Ako zberať bylinky
Bylinky treba zbierať veľmi precízne. Vždy keď ich odtrhnete, hneď ich aj spracujte, aby ste z nich nestratili vzácne obsahové látky.
Či už ich dáte hneď do varenia, do šalátu, necháte usušiť, alebo zamraziť na neskorší čas. Nikdy sa nezberajú všetky výhonky byliniek. Výnimku tvoria trebuľka a žerucha. Tie sa už nenechávajú obrastať, používajú sa jednorázovo.
Veľa byliniek sa rozkonáruje, rozrastá, keď sa im odstránia vrcholy výhonkov. To platí pre bazalku, ligurček, palinu dračiu, všetky druhy mäty.
Viac ako do jednej tretiny dĺžky by sa nemali rezať výhonky rozmarínu, šalvie a bobkového listu.
Pri viacročných bylinkách sa režú výhonky vždy až pri zemi, napr. medovka, oregano.. Potom na ich mieste vyrastú nové aromatické výhonky. Zberajú sa len bezchybné, nepoškodené časti.
Rastlinami treba vždy pred zberom zatriasť, aby z nich vypadli drobné živočíchy, či iné drobné nečistoty. Skontrolovať treba vždy aj spodné strany listov, aby na nich nesedeli mravce, slimáčiky, alebo húseničky. Bylinky zberajte do prútených košíkov. Nikdy nie do sáčkov, či tašiek. V nich sa kondenzuje voda a rastlina tak rýchlo hnije. Bylinky by mali byť vedľa seba, nie na sebe. Keď sa postláčajú, stratia svoju kvalitu.
Ak musíte bylinky opláchnuť, tak to robte veľmi opatrne. Po opláchnutí ich pretrite pijavou látkou, nestláčajte ich a neutierajte úplne do sucha. Jednotlivé časti pokrájajte ostrým nožom alebo nastrihajte ich nožnicami, netrhajte rukami.