktoré tiež spĺňajú všetky úlohy živého plota. Hustým porastom oddeľujú záhradu od okolitého prostredia, hluku či zvierat, zabezpečujú súkromie a popritom dobre znášajú rez. Niektoré opadavé dreviny sú vhodné dokonca aj na pestovanie jedlého živého plota, ktorý navyše prináša úrodu.  Nechajte sa inšpirovať našim výberom:

1. Hrab obyčajný Carpinus betulus

hrab živý plotHrab je ideálnou drevinou na živý plot, pretože má prirodzený hustý rast, dobre znáša rez, je ho možné ľubovoľne tvarovať a jeho listy ostávajú po jesennom zhnednutí často na konároch, takže naďalej vytvárajú požadované súkromie. Hrab je navyše aj veľmi odolný, dobre znáša aj ťažké a vlhké pôdy. Hrab je vhodnejší na stredné (viac ako 1,5 m) až vysoké živé ploty (niekoľko metrov), v ktorých je ho potrebné vysádzať v 45 cm rozstupoch.   

2. Dráč thunbergov Berberis thunbergii

pichľavý živý plotAk hľadáte zaujímavý kvitnúci okrasný ker, ktorý je nenáročný na starostlivosť, hodí sa na živý plot a mení farby počas celého roka, vhodnou voľbou môže byť práve dráč. Táto odolná okrasná drevina je veľmi prispôsobivá a v záhradách sa používa v rôznych typoch výsadieb, vrátane živých plotov, pretože vytvára nepreniknuteľnú, pichľavú bariéru. Existuje viac ako 400 druhov tejto okrasnej dreviny, pričom niektoré majú aj ostré tŕne podľa ktorých dráč získal pravdepodobne svoje meno. Dráč je zaujímavý najmä svojimi malými lístkami, ktoré môžu byť v rozličných farbách (odtiene ružovej, žltej, zelenej, bordovej až tmavo fialovej) a v jeseni sa tieto farby menia na žlto oranžovú. Dráč je bezúdržbová okrasná drevina, ktorá pude prosperovať na slnku i v polotieni a v akomkoľvek type pôdy.

3. Drieň biely Cornus alba

ornamentálny živý plotDrieň biely vyniká žiarivými listami, meniacimi farby počas jesene, bohatým kvitnutím počas jari a výrazným červeným sfarbením svojich konárov počas zimy. Drieň je viac vhodný na neformálne živé ploty, pretože nevytvára celkom hustý porast, no vďaka svojim pestrým farbám dokáže osviežiť každú záhradu. Preto sa často využíva na zvýraznenie chodníkov, parkov, vodných prvkov v záhradách a všade tam, kde sa uplatní jeho ornamentálna hodnota. Drieň je odolná drevina, ktorá sa vie prispôsobiť väčšine typom pôd a stanovísk. Jeho farby však najviac vyniknú na slnečnom mieste.  Aj táto drevina dobre znáša rez, ktorý je najlepšie načasovať na predjarné obdobie počas vegetačného spánku rastliny.

4. Zlatý dážď Forsythia

zlatovka živý plotKto by nepoznal zlatý dážď a jeho nádherné žlté kvitnutie počas skorej jari? Aj táto drevina je vhodná na tvorbu hustých živých plotov, pretože je odolná a dobre znáša rez. Ak sa zastriháva od prvých rokov svojho rastu, dokáže vytvárať hustý porast už od úrovne pôdy, pričom je vhodná na tvorbu nižších a stredných živých plotov (1,5 až 2 m).

5. Buk lesný Fagus sylvatica

zivy plot bukBuk lesný patrí k našim pôvodným drevinám a zároveň je to vynikajúca voľba pre tvorbu vysokých živých plotov. Vo voľnej prírode dorastá až do výšky 60 metrov, no pravidelným rezom sa môže ľubovoľne tvarovať, pričom sa prirodzene rozvetvuje, takže vytvára hustý porast už od najnižšej úrovne. Živý plot z tejto dreviny najviac vynikne na otvorenom priestranstve s dostatkom svetla, ktoré na jeseň sfarbí jeho listy  do jesenných odtieňov. Táto drevina toleruje akýkoľvek typ pôdy, no nesmie byť trvalo premočená. Aj buk lesný je dostupný v rôznych kultivaroch, ponúkajúcich rozmanité sfarbenie listov.

