5 Tajomstiev produktívnejšej zeleninovej záhrady
Ako dosiahnuť väčšiu úrodu zeleniny na rovnakej ploche? Pomôže vám v tom 5 jednoduchých techník:
Či už ste začínajúci alebo skúsený záhradkár, všetci sa zhodneme na tom, že bohatá úroda zeleniny vie potešiť každého. Ak do záhrady vložíte trochu úsilia a využijete tie správne techniky, úroda a vaša radosť bude tento rok ešte väčšia:
1. Založte si vyvýšené záhony na intenzívne pestovanie
Najspoľahlivejšou cestou ako zvýšiť a skvalitniť úrodu v zeleninovej záhrade je redukcia priestoru medzi rastlinami. Bude to však fungovať len vtedy ak si zriadite trvalo vyvýšené záhony/hriadky, ktoré sú úrodnejšie. Tajomstvom ich vyššej úrodnosti je fakt, že sa každoročne nepreorávajú a ich kultivácia je minimálna, takže sa nenaruší biologická aktivita v pôde (mikróby, dážďovky), ktorá robí pôdu úrodnejšou a priepustnejšou pre korene rastlín.
Ďalšou výhodou vyvýšených záhonov je ich praktickosť – pôda sa nepresúva von z hriadok, záhrada je usporiadanejšia, máme viac priestoru na prácu a šetria aj naše chrbty. Trvalo vyvýšené záhony si môžeme zhotoviť z ľubovoľných materiálov(drevo, tehly, betónové tvárnice atď.) v ľubovoľnej výške podľa preferencií. Šírka záhonov by mala byť taká aby ste pohodlne dosiahli do stredu záhonu z každej strany(cca. 75cm).
Veľa ľudí váha so založením trvalo vyvýšených záhonov, z obavy, že takéto záhony im zaberú viac miesta a nebudú môcť využiť celú plochu na sadenie. Opak je však pravdou, pretože takéto záhony zvýšia produktivitu vašej záhrady.
2. Choďte do výšky
Niektoré druhy zeleniny rastú lepšie s oporou. Vyhovujú im ploty, palice, mriežky a iné štruktúry. Rastom do výšky a nie do šírky vyprodukujú rastliny väčšiu úrodu na štvorcový meter a taktiež budú menej trpieť chorobami. Rastliny ktoré majú radi oporu:
• Paradajky - zvoľte si variety, ktoré budú rásť a produkovať plody, niekedy aj do prvých mrazov. Pestujte ich na drôtených klietkach alebo na dvojmetrových paliciach.
• Ťahavá fazuľa a hrach - i keď oproti kríkovým formám im trvá dlhšie kým dozrejú, úrodu produkujú dlhšie, niekedy až do prvých mrazov.
• Uhorky - ťahavým varietám sa dobre darí na plotoch a mriežkach. Ich plody sú rovnejšie a uniformnejšie.
• Tekvice, cukety a melóny – Tieto dlhosezónne rastliny potrebujú oporu prispôsobenú na ťažkú váhu. Väčšie plody budú tiež potrebovať látkové závesy aby mali oporu.
3. Rozvrhnite si úrodu na dlhšie obdobie
Ak si sezónu nenaplánujeme, budeme mať v určitom období zeleniny nedostatok a inokedy zasa prebytok, ktorý nebudeme schopní využiť. Na rozvrhnutie úrody existujú dva spôsoby – oba sú veľmi jednoduché.:
Postupné sadenie rovnakej variety zeleniny napríklad v týždňových intervaloch, alebo sadenie skorších, stredných a neskorých variet v rovnakom čase. Takto si úrodu rozvrhneme na dlhšie časové obdobie.
4. Nahraďte vyčerpané rastliny
Keď už rastlina dorodila, nahraďte ju inou. Napríklad po dozretí jarného šalátu, nasaďte na rovnaké miesto kríčkovú fazuľu a po odrodení môžete na rovnaké miesto opäť zasadiť zeleninu ktorá znáša chladnejšiu klímu(šalát, špenát, reďkovka).
5. Začnite sadiť spoločne rôzne druhy zeleniny
Niektoré rastliny rastú rýchlejšie ako iné a navyše môžu benefitovať zo vzájomnej spoločnosti (môžu si poskytovať tieň, odpudzovať škodcov, hnojiť pôdu, prípadne poskytovať oporu). Napríklad ak vysadíte reďkovky a mrkvu na rovnaké miesto, reďkovky dozrejú za približne 30 dní, vtedy bude mrkva ešte maličká. Ďalšou možnosťou je kombinovať ťahavé formy zeleniny (napríklad paradajky) s prízemnými rastlinami (tekvica/cuketa). Takýchto spoločných foriem pestovania je niekoľko druhov. Medzi najznámejšie patria: Kukurica spolu s hrachom/fazuľou a tekvicou/reďkovkou, alebo kombinácia rýchlo a pomaly dozrievajúcej zeleniny ako šalát s paradajkami alebo reďkovka s kukuricou.
Ďalšie tipy na zvýšenie produktivity zeleninovej záhrady:
• Používajte skleník – skleník je rokmi overená metóda ako zvýšiť produktivitu v záhrade a predĺžiť si sezónu. Môžu sa v ňom pestovať aj teplomilnejšie druhy a na jar nám môže poslúžiť aj na pestovanie priesad. Postavte si ho dostatočne vysoký pre ťahavé rastliny ako sú paradajky a uhorky.
• Používajte priesady – doma alebo v skleníku predpestované priesady vám ušetria čas potrebný na vzklíčenie rastlín
• Pripravte si pôdu – dobre pripravená a úrodná pôda vám zabezpečí bohatú úrodu
• Proti burinám bojujte efektívne
• Hnojte kompostom
Zdroj: bhg.com
Autor: Jakub Durdík