Ako pestovať papriku na balkóne?


pestovanie papriky v kvetináči

Všetko pestovaní papriky v kvetináčoch na balkóne či terase

Pestovanie papriky je proste klasika. Spolu s paradajkami tvoria nerozlučný tandem, bez ktorého by letná záhrada ani chlieb s maslom snáď nemohli ani existovať. Patrí k najčastejšie pestovaným zeleninám u nás a v našich končinách má i celkom slušnú pestovateľskú históriu.  Ale dokážete si predstaviť, že aj na vašom balkóne môžete zbierať jej chutné plody? My rozhodne áno!

Môže to na prvé počutie vyznieť komplikovane, ale nenechajte sa odradiť a poďte sa s nami správne naladiť. Radi vám v nasledujúcich riadkoch vysvetlíme, ako na chutné voňavé plody papriky priamo na vašom balkóne či terase.

Voľba vhodnej odrody

U papriky nemáme tak široký výber odrôd špeciálne určených pre balkón ako napríklad u paradajky, no je to najmä dôsledkom nižšieho vzrastu papriky, takže takmer každá odroda je vhodná aj na pestovanie v kvetináči. Ale predsa len vám dáme tip na odrodu s menším vzrastom, ktorou je Hamík. Rastlinka má výšku 30-40cm a aj keď váš zrak upriete na malé plody, nenechajte sa oklamať – nejde o žiadne chilli papričky. Hamík rodí drobné oranžové plody vysokej sladkosti s minimom semien, preto ho milujú najmä deti. Milým prekvapením pre mňa bolo, keď posledné roky priniesli novinky v podobe dvoch ďalších špeciálne balkónových odrôd a to: žltá YALA a červená RELA.

V princípe sa dá v kvetináči vypestovať akákoľvek odroda sladkej alebo pálivej papriky, ak jej vytvoríte vhodné podmienky – o čom vás výživne poinformujú nasledujúce riadky.

Osobitne by som ešte spomenula chilli papričky a koreninové papriky. Chilli nájdete aj v odrodách, ktoré sú na priestor skromné ako pelargónia. A tie koreninové, tam predsa stačí mať jednu rastlinku.

Vhodné nádoby, substrát a sadenice

paprika v kvetináčiVýber vhodného kvetináča pre pestovanie papriky na balkóne je na začiatku veľmi dôležitý. Každá vysoká rastlinka potrebuje nádobu asi veľkosti štandardného vedra. Nezabudnite na drednážne otvory, pretože paprika je citlivá na preliatie. Pre špeciálne mini balkónové papriky stačia o čosi menšie nádoby, ale zdôrazňujem „o čosi“ – rozdiel nie je až tak markantný ako pri vysokých a trpasličích paradajkách. Vyššie rastlinky nezabudnite podoprieť palicou.

Ak sa rozhodnete pestovať svoje papriky zo semien, začať by ste mali už koncom februára, najneskôr v marci. Nie je to žiadna veľká veda, len treba trochu praxe. Musíte zistiť, ako sa im bude dariť práve na vašom okne, lebo s plastovými oknami je to trochu problém. Pokiaľ budete priesady papriky kupovať na trhu či v záhradníctve, máte čas do mája. Vždy kupujte len bezchybné sadenice. Musíte ustriehnuť počasie. Papriky sa totiž nekamarátia so zimou, preto sa na balkón či do pôdy majú dostať až vtedy, keď nehrozí riziko nočných mrazov a pôda je dostatočne vyhriata.

sadeničky papriky

V bežných záhradách patria paradajka, paprika aj uhorka do tzv. prvej trate. Preložené do reči začiatočníkov to znamená, že sa sadia do najvýživnejšej pôdy. A tohto poznatku sa treba držať aj pri balkónovom záhradníčení. Kúpime si teda substrát pre plodovú zeleninu, prípadne špeciálny na papriky. Dôležitým prvkom úspechu je hnojenie. Môžete používať rôzne podomácky vyrobené zákvasy, ale to by asi nepotešilo vašich susedov. Najpraktickejšie sú prírodné tekuté hnojivá. Ich aplikáciu začíname už dva týždne po presadení sadeníc. Odporúčam hnojiť až do konca leta podľa pokynov výrobcu.

Kedy a kam sadiť?

Vhodným termínom na výsadbu je druhá polovica mája, po „troch zamrznutých“, čo však už v súčasnosti nie vždy platí. Aj keď je termín pohyblivý, svetová strana jednoznačne určená bude. Papriky totiž, rovnako ako paradajky, milujú veľa slnka. Preto sú vhodné pre balkóny orientované južne a juhozápadne. Ak chceme zbierať šťavnaté a chrumkavé delikatesy, potrebujú sa denne kúpať v slnečných lúčoch. Ak chcete pre papriky dobrú partiu, zasaďte k nim bazalku. Tá svojou vôňou vysvetlí roztočom a voškám, že tu nie sú vítané. Vhodnými spoločníkmi sú aj cibuľa a špenát, čo vám pomôže využiť pôdu okolo rastlinky. Pozor však na odrodu, treba vyberať takú, ktorá v lete nevybieha do kvetu alebo vymeniť špenát za mangold.

Starostlivosť o papriky v kvetináčoch

Viackrát sme spomenuli, že paprika patrí medzi náročnejšie rastlinky. A to nie len na pôdu či slnko, ale i na čas. Keď je žiadúce dennodenné presušenie pôdy slniečkom, je potrebná aj každodenná zálievka. V najhorúcejších dňoch sa môže stať, že dokonca dvakrát denne. Napriek tomu, aká podstatná je vlaha, nie je vhodné umiestňovať rastlinky na miesta, kde by boli vystavené dažďu. Pri nekontrolovanom prelievaní rastliny chorľavejú. Ak chcete ušetriť trochu času, zabezpečte si samozavlažovací kvetináč. Tí šikovnejší si ho môžu aj jednoducho vyrobiť.

pestovanie papriky v kvetináčoch na terase

Ak sa obávate chorôb, mám pre vás dobrú správu. Paprika najviac zaujíma vošky a roztoče. Ak by nestačila pomoc prisadenej bazalky, máme skvelé skúsenosti s prírodnými postrekmi. Mimochodom, doposiaľ som sa ešte nestretla s poškodením plodov, len s napadnutím listov a to nie je až taká tragédia.

Výhody

Mať čerstvé zeleninové raňajky priamo z balkóna, to vám neponúknu asi ani drahé exotické destinácie. Pestovanie zeleniny na balkóne zrelaxuje rodičov a zo skúseností viem, že ku konzumácii zeleniny pritiahne aj detičky. Vytvoriť takúto balkónovú zelenú špajzu môže byť tvorivá dielňa pre celú rodinu. Radosť zo spoločných aktivít vystrieda radosť z krásnych výsledkov.

Záver

Papriky určite patria na každý slnečný balkón. Zvlášť teraz, keď máte možnosť vysadiť si špeciálne odrody. Ak sa rozumne nakombinujú plodiny, dokážete celý šalát vyskladať z vlastných zdrojov: listové šaláty ako základ, do toho zmes byliniek, tri farby paradajok, tri farby paprík, uhorka – to sa na každom slnečnom balkóne dá. Aj na tom najmenšom. A keby sa náhodou nedarilo až tak bohato – nie je už pohľad s kávičkou v ruke na takú mini oázu zelene krásnym začiatkom nového dňa?



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…