Ako pestovať uhorky na balkóne?


uhorky v kvetináči

Všetko o balkónovom pestovaní uhoriek v kvetináčoch a v iných nádobách

Spojenie príjemného a užitočného je vždy veľmi príjemná kombinácia. Balkónová záhradka je priam prototypom tohto spojenia. Hoci najčastejšie sú to bylinky a paradajky, ktoré sa na nás „usmievajú“ z mestských záhrad vo výškach bytovkových poschodí, osmeliť sa a pestovať aj menej bežné rastlinky vôbec nemusí priniesť sklamanie. Uhorky pestované v kvetináčoch na balkóne sú celkom reálnou métou, na ktorú si pri troche vedomostí môže hravo trúfnuť aj úplný začiatočník.

Uhorka siata je jednoročná rastlina. Patrí k teplomilným zeleninám s dlhším vegetačným obdobím. V jednoduchosti povedané, uhorky si musíme najskôr predpestovať ako priesady. Jednoduchšia možnosť je zakúpiť si už hotové priesady v záhradkárskych potrebách alebo na trhu.

Uhorka je popínavá rastlina, preto musíte zvážiť, či na vašom balkóne bude mať dostatok priestoru. Pre jej ťahanie do výšky je potrebné vytvoriť konštrukciu, po ktorej môže šplhať. Kúsok pletiva či upevnené špagáty po vzore skúsených záhradkárov bez problémov zabezpečia rast vašich uhoriek. Miluje slnko, preto je vhodným kandidátom výhradne na slnečné balkóny či terasy. Najlepšia orientácia je teda južná a juhozápadná.

Voľba vhodnej odrody uhoriek na pestovanie v kvetináči

ako pestovať uhorky v kvetináčiUhorka siata ponúka veľké množstvo odrôd, ktoré môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín: uhorky šalátové, ľudovo nazývané „šalátovky“ a odrody nakladačky. Samotný názov nám napovie účel. Veľmi  zaujímavým príbuzným našich tradičných odrôd, je takzvaná indická uhorka. Botanický názov tejto rastlinky je kalabasa indická. Prečo tu však spomínam takúto exotiku? Kalabasa je totiž čosi ako permanentná uhorka. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako príbeh z rozprávky, ale kalabasa je tak trochu „zázračná“ rastlinka. Keď z nej odrežete, dorastie. Touto netradičnou vlastnosťou vytvára veľmi praktickú plodinu pre váš balkón. Odrežete si len toľko, čo v danej chvíli spotrebujete. Kalabasa si s tým poradí a rastie tvrdohlavo ďalej.

Ak chcete siahnuť po osvedčenej klasike, určite siahnite po šalátovkách. Plody sú väčšie, šťavnaté a na dotyk nie sú tak pichľavé ako nakladačky, preto ich nie je potrebné pred konzumáciou ošúpať.

Vhodné nádoby

Pre vypestovanie zdravých uhoriek na balkóne je voľba vhodnej nádoby veľmi dôležitý krok, na ktorý musíte vopred myslieť. Uhorka patrí k popínavým rastlinám. Ak teda tvorí svoje telo nad zemou do veľkej výšky, je pochopiteľné, že bude potrebovať mohutný koreňový systém. Vhodným kvetináčom na uhorky je napríklad staré vedro či iná nádoba v tejto veľkosti. Ak si plánujete nádobu vyrobiť sami, nezabúdajte, že každá rastlinka potrebuje na spodku kvetináča otvory pre odvádzanie prebytočnej vlahy. Nápomocná môže byť aj malá drenážna vrstva (napr. štrk, piesok).

Voľba vhodného substrátu pre uhorky

substrát pre uhorkyUhorka siata patrí medzi plodové zeleniny, preto je náročná na výživu. V záhradkárstve si zakúpte univerzálny substrát alebo substrát špeciálne určený pre plodovú zeleninu. Je potrebné ju po krátkom čase začať pravidelne prihnojovať. Rastlina umiestnená v nádobe totiž vyčerpá živiny zo substrátu v priebehu pár týždňov. Ako vhodné hnojivo vám poslúžia tekuté roztoky pre plodovú zeleninu, ktoré sa dajú zakúpiť aj v prírodnej verzii.

Kedy a kam sadiť?

Ako som sa už zmienila, uhorky majú pomerne dlhú vegetačnú dobu. Preto je lepšie predpestovať si priesadky v interiéri. Neznášajú totiž mráz, ktorú sadenice uhoriek fatálne poškodzuje. Priamy výsev vonku je možný až v čase, keď už žiadne mrazy nehrozia. Pokiaľ pestujeme v nádobe, je možné rastlinky na noc vziať dnu, ale je to len krajné riešenie, pretože časté presúvanie im tiež neprospieva.

sadenie uhoriek do kvetináčaDobré susedské vzťahy sú na nezaplatenie. Vedeli ste však, že to platí aj v rastlinnej ríši? Ak správne skombinujete rastliny na malom priestore, budú si vzájomne pomáhať v ochrane proti škodcom a zvyšovať úrodnosť.

