Červienka a jej pestovanie
Ako pestovať červienku (photiniu) vrátane jej sadenia, strihania, rozmnožovania a prehľadu druhov
Photinia, známa aj pod názvom červienka je stálozelený ker, ktorý sa s obľubou využíva na pestovanie živých plotov a všade tam, kde vynikne jej vždyzelená textúra a nápadné červené sfarbenie mladých výhonkov. Červienka dodáva po celý rok záhrade zaujímavú kríkovitú textúru, postupne sa meniacu s ročnými obdobiami. Na jar sa mladé výhonky zafarbia na červeno, následne fotínia zakvitne bielymi súkvetiami, ktoré sa počas sezóny menia na červené bobule a zostanú na rastline až do zimy. Mladé červené listy menia postupne sfarbenie na zelenú a neopadávajú ani počas zimného obdobia.
Červienka sa preto využíva ako neopadavá rastlina, ktorá ako jedna z mála mení svoj výzor počas ročných období. Okrem živých plotov si červienka nachádza uplatnenie aj v kombinovanej výsadbe v trvalkových záhonoch, ako samostatne stojaci solitér či rastlina v kvetináči, ktorú je možné ľubovoľne tvarovať. Umožňuje to aj veľká variabilita tvarov a veľkostí rôznych kultivarov fotínie.
V nasledovných riadkoch sa budeme venovať tomu, ako a kedy červienku sadiť, strihať, rozmnožovať a ako sa o túto rastlinu starať aby prosperovala aj v našich klimatických podmienkach.
Pestovanie červienky
Červienka je pomerne odolná rastlina no ide o teplomilnejší druh, ktorý zvláda len mrazy do -20 °C, takže je vhodná skôr pre teplejšie oblasti Slovenska. Najdôležitejšími faktormi pre úspešné pestovanie fotínie sú slnečné stanovisko s dobrou cirkuláciou vzduchu a priepustná pôda. Táto rastlina si vyžaduje aspoň 6 hodín priameho slnka a stredne vlhké, neutrálne pôdy (pH 6,5 – 7,5). Červienky tiež benefitujú z dobrej cirkulácie vzduchu, ktorá slúži ako prevencia pred vznikom rôznych hubových ochorení.
Červienka je krík, ktorý si za bežných podmienok vystačí aj s vodou zo zrážok, no najmä mladé rastlinky, ktoré ešte nie sú zakorenené, treba častejšie polievať. Pri dlhšie trvajúcom suchu je potrebné raz týždenne poliať aj dospelé rastliny. Hnojenie nie je pri pestovaní červienky podmienkou, no vyvážené NPK hnojivo s postupným uvoľňovaním, aplikované raz ročne (na jar) tejto rastline pomôže rýchlejšie rásť a udrží ju v lepšom zdravotnom stave. Pre zabezpečenie lepšej mrazuvzdornosti červienke prospieva cca. 5 cm vrstva mulču (drevná štiepka, kôra, ihličie, suché lístie,…) položená pri jej základni, ktorá ochraňuje koreňovú sústavu pred mrazmi počas zimy a udržiava pôdnu vlhkosť počas leta.
Sadenie červienky
V prvom rade je dôležité vedieť kedy sadiť červienku. Na jej výsadbu je v prípade voľnokorenných rastlín optimálne jesenné obdobie (október, november), v ktorom je pôda ešte vyhriata a má dostatok vlhkosti. Alternatívou pre sadenie photinie je aj skorá jar. V prípade výsadby v jej kontajnerovanej forme, môžeme vysádzať počas celej vegetačnej sezóny okrem zimy a letných horúčav.
Červienku vysádzame vo forme živého plota v pomerne veľkých rozstupoch (1 – 2 m), pretože najmä silno rastúce kultivary fotínie sa v dospelosti rozrastú do niekoľkometrovej výšky, no aj značnej šírky, takže rýchlo zaplnia prázdny priestor. Pôda na výsadbu photinie by mala byť bohatá na živiny a taktiež priepustná, aby nebola trvalo premočená.
