Biointenzívne pestovanie zemiakov
Spôsob ako na malom priestore dopestovať väčšiu a kvalitnejšiu úrodu zemiakov
Tento spôsob pestovania zemiakov je inšpirovaný metódou biointenzívneho pestovania zeleniny, ktorej autorom je pestovatel John Jeavon. Využíva vyššiu úrodnosť pôdy vyvýšených/permanentných záhonov, ktoré sa nepreorávajú, neprekopávajú alebo inak strojovo nekultivujú, čo podporuje mikrobiálny život a dážďovky v pôde. Takáto pôda je prirodzene kyprá a ľahko priepustná pre korene rastlín, ktoré môžu ísť viac do hĺbky ako do šírky a tak či už zemiaky alebo zeleninu môžeme sadiť hustejšie, čo predstavuje ďalšiu výhodu, keďže listy rastlín sa úplne prekrývajú čím výrazne znižujú množstvo burín. Pod listami sa tiež vytvára mikroklíma, ktorá zabraňuje nadmernému prehrievaniu a erózii pôdy, no i odparovaniu vody.
Príprava pôdy
Predpokladom pre biointenzívne pestovanie zemiakov je kvalitne a do hĺbky (min. 60 cm) prekyprená pôda. Tú môžeme získať dlhodobým využívaním permakultúrnych prvkov pri príprave pôdy. V spojení s permakultúrou sa hovorí, že viac ako rastliny sa pestuje pôda. Tento proces zúrodňovania pôdy trvá mesiace a roky.
alebo
Ak však na dlhodobé zhodnocovanie pôdy nemáte čas, môžete prekypriť pôdu, tak že vyhĺbite 30 cm hlbokú brázdu (zeminu odhrniete nabok alebo ju naložíte do fúrika), na jej dno pridáte 1 – 2,5 cm vrstvu kompostu a dno brázdy poriadne prekypríte rýľovacími vidlami do hĺbky ďalších 30 cm, pridáte naspäť odhrnutú zeminu a aj túto poriadne prekypríte. Pôdu máme takto pripravenú na sadenie. Táto procedúra je pomerne náročná a to najmä na ťažkých ílovitých pôdach, takže sa využíva hlavne ak nemáme dostatok priestoru na pestovanie.
Sadenie
Zemiaky sa sadia v 23 cm rozostupoch v riadkoch, ktoré sú od seba tiež 23 cm(sadia sa striedavo – s posunom v jednotlivých riadkoch) a do tretice do hĺbky 23 cm(čím odpadáva neskoršie prihŕňanie zemiakov). Výsadbové jamky môžete vyhĺbiť malou lopatkou – presádzačkou, vložiť zemiaky(klíčkami nahor) a znova zasypať.
Pridanie mulču (volitelné)
Po výsadbe zemiakov môžeme pridať na povrch záhonu 5cm vrstvu mulču (napr. slamu, seno, suché lístie a pod.). Ten chráni pôdu pred vysychaním a burinami.
Pridanie opory(volitelné)
Rastliny zemiakov pestované biointenzívnou metódou rastú viac do výšky, takže je vhodné okolo vyvýšeného záhonu natĺcť kolíky a natiahnúť oporné šnúry. Rastliny tak nevyrastajú mimo záhonu a sú viac chránené pred vetrom.
Prvé rastliny zemiakov sa objavia cca. do dvoch týždňov po výsadbe. Táto metóda je založená na rovnakých princípoch ako pestovanie zemiakov v rôznych kontajneroch, boxoch, vreciach alebo kvetináčoch. Vo všetkých prípadoch je základným predpokladom priepustnosť pôdy (do hĺbky 60 cm) a dostatok živín.
Výhodou tejto metódy je, že po výsadbe, sa už o zemiaky viac nestaráme až do zberu úrody. Biointenzívne pestovanie prináša kvalitnejšiu a bohatšiu úrodu na m2 a oplatí sa ju vyskúšať najmä v záhradách kde bojujeme s nedostatkom miesta.
Autor: Jakub Durdík
Zdroje: - publikácia:How to Grow More Vegetables and Fruits, John Jeavon
- obrázky: growagoodlife.com/planting-potatoes-grow-biointensive