6. Vajgélia kvetnatá Weigela Florida

kvitnúci živý plotVajgélia je skvelou alternatívou pre kvitnúci živý plot. Tento ker sa uplatní pri tvorbe nižších živých plotov (1 – 2 m), ktoré môžu počas jednej sezóny aj niekoľko krát kvitnúť. Napriek svojmu jemnému vzhľadu je vajgélia veľmi odolná rastlina, ktorá zvláda tuhé zimy aj radikálny rez, no keďže kvitne na starom dreve, striháme ju až po odkvitnutí. Najviac jej vyhovujú slnečné stanoviská, pri ktorých vyniknú jej žiarivé farby. Vajgélia kvetnatá je dostupná vo viacerých kultivaroch, ktoré sa líšia farbou kvetov a listov, takže je ju možné zakomponovať do akejkoľvek záhrady.

7. Hloh Crataegus

vysoky zivy plot Hloh tiež patrí k našim pôvodným druhom a zároveň k najodolnejším drevinám vôbec. Ak je hloh upravovaný rezom od mladého veku, vytvára hustú, nepreniknuteľnú a pichľavú bariéru vhodnú na tvorbu vyšších, živých plotov. Hloh počas jari kvitne a počas leta a jesene vytvára drobné plody, ktoré majú výnimočné liečivé účinky najmä na srdcovo cievne choroby. Na výsadbu živých plotov je vhodný hloh jednosemenný (crataegus monogyna) no aj hloh obyčajný (crataegus laevigata), bežne sa vyskytujúci voľne v prírode. Pre pestovanie vo forme živých plotov sa vysádza v 60 cm rozstupoch.

8. Orgován Meyerov Syringa mayeri

vonavý živý plotVôňu orgovánu počas neskorej jari len tak niečo neprekoná a nie je to jediná prednosť tejto dreviny. Ponúka aj nádherné farby a meniacu sa farbu listov počas jesene. Táto okrasná drevina sa zvyčajne pestuje ako vyšší ker či strom, no niektoré druhy, ako napríklad orgován mayerov sú vhodné aj na pestovanie hustých, neformálnych, živých plotov. Tento druh dorastá bez rezu do 2,5 m no pravidelným strihaním sa dá udržiavať aj nižší. Orgován kvitne na jednoročných výhonkoch, takže sa kvôli bohatému kvitnutiu odporúča strihať až po odkvitnutí.   

Jedlé živé ploty

9. Arónia Aronia

jedlý plot aróniaArónia je ideálnym kandidátom na výsadbu živého, jedlého plota, ktorý svoju podobu mení počas každého ročného obdobia. Na jar tento ker pokryje záplava bielych kvetov, v lete zdobia rastlinu zelené listy a červené plody a na jeseň listy menia farbu na odtiene červenej a oranžovej a plody dozrievaním postupne tmavnú. Plody arónie výborne chutia  čerstvé, no je ich možné aj spracovať na rôzne džemy, sirupy, džúsy, víno a mnohé iné recepty. Arónia je vhodná na pestovanie nižších živých plotov (do 1,5 m). Dobre znáša slnko i polotieň, suché aj vlhké pôdy, a je ju možné pestovať vo forme upraveného aj neformálneho živého plota. Táto odolná rastlina je prispôsobivá aj na rôzne teplotné podmienky a dobre znáša aj tuhšie zimy. 

10. Muchovník Amelanchier

jedlý plot kvitnúciĎalšou drevinou vhodnou na živý plot, ktorá zároveň prináša úrodu chutných plodov je muchovník. Aj muchovník sa počas ročných období mení. Na jar je obsypaný bielymi kvetmi a ružovkastými listami, ktoré na leto zmenia farbu na zelenú a počas jesene na výrazné odtiene červenej a oranžovej. Plody muchovníka chuťou pripomínajú čučoriedky s mandľovým dozvukom a môžu sa jesť čerstvé či spracovať na džemy či iné recepty. Muchovník dobre znáša rez, potrebný na vytvorenie hustého živého plota, no mal by nasledovať až po zbere úrody, aby sme neprišli o kvety či plody. Na živý plot sú vhodné druhy muchovníka (amelanchier  alnifolia alebo amelanchier lamarckov). 

 

Do nášho zoznamu sa nezmestilo mnoho druhov opadavých drevín vhodných na živé ploty, ktoré takisto stoja za zmienku

Sú to napríklad Dub červený (Quercus rubra), Pajazmín vencový (Philadelphus coronarius), javor poľný (Acer campestre), Brest sibírsky (Ulmus pumila) a mnohé iné.

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad záhrad v rôznych štýloch a veľkostiach pre vašu inšpiráciu: inšpirácie na okrasné záhrady

2. Prehľadný zoznam okrasných škôlok: okrasné škôlky

3. Rady pri tvorbe nízkoúdržbových záhrad: tvoríme bezúdržbové záhrady

 

Použité zdroje: learningwithexperts.com, hortmag.com, gardenerspath.com

 

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…