Pri samotnom sadení vykopeme výsadbovú jamu – dva krát hlbšiu a širšiu ako je koreňová sústava červienky, vložíme do nej vysádzanú rastlinu, prihrnieme pôdou (pre rýchlejší a bohatší rast obohatenú kompostom či hnojivom), utlačíme a výdatne zalejeme. Po výsadbe odstrihneme pár centimetrov z vrcholca fotínie, čo rastlinu zastabilizuje a stimuluje k rýchlejšiemu zakoreneniu a budúcemu rastu do šírky. Následne udržiavame pôdu vlhkú až kým rastlina poriadne nezakorení.
Strihanie červienky
Ako náhle sa fotínia po výsadbe príjme, nepotrebuje už veľa údržby. Výnimkou je strihanie, pričom je dôležité vedieť ako a kedy strihať červienku. Ideálnym obdobím na rez červienky je skorá jar - teda obdobie vegetačného pokoja, keď už však nehrozia tuhé mrazy. Takýmto rezom síce prídeme o produkciu kvetov, no keďže kvety photinie nemajú príjemnú vôňu, väčšinou sa ich pestovanie na ne nezameriava.
Pravidelný rez a udržiavanie kompaktného tvaru fotíniu stimuluje k hustému rastu a k produkcii červených listov, no postačí jej len jeden rez ročne.
Červienka a jej rozmnožovanie
Červienku si môžeme rozmnožiť najjednoduchšie pomocou odrezkov. Na rozmnožovanie sú vhodné mladé výhonky s listami. Výhodou mladých odrezkov je, že ich na jar môžeme použiť väčší počet bez toho, aby sme narušili materskú rastlinu. Odrezky by mali byť zdravé a zelené (v prípade fotínie aj červenkasté) a jednotlivé výhonky je možné nakrátiť na väčší počet menších odrezkov s dĺžkou 5 – 15 cm, pričom odstránime listy zo spodnej časti odrezku a necháme ho s dvoma až troma listami, ktoré tiež skrátime o polovicu. Z mladých odrezkov môžeme červienku rozmnožovať ideálne na jar. Na odoberanie odrezkov používame ostré nožnice a vždy sa snažíme o čistý rez.
Na výsadbu odrezkov používame bežný záhradnícky substrát, prípadne výživnú pôdu s kompostom. Odrezok pred výsadbou môžeme namočiť do rastového hormónu (pri červienke to však nie je nevyhnutné), zapichneme (3 cm) do substrátu a zalejeme. Takto vysadený odrezok umiestnime do polotieňa a pôdu udržujeme vlhkú. Pre zvýšenie pravdepodobnosti prijatia môžeme ešte odrezok zabaliť do igelitovej fólie aby sme vytvorili mini-skleník (listy sa však nemôžu dotýkať stien fólie).
Mladé výhonky zakorenia po dvoch až štyroch týždňoch, pričom je normálne ak listy z odrezkov po čase opadnú. Po zakorenení môžeme odrezky presadiť na ich stále miesto v záhrade, prípadne v kvetináči.
Starostlivosť o červienku
Ako sme už spomenuli vyššie, červienka si okrem pravidelného rezu nevyžaduje veľa údržby, no bude prosperovať lepšie, ak jej trochu pomôžeme najmä s prezimovaním.
Červienku pred zimou nastelieme slamou alebo čečinou aby sme jej koreňovú sústavu ochránili pred prípadnými tuhými mrazmi. Alternatívne môžeme použiť aj mulč (drevnú štiepku, kôru,...). Niektoré časti rastliny môžu napriek zatepleniu v zime namrznúť, no po jarnom zostrihu sa rastlina opäť obnoví.
