Ako na slimáky v záhrade efektívne


prostriedky proti slimákom

Ako zakročiť proti slimákom v záhrade účinne a bez toxických látok

Slimáky sú často nepríjemným obyvateľom úžitkových aj okrasných záhrad. Pokiaľ majú vhodné podmienky, vedia veľmi rýchlo zničiť celé rastliny a zostane po nich len známa slizová stopa. Svoju skúsenosť so slimákmi majú azda všetci, ktorí na záhrade niečo pestujú a mnoho krát sa ich nevedia zbaviť nech robia čokoľvek. Dobrá správa však je, že existujú metódy ako sa zbaviť slimákov v záhrade rýchlo, efektívne a bez použitia chemických prípravkov, ktoré by uškodili pôde, rastlinám či iným živočíchom.

škodca slimákNajskôr niekoľko informácií o slimákoch. Slimáky patria do triedy ulitníkov. Na Slovensku sa vyskytuje zhruba 200 druhov slimákov (v záhradách sa najčastejšie objavujú slizniaky a slizovce), pričom niektoré majú ulitu, zatiaľ čo iným chýba. Majú jednu svalnatú nohu, hlavu s tykadlami a očami na stopkách ako aj strúhací jazyk (radulu), ktorým konzumujú rôzne časti rastlín. Slizová stopa, ktorú za sebou zanechávajú je neklamný znak toho že na vašich rastlinách sa kŕmili práve slimáky.

Slimáky preferujú vlhké prostredie, v ktorom dokážu prežiť a rozmnožovať sa kladením vajíčok. Najviac sú aktívne na jar, počas chladnejšieho a vlhkejšieho počasia, keď sú mladé výhonky rastlín ešte mäkšie a poddajnejšie. Počas dňa sa väčšinou skrývajú vo vlhkých štrbinách a puklinách v pôde alebo vo vysokej tráve a to v blízkosti rastlín, ktoré sú ich potravou. V záhade sú to najmä šalát, kapustová zelenina, zemiaky, jahody a iné ovocie, mladé výhonky väčšiny rastlín či kvety.     

Ako bojovať proti slimákom

Odstránenie úkrytov pre slimáky

Slimáky sa pohybujú veľmi pomaly a nikdy sa nevzdiaľujú od svojej potravy príliš ďaleko. Ako úkryt počas dňa im slúži napríklad vysoká tráva, nahromadené konáre a iné časti rastlín, či rôzne predmety (prázdne kvetináče, dosky, mulč,…) odložené v záhrade. Jedným zo spôsobov ako sa ich zbaviť je ak takéto úkryty odstránime z blízkosti rastlín, ktoré ich priťahujú (napr. šalát či jahody). Niekedy to však nie je úplne možné a v takom prípade sa musíme spoľahnúť na iné, účinnejšie metódy.

Tradičné metódy boja proti slimákom

K tradičným spôsobom ako sa záhradkári zbavujú slimákov v záhrade patrí ich manuálny zber, solenie slimákov, nástraha rôznych pascí (napríklad pohár s trochou piva zahrabaný na úrovni pôdy), posypanie pôdy kremelinou, či oblepenie vyvýšených záhonov medenou páskou, pri kontakte s ktorou vytvára slimák elektrický prúd, takže slimák sa cez pásku nedostane.  Všetky tieto metódy slimákov do určitej miery obmedzia no dlhodobo neriešia problém s týmto škodcom v záhrade.

Naozaj účinné a dlhodobo pôsobiace metódy ako sa slimákov zbaviť bez toho, aby sme narušili ekosystém záhrady môžeme rozdeliť na dva druhy:

Prípravky na slimáky

granule na slimaky Veľmi spoľahlivý a praktický prostriedok proti slimákom sú granule proti týmto škodcom. Pri výbere granúl proti slimákom sa však vyhýbajte toxickým prostriedkom ako sú napríklad granule s obsahom metaladehydu, ktorý je okrem slimákov toxický aj pre ľudí, domáce zvieratá a všetky živé organizmy. Vhodnou voľbou sú granule (návnady) na báze fosforečnanu železitého. Granule s obsahom tejto látky narušia po ich konzumácii tráviacu sústavu slimákov, ktoré zalezú do úkrytu a po niekoľkých dňoch zahynú. Fosforečnan železitý nie je toxický, vo vode je nerozpustný a pri rozpade zanecháva len látky, ktoré sa v pôde prirodzene vyskytujú (železo, fosfor), takže neohrozuje pôdny ekosystém. Z tohto dôvodu sú takéto granule na slimáky povolené aj na organické pestovanie.  

Biologický boj proti slimákom

Slimákov v záhrade sa možno zbaviť aj čisto prírodnými spôsobmi. Jednou z alternatív je aj využitie mäsožravých kačiek ako sú napríklad indické bežce, ktorých obľúbenou potravou sú práve slimáky. Stačí ak kačky necháme (ešte pred úsvitom alebo po zotmení, keď slimáky vyliezajú zo svojich úkrytov) na pár hodín v záhrade a o slimáky sa s radosťou postarajú bez toho aby ich zaujímali rastliny.  

Veľmi účinným a spoľahlivým biologickým prostriedkom, ktorý má navyše dlhodobý účinok je použitie prirodzených parazitov proti škodcom. Proti slimákom sú účinné parazitické hlístovce druhu phasmarhabditis hermaphrodita, ktoré žijú v pôde a aktívne vyhľadávajú slimáky a ich vajíčka, na ktorých parazitujú a po uhynutí sa v nich rozmnožujú. V prípade premnoženia slimákov sa rýchlo rozmnožia aj ich parazity a počet ulitníkov sa dostane pod kontrolu. Parazitické hlístovce proti slimákom si je možné zakúpiť najčastejšie v špecializovaných obchodoch s biologickými prostriedkami proti škodcom a ich aplikácia nie je komplikovaná.  

Na záver

Ak vám slimáky neustále znepríjemňujú pestovanie v úžitkovej alebo okrasnej záhrade, vždy je proti nim dobré zakročiť ihneď, vybrať si na to spôsob ktorý nebude škodiť vašej pôde a ktorý budete môcť využívať počas celej sezóny. Ak to budete robiť priebežne, populácia slimákov bude omnoho menšia a tým aj škody, ktoré spôsobia.  

Máte svoje skúsenosti so slimákmi v záhrade? Ak áno, neváhajte nám o nich dať vedieť nižšie v komentároch.

Použité zdroje: gardeningknowhow.com, modernfarmer.com, savvygardening.com



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…