10 najdlhšie kvitnúcich trvaliek do záhrady
Dlho kvitnúce trvalky oživia vašu záhradu farbami počas celej sezóny. Tu sú tie najkrajšie:
V dobre navrhnutej záhrade vždy nájdeme počas sezóny niečo kvitnúť. To je napokon cieľom nejedného záhradkára – aby záhrada počas sezóny žila farbami. A práve preto sú dlho kvitnúce trvalky veľmi cenené a vyhľadávané. Kvitnutie takýchto trvaliek sa s rezervou prekrýva a tak je v záhrade stále čo obdivovať. Aj preto sme vytvorili výber kvitnúcich trvaliek s najdlhším obdobím kvitnutia.
Ideálom pre mnohých by boli trvalky kvitnúce od jari do jesene, no realita je taká, že väčšina trvaliek kvitne 2 až 4 týždne. V našom výbere nájdete trvalky kvitnúce 8 a viac týždňov, vrátane trvaliek kvitnúcich počas jari, leta alebo jesene ako aj tieňomilných trvaliek a trvaliek na slnko. To ktoré trvalky si zvolíte záleží už len na vašom vkuse a dizajne vašej záhrady. Užite si výber:
Skoré, dlho - kvitnúce trvalky
1. Čemerica Helleborus
Tieto stálozelené kvitnúce trvalky do tieňa začínajú kvitnúť už koncom zimy a ich kvety vydržia až do apríla (po odpadnutí kvetov zostávajú okvetné lístky stále na rastline, takže to vyzerá akoby čemerica stále kvitla). Čemerice kvitnú často ešte keď je v záhrade sneh a prinášajú tak farby do zatiaľ spiacej záhrady. Sú preto veľmi cenené záhradkármi a skutočnou alternatívou pre jarné cibuľoviny. Nádherné kvety čemerice sú dostupné v mnohých farbách a tvaroch. Čemerica je tieňomilná trvalka, ktorá má rada výživné pôdy s dostatkom vlahy. Táto trvalka je jedovatá čo má aj svoje výhody, pretože si na nej nepochutia slimáky ani iní škodcovia.
2. Kocúrnik Nepeta
Ak hľadáte kvitnúce trvalky od jari do jesene, jednou z mála je nádherná trvalka kocúrnik. Táto odolná kvitnúca trvalka je nenáročná na starostlivosť a vyniká nespútaným rastom spolu s mimoriadne dlhým kvitnutím (od mája do septembra). Kocúrnik je ideálnou voľbou do skaliek, kvetinových záhonov či do kombinácie k ružiam a jeho fialovo-modré súkvetia lákajú aj opeľovačov a užitočný hmyz zo širokého okolia. Ak kocúrnik po prvej vlne kvitnutia zostrihneme o polovicu, bude bohato kvitnúť až do prvých mrazov, no aj bez zostrihu kvitne do skorej jesene.
Stredne skoro dlho - kvitnúce trvalky
3. Pakost Geranium
Pakosty sú dostupné ako letničky aj ako trvalky a to v mnohých veľkostiach a formách (vzpriamené aj ťahavé). Trvalkové pakosty sú veľmi odolné a dlho kvitnúce rastliny, ktorým vyhovujú slnečné lokality v záhrade. Väčšina z nich nepresiahne 50 cm a preto sú vhodné ako podrasty a pôdoporkyvné rastliny v kombinácii s vyššími druhmi. Kvitnú väčšinu od júna do augusta záplavou menších kvetov, no nájdu sa aj kultivary ako geranium rozanne (na obrázku), ktoré kvitnú od mája až do októbra. Kvitnutie je možné ešte predĺžiť ak túto trvalku zostrihneme po odkvitnutí prvej vlny kvetov.
4. Krásnoočko Coreopsis
Ak chcete svoju záhradu rozžiariť vyberte si krásnoočko. Je to ďalšia nádherná trvalka kvitnúca od júna do septembra záplavou kvetov v odtieňoch žltej a červenej. Tieto trvalky dobre odolávajú suchu aj horúcemu počasiu a preto sa často vysádzajú aj do bezúdržbových záhrad. Najlepšie prosperuje na slnečnom a suchom mieste a hodí sa takmer do každej kompozície zahrady.
5. Levanduľa Lavandula
Levanduľa je všestranná a naozaj krásna rastlina. Používa sa ako repelent, medonosná rastlina, levanduľa ako liečivá rastlina a v neposlednom rade je to nádherná a voňavá kvitnúca trvalka do záhrady. Vytrvalo kvitne od júna do augusta a pritom zaplavuje svojou nezameniteľnou arómou svoje okolie. Levanduľa obľubuje slnečné miesta s priepustnou pôdou a je vhodná takmer do každej kompozície záhrady.