Tak ako aj iné rastliny z čeľade ružovité, aj u červienky sa môžu vyskytnúť hubové ochorenia (napríklad múčnatka, spála listov, sivá pleseň a iné) a to najmä počas dlhotrvajúceho vlhkého počasia. Rastlinám môžeme pomôcť najmä výberom stanoviska s dobrou cirkuláciou vzduchu a dostatkom slnka, ktoré rýchlo vysuší vlhkosť na listoch a tým sa môžeme do veľkej miery týmto chorobám vyhnúť. V prípade hubového ochorenia je potrebné napadnuté časti rastliny čo najrýchlejšie odstrániť.
Červienka a jej druhy
Najznámejším a najčastejšie pestovaným druhom fotínie je červienka fraserova (photinia fraseri) a jej kultivary, no na svete je známych takmer 50 druhov fotínie, pričom s viacerými druhmi sa môžeme stretnúť aj v záhradách. Medzi najznámejšie pestované druhy patria:
Červienka fraserova Photinia fraseri
Červienka fraserova má pomerne dlhú tradíciu pestovania a stále je najčastejším druhom fotínie, pestovaným vo forme živých plotov či solitérov. Vznikla samovoľným krížením druhov photinia glabra a photinia serratifolia a je charakteristická dlhými, lesklými listami s hladkými okrajmi. Photinia fraseri je dostupná v najširšej ponuke kultivarov rôznych veľkostí a farieb listov. Je mrazuvzdorná do -20°C.
Známe kultivary:
• Photinia fraseri red robin: veľké, lesklé listy s jasnejším červeným odtieňom, ktorý sa na rastline objavuje viac krát v roku, výška v dospelosti 2 – 4 m • Photinia fraseri camilvy: kompaktná, má hustejší rast, oproti red robin má sýtejšie červené listy, ktoré sa menia až na bordovú, výška v dospelosti 1 – 3 m
• Photinia fraseri pink marble: typické ružové mramorovanie zelených listov, výška v dospelosti 1,5 – 3 m
• Photinia fraseri carré rouge: kompaktná, mladé listy majú ružovo-červenú farbu, ktorá ostáva na vrcholcoch rastliny po celý rok, výška v dospelosti 1 – 2,5 m
Červienka čínska Photinia serratifolia
Známa aj ako taiwanská fotínia je typická mierne zvlnenými, pretiahnutými, po okrajoch pílovitými listami, ktoré sa na jar sfarbujú do bronzovo červenej farby. Je mrazuvzdorná do – 20°C. Červienka čínska je dostupná vo viacerých kultivaroch rôznych farieb a veľkostí.
Známe kultivary:
• Photinia serratifolia pink crispy: kompaktná, panašované, bielo-zelené listy, mladé výhonky sa sfarbujú do jasnej ružovej farby, výška v dospelosti 1 – 2 m • Photinia serratifolia crunchy: kompaktná, jej pílovité listy sú po okrajoch zvlnené, čo vytvára unikátny efekt, na jar sa listy sfarbujú do medeno-červena, výška v dospelosti 1 – 2 m
• Photinia magical volcano: je kríženec photinia serratifolia x photinia fraseri, vyznačuje sa pomalším rastom a vínovo-červenou farbou mladých výhonkov, výška v dospelosti 2 – 3 m
Červienka Davidova Photinia Davidiana
Červienka Davidova je menej známy druh tejto rastliny, ktorý sa vyznačuje tým, že jej dlhé, kožovité listy sú počas vegetačnej sezóny zelené a do červena sa postupne sfarbujú až na jeseň a v zime. Oproti známejším druhom photinií je odolnejšia voči nízkym teplotám (mrazuvzdornosť do – 24°C) a má vzdušnejšiu korunu, ktorú je potrebné pre hustejší rast pravidelne strihať. Bežne dorastá do 2 – 4 m výšky.
Užitočné informácie:
1. Prehľad vždyzelených rastlín vhodných na pestovanie živých plotov: 10 druhov stálozelených rastlín pre živý plot
2. Inšpirácie na okrasné záhrady
3. Prehľad záhradníctiev v SR: záhradníctva
Použité zdroje: extension.umd.edu, gardenia.net, bonnieplants.com