5 Potravín, ktoré môžete použiť ako hnojivo v záhrade


domáce hnojivo

Prehľad potravín, ktoré sú bohaté na živiny pre okrasné aj úžitkové rastliny

Pre rast a produktivitu rastlín v okrasnej i úžitkovej záhrade sú potrebné živiny, ktoré pre rastliny predstavujú stavebné materiály. Na rozdiel od živočíchov získavajú rastliny energiu zo slnka, no na fungovanie ich metabolizmu sú potrebné desiatky anorganických látok, z ktorých sú najdôležitejšie dusík, fosfor a draslík a preto nájdete označenie týchto prvkov “NPK” na každom hnojive.

Aj niektoré potraviny, alebo skôr zbytky po potravinách v domácnosti sú bohaté na tieto živiny a môžu tak byť výbornou alternatívou pre priemyselne vyrábané hnojivá. Preto sme zostavili prehľad bežných domácich potravín, ktorých prebytok môžete použiť ako účinné hnojivo v záhrade:

spodok s kávy ako hnojivo1. Kávový odpad

Kávový odpad ako hnojivo poslúži najmä pre jeho vysoký obsah dusíka (až 2 %), fosforu, draslíka, no aj iných mikroelemenov. Vďaka jemnému mletiu kávového odpadu sa živiny dostávajú k rastlinám pomerne rýchlo aj keď sa kávový odpad navrství len na povrch pôdy v okolí rastlín bez akéhokoľvek zapracovávania. V hrubšej vrstve môže kávový odpad okrem funkcie hnojiva plniť aj úlohu mulču.

Kávový odpad sa vďaka bohatému obsahu živín používa okrem využitia vo forme hnojiva aj ako substrát na pestovanie hlivy ustricovej a je taktiež výborným materiálom do kompostu. odpad má aj povesť odpudzovača slimákov a iných škodcov, no podľa našich skúseností je to len mýtus.

2. Vaječné škrupiny

škrupiny z vajec ako hnojivo do záhradyVaječné škrupiny sú bohaté na vápnik (takmer 40 %), ktorý je dôležitý v regulačných a rastových procesoch rastlín. Nedostatok vápnika sa prejavuje nekrotickým zhnednutím koncov výhonkov a práve rastúcich častí rastliny vrátane plodov (zhnednutie sa nevyskytuje na už vyrastených stonkách alebo listoch). Na vápnik sú chudobné najmä kyslé piesočnaté pôdy, pre ktoré sú vaječné škrupiny výborným hnojivom zvyšujúcim ich pH a to najmä ak sú rozdrvené na čo najjemnejší prášok (väčšie kusy škrupín sa nerozložia ihneď). Okrem vápnika obsahujú vaječné škrupiny aj dusík a iné minerály, ktoré takisto vyživujú rastliny. Rozdrvené vaječné škrupiny sa môžu rozsypať na povrch pôdy alebo zapracovať tesne pod povrch.

3. Mlieko

hnojenie mliekomMlieko je známe vysokým obsahom živín vrátane dusíka, fosforu a draslíka a preto sa prebytočné mlieko alebo prebytočný mliečny odpad (napr. srvátka) používa ako hnojivo aj v poľnohospodárstve. Aj v domácnosti sa stáva, že otvorené mlieko nestihneme spotrebovať ešte predtým ako skysne a vtedy je dobrou voľbou použiť mlieko ako hnojivo.

Mlieko môžeme jednoducho vyliať v okolí rastlín, prípadne ho môžeme ešte predtým zriediť s vodou aby sme mohli pohnojiť väčšiu plochu.

4. Ryby

rybie kosti ako hnojivoRyby sú bohaté na všetky tri najdôležitejšie živiny pre rastliny (NPK). Obzvlášť bohaté sú na dusík, ktorý je pre rast rastlín najdôležitejší a preto sú ryby výborným hnojivom využívaným aj v priemyselnom merítku v podobe kostnej múčky.

Aj domácich podmienkach sa dajú použiť aj kosti, hlavy a iné časti nespotrebovaných rýb, a to pomleté , prípadne nakrájané na menšie kúsky. Takéto netradičné hnojivo sa môže zapracovať do pôdy pod sadenice zeleniny, ktorá je náročná na živiny (paradajky, uhorky, tekvica, brokolica,… ).

5. Banánové šupky

banánové šupy ako hnojivo do záhradyBanánové šupky sú okrem iných živín mimoriadne bohaté na draslík a fosfor, teda na látky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v metabolizme rastlín a preto sú tiež vynikajúcim hnojivom (najmä pre tvorbu kvetov a plodov) či materiálom na prípravu kompostu.

Je hneď niekoľko spôsobov ako využiť banánové šupky vo forme hnojiva do záhrady. Môžu sa nakrájať či rozomlieť na menšie kúsky a zapracovať do pôdy, no taktiež sú vhodné na prípravu banánového výluhu (banánové šupky sa zalejú vodou a nechajú sa týždeň lúhovať), ktorým sa polievajú rastliny v okrasnej či úžitkovej záhrade.

 

Užitočné informácie:

1. Ako využívať drevný popol na hnojenie a zvyšovanie pH: popol ako hnojivo

2. Prehľad potrebných živín pre rastliny: význam minerálov vo výžive rastlín

3. Viac o hnojivách: čo je to dobré hnojivo

 

Použité zdroje: modernfarmer.com



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

pestovanie cesnaku

Pestovanie a sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne

Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci záhradkári. Naše klimatické pásmo s dostatočne dlhou zimou je navyše pre cesnak veľmi vhodné a tak má jeho pestovanie dlhú tradíciu vo všetkých…

výsadba stromov

Sadenie ovocných stromov jednoducho a prehľadne

Spôsob akým zasadíme ovocný strom ovplyvní jeho budúcu prosperitu a čas ktorý bude potrebovať na nábeh do rodivosti. Kedy sadiť ovocné stromy Ideálnym obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je október a…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…