Čo je to dobré hnojivo?


kvalitné hnojivo

Aký je vlastne rozdiel medzi prírodnými a syntetickými hnojivami:

To aké hnojivo bude vhodné pre naše rastliny zaujíma každého pestovateľa zeleniny a ovocia. Všetci predsa chceme dopestovať zdravé potraviny, nevyčerpať pritom pôdu a zároveň brať čo najväčší ohľad na životné prostredie.

V ideálnom svete by sme pestovali ovocie a zeleninu bez potreby dopĺňať do pôdy hnojivá. Využívali by sme len kompost a rastliny volili podľa typu pôdy (ktorá môže byť bohatá na niektoré prvky a na niektoré zasa chudobná). Áno, existuje množstvo prírodných metód na to aby sme obohatili pôdu, od pridávania kompostu, cez pestovanie bôbovitých pôdopokryvných rastlín až po rešpektovanie permakultúrnych zásad.

Svet však nie je ideálnym miestom a väčšina farmárov a záhradníkov je odkázaná na hnojivá a preto by sme im mali lepšie porozumieť. V mene odkrytia marketingových sloganov a technického žargónu, je tu pár tipov ako zistiť ktoré hnojivá sú vhodné pre jedinečné podmienky na vašej záhrade. A to s čo najmenším negatívnym dopadom na životné prostredie alebo vaše zdravie.

Organické, prírodné alebo syntetické hnojivo?

syntetické granulované hnojivoPrvou otázkou je ako rozlíšiť syntetické hnojivo od prírodného? Väčšina hnojív má na obale uvedené zloženie a tie prírodné majú v popise aj slovíčko “prírodné”. Prírodné hnojivá sú vyrobené z látok prirodzene sa vyskytujúcich v prírode bez zásahu človeka. Obsahujú napríklad krv, kostnú múčku, múčku z rýb a rias, múčku zo semien, skalný prach alebo hnoj od rôznych zvierat. Tie syntetické obsahujú zlúčeniny ako amonizovaný super-fosfát, Isobutyléndién diureát, atď., ktoré boli vyrobené synteticky. Pozor by sme si mali dať na označenie “organické”, keďže niektoré organické zlúčeniny môžu byť pripravené synteticky. Je to napríklad prípad močoviny – bežného zdroja dusíka, ktorá je organickou zlúčeninou no je väčšinou vyrábaná synteticky zo zemného plynu.

Pravda o syntetických hnojivách 

poľnohospodárske NPK hnojiváPrečo je taký dôraz kladený na to či je hnojivo prírodné alebo syntetické? Atómy jednotlivých prvkov sú predsa v oboch prípadoch rovnaké! Priemysel však nedokáže úplne napodobniť prírodné procesy a preto si pomáha skratkami a náhradami. Najväčší rozdiel tkvie vo vstrebateľnosti a koncentrácii. Syntetické hnojivá sú zvyčajne vyrábané vo forme, ktorá je pre rastliny ľahko vstrebateľná, takže dostanú rýchlu dávku živín v porovnaní s pomalým uvoľňovaním prírodných hnojív.

erózia pôdy zapríčinená syntetickými hnojivamiSú tam však aj nevýhody. Syntetické živiny nevyživujú iné organizmy (baktérie, huby, živočíchy), ktoré pôda obsahuje, takže biologický život v pôde pomaly prestáva fungovať tak ako by mal. Prispieva k tomu aj relatívne vysoký obsah solí a kyslosť syntetických hnojív. Výsledkom je prašná, na povrchu stvrdnutá pôda bez života, ktorej úrodnosť je ešte viac závislá od hnojív.

Syntetické hnojivá sú navyše veľmi dobre rozpustné vo vode a majú tendenciu prenikať do odpadových vôd, kde spôsobujú toxické premnoženie rias a iné enviromentálne problémy. A to sme ešte nespomenuli fakt, že na ich výrobu sa spotrebuje obrovské kvantum fosílnych palív.