6. Echinacea Echinacea
Echinacea je stredobodom nejednej kvitnúcej zahrady. Táto trvalka kvitne väčšinou od júla do septembra aj v horúcich a suchých podmienkach. Echinacea je ako magnet pre včely a iných opeľovačov. Existujú stovky kultivarov a hybridov tejto kvitnúcej trvalky, vrátane kultivarov echinacey purpurovej. Aj kvitnutie echinacey je možné predĺžiť pravidelným strihaním odkvitnutých kvetov. Echinacea bude najlepšie prosperovať na plnom slnku a toleruje aj menej výživné pôdy.
7. Astilba Astilbe
Aj tieňomilné rastliny môžu dlho kvitnúť. Dôkazom je aj kvitnúca trvalka astilba, ktorej kvety pripomínajúce vianočný stromček vynikajú sýtymi farbami (odtiene bielej, červenej, ružovej a modrej). Podľa druhu a kultivaru dokáže táto trvalka kvitnúť 3 – 4 mesiace a to už od skorého leta. Okrem kvetov ponúka astilba aj zaujímavé listy v rôznych farbách od zelenej až po vínovo červenú, podľa odrody. Astilba je vhodná aj na rezané kvety, pričom na rozžiarenie vašej domácnosti postačia aj 2-3 kvety tejto trvalky. Astilba obľubuje tienisté stanoviská a vlhkú, no nie premočenú pôdu.
8. Flox Phlox
Pokiaľ sa bavíme o dlho-kvitnúcich trvalkách, nesmieme zabudnúť na floxy. Tieto trvalky vedia naozaj prežiariť záhradu v jasných farbách rôznych farieb na dlhé obdobie a dokonca existujú druhy floxov s rôznym obdobím kvitnutia. Napríklad flox šidlolistý kvitne už od mája do júna, zatiaľ čo skutočný preborník v kvitnutí flox metlinatý kvitne od júna až do októbra, takže je možné floxmi pokryť takmer celú sezónu. Floxy sú navyše odolné a nenáročné rastliny, ktoré vydržia takmer všetko a sú dostupné vo vzpriamených aj ťahavých formách, vhodných do akejkoľvek kompozície.
Neskoré dlho – kvitnúce trvalky
9. Rudbekia Rudbeckia
Rudbekia je právom považovaná za jednu z najvďačnejších trvaliek v záhrade. Je odolná a nenáročná na pestovanie a pritom dokáže kvitnúť od júla až do októbra bez akéhokoľvek zostrihu. Rudbekia najlepšie vynikne ak je vysadená vo väčších počtoch – vtedy dokáže vytvoriť žltú záplavu kvetov, ktorá doslova rozžiari záhradu. Tieto kvitnúce trvalky tiež lákajú včely a užitočný hmyz a navyše dlhé stonky rudbekie ju predurčujú aj na rolu rezaných kvetov do vázy.
10. Šalvia Salvia
Tieto kvitnúce trvalky ponúkajú úžasnú diverzitu s 900 druhmi a s tisíckami kultivarov rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Väčšina druhov šalvie má spoločné dlhé obdobie kvitnutia. Za všetky spomenieme napr. šalviu greggovu alebo šalviu nádhernú, ktorá kvitne od júna až do októbra nádhernými súkvetiami na dlhých stonkách. Šalvie obľubujú slnečné stanoviská, pričom znesú aj dlhšie trvajúce sucho a nevadí im ani pôda chudobná na živiny.
Tip: Obdobie kvitnutia u každej trvalky môžete predĺžiť zostrihnutím odkvitajúcich kvetov. Rastlina tak nemá šancu vytvoriť semená a svoju energiu tak môže sústrediť na produkciu ďalších kvetov.
Existuje mnoho ďalších dlho kvitnúcich trvaliek, ktoré sme v tomto článku nespomenuli. Za zmienku stoja napr. srdcovka, perovskia, delosperma, hemoracalis, buddleia, rozchodník, veronika, helenium a mnohé iné.
Poznáte dlho kvitnúcu trvalku ktorú sme v našom výbere nespomenuli a myslíte si, že by v ňom nemala chýbať? Budeme radi ak nám o nej dajte vedieť v komentári tohto článku.
Užitočné informácie:
Prehľadný zoznam miest, kde si môžete dlho-kvitnúce trvalky zaobstarať: okrasné škôlky a záhradníctva