Uhorka má takéto priateľské vzťahy s listovou zeleninou. Do kvetináča k nej môžete posadiť akýkoľvek druh šalátu či špenát. Dobrou voľbou sú tak isto pažítka alebo nechtík lekársky. Rozumie si tiež dobre s hlúbovinami. Nesaďte k nej reďkovku, mohli by si navzájom škodiť. Alelopatia, čiže náuka o spoločnom pestovaní rastlín a ich priaznivých/škodných účinkoch, nám môže dopomôcť k efektívnemu využitiu malej plochy balkóna aj tým, že vhodné nižšie rastliny nám vyplnia plochu okolo vysokých rastlín.

Pre tých zručnejších dodávam, že uhorky sa istotne potešia aj mini fóliovníku. Stačí malá drevená či kovová konštrukcia potiahnutá fóliou či lexanom a vaše uhorky vás istotne odmenia rýchlym rastom a väčším výnosom.

Starostlivosť o uhorky v kvetináčoch

Všetky plodové zeleniny vyžadujú výrazný prísun živín. Nádoba je prostredie, kde sú rastlinky v plnej miere odkázané na našu pomoc. Pravidelné prihnojovanie uhoriek v kvetináči je preto nevyhnutným procesom, ktorému by sme sa mali venovať zhruba dvakrát mesačne. Ak chceme šťavnaté bohaté plody, musíme zabezpečiť aj pravidelný prísun vlahy, pretože uhorky obľubujú vlhkú pôdu. Je lepšie umiestniť sadenice na miesto chránené pred priamym dažďom, pretože nadmerný prísun vody by znamenal aj vyššie riziko tvorby plesní a následné znehodnotenie úrody. Zalievať je vhodné skoro ráno. Počas dňa pôda preschne a ak nie je príliš horúco a rastliny nejavia známky akútneho nedostatku vody – vädnutie -  s ďalšou zálievkou môžete počkať do nasledujúceho rána.

Výhody pestovania uhoriek na balkóne

pestovanie uhoriek na teraseBalkónové pestovanie nám dáva možnosť byť s rastlinkou v neustálom kontakte a vnímať jej prospievanie a prípadné problémy. Jednou s najväčších výhod balkóna je práve možnosť kontrolovať množstvo závlahy a tak optimálne regulovať vlhkosť pôdy. Popínavá uhorka v kvetináči, obsypaná žltými kvetmi je tiež niečím, čo poteší oko a vytvorí krásnu kulisu pri rannej káve či posedení s priateľmi.

Záver

Uhorky sú neodmysliteľným letným osviežením. Svieži šalát si snáď ani nevieme predstaviť bez nich. Svoje využitie nájdu aj menej tradičnej forme. Či už ako súčasť kozmetických procedúr pre mastnú pleť alebo ako prísada do limonády. Kombinácia s citrónom a mätovou vňaťou možno u mnohých vyvoláva predsudky, no verte mi, v horúcom dni takýto nápoj nie len osvieži. Prospešné látky z uhorkovej dužiny by sme z jedálnička určite nemali vynechať. Pestovanie uhoriek na balkóne vás istotne posmelí k rozšíreniu vašej záhradky aj o iné plodiny. Neváhajte sa inšpirovať v našich článkoch, kde si môžete prečítať triky pre pestovanie byliniek, jahôd či paradajok. Prajeme vám veľa pestovateľských úspechov!

 



Podobné témy

ako sadiť zeleninu vedľa seba

Partnerské pestovanie zeleniny alebo čo s čím sadiť

Čo je to Partnerské pestovanie zeleniny? Partnerské alebo spoločné pestovanie rastlín je spôsob vysádzania dvoch alebo viacerých rastlín v tesnej blízkosti tak aby z toho navzájom benefitovali. Zo skúseností vieme, že…

pestovanie cesnaku

Pestovanie a sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne

Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci záhradkári. Naše klimatické pásmo s dostatočne dlhou zimou je navyše pre cesnak veľmi vhodné a tak má jeho pestovanie dlhú tradíciu vo všetkých…

pestovanie batatov

Ako pestovať bataty - sladké zemiaky ľahko a prehľadne

Bataty sa stávajú čoraz obľúbenejšie aj medzi záhradkármi a je nato hneď niekoľko dôvodov: Sladké zemiaky, ako sa bataty často krát označujú, dokážu byť totižto veľmi produktívne a životaschopné, ich pestovanie nie je…

ako pestovať čili papričky

Pestovanie chilli papričiek

Ťažko by sme našli rastlinu, ktorá by dokázala vyprodukovať viac chuti na tak málo priestoru ako chilli paprička. Jedna rastlina dokáže vyprodukovať aj stovku chilli papričiek, takže aj tí najväčší milovníci pikantných…

proti voškám

Ako na vošky v záhrade efektívne

Vošky (aphidoidea) sú početná skupina malého hmyzu s mäkkým telom prispôsobená na cicanie rastlinných štiav, ktorá vie v záhrade narobiť veľké škody. Je to veľmi prispôsobivý a úspešný hmyz, ktorý môžeme nájsť na celom…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…