Limity prírodných hnojív

Syntetické hnojivá sú lákavé najmä kvôli ich nízkym cenám a tomu, že ponúkajú vysokú koncentráciu živín pre rastliny v krátkom časovom intervale. Prírodné hnojivá sú výrazne menej efektívne v dodávaní živín v jarnom období, keď je pôda ešte studená (závisia totižto od mikrobiálnej aktivity, ktorá premieňa hnojivo na dostupné živiny) a život v pôde začína byť aktívny, až keď nočná teplota dlhodobo neklesá pod 10 stupňov C. 

pomer ulíka k dusíku v hnoji Aj prírodné hnojivá môžu viac uškodiť ako pomôcť ak sa nepoužívajú správne. Ak napríklad hnojíme zvieracím hnojom, niektoré jeho druhy obsahujú toľko dusíka, že spália korienky rastlín a ich listy zožltnú. Koncentrácia dusíka v hnoji sa vyjadruje pomerom k uhlíku, ktorý je hlavnou zložkou hnoja. Ideálny pomer uhlíka k dusíku má kravský hnoj 25:1, takže sa po odležaní (1 až 3 mesiace) môže zapracovať priamo do pôdy. Hnoj z iných zvierat musí prejsť dlhodobou fermentáciou (pridáva sa aj do kompostu), predtým ako ho môžeme použiť na hnojenie. Platí to najmä o hnoji zo všežravých zvierat.

Pri prehnojení pôdy rastliny nedokážu absorbovať všetky živiny, či už ide o syntetické alebo prírodné hnojivo. Nadbytočné hnojivo potom končí v spodných vodách alebo v povrchových vodných tokoch. Vysoká rozpustnosť syntetických hnojív tento efekt ešte zosilňujú, no môže sa to stať aj pri prírodných hnojivách, najmä ak sú aplikované na povrchu tesne pred prudkými dažďami.

Čo by malo obsahovať hnojivo 

Každé hnojivo, či už syntetické alebo prírodné, by malo obsahovať trojicu základných prvkov N-P-K. Tieto písmená môžete vidieť na mnohých baleniach hnojív. Reprezentujú tri esenciálne živiny pre rastliny : dusík(N), fosfor(P) a Draslík(K), obsiahnuté v určitom pomere v hnojive.

Dusík je potrebný hlavne pre rast a preto je pre rastliny najdôležitejší na jar a začiatkom leta. Hlavným zdrojom dusíka v prírodných hnojivách je zvierací hnoj, prípadne krvná múčka. Fosfor a draslík zohrávajú niekoľko funkcií vo vývoji rastlín a ich bežným zdrojom v prírodných hnojivách je guano, kostná múčka a potaš.

To aký pomer týchto základných hnojív bude pre vašu pôdu prospešný závisí od jej zloženia:

Začnite s pôdnym rozborom

ako na pôdny rozbor živínRozbor pôdy je tým najlepším spôsobom ako identifikovať aký N-P-K pomer je potrebný pre vašu pôdu. Inak riskujete prehnojenie pôdy. Rozbory pôdy ponúka napríklad Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy, no aj rôzne komerčné predajne záhradníckeho tovaru (často krát aj zadarmo). Užitočné informácie o pôde vo vašej oblasti môžete takisto získať na webovej stránke http://www.podnemapy.sk, Rozbor pôdy vám prezradí aký pomer a kvantita živín je pre pôdu potrebná. Následne si už ľahko vypočítate potrebné množstvo hnojiva podľa údajov na jeho obale.

Takýto rozbor Vám tiež povie, či vašej pôde chýba niektorý z mikroelementov potrebných pre zdravie rastlín a aké je pH pôdy.

• Ak potrebujete znížiť pH, pridanie rašeliny či elementárnej síry je pre vás prírodnou možnosťou. Syntetickou alternatívou s okamžitým účinkom je síran hlinitý, ktorý je ale toxický pre ryby.

• Ak potrebujete zvýšiť pH, pridajte do pôdy vápno – ideálne v peletizovanej forme alebo drevný popol.

Dúfame, že vám tento článok pomohol zorientovať sa v oblasti hnojenia pôdy a ozrejmil vám výhody a nevýhody prírodných a syntetických hnojív. Je už na vás aký typ hnojiva sa rozhodnete použiť vo vašej záhrade.

Autor: Jakub Durdík

Zdroj: Modernfarmer.com



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…